Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Aş spune chiar că poţi să îi acuzi că nu ştiu pe ce lume trăiesc pe cei care nu au participat la vot. Dacă nu au participat înseamnă că nu îi interesează cursul vieţii publice şi atunci nu au dreptul să comenteze în acestă privinţă. Singurii în măsură să comenteze sunt cei 75% şi ceilalţi 25%.....

In oarecare masura as fi de acord cu tine dar...eu cred ca o mare parte din cei care nu au fost la vot, au ales sa nu voteze pentru ca sunt scarbiti de tot ceea ce se intampla in clasa politica. Uneori si asta e o forma de protest. Nu crezi asta ? :)

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post

Nope. Boicotul nu poate duce la progres. Cel mai cinstit, pentru cel care nu are o opţiune de vot, e să meargă să anuleze buletinul de vot. Asta e forma corectă a implicării prin abţinere. E diferenţa între a te abţine şi a spune că nu te interesează. Dacă te-ai abţinut ai dreptul să te abţii în continuare sau să îţi formezi o opinie, pentru că faci parte din corpul electoral. Dacă nu te-ai dus la vot, eu cred că moral nu ai dreptul să mai discuţi pe tema votului pe care l-ai boicotat.

Sunt de părere că buletinele de vot ar trebui să conţină şi varianta abţinerii, dedicată "protestatarilor". Şi atunci aceştia ar putea transmite semnalul prin implicare şi nu prin boicot. Aşa de unde ştim câţi n-au mers la vot în semn de protest, câţi erau la cules de căpşuni, câţi erau prin spitale sau imobilizaţi la pat etc.?? Până va putea lămuri cineva distribuţia pe motive a absenteismului electoral, cei care contează sunt cei care au mers la vot. Restul nu există dpdv post-electoral.

Share this post


Link to post

Corect! :thumbl:

Share this post


Link to post

Si anulatul buletinului de vot duce implicit la progres? :) Eu nu prea cred asta. Si acest lucru tot boicot se numeste-evident e opinia mea. Nu cred ca e vina celor care nu s-au dus la vot ca nu au putut partidele sa mobilizeze electoratul. Cat despre opinia acestora, cu ce sunt mai indreptatiti cei care au anulat buletinul de vot, sau cei care ar vota "ma abtin" sa isi spuna parerea despre mersul lucrurilor in tara asta? In fond si ei contribuie la economia si bunul mers al tarii. Cat despre capsunari...daca lucreaza fara forme legale e de inteles ca nu s-au dus la vot :D

 

P.S. Eu privesc anularea buletinului de vot ca o bataie de joc la adresa institutiei votului. Decat asa mai bine stai acasa si iti vezi de treaba.

Share this post


Link to post
P.S. Eu privesc anularea buletinului de vot ca o bataie de joc la adresa institutiei votului. Decat asa mai bine stai acasa si iti vezi de treaba.

Zi-le asta şi parlamentarilor care fac uz de instituţia abţinerii. Şi membrilor diverselor Colegii şi Consilii cu competenţe deliberative de prin administraţia publică şi centrală. Până una-alta şi abţinerea este un mecanism democratic.

Cât despre boicot vs. anularea votului tocmai asta explicam anterior: anulare vot (abţinere) = protest explicit şi integral; absenţă de la vot = protest ori imposibilitatea de a ajunge etc.

Puterea abţinerii de a transmite ceva e mai mare decât cea a boicotului prin lipsa de echivoc a motivului care a stat la bază.

Share this post


Link to post
Zi-le asta şi parlamentarilor care fac uz de instituţia abţinerii. Şi membrilor diverselor Colegii şi Consilii cu competenţe deliberative de prin administraţia publică şi centrală. Până una-alta şi abţinerea este un mecanism democratic...

Parlamentarii care fac uz de institutia abtinerii nu cred ca spun altceva cu asta decat...noi ne spalam pe maini...nu zicem nici da nici ba...faceti voi ce vreti ca noi ne scoatem ca ne-am abtinut. Cati dintre ei "voteaza" cu "ma abtin"? Cat despre cei care practica iesitul din sala in semn de protest...nu am cuvinte...probabil ca de la ei se insprira si electoratul cand nu merge la vot. Eu nu zic ca lipsa de la vot e buna...doar ca unii asa inteleg sa protesteze. Deh ... de-am gandi cu totii la fel...

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post
...Un presedinte care fura telefonul mobil ca nu l-a lasat o fufa in pace e de toata jena...Parerea mea!!

