Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

A existat vreodata Vw transporter cu motor de 3.2l? Eu stiam ca a avut numai pana la 2.5l. Un articol documentat si foarte destept, mai ales ca majoritatea(99.99%) dubelor din ro (categoria B) au pana in 2800cmc.

Share this post


Link to post

Ce ai, bre, cu Costiel (Casuneanu), nu e om si el ?

Share this post


Link to post

Nu incercati sa va opuneti, Mr. Chiuariu controleaza acum Justitia si pe orizontala si pe verticala: articol hotnews.ro.

 

Cum era domnule ideea aia cu neimplicarea ministrilor in actul de justitie? Oare ce se intampla acum nu este una din "placerile" comunistoidului Voiculescu?

Share this post


Link to post

Faza demetiala, azi, la mitingul PSD de la Pitesti. Gionel-prostanel se lanseaza intr-o retorica cu final neanticipat de el: "... pentru a conduce zilnic Romanania mai trebuie si altceva, in afara de coniac si whisky ...", la care o voce, clara, din multime adauga: "femei !".

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Articolas interesant, cu autor necunoscut, primit azi pe mail:

 

"Raspunsul din Roma la: "Basescu demis de corupti".

 

Problema mie mi se pare mult mai grava, cu implicatii profunde si cu bataie lunga de tot pentru viitorul Romaniei.

 

Vreau sa spun dela inceput ca Basescu, pe care il cunosc personal, nu trebue idealizat. este si el un produs al sistemului " ticalosit " pe care il condamna, este un tip de "mitica" smecher si uns cu toate alifiile, probabil colaborator si el al securitatii, chiar daca dosarul lui nu se gaseste(cum nici al lui Ilici nu se gaseste) ( nu era posibil inainte de 1989 ca cineva, oricit de capabil ar fi fost, sa ajunga sef de agentie NAVROM la Anvers, fara sa fi fost omul securitatii, cu acte sau nu ).

Este insa foarte inteligent, stie sa manipuleze multimile amorfe needucate politic din Romania si mai ales a avut taria sa inteleaga ca viitorul Romaniei nu poate fi garantat decit de America (prin intermediul NATO si direct) si de apartenenta la Uniunea Europeana. Pentru asta, trebuia sa dovedeasca reformarea justitiei si ruptura de comunism. Si de aicea i se trage, fiindca a indraznit sa se gindeasca mai sus de propriile interese, sa se gindeasca si la interesul tarii.

 

In primul rind, Basescu nu a fost demis numai de corupti, desi parlamentul este o adunatura de derbedei politici, consecinta a votului pe liste si a supravietuirii structurilor comuniste timp de peste 15 ani. Ostilitatea fata de el este evident condusa de oamenii directi ai Moscovei:

 

- PSD-ul lui Iliescu, cel care a fost si ramine agent fost sovietic si acum rus - Liberalii lui Dinu Patriciu, magnatul petrolului romanesc, ale carui rafinarii nu pot functiona fara petrol rusesc si care este virful de lance al patrunderii capitalului rusesc in petrolul romanesc, lucru esential pentru Rusi, acum cind Romania este membra a EU

- Vechea securitate, al carei exponent este Dan Voiculescu ( il cunosc bine si pe acesta ), general sub acoperirie inainte de 1989 si cel prin firma caruia (CRESCENT) se operau ianinte de 1989 toate operatiile in valuta ale Securitatii.

 

Au alergat imediat sub stindardul "anti-Basescu":

 

- UDMR, caruia ii convine orice instabilitate in Romania, desi participa la guvernare de 10 ani, pentru a-si promova ideile de autonomie teritoriala in Secuime - Partidul Romania Mare al lui Vadim, adunatura de securisti si oportunisti, care mai are sustinatori printre nostalgicii comunisti, iubitori prin formatie ai Rusiei, si care va dispare cind si acestia vor dispare fizic, morti de batrinete. copiii lor, mai elevati decit nebunia lui Vadim, sint astazi liberali sau PSD-isti

 

Ce i-a deranjat pe Rusi:

 

1. Declaratiile clare pro-americane si anti-rusesti ale lui Basescu, de doi ani incoace. L-a repezit pe ministrul de externe rus, care " regreta " ca Romania nu s-a consultat cu Rusia in problema bazei americane din Dobrogea, spunindu-i: "nici Rusia nu s-a consultat cu noi cind ne-a amenintat si ne-a cotropit continuu, ultima oara pentru 50 de ani".

