Jump to content
Sign in to follow this  
octabaloi

Zgomot La Suspensie Fata Aveo

Recommended Posts

Intrebare. Asa face "toate" sau numai a mea, oare?

Ca mie imi pare ca tare mai clampane pe la denivelari. Asa trebuie sa se auda, de parca ar fi "bataie" de amortizor?

Β 

La fel face si a mea de zici ca e caruta mai ales bataia de amortizoare

am fost de nustiu cite ori la service si nimic cica totu e ok

Share this post


Link to post

salut..da totul este ok. asa vin din fabrica dar problema este ca sunt doua tipuri de suspensi pe aveo ---185\60\14..amortizoare pe ulei (garda mai mare,amortizoare care lucreaza mai usor,mai putin zgomot)---185\55\15..amortizoare pe gaz(garda mica,amortizoare rigide-dar mai performante ,se aseaza masina mai bine la viteza si in viraje,dar mult zgomot)...am fost la service si am schimbat flansele si bucsile-care acum stau aproape de oala-iar zgomotul a scazut aproape complet...pe masina 185\55\15...

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca, flansele si bucsile sunt alt model decat cele originale? Intreb asta , deoarece parca am citit undeva pe forum, despre existenta unor modele diferite de flanse, dar nu mai sunt sigur unde.

Rog pe cine este in masura sa-mi comfirme acesta imformatie, sunt si eu interesat in acesta problema, si daca ajung la rervice vreau sa fiu in tema. Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Am ajuns joi in trecere pe la Radacini din Bd. Timisoara si era un Aveo in showroom cu capota deschisa (avea redresor cuplat la baterie, probabil se descarcase de cat a stat acolo). M-am uitat special la flansele amortizoarelor fata si erau distantate cam cu 3-4 mm. Exact asa e si la mine dupa 21000 km. Imi pare rau ca n-am facut o poza. In consecinta cred ca toata agitatia asta cu distanta flanselor de la amortizoare este fara rost.

Β 

Wwillym, un post mai vechi (parca din 2006) al lui Ovijer spunea despre schimbarea modelului bucsilor de la bara stabilizatoare (cele care scartie la rece cand sunt murdare). Discutia de mai devreme era despre flansele amortizoarelor care ma indoiesc ca s-au schimbat sau ca sunt de mai multe feluri. Cel putin la a mea din 02.2007 se prezinta la fel ca la una din 11.2009.

Share this post


Link to post

Salut, eu am o alta problema, cand virez dreapta, cu rotzile bracate la maxim, ies de undeva dintr-o parcare, viteza mica, se aude o troncaneala pe partea stanga, cum se auzea pe vremuri la planetara de Dacie... am sa incerc sa vad daca invers se aude ceva... ce poate fi? mersi!

Share this post


Link to post

Am patit ceva de genul asta (cred ca scrie pe undeva).

La scurta vreme dupa ce am depistat zgomotul (nu facea mereu, dar exact in conditiile de care zici) am facut revizia si au gasit placutele uzate (eu uitasem complet de ele). Au zis ca s-ar putea sa vina nu's'cum zgomotul de la asa ceva. Ca au avut dreptate sau nu, cert e ca dupa un timp zgomotul a disparut.

Share this post


Link to post

Salut.o poza cum arata la mine bucsile dupa ce le-am schimbat+flanse...

post-12974-12576907382_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am patit ceva de genul asta (cred ca scrie pe undeva).

La scurta vreme dupa ce am depistat zgomotul (nu facea mereu, dar exact in conditiile de care zici) am facut revizia si au gasit placutele uzate (eu uitasem complet de ele). Au zis ca s-ar putea sa vina nu's'cum zgomotul de la asa ceva. Ca au avut dreptate sau nu, cert e ca dupa un timp zgomotul a disparut.

mersi, am sa ma duc prin feruarie la revizie, daca totul e ok pana atunci, am sa le cer sa se uite si la asta!

Share this post


Link to post

Zgomotul provine de la lipsa de ungere a bucsilor de la bara stabilizatoare.

Cred ca ai dreptate deoarece cind e ploaie zgomotul dispare

Multam

Si apropo am nr. inmatriculare 22-cmm

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

post-25585-125949555137_thumb.jpg Am un hatch aveo 2004 din SUA si are aceeasi problema, zgomotul dar dista mentionata e nevazuta si e zgomot pe spate

Β 

Apropo e 1,6 16v 106c.p. 145nmpost-25585-125949555137_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am un Aveo sedan 1,4 din 2007 si 13500KM; scartie din toate incheieturile la trecerea peste denivelari; am fost la Chevrolet Victoria Brasov, de unde am luat-o si mi-au zis ca vine de la bucsile de la bara stabilizatoare dar ca nu-mi pot face nimic pe garantie, doar daca platesc. Mai incerc o data si daca nu vor sa faca nimic pe garantie ma duc la protectia consumatorului.

