Jump to content
Sign in to follow this  
cpop

Daewoo Tacuma - probleme tehnice

Recommended Posts

Aprinderea (bujii, fise, bobina). Deobicei fisele cedeaza primele.

Share this post


Link to post

Salut,nu s-a mai scris de multisor pe-aici...Ori Tacuma e o masina fara probleme :rolleyes: ori a scapat toata lumea de ea...

As fi avut nevoie de un manual de intretinere-reparatii dar nu am gasit pe nicaieri iar link-urile din topicul asta nu prea mai merg...Am mers foarte putin cu masina,prima impresie e destul de buna,mi se pare totusi ca e cam zgomotoasa si ca motor si ca rulaj...Am chitul de distributie cumparat nu am reusit inca sa-l schimb si sa-i fac un control in auto service...

Imi spune cineva cum pot sa schimb un beculet de la buton actionare geamuri fara sa fac prea mari daune?Cum se scoate butonul,e prins in ceva cleme..?As incerca sa scot suportul cu totul dar as vrea sa stiu mai intai cam cum e prins inainte de-al forta cu ceva...

Merci,salutare

Share this post


Link to post

Salut baieti,de data asta cred ca am dat-o in bara...

Venind de la munca am observat ca s-a ridicat acul de la apa pana aproape de liniutele rosii...Aoleu...Frig afara,ploaie,am reusit sa ajung acasa si am oservat vasul de expansiune gol...Au inghitit aproape 4 l de antigel.A doua zi dupa cca 12 km pana la munca nivelul in vasul de expansiune era cam la jumatate.Temperatura la apa nu s-a mai ridicat.Am dus-o la un mecanic si cica e nasoala treaba ca nici nu se merita s-o fac,ma costa 500 euro...

Ce parere aveti,sa fie asa grav?Zice ca trebuie pompa de apa,garnitura de chiuloasa si chiuloasa rectificata...

da-ti-mi va rog un raspuns,o idee ceva,azi ma duc s-o iau aduc acasa ca nu imi permit sa o fac cu atatia bani...

Share this post


Link to post

E posibil sa aiba dreptate mecanicul, sa fie garnitura de chiulasa dusa... despre pret nu stiu ce sa spun, ca nu sunt ca in tara.

Share this post


Link to post

multumesc pt reply...cred si eu ca e garnitura dar ma intrebam daca trebuie neaparat si chiuloasa rectificata,adica masina nu are simptome chiar urate...de fapt deloc,merge perfect.

acum am dus-o la alt mecanic,maine o sa-mi zica ce si cum...La naiba,cu 600 imi iau alta masina...

Share this post


Link to post

Cand se desface, cel putin se verifica planeitatea chiulasei... daca e cazul, se si rectifica. Pana nu se demonteaza, nu se stie. Oricum costul mare nu e de la planare, cel mai probabil e de la manopera.

Share this post


Link to post

update...

M-a sunat mecanicul si m-a lovit cu aceeasi suma,cica pierde pe la pompa de apa si pe la garnitura de chiuloasa...s-a mai uitat el pe-acolo si a descoperit conductele la frane pe spate si pe fata ruginite,motiv pt care voi fi respins la inspectia tehnica si inca ceva pe-acolo...m-ajunge cam o mie de euro s-o fac...

Deci renunt la ea,mai degraba imi iau alta si de asta incerc sa scap sau daca nu o tin pt piese de schimb...astia la hier vechi nu-mi dau nimic pe ea

 

Share this post


Link to post

Nu inteleg... a sarit de la 500 la 1000 euro pt niste conducte de frana in plus? Mai curand inveti s-o repari singur.

Share this post


Link to post

da,ca a mai bagat uleiul,antigelul si nu-stiu-ce bucsa la un amortizor din spate ca i-am zis eu ca se aude trocanind acolo cand trec peste cocoase...+ verificare chiuloasa si garnitura (care cica-i vreo 60 euro dar eu am gasit si mai ieftina...) a ajuns la 1000.Ca sa o fac singur imi trebuie scule si timp,si e cam criza de amandoua...scule am tot ce-mi trebuie dar in tara si nu prea-mi surade sa cumpar altele de pe-aici...

maine ma duc s-o aduc acasa si ma hotarasc ce o sa fac...

Share this post


Link to post

Salut,masina e la un autoservice acum,o sa o aduc in tara cand vin in concediu de Craciun.O aduc s-o am aici pentru piese de schimb,pentru ca intre timp am facut rost de alta-aici in tara,singura diferenta dintre ele fiind anul de fabricatie 2004/2005 ,deja asta de-aici e Chevrolet...

Ieri am fost sa incarc instalatia AC cu freon,a trebuit sa schimb radiatorul +filtrul de langa el,dar sunt probleme si cu Valva De Expansiune,era blocata,si-a dat drumul,dar e posibil sa se blocheze din nou...A gasit-o numai pe original si costa...1300 lei...Deci cand am auzit am simtit ca mi s-au inmuiat picioarele...

Are cineva vreo idee unde as gasi-o la un pret cat de cat mai cu bun simt ? Codul la piesa e 9642806,poate ajuta la ceva...

Multumesc

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...