Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Intre timp titlu mare pe la realitatea: "Se maresc salariile bugetarilor cu 10%".

Avem asa: O lege cu 50%+1 din electorat, un vodcaroiu care se intelege foarte bine cu partidele(ii cheama, ei vin..apoi: vedeti ce n-a facut Base, uite ca se poate la noi.. ). Ei mizeaza pe chestia asta. Acuma ramane de vazut cati vor crede .. da' am asa o senzatie..

Edited by andy

Share this post


Link to post
Presu are dreptul sa dizolve parlamentul ?

Da, dar doar atunci când parlamentul a invalidat două propuneri de guvern consecutive. Deci are dreptul, dar când vrea parlamentul, nu când vrea muşchii lui...

"Art. 89: După consultarea preşedinţilor celor două camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două colicitări de investitură."

 

Şi dacă tot am ajuns la cartea pe care joacă Băse, eu zic că secretul schimbării situaţiei în care ne aflăm poate fi în articolul de mai jos:

"Art. 74: (1) Iniţiativa legislativă aparţine, după caz, Guvernului, deputaţilor, senatorilor sau unui număr de cel puţin 100.000 de cetăţeni cu drept de vot. Cetăţenii care îşi manifestă dreptul la iniţiativă legislativă trebuie să provină din cel puţin un sfert din judeţele ţării, iar în fiecare din aceste judeţe, respectiv în municipiul Bucureşti, trebuie să fie înregistrate cel puţin 5.000 de semnături în sprijinul acestei iniţiative.

(2) Nu pot face obiectul iniţiativei legislative a cetăţenilor problemele fiscale, cele cu caracter internaţional, amnistierea şi graţierea. [...]"

 

Problema e că nu ştiu cine are timp şi resurse să coordoneze aşa ceva, plus că noi putem avea o iniţiativă legislativă pe care boii de parlamentari să se cace din avion. Totuşi, dacă aş avea când, cu cine şi cu ce, eu aş face asta: le-aş propune o lege cu care să le dau peste bot. Şi dacă propunerea ar fi semnată de câteva milioane de oameni (visez, ştiu), cu atât mai bine...

Cert e că ceva trebuie să facem cu animalele astea. Şi nu prin violenţă. Şi nici abia la următoarele alegeri. Iniţiativa legislativă e una dintre puţinele pârghii pe care electoratul le are la dispoziţie între scrutine. Să facem un proiect de lege cu propunerea de modificare a Constituţiei, astfel încât să schimbăm structura Parlamentului, să schimbăm instituţia suspendării Preşedintelui etc. Să arătăm care este voinţa populară. Ceva idei aş avea eu, dar n-am restul...

Share this post


Link to post

Ca parlamentarii una semneaza si alta spun pe sticla nu mai mira pe cineva:

 

"Ordonanta de Guvern 118 a fost semnata de Adrian Nastase, Mihai Tanasescu si Dan Ioan Popescu, iar Parlamentul a adoptat-o in 24 octombrie 2003. Actul normativ stabilea ca datoria istorica la buget a rafinariei Petromidia, inclusiv dobanzile si penalitatile, sa fie transformata in obligatiuni cu maturitate la sapte ani. Obligatiunile urmau sa fie emise de Rompetrol Rafinare, care preluase Petromidia in urma privatizarii. Ordonanta mai stipula ca investitorul majoritar al societatii sa aiba drept de preferinta la cumpararea actiunilor rezultate din conversia obligatiunilor, a caror scadenta era de maximum 20 de ani."

 

Sistemul acesta de a mintii si a genera zvonuri in Romania moderna apartine unui individ de profesiune activist (lucrator cu gura) pe care il vom vedea curand in boxa, alaturi de soldat rezervist Chitac si soldat rezervist Stanculescu, la terminarea rechizitorului si trimiterea lor in judecata in cele mai vechi cauze. Tot acest individ este numit astazi, de catre toata presa straina, care nu pune botul la diversiunile din media romaneasca, ca artizan al dezastrului politic actual din Romania in dorinta sa bolnava de-a isi manifesta cel de-al patrulea (doar ?) mandat.

Share this post


Link to post

Anterior miscarii asteia, cand a fost vorba sa fie cumparata de Akmaya, rafinaria fusese scutita de datorii.