Apoi, a declarat ca nu va accepta ca Marea Neagra sa redevina un lac rusesc. Si multe altele, inclusiv atitudinea in problema Basarabiei si Transnistriei, care nu puteau fi trecute cu vederea la Moscova.

2.Amenintarea cu puscaria pe motive de coruptie sau altele, a protejatilor directi : Iliescu, Nastase, Voiculescu

3. Posibila reactivare a dosarului privatizarii ROMPETROL (Dinu Patriciu) si al vinzarii energiei la pret de nimic catre ALPROM Slatina (implicat Codrut Seres, fostul ministru al econiomiei, omul lui Dan Voiculescu. ALPROM fiind proprietate ruseasca directa) care ar stinjeni interesele economice expansioniste rusesti.

4. Condamnarea drept " criminal si nelegitim " a regimului comunist (Raportul Tismaneanu, cu toate greselile lui inacceptabile pentru orice om informat si clar filo-semit ), acum cind Putin declara ca detramarea Uniunii Sovietice a fost cea ma mare greseala a sfirsitului secolului 20.

 

Situatia, din pacate le este favorabila Rusilor. Nu stiu cine din exterior il poate sprijini acum pe Basescu, in lupta sa inegala pe care o duce de fapt cu Rusia, prin exponentii ei din Romania.

 

1. In Franta sint alegeri peste doua zile

2. In Anglia, Tony Blair va parasi conducerea guvernului peste doua luni.

3. In America, pozitia lui Bush este din ce in ce mai subreda.

4. In Germania, Dna Merkel este departe de a fi o "iron lady" si este preocupata in a-i guguli pe Rusi pentru a nu-i sista alimentarea cu gaze naturale.

Rusia, care acum negociaza infiintarea unui fel de OPEC pentru gaze, este intr-o pozitie foarte, foarte puternica.

 

Nu cred ca trebuie iesit in strada, asta ar da un semnal foarte prost privind implementarea reala a democratiei de tip occidental in Romania.

 

Si asa, cred ca Germania, Olanda si Tarile Nordice care au ezitat pina in ultimul moment asupra admiterii Romaniei in UE, jubileaza si pregatesc masuri : prima va fi de ordin juridic, cu urmari incalculabil de grele. Hotaririle instantelor judiciare romanesti nu vor avea putere in Uniunea Europeana.

Stiti ce inseamna asta, in special in ceeace priveste litigiile cu companiile straine care opereaza in Romania? Pentru cel mai mic " afront" adus unei companii straine sau unui cetatean strain, orice instanta judiciara straina poate ordona blocarea fondurilor Romaniei din bancile straine, fara a tine cont de nici o hotarire a justitiei Romanesti. Au fost oare capabili derbedeii din Parlamentul Romaniei sa cintaresca astfel de consecinte ale deciziei lor?

Romania a fost data inapoi cu cel putin cinci ani si nu trebuie sa agravam situatia. Ce trebuie facut?

Sa se participe masiv la vot in ziua referendumului si sa se voteze pentru Basescu. Trebuie dusa o campanie asidua printre rude, prieteni, cunoscuti, oameni de pe strada, in acest sens. Interesele Romaniei cer ca situatia sa fie rezolvata calm, la vot si nu in strada. "

Share this post


Link to post

Eu, sincer nu stiu ce se va intampla: printre cunoscuti, prieteni care in '04 au votat, convinsi fiind ca se va schimba ceva, au ajuns acum, azi, sa nu stie ce sa faca multi inclinand spre un 'da', plictisit. 15 minute de privit la televizor unde trebuie, credulitatea (a nu stiu cata oara - ex. votul uninominal promis de pesedei) ii fac sa se gandeasca oare ce a facut Basescu pentru noi, intoxicati de toate nimicurile.

Mi se pare pur si simplu aiurea, spre exemplu Clujul s-a transformat de cand e Boc primar. Artificiile promise de funar la fiecare 1 decembrie au tinut 14 ani de zile in care orasul asta a stat. Pur si simplu. De 2-3 ani se construieste, se repara strazi (bine, toate in afara de aia pe care locuiesc, deh, tot trebuie rupta masina 100 de m), se construiesc parcari, se intampla ceva. Nu stiu totusi ce se va intampla. Noi sa fim sanatosi? Mdeah..

