Jump to content
Sign in to follow this  
Tavi

Am Nevoie De Niste Legi!

Recommended Posts

Daca mai sinteti pe la birou si aveti acces la o baza de date sau aveti acasa un Legis, ceva, va rog, am nevoie de:

- Legea nr. 95/14.04.2006

- Legea nr. 188/08.12.1999

- Legea nr. 251/23.06.2006

- Ordinul nr. 86/06.02.2006

- Ordinul nr. 880/28.07.2006.

Am cautat pe internet, am gasit cite ceva, dar cred ca sint incomplete, asa ca va cer ajutorul. Am nevoie pina miine dimineata, stiu ca e cam "din scurt", dar acum am aflat de treaba asta.

Multumesc,

Tavi.

Share this post


Link to post

Uite-le atasate si arhivate: L 188/1999 o ai direct cu ultimele modificari in ea; oricum, ai si modificarile aduse prin Legea 281 si separat.

acte_normative.rar

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

Ticolino, saru'mina! Ramin dator c-o cinste! M-ai scos din mare c... !

Multumesc inca odata!

 

Multumesc Razvane. Da, sint pentru nevasta-mea, care s-a trezit AZI ca are nu stiu ce examen LUNI!!!! Si trebuie sa-i scot niste paragrafe din legile astea... Femeile astea... :-?

 

 

Ba tata! ce-nseamna sa ai prieteni! Am ramas "paf" de promtitudinea ajutorului! Strigi si-n 5 minute gata, esti salvat!

(asta a fost asa din "putul gindirii" interioare...)

Edited by Tavi

Share this post


Link to post

Cu cea mai mare placere. Ma bucur ca am putut fi de ajutor. Succes sotiei tale la examen. :thumbl:

Share this post


Link to post

Buna seara !

 

Caut si eu de mi-a venit rau :

" Mihai Ristea - Noul sistem contabil al agenţilor economici din România, Editura CECCAR, Bucureşti, 1993 "

 

Evident in format electronic.

Daca ma poate ajuta cineva sa imi dea un PM cu detalii de unde sau cum sa il lau, ca pe hubul pe care stau de obicei ( enigma ) nu l-am gasit ( poate l-o avea lumea denumit altfel ) . Multumesc mult !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Mi-ar fi de un real folos textul Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 146 din 19 decembrie 2007, publicată în M.Of. nr. 877/20 dec. 2007 (asta dacă are careva acces la o bază de date legislativă la această oră...).

Multumesc.

Share this post


Link to post

[-O< [-O<

Chiar nu e nimeni la muncă zilele astea?

Share this post


Link to post

A venit si randul meu sa lansez o rugaminte. Am nevoie de textul urmatoarelor:

- Ordonanţa Guvernului nr. 21/1992 privind protecţia consumatorilor, republicata in M.Of. nr: 208/28.03.2007

- 748— Hotărâre privind organizarea și funcționarea Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor, publicata in M.Of. nr: 480/18.07.2007

 

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

S-a rezolvat.

Share this post


Link to post

Eterne multumiri Primariei din Curcani!

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Mai e careva pe la serviciu, să-mi facă şi mie rost de HG 611/ 2008 (M.Of. 530 din 14.07.2008), please?

 

 

LE: între timp am rezolvat, mulţumesc!

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Are cineva idee daca un contract semnat intre o firma si o persona fizica e valabil in conditiile in care numai UN exemplar este semnat/stampialt de ambele parti iar celalalt exemplar este semnat si stampilat doar de catre firma ?

Logic ar fi normal sa fie valabil dar vreau sa ma asigur cat de cat.

Am deasemenea senzatia ca am gresit topicul asa ca va rog sa ma redirectati catre cel corect .

Multumesc mult atat pentru sfaturi cat si pentru clementa !

Share this post


Link to post

Vrei sa spui ca exemplarul "semnat si stampilat" este cel ce se afla doar la firma? Ar putea fi... nasol, mai ales daca posesorul "semnaturii" de... persoana fizica nu vrea sa-l semneze :)

Share this post


Link to post

Ideea e simpla, in contractul dintre mine si UPC ( pentru dolce si telefonie ) exemplarul de la mine NU l-am semnat deloc nicaieri.

Banuiesc ca cel de la ei e semnat si de mine.

Iar acum s-au magarit la niste sume si datorii in parte existente in parte ireale ( asta e alt subiect ) si nu stiu daca in prima faza actul e valabil.

Teoretic pe act scrie act semnat in 2 exemplare.

Tot teoretic daca eu zic ca am pierdut actul banuiesc ca e de ajuns cel de la ei nu ?