Share this post


Link to post

Parca am auzit aseara ca la referendum nu se vor organiza cabine de vot la ambasade? Nu ar fi o incalcare a drepturilor?

Share this post


Link to post

Diversiunea care se practica zilele acestea are aceeasi origine in Scoala de la Baneasa. Ea este posibila doar in politica romaneasca pentru ca aici nu se plateste pentru asta. In alta parte, Prostanacul era obligat imediat sa plece din politica pentru afirmatiile facute relative la romanii de peste granita.

 

Si pentru ca sa intelegem la ce a fost nevoie de tot acest circ din ultima vreme, noua lege a sigurantei nationale a trecut prin Camera prin aprobare tacita, iar la Senat are zilele numarate ! E clar ca pana la urma se termina ca in Caragiale, au si motive, iar au tras o teapa groasa bizonului.

Share this post


Link to post

In acelasi ton prostanac si interpretabil, Geoana spune astazi ca PSD va respecta votul romanilor la referendum. M-a facut sa zambesc pentru ca exprimarea lui lasa de subinteles ca se poate si invers (nici nu m-ar mira!). Bravo Geoana, imi era dor de tine.

 

In zona aliatilor PSD, Ciuca acorda un interviu EVZ. Aici nu stiu daca sa rad sau sa-i plang de mila:

 

"EVZ: Mai multi cititori ai Evenimentului zilei sustin ca parlamentul ar trebui dizolvat. Cum comentati acest lucru?

BC: In orice democratie, parlamentul este cel care functioneaza si este organul legislativ suprem. O dizolvare a parlamentului ne-ar intoarce in perioada dinainte de 1989. Reactia cititorilor este una pasionala."

 

Fara sa vreau, am recitit de mai multe ori prima fraza: "In orice democratie, parlamentul este cel care functioneaza si este organul legislativ suprem". Un fel de "Noi suntem legiuitorii, noi facem si numai noi desfacem". Ce poti sa mai astepti de la niste oameni pe care drogul puterii i-a rupt de realitate?

Share this post


Link to post

Nu credeam ca o sa ajung sa postez pe un topic de genul asta, dar azi sunt bine dispus :)

1. Orice ati vota e totuna!

2. Daca nu votati e totuna!

Daca aveti vreo proba contarrie din '89 pana azi, deschideti alt topic :D

Problema noastra nu este de a iti exprima opiniile (slava Domnului!). De altfel, asta nu e o problema in nicio democratie (nu va impaunati, e doar inceputul). Problema incepe daca o majoritate (democratica!) nu e asculatata. Restul sunt speculatii. Despre care majoritate se vorbeste azi? A lu' Basescu? N-are! A vreunui partid sau alianta? N-avem!

Si atunci care e problema? Niciuna!

Dar nu e asa ca e un subiect interesant? A cui vorba e asta: "parlare romanum est"? Da, asa e, a tuturor, dar noi ne permitem? Se pare ca da! Pacat!

Ma uitam aseara la meciul ala de fotbal! 2x11 jucatori+staff (copyright Wolfy :) ) Un "ecosistem" al unei lumi din care "Dinamo-Steaua" nu face parte (orice alta combinatie "romanum" e admisa). Brucan? Utopic! A vrut sa ne dea sperante. In ISTORIE extrapolarea se face cu... timpul. Daca va uitati la filme legate de istoria OK sau USa de acum zeci (sute?) de ani, veti vedea ca in PRINCIPIU nu am ajuns inca acolo. Doar in BMW-uri!

Share this post


Link to post

Prostanacul sau macar Titus Coorlatescu (ce poate fi mai ingrat decat meseria de purtator de cuvant al unui prostanac) citeste topicul acesta ! Azi a iesit curat ca fiu lui ovidiuc si a promis tot ce s-a criticat ieri aici: conditii normale pentru votul romanilor din strainatate, discutarea legii sigurantei nationale, introducerea legii ANI (wow) si (aud bine ?) introducerea in cel mai scurt timp a votului uninominal in legea electorala ! Credeti ca maine isi mai aduce aminte ce a declarat ?

Share this post


Link to post

In mod sigur parlamentul nu-si poate asuma riscul de a scapa din mina problema.Daca ramane BASE nu le va fi usor,chiar daca nu poate dizolva parlamentul.

