Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Consum - Chevrolet Kalos/Aveo

Recommended Posts

Nu.Asta este consumul extraurban la Chevrolet.

Share this post


Link to post

Lasa-i pe altii sa vorbeasca, nu te obosi sa citesti tot ce scriu unii.

 

Deci motorul ala papa, teoretic, cam 6% la 90/h, mers constant. In conditiile in care la 120 ar hali 7- nu cred ca e mult. Sa nu uitam ca turatia e alta. Mai sunt alti factori care influenteaza consumul. Eu n-am zis ca musai consuma atat la viteza X. Dar am mers la drum lung cu diverse viteze (nu mici) si am scos si 6,5. Depinde de talpa.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Dany_19877, ca sa nu ai nici un dubiu, ia acest thread la recitit.

Chiar si pe sarite.Astfel iti vei da seama cine paste gaste (cine vorbeste mult) si cine nu.

Share this post


Link to post

Din cate am citit intradevar cam asta e consumu la chevrolet e un consum destulde mare in buzunaru nostru cand benzina e deja aproape 4.4ron ,ma facea mai fericit daca era un motor disel ,dar nu imi permit sa schimb masina momenan

Share this post


Link to post

Te rog spune-mi si consumul urban ala masinii tale.

Multumesc.

Share this post


Link to post

in mare 10 mers mai normal si 8-9 mers batraneste

Share this post


Link to post

Pentru oras- e foarte bine. Uite consumurile "declarate", realizate in mediu ideal, cu benzina de calitate si masina goala (ma rog, doar soferul):8,9 (urban)/5,4 (extern)/6,7 (mixt).

  • Like 1

Share this post


Link to post

Exact atat ii consuma si colegului.

8,5!

Share this post


Link to post

Ma uimest 5.4% extern!!! Nu cred asa ceva eu mai jos de 7 nu am scos, pai sa scot 5.4 inseamna sa o trec pe tehnolgia de Hybrid sa mai adug un motor electric :dizzy:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Danny, atata scrie in specificatii. Eu oricum n-am pus botul la ce scrie acolo. Dar am scos 6,5, folosind ocazional si A/C. Dar asta era demuuuult, cand nu-mi placea sa o turez prea tare :D .

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cu un plin la Aveo faci cam 400km cu un conduc mai dur prin oras, turat bine in afara. 

Share this post


Link to post

Aveo5 1.4L 16v 74kw Timisoara - Szeged si retur 260km cu 20L , consum ~7.7% ...mers subturat (2000-3000rpm)

Share this post


Link to post

Salutare! Este prima de date scriu cand here SPER SA ma iertati daca gresesc Cu CEVA.

Sunt Aveo ONU UE 1,2 / 8 supape si am avut mare Consum si sa rezolvat acum am Fost la serviciu Nu o CI de date Mai multe ORI Cu aceasi reclamatie Consum EXAGERAT.

pe langa multe Altele SA gasit si rezolvarea: injectoarele SAU schimbat de la ONU Consum de 7,4 în localitati Afara. am ajuns la 5,1 l. ma declar multumit.bananab.gif

Share this post


Link to post

Am un kalos din 2004. E pe taxi si de nou adica pe la 30000 la_m dotat cu o instalatie gpl tip brc euro 2. Ce sa va zic... 7.0 extern si undeva la 10.5 intern.

Ps. motorul are acum peste 300000 si nu ia_m facut inca nimic.

 

1.4 8 valve

Edited by EM!L
Foloseşte majuscula.

Share this post


Link to post

Apoi zica cine ce o vrea cred ca am facut o alegere buna, am facut si eu doua consumuri de la plin la plin condus mixt 75%

(min 50, max 130 km/h) afara, 25% in oras drum scurt distante de max 5 km cite unu si au iesit unul 6,7 si 6,9. benzina 95 lukoil

În iulie se face un an si am ajuns deja la 12500 km, de pe la 10-12 mii parca si-a mai dat drumul

S-auzim de binedrive.gif

aveo 1.4 16v

Edited by EM!L
Foloseşte majuscula.

Share this post


Link to post

Aveo 1.2, berlina

Bucuresti - Paris - Bucuresti = 5000 km (autostrada in afara, europene evident in Romania)

9 alimentari ~ 35 litri/alimentare = 315 litri (E95)

Consum = 6.3%

Kilometrajul aprox. 16.000km

Viteza medie autostrada 130-140, aprox 3500 rpm

Edited by mardinu

Share this post


Link to post

Ultimul consum calculat de mine:7,8-7,9:d.De 22 litri am facut 280km din care in jur de 50-60km facuti asa in fuga pe centura pentru a ocoli aglomeratia cand doream sa traversez orasul..restul de 220-230km facuti in oras la un mers mai nervos cand era nevoie.Precizez k am motor de 1.2 8v...Mi se pare un consum ok.

Edited by Mircea
Nu mai folosi prescurtari IRC!

Share this post


Link to post

260km din care 80 extraurban cu 20 litri de benzina => 7.7 l/100km

Share this post


Link to post

In oras, sub 10-11 la suta nu mi-a luat niciodata. Important e sa mearga!

Share this post


Link to post

Galati - Costinesti si retur, 430km cu 26 litri benzina, rezulta un consum de 6.04 litri/100km, mers constant intre 90 si 110km/h cu varfuri de 140km/h.

Share this post


Link to post

motor de 1.2s

mers 410km (3/4 in oras) cu 33l plin pe plin

Share this post


Link to post

Ultimele 2 consumuri, dupa infundarea EGR-ului. Exclusiv oras, mers mult noaptea, schimbat viteza la turatii scazute, cu putine accelerari tari. Frana de motor la fiecare stop. 10.7 respectiv 10.3%.

Acum imi pun in cap sa schimb la turatii mai mari. La cat sa fac asta? 3000? 3500? Presupun ca nu 5000. La mers continuu fara acceleratie intre stopuri pe o distanta de cateva sute de m la viteza de 50-60kmh in ce treapta sa fiu?

Share this post


Link to post

Am mers cu 18 litri 200km numai in oras => 9%, deci se poate.

Share this post


Link to post

Ai schimbat la 1.500 rpm...

Share this post


Link to post

N-ai inteles ceva, turatia la care schimbi n-are treaba cu consumul, ci turatia la care mergi dupa ce ai schimbat. Durata de timp a accelerarii este mult mai mica decat cea de rulaj constant. Consumul este o integrala dupa timp, dar eu nu vad pe cineva preocupat de elementul esential.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...