Jump to content
Sign in to follow this  
rimache

Pentru Schimbarea Permisului Nu Este Nevoie De Fisa Medicala

Recommended Posts

Daca ajungi dupa ce ti-a expirat permisul inteleg ca trebuie.

Share this post


Link to post

Eu am schimbat permisul inainte sa expire, in luna septembrie anul trecut si a trebuit sa fac fisa medicala :( .

Edited by adostar

Share this post


Link to post

Eu am schimbat permisul de doua ori in ultimii doi ani, si mereu a trebuit fisa medicala (nu era nici expirat).

Share this post


Link to post

Ai luat si alte categorii sau ti-ai schimabt numele...stiu, stiu ca sunt curios... :D

Share this post


Link to post

Si daca schimbi permisul pe motiv de domiciliu (dintr-o localitate intr-alta) trebuie fisa medicala

Share this post


Link to post

Dezinformeaza, si eu mi-am schimbat permisul inainte de expirare si a fost nevoie de fisa medicala.

Share this post


Link to post
Dezinformeaza, si eu mi-am schimbat permisul inainte de expirare si a fost nevoie de fisa medicala.

Nu va mai luati si voi dupa media, mai ales dupa cele mai "colorate"

http://www.prefecturabucuresti.ro/eKontent...to/index.html#3

//ACTE NECESARE IN CAZUL PRESCHIMBARII PERMISULUI DE CONDUCERE

-actul de identitate ( carte de identitate,buletin de identitate sau carte de identitate provizorie, in original si copie);

-fisa detinatorului permisului de conducere, completata prin dactilografiere;

-permisul de conducere care trebuie preschimbat si copie;

-chitanta de plata reprezentand contravaloarea permisului de conducere (CEC);

-fisa medicala pentru conducatorii auto, completata la policlinica (daca permisul de conducere este in termenul de valabilitate aceasta fisa nu este necesara);

-in cazul schimbarii numelui, copie dupa certificatul de casatorie sau hotararea judecatoreasca definitiva de divort, etc.

-ATENTIE : cetatenii romani cu domiciliul in strainatate , vor completa o declaratie tip pe propie raspundere din care sa rezulte unde domiciliaza in Bucuresti//

Share this post


Link to post

Si totusi, nenea organul s-a exprimat cum ca cetatenii pot sa faca asta fara sa mai aiba nevoie de fisa medicala in cazul in care se prezinta la preschimbarea permisului inainte de data expirarii acestuia. Oare sa fie valabila doar la Arad prevederea asta? Oare unde-i adevarul?

Edited by nrares

Share this post


Link to post
Oare unde-i adevarul?

Adevarul e dincolo de noi... :banana:

Despre ce am discuta noi pe aici daca ar fi toate ok?! :P

Share this post


Link to post

//ACTE NECESARE IN CAZUL PRESCHIMBARII PERMISULUI DE CONDUCERE

-actul de identitate ( carte de identitate,buletin de identitate sau carte de identitate provizorie, in original si copie);

-fisa detinatorului permisului de conducere, completata prin dactilografiere;

-permisul de conducere care trebuie preschimbat si copie;

-chitanta de plata reprezentand contravaloarea permisului de conducere (CEC);

-fisa medicala pentru conducatorii auto, completata la policlinica (daca permisul de conducere este in termenul de valabilitate aceasta fisa nu este necesara);

-in cazul schimbarii numelui, copie dupa certificatul de casatorie sau hotararea judecatoreasca definitiva de divort, etc.

-ATENTIE : cetatenii romani cu domiciliul in strainatate , vor completa o declaratie tip pe propie raspundere din care sa rezulte unde domiciliaza in Bucuresti//

 

Cred ca cine a dus la politie si fisa medicala au primit-o asa..."ca sa fie acolo..."...

Share this post


Link to post

Eu am schimbat permisul in octombrie 2006 si a trebuit analize medicale.

Am schimbat domiciliul si permisul era valabil.

Edited by nonel

Share this post


Link to post

In curand o sa vedem la volan, tot felul de persoane trecute de o anumita varsta si care nu mai sunt apte de condus (sau nu mai au aptitudini)! Adevarate pericole pe sosea !!! De ce ? Pentru ca se vor prevala de aceasta lege (hotarare ) si se vor duce cu cateva zile inainte de expirare sa-si preschimbe permisul!