Dar daca nu l-am pierdut ci il am dar nu l-am semnat ?

Share this post


Link to post

Daca ei au exemplarul semnat de tine e de ajuns. Ca tu nu-l mai ai sau l-ai pierdut e alta problema.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

In multe cazuri in raporturile persoana juridica - persoana fizica (practic intotdeauna vanzator - client) se practica semnatul de catre ultima numai a exemplarului care ramane la prima, pe ideea ca tu ti-l poti semna cand vrei, iar ei sunt... grabiti.

Off: de cand da UPC... dolce? :D

Share this post


Link to post

Pe scurt : esti mancat, daca ei au cel putin exemplarul semnat de tine. Faptul ca tu ai cel putin exemplarul semnat de catre ei nu conteaza. In orice situatie, avand calitatea de reclamant, vei avea obligatia ca in sustinerea pretentiilor tale sa anexezi si o copie a contractului. Copie care sa fie semnata de catre ambele parti, pt a reprezenta un contract valabil, generator de efecte juridice...deci iti vei semna singur exemplarul din contract, inainte de a introduce o cerere prin care sa soliciti constatarea nulitatii unui contract...neasumat de ambele parti prin semnatura =)) .

 

 

P.S. 1 Desigur, daca nu il vei semna tu, paratul va prezenta in instanta exemplarul lor, care poarta ambele semnaturi.

 

P.S. 2 Iti dai seama ca am facut haz de necaz...redevenind seriosi: faza cu lipsa semnaturii tale pe exemplarul de contract care se afla la tine, este lipsita de interes. Cauta altceva cu care sa-i arzi. Citeste bine contractul, vezi care erau obligatiile lor. Daca vrei sa le bagi mortul in casa, redacteaza 2-3 reclamatii in care sa le aduci la cunostinta faptul ca esti nemultumit de calitatea serviciilor, de modul de tarifare, etc. Solicita-le rezolvarea amiabila a problemelor aparute in relatia contractuala. Ai grija sa trimiti toate hartiile prin posta, cu confirmare de primire, sau sa le depui personal si sa ceri pe o copie a reclamatiilor numar de inregistrare (nr. de intrare). Daca nu musca, fa intai reclamatie la OPC impotriva UPC :D . OPC-ul poate interveni in relatia dintre o pers fizica (consumator) si o pers juridica. In timpul liber, citeste si Legea 363-2007 privind combaterea practicilor incorecte ale comercianţilor în relaţia cu consumatorii, Legea 193-2000 privind clauzele abuzive din contractele încheiate între comercianţi şi consumatori, republicată.

 

P.S. 3 Daca in realitate NU ai dreptate si STII asta, accepta situatia si las-o moarta. Ar fi pierdere de timp, nervi si bani pt tine, juristul lor, cei de la OPC, instanta de judecata, executorul judecatoresc.

Share this post


Link to post

Am gresit evident cand am scris UPC, e vorba de Romtelecom . Oboseala.

Ideea sta asa :

Am facut in decembrie anul trecut abonament Dolce, nu mi-a placut cum se vede, am apucat sa platesc una SAU doua ( trebuie sa verific ) facturi si pentru ca nu mi-a placut pur si simplu l-am scs din priza si am reevnit pe RCS.

Abonamentul era de aproximativ 9 euro + TVA.

Acum am primito foaie de la cabinetul de avocatura X prin care mi se cere sa platesc suma de 1150 RON prestari servicii din care doar 45 RON penalizari.

Evident daca impart 1150/12= 21 euro + TVA adica mult prea mult.

Echipamentul este in custodie deci nu se pune si chair daca s-ar pune ar fi 60 euro ( scrie pe act )

+ ca primele 2 luni erau gratis si de fapt mi-a venit factura din prima luna.

Am neglijat atunci si scarbit de discrepantele dintre ce am discutat si ce s-a facturat mi-am bagat picioarele.

Culmea e ca am pierdut foaia de lacabinetul avocatesc si deci va trebuii sa sun la Romtele sa mi-o retrimita sau ceva, sa am baza de cearta cu ei.

Voi escalada problema avand multe date lipsa acum in ea si va tin la curent.

Inteleg oricum ca actul e valabil si asa.

Restul... vedem.

Share this post


Link to post

Mai e careva pe la serviciu, să-mi găsească OUG 34/ 20009 şi OUG 35/ 2009, publicate azi, please?

Thanks!

Share this post


Link to post

Are cineva habar unde as putea gasi legea salarizarii unice a bugetarilor

Share this post


Link to post

Aia nu e in faza de proiect inca?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...