Share this post


Link to post

Cel mai interesante au fost manifestatiile din Iasi. Atat PSD cat si PD au contaminat duminica Iasiul cu autocare cu oportunisti cu chef de plimbare din toata tara. Si-au importat suport politic prin plimbari gratuite, tuica si mititei. Au blocat tot orasul dumnica cu mii de indivizi culesi de prin toata tara.

 

Tara arde, baba se piaptana... Cred ca toate cele cateva sute de autocare au fost platite din banii unor persoane fara nici un fel de interese, care le-au pus la dispozitia paridelor din avant democratic si patriotism :| .

Share this post


Link to post

Interesant este si sondajul CURS care il da castigator pe Basescu sambata intr-un mod categoric - PSD&PNL au reusit sa-l resusciteze pe basescu din caderea in care era. Ciudat este faptul ca PNL a ajuns la foarte putine procente ca electorat - referendumul le-a adus numai minusuri la imagine. Ministrii pnl vad ca se tin de campanie electorala in loc sa munceasca pentru ce sunt platiti (exemplu: orban sa lase chitara si sa faca autostrada). Din acest referendum am pierdut cu totii indiferent de simpatiile politice pe care le avem.

Share this post


Link to post

[. Ministrii pnl vad ca se tin de campanie electorala in loc sa munceasca pentru ce sunt platiti

Da, si coana N Nicolai isi irosea pauza de pranz la RTV.

Share this post


Link to post

Era si nepoata cu ea sau ramasese la parlament la votare? :rolleyes:

Share this post


Link to post

Pt ca un sondaj sa fie bun esantionul trebuie sa fie reprezentativ-sondajele care au aparut pro basescu cred ca a au fost comandate deoarece esantionul a fost foarte mic,deci nereprezentativ,nerelevant!

Toti sunt la fel;mi-e greata! :-&

Share this post


Link to post

Cum poti sa zici asta cand ultimul sondaj este realizat pe un esantion de 12480 de persoane, adica gigant, cu o eroare de 1%?

Share this post


Link to post
Cum poti sa zici asta cand ultimul sondaj este realizat pe un esantion de 12480 de persoane, adica gigant, cu o eroare de 1%?

 

Foarte simplu! esantionul era reprezentativ daca se chestionau 51% din populatia cu drept de vot din tara,sau jumatate din numarul persoanelor ce vor participa la referendum(ceea ce nu au cum sa stie)asa nu are nici o valoare! Sondajele ce au fost facute sunt pentru manipularea multimii ! :D

Edited by c_french84

Share this post


Link to post

Pai ala nu mai esondaj! Ia mai citeste mataluta cum se fac sondajele si mai vorbim apoi.

Share this post


Link to post
Foarte simplu! esantionul era reprezentativ daca se chestionau 51% din populatia cu drept de vot din tara,sau jumatate din numarul persoanelor ce vor participa la referendum(ceea ce nu au cum sa stie)asa nu are nici o valoare!

 

Mare aberatie. Imi si inchipui cum se chestionau cei 51% din usa in usa vreo 9 milioane de oameni...

Acum posibil sa fie aruncate pe media si pentru manipulare insa rezultatul e clar in favoarea lui basescu. Cred ca s-au cam grabit nitel cu suspendarea. Mai bine il lasau sa-si continue caderea in care era, pentru ca in ultimul timp basescu pierduse din popularitate. Asa l-au facut martir.

Share this post


Link to post

Nu 9 mil de oameni,dar 12000 sunt foarte putini! Si ar mai fi ceva:cat de disperat trebuie sa fi ca sa te duci sa te promovezi si in Spania pt 2-3 mil de oameni cand ai Romania ai vreo 14 mil ce pot vota??

Share this post


Link to post

Se vede ca astia sunt domnisori de salon si nu s-au batut vreodata prin porturi. Au facut exact ce dorea Baselu, iar acum sunt pe topogan. Sper ca romanii sa nu piarda pozitia pe care le-a castigat-o Baselu in raport cu parlamentarii actuali. De data aceasta chiar le este frica unora ca pot ajunge pe faras cu o simpla manifestare in fata odioasei cladiri. Videanu le-a oferit chiar un prilej deosebit sa se stranga in jurul cladirii.

