Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Democratia PRM-ului?

Share this post


Link to post
Un DA hotarat pentru democratie!

Deci, NU demiterii :P

Share this post


Link to post

Mda...

Calitatea politicienilor se vede şi din respectul pe care îl au faţă de lege (privind interdicţia de a mai face campanie elctorală în ziua votului):

T. Băsescu: nu face declaraţii

Th.Stolojan: "Am votat pentru o Românie modernă şi curată"

m. geoană: "Un da hotărât"

beah...

Share this post


Link to post

Cred ca base,geoana,tariceanu &Co din parlament(litera mica este pt lipsul de respect) stau noaptea si se gandesc la binele Poporului si au insomnii!!

Share this post


Link to post

Sah mat la prostanac. Cel putin pana acum, deja a zis ca cei 75% nu reprezinta intregul popor. Omul asta nu o sa invete nimic, niciodata.

Share this post


Link to post

Ce-ai cu el ? Este un optimist notoriu, el transforma, din vorbe, orice infrangere categorica intr-o mareata victorie, dat fiind faptul ca in toata viata lui de politician a avut parte doar de prima categorie. Orice om rational pleca de mult la catedra si ar fi predat "Cursul scurt de sinucidere lenta, dar certa". Intrebarea este alta: cat timp il mai tine partidul la carma sau, poate ca, oligarhia pesedista aplica metoda salvarii in caz de inec: te duci rapid pana la fundul apei pentru a avea o platforma solida sa te impingi la suprafata ? Daca-i asa, atunci au gasit cel mai bun lest (bolovan).

Share this post


Link to post
Sah mat la prostanac. Cel putin pana acum, deja a zis ca cei 75% nu reprezinta intregul popor. Omul asta nu o sa invete nimic, niciodata.

Lasă-l, măh, că ceilalţi 25% reprezintă de fapt "poporul".

Share this post


Link to post

Nu s-au invartit degeaba Bratienii in sepulcrum.

Share this post


Link to post

sepulce????????? Hai ma Tommy, ma faci sa umblu la dictionare?! Poi frumos e, in sfanta zi de duminca?

Share this post


Link to post

Mormant. Cu asa liberali ce au adus un presedinte kgb-ist au dat palma la palma cu bolsevicii lu ilici si vadim, 58% dintre ai lor ca au votat contra nici macar nu e mult. E normal ca s-au rasucit in mormant vazand ce face javra de tericeanu cu hotu de epix.

Share this post


Link to post

Penibil geoana dupa parerea mea. Nu ca nu stie sa piarda dar se face si de ras. Iliescu era negru de suparare langa el probabil ca la urmatoarea adunare psd o sa avanseze in "alinturile" catre geoana (ultima data a fost prostanac). Conserva Felix la fel: frustrat ca a tras cu toate antenele in basescu si fara rezultat. PRM-ul aceasi placa: fraudarea referendumului. Cei din PD cuminti ca niste mironosite la adapostul presedintelui basescu crescuti in sondaje. Probabuil ca acum cei din PD vor castiga si alegerile europarlamentare dupa care vor fura si ei nestingheriti ca doar "sunt si ei oameni". Am o nedumerire: la alegerile europarlamentare se vor vota liste sau va fi vot uninominal?? :scarpin:

Share this post


Link to post
... Am o nedumerire: la alegerile europarlamentare se vor vota liste sau va fi vot uninominal?? :scarpin:

Neh, de ce crezi ca le-au amanat ceilalti, statea prost partidul in sondaje.

Share this post


Link to post

Mah Maiter tu chiar crezi ca exista democratie !?!?Adica chiar si la aia !?!Tu chiar crezi ca afara intra cioneva in politica pentru a se gandi la tara !Iz ol onli bizniz mai brazar!..Evriuere!...

Share this post


Link to post

Cand am zis asta ? In politica intra cei care nu-s in stare sa faca orice altceva, muncitori cu gura, parerea mea. Am atatea exemple printre fosti colegi de peste tot pe unde am trecut, doar generatia mea este acum rand.