Share this post


Link to post

Prostanacul s-a luat azi de ziarele nemtesti. Cica parlamentul ar trebui sa faca ceva cu asta. =))

Share this post


Link to post

S-a simtit si el ca facand parte din Cleptocratie ? Nu cred ca l-a banuit cineva, iti trebuie minte pentru asta !

Share this post


Link to post
Prostanacul s-a luat azi de ziarele nemtesti. Cica parlamentul ar trebui sa faca ceva cu asta. =))

 

 

Cee?!..JHai ca astia chiar se cred buricele pamantului!....He he cica Buch si Rice i au cam dat m..e ME Cioroianu!Cica din lipsa de timp!!...Baieti daca nu mergeti la vot sa nu mai scrieti pe topicul cu politica da ce zic eu nu mai aveti dreptul sa va plangeti de nimic!...La vot tovarasi!....

 

!!!Incredibil Balaceanu STolnici a fost informator!!!!....Increibil bai nu pot sa cred!!....Unul din puytinii boieri de Bucuresti!!....Domn adica !Ptiu!!

Share this post


Link to post
!!!Incredibil Balaceanu STolnici a fost informator!!!!....Increibil bai nu pot sa cred!!....Unul din puytinii boieri de Bucuresti!!....Domn adica !Ptiu!!

Dacă ai şti tu până unde poate să meargă incredibilul în domeniul ăsta... Păcat că dezvăluirile sunt selective şi adesea folosite politic...

Share this post


Link to post

Hai sa facem o descriere populara a actorilor politic contemporani:

- Iliescu: un incapabil in umbra caruia s-a furat pe rupte, dar pe el nu l-a deranjat, pe el il interesa functia. Toate sub un ranjet tamp si fara motiv. Sper ca nu mai locuieste la Scrovistea ca un magnat, deoarece a spus ca el este "sarac si cinstit".

- Nastase: noul tip de ciocoi - tara arde si el isi face conac pe numele fiului etc - ce cauta imbuibatul vechi si nou intr-un partid de stanga?

- Voiculescu: asta ne ia de prosti en-gros - cica el nu are televiziuni - sunt ale ficelor sale - care il promoveaza la nesimtire

- Geoana: vrea sa fie politician carismatic dar nu poate, nu simte ţara, n-are fler, la televizor se vede cum se chinuie sa joace un rol - este un ... prostanac. Fiu de general de securitate: hmm

- Tariceanu: dupa faza cu Apia si Patricianu' s-a descalificat. Fara consilieri americani nu poate. Cine-i plateste consilierii? Portile de Fier - VA TECH?

- Cosmin Gusa este un fitil gen Mugur Ciuvica: scoate capul cand i se ordona

- Vadim va fi un vis urat la urmatoarele alegeri - este facatorul de scandal patologic. Scriitor ceausist de versuri pupatoare si tampite

- Orban este Geoana de la PNL. Îi crapa buza dupa popularitate: canta, doarme in camine studentesti - doar doar il remarca si pe el cineva. PR curat. A primit spre folosinta un jeep de la o firma, cu care sa inspecteze lucrarile facute de acea firma pentru primarie - si lui i se pare ok !

- Crin Antonescu: este trompeta de atac a prietenilor corupti din PNL (cand Base a spus ca parlamentul este corupt, el a iesit pe TV sa spuna ca Base n-are dreptate, ca el nu este corupt! - adica restul sunt, inclusiv colegii lui de partid! - stie el ce zice)

- Vacaroiu? nu-mi spune nimic. Un iliescu tacut si vesnic aburit - are un aer ...distilat

- Emil Constantinescu? Cum a ajuns presedinte, s-a speriat subit si s-a dat batut. A fost o incercare disperata dupa un Iliescu comunist - s-a incercat cu un presedinte intelectual, ca sa se ajunga la un presedinte pragmatic, hotarat si popular. Sper sa nu ajungem sa avem un presedinte butucanos si incult zis si nea Jiji.

- Basescu: un "jucator", decis, incapatanat si obisnuit sa ia decizii instant. Se spune c-a vandut super flota romaneasca pe nimic. Eu cred c-a facut-o in cunostinţa de cauza, si nu cred ca navele erau mai evoluate tehnic ca neaosele masini dacii pe care toata lumea l-ea schimbat cand a avut ocazia. PSD a avut ocazia sa-l judece daca ar fi gasit bube. Sunt jenante aparitiile Elenei Udrea cand spune lucruri pe care n-ar trebui sa le stie... Este singurul om politic care are curajul să spuna ca parlamentul nu-şi face treaba si că parlamentul este corupt. Pana acum, este raul cel mai mic, si il prefer tuturor parlamentarilor.