Aha. Da sa furi miliarde e de lauda, apoi sa-ti faci zeci de mijloace media prin care sa incerci sa-ti faci mendrele e iarasi de lauda.

Lipsa de judecata nu poate fi compensata. Si nu numai ea.

Share this post


Link to post

Totusi un presedinte nu trebuie sa faca asa. Drept pentru care, printr-un comunicat, basescu a cerut scuze. Insa el nu prea le gandeste e spontan. Asta si place la popor ca e mai altfel. Mai "român". Cred ca a gresit insa evenimentul e amplificat de "jurnalistii" din grupul antena-jurnalul. De cei de genul gâdea - vranceanu-firea sau mircea badea. Oameni de tv care fac o prostitutie (moral vorbind) josnica pentru un peste (felix) frustrat.

Share this post


Link to post

Pentru baietii care cred ca dreptatea si-o face fiecare asa de capul lui, le doresc ca la prima regula, lege, ordonanta, puii mei orice acte din astea legale sau decivism pe care-o incalca fata de oricine ala aia sa-si faca singur dreptate!...Ce puii mei sa folosim si pistoalele de acum incolo!Misto societatea in care traim nenica ...Bem la volan LUAM (deci luam cu forta daaaa?!!) telefonul unei pustoaice ca ne deranjeaza cu intrebarile...Beton societatea asta pe cele mai bune!....

 

 

ps/ mai nou cica doar l-a imprumutat un pic ...Mai dar pentru protectia imaginii personale sunt legi nu !?!?

Share this post


Link to post

Bre, eu masor cu aceeasi masura.

Share this post


Link to post

Abia astept sa-ti faca careva o dunga pe masina ca ai parcat pe in fata portii lui !.....Cum ar fi ia zii!!?...Asa cu masura aia a ta!...

 

..stai ca am uitat ce era mai important..o dunga cu cheia mai!!.....

Edited by zalmoxis

Share this post


Link to post

I-a zgariat telefonul cu cheia? Dar cum ar fi sa-i zgarie labele lu ala, numa cate una pentru fiecare meleon furat. Dupa ce nu mai e loc pe mana sa treaca la fatza.

Cand iti iei poarta, vin sa-ti fac o vizeta, si parchez drept acolo sa vad si eu cum e.

Share this post


Link to post

Pacat pentru Voiculescu ca treaba asta a venit dupa referendum ca altfel o trecea la "incalcari grave ale constitutiei".

Share this post


Link to post
I-a zgariat telefonul cu cheia? Dar cum ar fi sa-i zgarie labele lu ala, numa cate una pentru fiecare meleon furat. Dupa ce nu mai e loc pe mana sa treaca la fatza.

Cand iti iei poarta, vin sa-ti fac o vizeta, si parchez drept acolo sa vad si eu cum e.

 

 

Abia astept !....Si una si ailalata!!

 

Pe de alta parte nu inteleg care-i treaba cu furatul lu ala de meleon cu furatul telefonului de catre president, da' ma rog...Pana la urma daca e asa tare sa-i ia frate telefonul lui Felix...

Auzi si daca tot veni vorba de furat tu chiar crezi ca Base e usa de biserica.!?!....Deci sa nu uitam ce-a facut cat a stat la MT (autostrada Bucuresti-Pitesti iti spune ceva ?- ca oricum alta n-a facut) si extraordinar de multele lucruri "bune" pe care le-a facut in Bucuresti simtite de toata lumea !!!Marea asfaltare care e continuata cu sarg de Vide(le)anu..Hai ma lasi cu fitele astea ia uite frate presidentul Romaniei talhareste o pustoaica din cauza lui Felix ..Bah deci e si mai penibil ..Bah daca era asa bizi si pistof de ce puii mei nu le-a spus sepepistilor "Baieti 10 m raza n-am chef de baie de multime azi"..Si gata era seif...

Share this post


Link to post

Cumva i-a dat in cap? Asta presupune talharia. I-a dat telefonul inapoi dupa ce a sters filmele de pe el. Nici macar nu a facut-o cum trebuie. Telefonul e intreg, fata e intreaga, unde-i paguba? Pe mine nu ma mira iesirea asta, stiu ca e in stare de asa ceva, stiam si inainte dar asta nu interfera cu abilitatile pentru care l-am votat, de mai multe ori chiar.

 

Ca tot veni vorba: ti se pare ca nu se asfalteaza/construieste nimic in orasul asta? Atunci toata circulatia asta de la ce e? Orasul asta e un mare santier, dar asta e o alta problema.

