Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Despre Kitul Obligatoriu Auto

Statistica - kitul obligatoriu, schimbari de la 1 ianuarie  

173 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sincer nu am observat! Erau dichisite oricum, avand inclusiv un sistem metalic de fixare. Erau cu pulbere.

Share this post


Link to post

Aseara nu stiu ce mi-a venit si m-am uitat in trusa aia pe care am primit-o odata cu masina si care contine triunghi, trusa medicala, set becuri si mai nou stingator. Stupoare! :o Triunghiul nu este omologat! Asta inseamna ca trebuie sa iau altul? :scarpin: La ce naiba l-au mai pus acolo?

Share this post


Link to post

Nici triunghiul reflectorizant de-l am eu nu cred ca mai e omologat, dar m-au lasat cu el la itp.

Surpriza cea mare o am cu trusa albastra ungureasca de am cumparat-o luna trecuta. Azi m-am uitat si eu prin ea. Instructiuni nema,(erau in ungureste) toate erau inscriptionate in ungureste, asa ca n-am stiut care-i una si care-i alta, foarfeca era chinezeasca, insa chiar era buna. Cu trusa "valabila 3 ani" incepand din decembrie 2006, n-as sti ce sa fac in caz de accident, cel mult in caz de ma accidentez singur, cu cea de la dacie de am pozat-o sus as mai sti, e mai omeneasca, totusi. Deci se poate si produse mai proaste decat Vesta.

Dar nu inteleg cu ce e mai buna trusa asta care chipurile e valabila, dar nu stiu s-o folosesc, decat cea veche "expirata", dar cu instructiuni si tot tacamul?

Share this post


Link to post

Ca tot s-a vorbit si mai devreme pe-aici: parerea mea e ca trusele nu trebuie neaparat sa le folosim noi, proprietarii lor, mie unul mi se face rau doar daca vad sange, insa daca printr-o imprejurare sau alta exista un doctor, o asistenta sau orice altcineva cu o pregatire mai buna, va stii sa se foloseasca de trusa si poate trusa mea va salva o viata. Asadar imi nu imi pasa prea mult cat de expirata sau nu este trusa (cu exceptia catorva substante) decat in fata politiei.

Share this post


Link to post

Am gasit pe la un tip din Mangalia kituri bulgaresti la 69 lei ce contin extinctor, trusa medicala, triunghi.

__KitAuto.jpg

Share this post


Link to post

Cutia trusei pare mizerabila dar pretul este civilizat. Bulgaru da si saculetul...foarte frumos. Ideea e ca stingatorul acela nu e avizat de pompierii nostri. Asta ar fi singura prblema inteleg eu. :scarpin:

Share this post


Link to post

Trusa de am pozat-o mai sus e omologata pentru unguri, mi-au primit-o la ITP, desi n-as avea ce sa fac cu ea, are numai kkt-uri.

Asa ca ar merge si cu extinctorul.

Ori ai tu extinctor bulgaresc, ori bulgarul ce circula prin Ro stinge un incendiu cu ala, tot aia e.

Share this post


Link to post

Oricum cu un extinctor de ala poti stinge maxim o tigara, am facut experimente acum cativa ani cu un foc de gratar si nu a avut sorti de izbanda deloc.

Share this post


Link to post

Pe mine nu ma intereseaza sa sting gratare sau tigari cu el si nici masini pentru ca nu imi doresc.

Eu vreau sa nu iau amenda de la politie :) )

Share this post


Link to post

CAPITOLUL II: Vehiculele

 

Art. 8

Pentru a fi conduse pe drumurile publice, autovehiculele si tramvaiele trebuie sa fie dotate cu truse medicale de prim ajutor, triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, omologate.

 

 

Art. 100. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

...

13. conducerea unui autovehicul care nu este dotat cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator pentru incendii, omologate.

 

Pina la urma la capitolul amenzi zice de "triunghiuri" , adica cel putin doua .

A luat cineva amenda ca a avut numai un singur triunghi ? Stiu ca masinile noi sint dotate cu un singur triunghi . Si cele care sint aduse de afara au tot unul

.

...2 sau 1?

Edited by laur_gle

Share this post


Link to post

Unu singur e necesar, nu da nimeni amenda ca n-ai doua. Stingatorul poate fi omologat si de pompieri, nu musai de RAR. Plus ca s-a mai spus de cateva ori bune.. orice e valabil in UE, la noi inca nu e UE asa cum are sa fie, dar e valabil. ;)

Share this post


Link to post

Taica-miu s-a dus cu un stingator P3 la Itp, ar fi mers si cu un P6, da ii era lene sa-l care. L-au acceptat ala, asa ca nu trebuie sa fie de la Vesta, trebuie doar sa fie in termenul de valabilitate (sa fie verificat adica).

Share this post


Link to post

Nu mai insista. E suficient 1. Nimeni nu va pune absurditatea aia in miscare.

Share this post


Link to post

In lege nu trebuie sa scrie ca trebuie sa fie si in termen de valabilitate.. doar omologat.

