Jump to content
Sign in to follow this  
alx

Locuri De Vizitat In Budapesta

Recommended Posts

Cei care fuserati, cam ce este de vizitat in Budapesta?

 

Vom pleca in Ianuarie si avem 5 zile la dispozitie...

 

Alte hinturi referitoare la transport in comun, parcari, amenzi, particularitati?

 

Cum fonctioneaza TomTom prin Ungaria si Budapesta?

Share this post


Link to post

Sa nu uiti sa treci pe la Pink PussyCat !

Share this post


Link to post

TomTom este varza in Ungaria si cu atat mai mult in Budapesta. Iti recomand iGO sau Miomap (care-i totuna cu iGO). Harta Ungariei este mult mai la zi decat la TomTom sau alte navigatoare. De vizitat iti recomand fostul palat regal, apoi Palatul Parlamentului, Catedrala Sfantul Iosif si statuia libertatii, situata pe un deal chiar langa Dunare (Citadela). Personal iti recomand macar o seara la Lancelot, unul din cele mai tari restaurante din Budapesta. Aici gasesti preturi pentru transportul in comun (care ti-l recomand avand in vedere circulatia infernala prin oras).Mai multe informatii despre oras si evenimente poti gasi aici.

 

PS. Neaparat sa-ti iei un CARD BUDAPESTA, cel valabil 72 de ore. Ai o gramada de gratuitati.

Edited by nrares

Share this post


Link to post

Nu uita si Gradina Zoologica :) >-

 

P.S. Cardu' ala e un fas .. nu merita.

Share this post


Link to post

Pana luna asta TomTom nu avea harta oficiala pentru Ungaria. De luna asta a scos harta oficiala. Daca o gasesti pe aia foloseste-o! Sansele sunt sa fie la fel de buna ca si cele din Europa de vest, adica impecabila, ca altfel nu se riscau s-o scoata (ca altii care scot harti de romania).

Share this post


Link to post

Zmeule, am harta si am si incercat-o. Acopera Ungaria si implicit Budapesta in proportie de doar 44%. Momentan tot iGO (MioMap) ramane de baza.

Share this post


Link to post

iGO nu am asa ca raman la TomTom sau hartile normale.

Share this post


Link to post
Zmeule, am harta si am si incercat-o. Acopera Ungaria si implicit Budapesta in proportie de doar 44%. Momentan tot iGO (MioMap) ramane de baza.

 

Mie mi-a venit mail de instiintare de la ei ca au schimbat hartile acum 2 spatamani (am toate hartile Europei cu licenta). Ai testat-o de atunci? Nu sunt ironic, doar curios. :) >-

Share this post


Link to post

Spune care varianta o ai. Eu am testat TomTom map PL_CZ_HU_SK_plus_major_roads_of_WE V660.1219

Share this post


Link to post

N-am testat. Am zis doar ca au scos o varianta noua de curand. (cateva saptamani) si ca pana acum nu aveau cum nu au nici pentru Romania. Ce era pe internet era o versiune beta, scapata printre degetele testerilor.

 

 

 

Cand am fost in Ungaria, asta vara adica, nu am avut ce testa.

Share this post


Link to post

Buei nu va certati pe topicu' meu de landmarkuri de hungarieni ca va dau la gioale! Si va mai si certati pi offtopicuri...

Share this post


Link to post

Sa nu uiti sa mananci niste gulas adevarat. Spicy! :dizzy:

Share this post


Link to post

astept in continuare recomandari de locuri not to miss!

Share this post


Link to post

http://www.tropicari...welcome&lang=en

 

afara de acvarii cu pesti au recreata o padure tropicala. Reproduc ploaia, umiditatea etc. Mai tare decat zoo(parerea mea)

Piata eroilor, Opera, Matthias Church, Plimbare pe dunare(desi in ianuarie...) Parlamentul(vezi ca pt cetateni UE este gratis-trb programare dinainte, altfel platesti acolo), Muzee -astea sunt gratuite(sau cel putin asa stiu eu), Plimbare pe linia galbena -metrou-cea mai veche(nu mai stiu exact ce si cum). La hotel Gelert- bai termale, Strada-Vaci Uta-

 

catacombe- nu e cinestie ce. Piata Mare 'Nagycsarnok' - are si asta nu mai stiu ce istorie, Sinagoga. Si alte obiective din cele scrise mai sus

catacombe.doc

Share this post


Link to post

sunt free walking tours in budapesta, cautati pe google, recomand!

Share this post


Link to post

5 zile in Budapesta consider ca este prea mult. In maxim 2 zile poti vedea mai tot ce e de vazut pe acolo. Si daca tot de duci in ianuarie poti sa dai o fuga si la austrieci; in jurul Vienei sunt o gramada de statiuni de ski. In alta ordine de idei, Igo Primo merge pe apoape orice device si-l poti instala usor sau cu ajutorul de pe forum. Nu uita ca IGO este firma ungureasca si prin Budapesta banuiesc ca este impecabil. Harta recomandata este Hungary83TM_2010.03_100520. Daca poti instala Tomtomul pe deviceul tau sigur merge si IGO. Succes.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...