Jump to content
Sign in to follow this  
razvan gl

Faruri Cu Sticla Clara Vs.faruri Normale

Recommended Posts

pentru linistea mea i-mi puteti spune daca este o diferenta clara (la vizibilitate)si daca se merita .am vazut pe net ca pentru cielo se aduc niste ,,faruri,, cu sticla clara made in vietnam,mai sunt si alte surse?

Share this post


Link to post

Eu am faruri cu sticla clara

Imbunatatire este fara drept de apel fata de cele stock

Singura problema care pe mine nu ma deranjeaza absolut deloc este ca nu au reglaj electric ci doar mecanic , dar si acesta se face foarte usor cu o surubelnita in stea

 

Dupa mine se merita farurile cu sticla clara din 2 motive:

 

1. Vizibilitate marita

2. Arata mult mai bine masina cu ele (parere personala)

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Sticla este buna ,adica da semne de ingalbenare.

De unde le-ai cumparat?

 

Nu mai cita mesajul anterior inutil si incearca sa scrii in limba romana !

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Le am puse de aprox 1 luna jumatate si pot sa iti spun ca nu am remarcat absolut nimic la ele ca s-ar fi modificat in vre-un fel

Sunt luat de la un coleg de forum, dar se gasesc si la un magazin in Iasi, nu vreau sa fac reclama daca e considerata reclama rog domnii moderatori sa fie scos numele firmei www.rxm.ro

Share this post


Link to post

uskt2005 am intrat pe site-ul ala, arata bine farurile si lampile de semnalizare cristal , dar intrebarea mea este , la stopuri care-i diferenta ? Vad ca au o mica modificare chestiile alea ovale pe mijloc cate 2 bucati pe stop , in rest mai e ceva diferit la ele? Ca eu din pozele alea nu prea vad bine nu-s excelente pozele .

Daca ai idee posteaza aici te rog ca vreau sa-mi cumpar

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Vezi ca stopurile sunt alt model (koreea) parca le zice, mie unul nu imi plac, mai astept poate totusi apar stopurile lexus :D

Share this post


Link to post

apar gen lexus intr-o luna in premiera in Romania , in Constanta la Prototype Project , scuze moderatorilor daca fac reclama , sa stearga , dar cand apar o sa postez si aici poze si modul de a comanda

 

Iti lipseste tasta caps lock sau shift cumva? E ultimul avertisment.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

vreau sa-l intreb pe uskt2005 cum se descurca cu politia ca nu sunt omologate R.A.R.DE la o vreme parca au luat-o razna politaii astia se uita si la jenti de ce nu cumva ai mai mari decat in talon.

Share this post


Link to post

In principiu se poate rezolva reglajul electric, daca faceti rost de motorasele de leveling.

De ex. de la service-uri, faruri sparte, puteti face rost de 2 motorase, desfaceti farurile si montati motorasele.

Daca-i cazul mai adugati un pin (cel pentru leveling) la conectorul principal al farului, sau schimbati cu totul conectorul.

Share this post


Link to post

Am fost m-am interesat nu prea se poate monta reglajul electric pe farurile cu sticla clara, lipseste ceva pe acolo si e prea multa chinuiala, pt a putea totusi monta reglajul

 

Dar reglajul mecanic se face relativ usor.

 

L.E. pana acum nu m-a intrebat niciun militian de provenienta farurilor, singurele probleme pe care le-as putea avea ar fi cred ca pe la RAR, ramane de vazut...

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Nu stiu exact modelul de faruri care-l ai si cum arata in interior, dar eu iti spun ca am montat motorase de leveling pe farurile cu lupa - de pe fosta masina (Nubira 2 - faruri cu lupa) - locul pentru motorase exista - era chiar pus un plastic fake in locul motorasului.

Ideea care-i ... (in alte tari de ex pe la amerciani) - reglajul electric la faruri nu-i obligatoriu - ale mele erau aduse de peste ocean si-am descoperit ca nu aveau electric leveling - dar cum ti-am spus, l-am rezolvat facand rost de motorasele respective de la un service, faruri sparte , montate in far , a rezultat un leveling electric 100% functional.

Share this post


Link to post

Ideea este ca farurile tale s-au montat din fabrica pe nubira si permiteau reglajul electronic.

Cele de cielo sunt facute de un srl in garaj.

 

uskt2005@Poti avea probleme in trafic cu masina incarcata la un control RAR.

Share this post


Link to post

uskt2005, ia întreabă-l pe Mad Max cum a făcut el de a şi-a pus electrice. ;)

Share this post


Link to post

O adresa sau un numar de telefon unde pot gasi proiectoare clare noi?Imi poate spune cineva?Multumesc

Share this post


Link to post

S-a mai discutat pe undeva.

Cum iesi din Pasaj Muncii(cum te duci spre Iancului) pe dreapa imediat. Scrie Daewoo pe magazin(pe colt)

Parca era 50 ron bucata.

Share this post


Link to post

multumesc mult

Share this post


Link to post
S-a mai discutat pe undeva.

Cum iesi din Pasaj Muncii(cum te duci spre Iancului) pe dreapa imediat. Scrie Daewoo pe magazin(pe colt)

Parca era 50 ron bucata.

Am intrebat acolo si au zis ca abia peste 2-3 saptamani s-ar putea sa aduca.in alta parte mai stie cineva?Multumesc

Share this post


Link to post

Daca aveti careva montate faruri si proiectoare cu sticla clara rog o fotografie.

Merci

Share this post


Link to post

A reusit cineva sa puna motorasele de reglaj pe faruri clare?

Share this post


Link to post

Salutare! Vad ca nu s-a mai postat de mult aici. Vreau sa va intreb daca pot pune reglajul electric de pe farurile stoc pe farurile clare care au reglaj manual?

 

Si ce inseamna "LEVELING"?

 

Multumesc!

Share this post


Link to post

Astazi am achizitionat aceste faruri clare. O sa incerc sa lentez reglajul electric. O sa va anunt daca o sa reusesc.

post-17973-1236085291_thumb.jpg

post-17973-1236085299_thumb.jpg

post-17973-1236085306_thumb.jpg

Edited by addtonny

Share this post


Link to post

Sfat:

 

Dupa ce le montezi, cand mergi cu masina sa stai cat mai departe de cel din fata ta, mai ales daca e masina de balast :)

 

Sunt patit, am schimbat 3 seturi de astfel de faruri

Share this post


Link to post

@addtony Farurile au in spate locas pentru motoras? Daca nu il au, cred ca te chinuiesti degeaba.

Share this post


Link to post

locasul e la fel ca cel electric dar sincer nu pot eu personal sa le schimb

 

trebuie sa ma duc la cineva care se priceme si are rabdare

 

apropo chiar este diferenta cum lumineaza merita toti banii

 

usk2005 ms pentru sfat

Edited by addtonny

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...