Jump to content
Sign in to follow this  
serghei

Spark - Revizii

Recommended Posts

Eu am gasit in Galati 75w85 cu 50 lei litru.

Si eu trebuie sa-i fac revizia in August dar renunt la garantie si o fac in regim propriu.

Share this post


Link to post

Ce marca de ulei ai gasit?

Share this post


Link to post

Castrol sau Valvoline

 

Axel7 ai avut probleme cu masina ta pana acum?

Share this post


Link to post

Nu pot sa le numesc probleme.

Am schimbat pe garantie supapa EGR, amortizoarele spate, cablul de ambreiaj, rulmentul si pivotul pe dreapta fata. (jocul la rulment l-a avut de noua)

 

Acum am 55.000 de km si merge foarte bine masina.

Share this post


Link to post

Luna aceasta, masinuta implineste 3 ani, ocazie cu care se incheie si perioada de garantie, si parca nu as mai da chiar 500 ron pe un schimb de ulei. Prin urmare, imi puteti recomanda un service cat de cat serios, din Sibiu, unde sa fac revizia?..... eventual si un magazin de piese auto de unde sa cumpar uleiul si filtrele.

Multumesc

Share this post


Link to post

Nu ştiu cum e în Sibiu, dar în Craiova majoritatea magazinelor de piese auto asigură, în preţul uleiului şi filtrului de ulei cumpărate, schimbul acestora. La ultimul schimb de ulei/filtru ulei, băiatul care s-a ocupat de asta, s-a oferit, contra unei sume modice, să-mi schimbe şi filtrul de motorină/aer/polen văzând că le cumpărasem pe toate de la magazinul lor :)

Share this post


Link to post

Eu am pus in cutia de matiz mannol 75w85 gl 4 de aici :http://auto-universal.ro/product.php?id_product=128

Share this post


Link to post

Lamuriti-ma si pe mine: filtrele de aer,benzina si ulei de pe spark 0.8 sunt aceleasi cu cele de pe matiz?

Share this post


Link to post

Da

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am facut si eu in cele din urma revizia de 21 mii km la Sigemo, Sibiu: filtre aer, ulei, benzina + ulei Mobil 1 Esp Formula 5w30, 292 ron

Si putin offtopic: tot cerand sfaturi despre serviceuri, am aflat ca in afara de cei care si-au luat masini noi, romanii inca isi intretin masina ca pe vechiile dacii: schimba uleiul in curte din cand in cand(daca raman fara, sau oricum de pe la 2 ani in sus), pun ulei de care gasesc, iar filtrele sunt scumpe, nu are rost sa le schimbi, ca oricum nu trebuie sa te tina masina 100 mii km. Deci grija cand cumparati o masina de la ai nostrii...

Edited by claud20012

Share this post


Link to post

Trebuie sa fac revizia de 60 de mii. Imi recomdati sa schimb si pompa de apa? Sau nu e necesar?

Daca asta functioneaza foarte bine, are sens sa dau banii?

 

Ce parere aveti despre pompa de apa Graf? Din asta am gasit la 139 de lei.

Share this post


Link to post

Eu am cu Sparkul meu 125000 km,am facut de 2 ori distributia si nu am schimbat inca pompa de apa pt ca merge.Asa ca nu te sfatuiesc din moment ce nu curge.Si eu am tot motorul de 1litru.

 

Trebuie sa fac revizia de 60 de mii. Imi recomdati sa schimb si pompa de apa? Sau nu e necesar?

Daca asta functioneaza foarte bine, are sens sa dau banii?

 

Ce parere aveti despre pompa de apa Graf? Din asta am gasit la 139 de lei.

Share this post


Link to post

Da, asa cred c-o sa fac. Nu o schimb, pt ca n-are sens.

Share this post


Link to post

cum sunt mecanicii din autovit unde ai mentionat ca ai fost? cat te-a costat? ai stat langa masina? ti-am aratat ce probleme are masina sau doar ti-au spus?

multumesc

 

 

 

Trebuie sa fac revizia de 60 de mii. Imi recomdati sa schimb si pompa de apa? Sau nu e necesar?

Daca asta functioneaza foarte bine, are sens sa dau banii?