Share this post


Link to post

Incearca la Radacini, ei macar se uita la masina inainte sa vorbeasca.

Share this post


Link to post

am aveo de 2 ani si orice asi face cu presiunea in roti tot mi se pare zgomotoasa suspensia.

Mai nou au inceput sa scartaie amortizoarele pe spate cu toate ca nu am carat nimic cu masina.

Va loviti si voi cu astfel de probleme?

Β 

Β 

Share this post


Link to post

Buna ziua tuturor! Am o intrebare...la suspensia din fata am inteles ca poate sa provina zgomot de la prinderea suspensiilor in oala. Ce componente trebuie schimbate in cazul acesta(bucsi, rulment?)? si un pret aproximativ daca stie cineva. Mersi

Share this post


Link to post

Am un Aveo sedan 1,4 din 2007 si 13500KM; scartie din toate incheieturile la trecerea peste denivelari; am fost la Chevrolet Victoria Brasov, de unde am luat-o si mi-au zis ca vine de la bucsile de la bara stabilizatoare dar ca nu-mi pot face nimic pe garantie, doar daca platesc. Mai incerc o data si daca nu vor sa faca nimic pe garantie ma duc la protectia consumatorului.

Β 

Aceleasi zgomote, le aveam si eu, iar problema am rezolvat-o prin schimbarea bucselor de la brate.

Share this post


Link to post

ce ziceti daca ne adunam mai multe persoane care sa faca o reclamatie la GM pentru aceasta problema legata de suspensia pe fata la chevrolet aveo? sau sa reclamam la protectia consumatorului? mie mi se pare normal sa rezolve pe banii lor problema ca cei de la alte firme precum Dacia cheama masinile in fabrica si daca sunt modele vechi si nu au centuri si le pun gratis...

Β 

oameni buni, am fost inselati / mai silentioasa e o dacie si nu exagerez - cine are aveo stie

Β 

cei incantati de idee sa se inscrie aici

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Eu nu cred ca se va rezolva ceva...

In privinta comparatiei cu Dacia, ma indoiesc.

Spun asta deoarece, masina e destul de silentioasa, cel putin la drumuri lungi, unde motorul este supus unor turatii ridicate.

Share this post


Link to post

Eu am Aveo de aproape 3 ani si nu am nicio problema. La o presiune de 2.1 cat indica cartea, suspensia e rigida si simti toate gropile, insa la drum intins cu un asfalt bun ti-e mai mare placerea sa o conduci. Problema la mine este legata de frana, si anume daca cobor ceva, o bordura sau orice si pun frana, sau las masina sa mearga usor si franez la viteza mica suna ciudat. Mai are cineva astfel de probleme ?

Share this post


Link to post

Cum vrei sa sune cand freci fier pe fier in absenta unei izolatii acustice adecvata ? Schimba placutele cocoreene cu unele soft, FERODO.

Share this post


Link to post

Ce numesti tu "sunet ciudat"? Se aude cumva ca un raget de pisica injunghiata sau cum? In functie de asta, poti hotari sa dai curs reclamelor la placute sau sa accepti ca "asa face toate" cand vine vorba de nu-stiu-ce bucse de bara stabilizatoare sau sa te trezesti cu vreun amortizor cu probleme sa...

Share this post


Link to post

Suna ca si cum ar scartai ceva. Nu stiu daca este de vina placuta de frana sau altceva, dar ma gandeam sa schimb placutele pe ceva mai bun. Acel sunet este enervant mai ales ca nu stiu care este problema si se aude doar cand cobor putin si apas frana. Week-endul acesta sper sa am mai mult timp si sa studiez problema. Masina are aproape 3 ani, iar la ultima revizia mi-au spus ca ar fi ceva probleme cu bucsele care trebuiesc schimbate neaparat la a 3 revizie.

Share this post


Link to post

Foarte probabil, au avut dreptate... partial. La fel de foarte probabil e de la bucsele respective (bara stabilizatoare). Poti sa le schimbi si scapi pentru inca 1-2-3 ani de zgomot sau sa le gresezi (asta ar fi solutia partiala).

Eu m-am obisnuit cu ele. Barem stiu ca mai exista ;)

Β 

Β 

Share this post


Link to post

Si acelea intra in garantie, sau sunt considerate "consumabile"? Daca ar fi sa le schimb cei de la Ecomax GI mi-ar cere o avere, au niste scoruri :(

Share this post


Link to post

Daca imi aduc bine aminte vei gasi ceva indicatii in topicul cu "scartaieli, torncanituri, chitaituri". Eu unul, n-am experienta :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

Β 

×
×
  • Create New...