Share this post


Link to post

Toate acestea au fost gandite ca trebuie la o masina - bine , zic unii - dar eu in 7 ani sau 12 ani de condus n-am avut nevoie de nici una din astea ! ceea ce vreau eu sa spun este - sa dea domnul sa nu avem nevoie ! dar nici sa avem vreodata nevoie si sa nu le avem in portbagaj ! chiar la 15 ani odata !!! Eu am avut masina noua si in mers la un moment dat a iesit un fum de sub bord de m-am c...t pe mine ! am oprit brusc si am taiat-o din masina ,ma uitam de la 2 metri la ea - s-a oprit fumagaia - n-aveam nici o gura de apa , pepsi sau ceva dapai stingator - atunci sa simti pe pielea ta lipsa unui stingator ! Apoi am facut o pana noaptea ,iarna trecuta , intre Focsani si Tisita in cea mai naspa perioada a iernii - ningea , viscolea cu 100/h ,vizibilitate 8-10 m ,masini bara la bara , strada ingustata de troienele viscolite - nu m-am putut da mult in dreapta ca avea zapada 1 m inaltime - si fa pana ! sa mai si ramai teafar - am pus triunghiul in brate la nevasta-mea ca altfel nu statea - si vesta si pe ea si pe mine - ce-ar fi fost fara n-am sa stiu niciodata ! Cu trusa minune n-am avut nici o provocare mai mare de a o arata la militieni ( de altfel nici una pana acum ) . Am vazut totusi ca vesta nu este obligatorie , ceea ce m-i se pare ciudat la cat de bine era venita in situatii asemanatoare cu a mea sau chiar mai usoare .

Dar spuneti-mi - set de becuri de rezerva este obligatoriu ? ce trebuie sa cuprinda ?

Merci , salve !

Share this post


Link to post

In Ro nu-i obligatoriu setul de becuri, dar daca te prinde politia pe sosea cu vreun bec ars iti da amenda daca nu rezolvi problema pe loc. Eu nu plec la drum fara becuri de rezerva la mine, nu de alta, dar daca se arde un bec la far, cam nasol, nu?

Share this post


Link to post

Setul de becuri trebuie sa cuprinda cate un bec din fiecare tip aflat pe masina si cateva sigurante !

Se gaseau prin benzinarii si prin supermarketuri in cutii de plastic cu dedicatie pe marci de masini (Daewoo,Dacia etc.) :) >-

Share this post


Link to post

Am luat extinctor polonez din Cora Pentelimon - 60 lei Duminică pe 28.

Este fabricat in 2007 si valabil pana in 2008.

 

Erau doua tipuri: unul mai lunguieţ cu suport şi unul mai borcănat fără. Pe ăla lunguieţ nu era clar când e produs şi când expiră aşa că am luat borcănat - deşi era mai urât şi fără suport. :dizzy:

Share this post


Link to post

Am luat stingator P1 belgian valabil Ianuarie 2013 de pe strada Crizantemelor din cartierul Rahova.

Costa 65 Ron si are si suport.

Share this post


Link to post

Am luat ieri din Metro Voluntari "Kit siguranta auto" care cuprinde triunghi, vesta si trusa medicala (de productie germana). Chestia ca trusa medicala e valabila pana in 2011 luna octombrie, deci sa tot fie. A costat 71 RON. Au avut si stingatoare pe la 35 RON parca, ieri insa nu mai aveau pe stoc, era doar eticheta pe raft. Pe eticheta kitului cumparat scria ca sunt omologate in CE, in reciprocitate sau cam asa ceva.

Share this post


Link to post

Inainte de a primi masina mi-am luat vesta si triunghiul. In ziua cea mare- mi-am luat trusa medicala si triunghiul.

vesta- 14 ron

triunghiul- 33 ron

trusa- 60 ron

extinctorul- 65 ron

post-75-1170514488_thumb.jpg

Vesta a fost luat din Piata Mare dn Piatra Nt, celelalte- AutoStefan.

Tot in kitul de siguranta as spune ca intra si lichidul pt parbriz, 3 litri - 12 ron (era si mai ieftin- dar plecam acasa si chiar n-aveam chef sa ma plimb prin oras pt o diferenta de 2-3 ron).

Vesta sta in suportul din polistiren al rotii, trusa medicala - langa roata, triunghiul- invelit in niste carpe sa nu zdrangane- intre roata si partea din spate a masinii- intra fortat si sta bine acolo.

Stingatorul va sta agatat in partea stanga a portbagajului- e loc numai bun, doar sa vad cum scot mocheta si cum prind suportul din metal. Mai ramane sa-mi mai iau o trusa de becuri. Aia cat mai e? Ca am cerut in magazine si mi s-a spus sa iau cate un bec din fiecare + cateva sigurante. Oare niste relee de rezerva nu-mi trebuiesc? :dizzy:

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Din ce stiu eu, dealerul trebuia sa-ti dea triunghi si trusa medicala, de la ei le ai? :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Stingatoare belgiene cu termen de valabilitate 2013 aveau ieri in Metro Voluntari, se cumparau in draci. Pretul era de 60 RON.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...