Chiar cunosc cateva cazuri de varstnici (tot respectul !) care au mari lacune de vaz si auz si se bucurau tare de aceasta prevedere ,ca sa nu mai zic de o cunostiinta care si-a pierdut un ochi si conduce bine mersi!

Daca imi aduc bine aminte de pe vremea cand aveam carnet din acela roz, dupa 60 de ani controlul medical era obligatoriu in fiecare an! Nu stiu pe la altii cum o fi dar la noi s-a creat o portita de scapare pentru o mare categorie de perosane care in mod normal nu ar mai trebui sa conduca un autovehicul!

PS am vazut zilele trecute la stiri un batran de 70 de ani care s-a rasturnat cu autobuzul in sant din cauza certurilor cu sotia sa ,s-a suparat si a franat brusc rasturnand autobuzul !

Share this post


Link to post

Oricum, chiar si cu obligativitatea controlului medical la preschimbarea permisului nu cred ca s-ar rezolva multe din ce spui tu, insa intr-adevar ar fi o chestie in plus.

Si eu mi-am schimbat permisul in 2003 fiindca mi-am schimbat domiciliul, insa contra unei sume modeste am beneficiat de fisa si eu si nevasta-mea fara a ne consuma "pretiosul" timp prin policlinica. Adica a fost o simpla formalitate, daca eram schiop sau chior tot aia era, fisa tot o obtineam stampilata in 2 zile.

Share this post


Link to post

<Rimache> are dreptate: "daca permisul de conducere este in termenul de valabilitate aceasta fisa nu este necesara". A depus un prieten actele pe 19 ian. pentru preschimbare (la expirarea termenului de valabilitate) si nu a fost necesara fisa medicala.

Share this post


Link to post

Aduc si eu o lamurire la aceasta problema: acum 3 zile, o colega de serviciu (varsta 50 ani) si-a schimbat permisul de conducere care expira la sfarsitul acestei luni. Cand a intocmit dosarul, nu a fost nevoie de fisa medicala.

Share this post


Link to post

Confirm, joi ridic noul permis de conducere (motiv modificare domiciliu), nu a fost nevoie de fisa medicala.

In schimb niste cozi...

 

Acte necesare:

- permisul vechi - trebuie depus

- Carte Identitate - o arati

- copie CI si permis vechi

- chitanta ca ai depus la BCR 45 lei - stie casiera de la BCR unde si cum

- cerere si inca o fituica completate la un birou/chicineta contra sumei de 10 lei.

 

Ti se face "on site" si poza, asa ca mergeti "aranjati"!

Share this post


Link to post

Totusi.. la schimbarea domiciliului trebe fisa medicala daca permisul e in termen?

Share this post


Link to post

In mod sigur, NU!

Share this post


Link to post
In schimb niste cozi...

As fi totusi curios in cat timp se elibereaza permisul de conducere la voi in oras???-din momentul depunerii actelor.

Share this post


Link to post

Multam Costinel. In sfarsit inseamna ca scap de un stres. O masura proasta ce convine la toata lumea, de altfel :) )

 

Mai putin la cei de prin policlinici :D

Share this post


Link to post

@BH ZNS: din ce am inteles de la colega mea, o saptamana in cap dureaza schimbarea propriu-zisa.

Share this post


Link to post

Eu am schimbat permisul la inceputul lunii deoarece am schimbat domiciliul si nu am avut nevoie de fisa medicala(pentru cei cu permisul valabil sigur nu trebuie vizita medicala)iar termenul a fost de o saptamina.

Share this post


Link to post

@costinel- Nu vreau sa sune a lauda dar e cam mult! In Oradea se elibereaza in cca. 2 ore sau daca ajungi la sfarsitul programului pe a doua zi.Si parca nu sunt asa multe cozi (poate doar la depunerea dosarelor pentru examenul de obtinere a permisului) ;)

Share this post


Link to post

Azi am aflat că din iunie trebuiesc schimbate actualele permise cu cele cu siglă EU şi după normele EU. :(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...