Share this post


Link to post
Nu 9 mil de oameni,dar 12000 sunt foarte putini! Si ar mai fi ceva:cat de disperat trebuie sa fi ca sa te duci sa te promovezi si in Spania pt 2-3 mil de oameni cand ai Romania ai vreo 14 mil ce pot vota??

 

Pai si aia din spania sunt tot romani..care au aici familie. Conteaza si ce vor ei, nu? Si a fost si marean evanghelie al vostru in spania. A stans si el vreo cateva zeci de persoane. Multi ziaristi dar oricum e de laudat... :tongue:

 

Sper sa nu-l vad pe basescu peste 2 saptamani mana de mana cu psd-ul "intr-un efort de reconciliere". Poate va fi silit sa accepte anumite targuri dar cred ca o sa ma sictiresc si de el.

Share this post


Link to post
... cat de disperat trebuie sa fi ca sa te duci sa te promovezi si in Spania pt 2-3 mil de oameni cand ai Romania ai vreo 14 mil ce pot vota??

Exact pe logica asta PSD-ul a pierdut alegerile trecute, dispretul fata de romanii pe care nu-i mai pot manipula. Culmea este alta, numarul romanilor a ajuns atat de mare incat orice vot poate fi hotarat doar de afara, iar de acolo se vede mult mai bine si mai repede situatia din tara.

Share this post


Link to post

1.Pt cei ce posteaza aici tin sa precizez ca ma dezgusta la fel de mult si BASE si GEOANA si ceilalti din clasa politica;m-a deranjat ca a folosti cineva ''voi''-nu fac parte din nici un partid!!!

2.Si cei din Spania si alte tari sunt tot Romani-au plecat sa munceasca pt ca era nemaipomenit in Romania!

3.Cum vad mai bine situatia cand ei au mai putin mijloace de informare decat in tara si nu se stie exact acele mijloace si ce interese ascund?

Edited by c_french84

Share this post


Link to post

Da, intr-adevar ei nu au Antena 3 sa se informeze. Si nici nu apare CTP-ul sa isi scuipe parereile in fata lor.

 

Pe de alta parte sunt si multi, cateva milioane, si (cred ca) un procent mai mare are drept de vot decat procentul populatiei cu drept de vot dintre cei ramasi in tara (acolo nu se duc si copiii) si, deci, reprezinta o pondere importanta din electorat.

Asta ca sa nu mai vorbim de influenta pe care o au asupra celor de acasa...

Share this post


Link to post
2.Si cei din Spania si alte tari sunt tot Romani-au plecat sa munceasca pt ca era nemaipomenit in Romania!

 

Diferenta notabila consta in perioada corespondenta marii migrari care, dupa cum bine stim, a purtat amprenta celor 3 roze.

 

S-ar parea ca unii bagatelizeaza genul de influenta pe care-l produce graiul stamosesc intr-o lume distanta si rece.

Istoria va consemna si acest tip de campanie extafrontaliera cu rezultatele generate si am toata convingerea ca se va repeta manevra.

Share this post


Link to post
... 3.Cum vad mai bine situatia cand ei au mai putin mijloace de informare decat in tara si nu se stie exact acele mijloace si ce interese ascund? ...

Foarte simplu, ei traiesc intr-o democratie autentica si nu in una originala, ei au invatat acolo cum trebuie sa fie asezate lucrurile si vor ca rudelor lor din tara sau ei, cand se intorc pe aici, macar de sarbatori, sa traiasca tot asa. In plus, cu riscul repetitiei, au acces redus la mijloacele de manipulare in masa din tara (n-au timp de pierdut la catirinca). Nu proprietarii acestora sunt in discutie acum ? Cei de afara si-au pierdut repede naivitatea de a crede ca acum asistam la o discutie: cu sau fara Basescu. Asta-i doar intrebarea din referendum care ascunde disputa reala: forma de guvernamant, constitutia, votul uninominal, reformarea clasei politice, amestecul in politica a oligarhiei ... Apropo, ce credibilitate poate avea motanul Felix in Parlament, pe cine reprezinta el ? Turnatorii, securistii, hotii, oligarhii sau pe cei care detin cele mai multe televiziuni ? Chiar si asa, trebuie sa aiba si aceaste categorii un reprezentant, dar cine l-a ales pe Felix in Parlamentul Romaniei, l-a vazut cineva de sub fustita lui Ncase ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...