 

Ce parere aveti despre pompa de apa Graf? Din asta am gasit la 139 de lei.

 

 

este in cartea de service la garantii ca trebuie schimbata pompa de apa. vorbeste cu ei sa nu pierzi garantia.

 

Salutare la toata lumea!

 

De curand sunt posesoarea unui Chevrolet Spark 0.8l si evident un membru nou al acestui forum.

Am parcurs acest topic insa tot nu mi-am lamurit anumite aspecte legate de aceasta masinuta.

 

Problema mea este ca fostul proprietar al masinii a pierdut Carnetul de service si nu prea stiu sigur ce s-a facut exact in materie de revizii, consumabile schimbate etc

In consecinta va rog pe voi sa-mi spuneti ce ar trebui sa schimb acum la masina pentru ca vreau ca totul sa fie ok dpdv operatii de intretinere.

Masina are acum12 mii de km si 2 ani si 9 luni. Fostul proprietar mi-a spus ca a facut revizia de un an dar nu mai stia daca s-a mai facut ceva la ea.

Din ce am vazut eu masina merge ok, singurele aspecte care nu imi plac este ca la relanti turatia este oscilanta de multe ori si nu scade sub 1000rpm, iar suspensiile cloncane pe denivelari.

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

 

 

daca a facut revizia trebuie sa fie si o factura. sa o arate. in primul rand ulei si filtre sa fii sigura si uitate la continuitatea liniilor masinii sa nu fi fost lovita si o geometrie cu 3D pentru ca se vad clar mai multe probleme ce ar putea exista.

succes

Share this post


Link to post

florin_bi, nu am mentionat nicaieri nimic despre autovit.

Revizia am facut-o la mine in oras, la reprezentanta, cu piesele mele, pentru ca oricum iesise din garantie. Pretul manoperei a fost de 370 de lei si am putut sta langa masina.

Share this post


Link to post

Luna aceasta, masinuta implineste 3 ani, ocazie cu care se incheie si perioada de garantie, si parca nu as mai da chiar 500 ron pe un schimb de ulei. Prin urmare, imi puteti recomanda un service cat de cat serios, din Sibiu, unde sa fac revizia?..... eventual si un magazin de piese auto de unde sa cumpar uleiul si filtrele.

Multumesc

 

 

 

 

Iti recomand Nab Garage. e pe undeva prin turnisor pe strada Biltz. Sunt niste baieti foarte ok acolo.

 

 

 

Share this post


Link to post

Revizia de 5 ani, doar 30.000km. Service Opel SM. Cost 410 RON + uleiul 5W30 (inca 78 RON) adus de mine. Nu s-au schimbat curelele si antigelul (doar a fost masurat) , deoarece are putini km. S-a shimbat lichidul de frana, uleiul de motor si filtrele (benzina, polen, aer si ulei) + tester. Piesele au un pret rezonabil. Manopera e mai scumpa, cam jumatate din pret, dar asta e. Nu m-a obligat nimeni sa ma duc la reprezentanta.

Share this post


Link to post

Azi am sunat sa ma programez pentru revizie, si spre surprinderea mea, cei de la service mi-au propus sa schimb distributia, cu toate ca am doar 5 ani si 40 mii km. In cartea de service, pt Spark 0.8 schimbarea distributiei e pusa doar la 6 ani sau 90 mii km. Are rost sa o schimb asa repede?

Edited by claud20012

Share this post


Link to post

Stai linistit si vezi de drum.merge 90k si 8 ani fara probleme.Conditia e sa fie cureaua originala sau daca a fost schimbata sa fie una de calitate.Ca sa te linistesti dute la cineva sa dea capacul la distributie jos sa o verifice.

Share this post


Link to post

Se apropie revizia de 6ani/33000km. Aveti idee cam cat ar costa la reprezentanta?

Share this post


Link to post

Se apropie revizia de 6ani/33000km. Aveti idee cam cat ar costa la reprezentanta?

 

La Victoria Braşov 340 Lei, filtre+ulei+manoperă.

Share this post


Link to post

La un service 'de cartier' 350 lei, revizie ce a inclus:

- 3l Mobil 3000 5w30

- filtru ulei

- filtru benzina

- filtru aer

- antigel

- apa distilata

- manopera

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...