Share this post


Link to post

Fair-play-ul e calitate rara. ;)

Masturbantii astia numai asa se pot bate, cu atacuri pe la spate.

Si tot felu de trucuri bolsevice de doi lei. Da nu au succes :D

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Cumva i-a dat in cap? Asta presupune talharia. I-a dat telefonul inapoi dupa ce a sters filmele de pe el. Nici macar nu a facut-o cum trebuie. Telefonul e intreg, fata e intreaga, unde-i paguba? Pe mine nu ma mira iesirea asta, stiu ca e in stare de asa ceva, stiam si inainte dar asta nu interfera cu abilitatile pentru care l-am votat, de mai multe ori chiar.

 

Ca tot veni vorba: ti se pare ca nu se asfalteaza/construieste nimic in orasul asta? Atunci toata circulatia asta de la ce e? Orasul asta e un mare santier, dar asta e o alta problema.

 

Bah deci nu i-a dat in cap presupubn ca a rugat-o frumos sa-i imprumuitesi lui telefonul ...Cred ca i-a zis si mersi...Beton omu' oricum!....Eu nu ma asteptam dar bine ca s-a abtinut in timpul campaniei..Acum percutez eu la ce spunea Saftoaica vis a vis de politicienii cvare s epoarta fain in campanie si dupa le spun pa consilierilor ...

 

Cu asfaltarea s-au pus pe treaba fac exact ce nu trebuie !...pasajul ala de la Orhideea e tot ceea ce ne trebuia personal imi pare bine ca Giulestiul va fi mai liber dar vai de aia de pe 1 Mai...He he ce distractie o sa fie...Si marea asfaltare nu stuiu daca ai observat s-a facut cam pe aceleasi bulevarde !...Ma rog am vaga senzatie ca am luat o mare teapa si cu Base!Again!!

Share this post


Link to post

Nu bre, teapa a luat-i tericeanu, geoana.. si ceilalti =)) )

Share this post


Link to post

Da da cred ca ei intr adevar !Stai tu linistit ca nici la basca nu-i doare pe aia mai!..Tu ai grija unde parchezi masina da!?!? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Zeule, cred ca Tommy se referea la furtul practicat de minunata noastra clasa politica. Adica guvernul iti baga din pix o ordonanta prin care tu sa platesti taxe ca sa acopere ei cine estie ce gaura neagra a economiei. Prin comparatie, Basescu ii smulge fetei telefonul din mana. Pana la urma furt a comis si Base dar cel putin la fel de mult au furat si televiziunile lui Voiculescu. Asa ca ce zici, o dam la pace ? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Eu zic ca, daca urla in noi simtul dreptatii si indignarea la gestul lui Base da pe afara, atunci sa incepem sa aplicam legea. Dar sa facem mai intai o lista. Avem cam asa:

1. vreo 10 care ne-au tras-o din toate pozitiile la fiecare dintre noi, de cateva ori la rand (mari oligarhi, cu mijloace media proprii)

2. vreo cateva sute/mii care ne-o trag usurel, asa, cu alifie, din cand in cand, dar la toti (micii oligarhi, afaceristul politician, imbogatit dupe revolutie)

3. pana intr-un milion care au dat cate-o teapa scurta, dar buna (baieti destepti)

4. 1-2 milioane de cetateni certati cu legea (aici intra si Base la faza asta)

 

Deci il pocnim pe Base, e ok, dar sa stea la rand...

Share this post


Link to post

Şi la poziţia 0 putem să punem pe unul care e pe cale să fie acuzat de genocid? Nu dau nume...

Share this post


Link to post
... "o ţigancă împuţită" ...

Cum se numeste, in acceptiunea populara, fie la noi, fie la engleji, fie la frantuji, fie la italieni, o persoana de sex feminin care se tine scai de tine si tot iti cere cate ceva ?

Share this post


Link to post

Nea Zeu, dar fa matale un feed back si aminteste-ti iesirile lui tov Ilici in raport cu presa din Romania ;) Remember? Sau, faza memorabila, cand s-a dus sa-si prezinte condoleantele la amabasada Frantei dupa moartea lui Miterrand si a intrat pe usa ranjind? =))

Apoi, pe musiu Felix cum da cu micu' de pereti, ''jurnalistii'' de la antene taind cate 3-4 benzi in trafic ca sa ajunga ei mai repede si asa mai departe.

Sau pe Bush zicand ca Regina Angliei s-a uitat la el '' cum se uita mama''?

 

Exemple cred ca-s mii, numai sa vrem sa le vedem.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...