Share this post


Link to post

"Foarte simplu, ei traiesc intr-o democratie autentica si nu in una originala, ei au invatat acolo cum trebuie sa fie asezate lucrurile si vor ca rudelor lor din tara sau ei, cand se intorc pe aici, macar de sarbatori, sa traiasca tot asa. In plus, cu riscul repetitiei, au acces redus la mijloacele de manipulare in masa din tara (n-au timp de pierdut la catirinca). Nu proprietarii acestora sunt in discutie acum ? Cei de afara si-au pierdut repede naivitatea de a crede ca acum asistam la o discutie: cu sau fara Basescu. Asta-i doar intrebarea din referendum care ascunde disputa reala: forma de guvernamant, constitutia, votul uninominal, reformarea clasei politice, amestecul in politica a oligarhiei ... Apropo, ce credibilitate poate avea motanul Felix in Parlament, pe cine reprezinta el ? Turnatorii, securistii, hotii, oligarhii sau pe cei care detin cele mai multe televiziuni ? Chiar si asa, trebuie sa aiba si aceaste categorii un reprezentant, dar cine l-a ales pe Felix in Parlamentul Romaniei, l-a vazut cineva de sub fustita lui Ncase ?" (Tolin, 2007)

 

Ete Maitre aici cu "democratia autentica" care in opinia mea exista numai in carti...democratia este pentru cei cu bani cam asa e cu democratia asta..In ce priveste treaba cu ei nu sunt in stare sa faca nimic altceva te contrazic TOTI politicienii au afaceri dragul mieu (uite sunt usor arhaic cu tine) dar chiar toti...

 

He he ce faina figura a facut Base ieri cu telefonul aleia ..Fain presedinte avem baga-mi-as picioarele in votul meu ca m-am grabit sa ma duc la vot!...Prost tampit ce sunt...Ai dracu si astia de la teveuri au dat stirea cu furatul de telefoane abia seara ..Eu deja votasem ca daca stiam ca face d-astea nu mai pierdem vremea...Am trecut peste aia cu alcoolul la volan dar peste asta nu pot ssa trec!!!

Share this post


Link to post

NU incurajez astfel de manifestari dar astia de la voiculescu sunt cei mai josnici jurnalisti. Iar cate o mimoza din asta care baga mana la tine in cos in timpul tau liber nu face decat sa te irite. Totusi un presedinte are o imagine de aparat chiar daca e om si el. Basescu nu e perfect.

Share this post


Link to post

Domnu' presedinte, domnu presedinte ce-ati cumparat?

 

[..]

 

Domnu' presedinte, domnu presedinte m-am gandit la o intrebare.. bla bla :uff:

Share this post


Link to post

Da' pe nenea Felix motanu' cand a dat cu micu-n aer, nu l-au mai vazut jurnalistii?

Share this post


Link to post

Presedintele e persoana foarte importanta, nu? Siguranta lui tine de siguranta nationala, nu?

Presedintele a fost spionat (practic asta s-a intamplat) de catre o anumita persoana. (Apropo, ce ziaristi sunt aia care filmeaza cu telefonul mobil?)

Cum trebuia sa se decurga lucrurile in acest caz? Daca o luau sepepistii "la intrebari" era mai bine?

Share this post


Link to post

Are si el dreptul sa se comporte ca oricare dintre noi.

Mai ales ca era in concediu fara plata. =))

Iar sepepistii cred ca-si luasera si ei liber...

Share this post


Link to post

By BitterEnd blog(la fel cred si eu,eu nu puteam sa scriu atat de bine)

Vorbele astea ale lui Lapusneanu caracterizeaza cel mai bine ceea ce s-a intamplat ieri la vot. "Masele" si-au spus cuvantul! Poate ca noi, romanii, chiar asta ne dorim: un nou dicatator...E o exagerare in contextul mondial actual, insa nu pot sa nu observ niste asemanari izbitoare cu inceputul dictaturilor in general: avem o personalitate puternica, dar "de-a noastra, din popor", care ajunge la un moment in care se poate face auzit in fata maselor. Avem un popor frustrat si furat din toate partile, care isi doreste din toate fibrele un Salvator. Si, psihologic vorbind, Salvatorul intotdeauna trebuie sa fie un "fat-frumos" din popor, unul care ne intelege noua problemele si ne vorbeste pe sleau. Avem deci omul si contextul. Elememtul lipsa oricarei dictaturi? Propaganda...Si atunci incep discursurile pasionale si motivatoare, despre starpirea coruptiei si inlaturarea "dusmanilor poporului", a "talharilor", sau , un termen mai actual, a "oligarhilor". Si poporul ala amarat, si frustrat, si scarbit cade in delir!! I se vorbeste in cuvinte pe intelesul lui, fara neologisme si fraze complicate. I se ating toate corzile sensibile, i se promite o lume mai buna, in care ei, oamenii muncitori si cinstiti, o vor duce mai bine.

 

Specifica oricarei dictaturi este paranoia: "Tariceanu s-a intalnit cu un consilier de-al lui Putin pentru a complota impotriva lui Basescu". "Oligarhii din PSD, PNL, UDMR....". S-au creat deja si dusmanii: externi si interni. Acum poporul are un motiv sa se uneasca si sa lupte cu Salvatorul impotriva sabotorilor patriei. Pentru ca doarv alaturi de El, soarta romanilor va fi mai buna. Orice dictatura se bazeaza pe ura impotriva unui dusman, intern sauextern. Nu exista nici un discurs de-al lui Basescu in care sa nu fie mentionati acesti dusmani, in care sa nu vorbeasca de lupta anti-coruptie, in care sa nu se faca apel direct la "romani".

 

Avem toate elementele care, intr-un alt context politic, dar mai ales economic mondial, ar fi dus la o dictatura. Tocmai de aceea, dupa comunism s-a ajuns la forma de "republica parlamentara". Tocmai pentru ca puterea sa nu mai fie concentrata in mainile unui singur om. De-asta avem si Parlament! Dar oamenii care au votat pentru Basescu habar n-au despre lucruri de genul asta, pentru ca electoratul lui Basescu e format din oameni simpli, naivi, care isi pun cu disperare sperantele intr-o lume mai buna. Ei n-au inteles ca problema referendumului nu se punea de ce iti place de Basescu sau de PSD, sau de PNL...Nu se punea de ce iti place de fata lui Basescu sau de cea a lui Tariceanu! Multi spuneau ca au ales raul cel mai mic...eu sunt sigura ca a fost fix cel mai mare! Nu dau doi bani nici pe PSD, nici pe PNL, pe nici un partid. Ba, mai mult, nu cred ca exista ideologii politice la noi. Delimitarile acestea sunt facute doar de interese economice. Deci faptul ca am votat demiterea lui Basescu, nu inseamna ca am cumparat gogosile celorlalti...Insa cei care au votat pentru Basescu, au votat pentru o republica prezidentiala, asa cum nu mai exista nicaieri, ei vor un mic Ceausescu. Cum o dictatura propriu-zisa nu este posibila, se va ajunge la ceva intermediar, intre democratie si dictatura: asa-numita democratie directa, aceea in care exista acea "adresabilitate" fata de mase.

 

Asa ca, romani, intalniti-va voi cu Basescu in Piata Universitatii, o data la 3 luni, asa cum v-a promis el, asa cum nu se intampla in nici o tara democratica din aceasta lume! Dar conceptele astea sunt prea complicate pentru bietii de voi!

Edited by c_french84

Share this post


Link to post

Bai nu stiu daca ii era EI mai bine dar LUI (adica lui Base) sigur ii era mai bine!..Face si asta una rece una calda !Acu a dat cu mucii-n fasole !and iesi de capul tau pe strada iti asumi tetelu' toate aceste riscuri si nu-ti permiti sa ai reactii de genul asta ...Da ar fi fost mult mai corect ca SPP sa intervina sau de ce nu domn presedinte sa-si apreredreptul la imagine prin parghiile democratice nu !Prin Justitia pe care o va face el incoruptibila !Hai frate ma lasi !...Un presedinte care fura telefonul mobil ca nu l-a lasat o fufa in pace e de toata jena...Parerea mea!!

Share this post


Link to post

Si ce doreai?..sa o lichideze? Hai sa fim seriosi. Nu a facut un gest demn de un presedinte, dar nici fufa aia nu e mai buna.De altfel ca multi ziaristi, care prin libertatea presei inteleg sa faca ce vor ei fara a raspunde ulterior. Iar ce se spunea mai sus despre dictatura... oare cati din cei care au votat impotriva suspendarii au facut-o de dragul lui Base? Nu cumva a fost un vot impotriva parlamentului care de la alegeri s-a tinut numai de caterinca?? E aiurea sa acuzi cateva milioane de oameni ca nu stiu pe ce lume traiesc...parerea mea :D

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post
By BitterEnd blog(la fel cred si eu)

Specifica oricarei dictaturi este paranoia: "Tariceanu s-a intalnit cu un consilier de-al lui Putin pentru a complota impotriva lui Basescu". "

Mda... Şi, din pură întâmplare, cam în aceeaşi perioadă în care Tăriceanu se întâlnea cu rusul şi Băsescu era suspendat, Putin a prins grai şi a găsit de cuviinţă să comenteze cu privire la amplasarea bazelor americane în România. Şi uite-aşa, ca monedă de schimb (că nici americanii nu-s proşti) ne-am ales cu organizarea următorului summit NATO. Şi, tot din întâmplare, în aceeaşi perioadă a apărut un nou investitor (rus) interesat de preluarea Daewoo Craiova, pentru care guvernul a renunţat la condiţiile privind cifra de afaceri. Paranoia, într-adevăr...

Un presedinte care fura telefonul mobil ca nu l-a lasat o fufa in pace e de toata jena...

Nu l-a furat. Şi-a apărat dreptul la propria imagine. Era o persoană privată, aflată la cumpărături, care a fost filmată fără acordul său. Dacă eram eu îi dădeam şi două peste bot fufei. Iar discuţia din maşină era şi mai privată şi a fost făcută publică tot fără acordul său. Câţi dintre voi nu aţi folosit în privat expresia "ţigan(că) împuţit(ă)"??. Dar deh, la noi libertatea presei însemnă că voiculescu şi fufele lui pot să intre şi peste tine în budă, că eşti persoană publică...

E aiurea sa acuzi cateva milioane de oameni ca nu stiu pe ce lume traiesc...parerea mea :D

Aş spune chiar că poţi să îi acuzi că nu ştiu pe ce lume trăiesc pe cei care nu au participat la vot. Dacă nu au participat înseamnă că nu îi interesează cursul vieţii publice şi atunci nu au dreptul să comenteze în acestă privinţă. Singurii în măsură să comenteze sunt cei 75% şi ceilalţi 25%.

Iar majoritatea o reprezintă cei 75%. E ca şi cum aş întreba 1000 de bărbaţi ce părere au despre o femeie. Dacă 55% dintre aceştia sunt gay, atunci majoritatea în domeniu e dată de majoritatea părerilor celorlaţi 45% (75% din 45%). Restul de 25% din 45% trebuie să se supună hotărârii majorităţii sau... să se reorienteze spre bărbaţi.

Edited by rzvpopa

Share this post


Link to post

De pe site-ul Antena3:

 

------------------

 

Preşedintele României a smuls telefonul unui reporter al postului Antena 3, care-l filma în timp ce acesta era la cumpărături, sâmbătă după-amiază, după care a spus despre jurnalista respectivă că este "o ţigancă împuţită". Alături de soţia sa, preşedintele se afla într-un hypermarket, urmărit de presă. Pentru că în magazin nu sunt permise camerele de luat vederi, operatorii au rămas afară, iar preşedintele a fost urmărit înăuntru de Andreea Pană, de la Antena 3.

 

------------------

 

Citi va rog ce este in bold. As spune ca fata respectiva a primit ce a meritat.

 

Chiar daca nu sunt de acord cu gestul lui Basescu, lamuriti-ma si pe mine cand a angajat Voiculescu jurnalisti? Iar daca "jurnalistii" antenelor sunt oripilati de fapta presedintelui, de ce ma rog nu s-au revoltat si cand Felix (sefu') s-a comportat ca un mitocan cu Monica Macovei? Aaa.. atunci erau alte conditii. Tare frate... tare...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...