Share this post


Link to post

La caracterizarea lui Băsescu lipsesc cîteva trăsături -beţivan, mitocan, mincinos, bişniţar, cartofor, turnător, curvar bătrîn, semianalfabet, să nu mai spun că fizic este o "epavă".

Share this post


Link to post

Hmmmm...

Beţivan? Nu l-am văzut beat, l-am văzut bând; majoritatea bărbaţilor beau; şi dacă fac asta cumpătat e socialmente OK;

Mitocan? Părerea ta! Încearcă să ţi-l aminteşti pe Octav Cozmâncă şi mai cugetă... Deşi nici cu Titus Corlăţean nu mi-e ruşine...;

Mincinos? Chestia asta e relativă şi e caracteristică politicii. Zi-mi un politician care nu e mincinos şi eu îl... mănânc pe Băsescu;

Bişniţar? Asta nici nu ar merita comentarii. Să înţeleg că pleacă în vizite oficiale şi aduce Kent şi blugi să-i vândă la Cotroceni? Şi să nu-mi spui că făcea asta înainte de '90, că toţi cei care aveau ocazia să iasă din ţară făceau asta. Un bişniţar de frunte, care vindea aprate şi casete video în mediul literar, era Vadim...

Cartofor? Eu unul nu l-am văzut jucând cărţi. Iar dacă o face... nu văd care e problema. Şi eu joc cărţi, atunci când am ocazia. Nici legea şi nici religia nu interzic jocurile de cărţi. Dar poate ajungi tu la putere şi o să le interzici...

Turnător? Singurul lucru confirmat la ora actuală e că a avut un dosar de reţea, care a fost distrus. Până nu vezi dosarul nu e cazul să te pronunţi. Să-ţi explic şi de ce: securitatea arhiva în fondul reţea şi dosarele persoanelor în cazul cărora recrutarea a eşuat, pentru ca următorul care ar încerca să-l recruteze să dea de dosarul din arhivă, să-l citească (crezând că omul a mai fost informator) şi să afle de acolo că nu e cazul să mai piardă timpul cu recrutarea, că nu merge... Când se va găsi un rând (o turnătorie!) scris(ă) de Băsescu, atunci aveţi liber la folosit termenul "turnător":

Curvar bătrân? Şi dacă era curvar tânăr erai mai mulţumit? În cazul ăsta putea îndeplini mai bine prerogativele de politică externă? Deocamdată n-a venit nimeni să spună că i-a suflat în pix... Aşa că stăm mai bine ca americanii. Şi, în definitiv, Băsescu încă poate, spre deosebire de cei doi predecesori ai săi, impotenţi (politic).

Semianalfabet? Asta chiar nu ştiu de unde ai scos-o. Şi chiar nu merită deranjul.

Fizic - "epavă"? Cred că ţi-a plăcut jocul de cuvinte. Şi cred că i-ai uitat pe cei doi predecesori... Sau îl vroiai pe Bombonel-ul cel rotunjor şi plin de viaţă în obrăjori? Păi hai să o alegem pe Nicoleta Luciu, că ea e plină de "viaţă"...

 

Ai folosit abuziv nişte atribute de ordin personal care nu caracterizează atribuţiile Preşedintelui. Şi care nu sunt încălcări ale Constituţiei. Dacă astea sunt motivele pentru care vrei să mă convingi să mă duc la referendum să votez demiterea lui Băsescu, eşti penibill ca şi cei 322...

 

LE: Respect părerea celor care vor vota pentru demiterea lui Băsescu deoarece ei sunt convinşi că a încălcat Constituţia. Dar cei care vor vota aşa pentru că sunt în altă tabără politică, pentru că nu le place de faţa lui, ori pentru motive de genul celor de mai sus, vor comite un abuz de putere (puţină, atâta cât au în momentul votului).

Edited by rzvpopa

Share this post


Link to post

Caracterizarea de epava am auzit-o la un senator, insotit in permanenta de doi brancardieri si care circula doar in masina salvarii, un Adonis care vorbeste, in general, doar despre el, desi imprumta numele altora.

Share this post


Link to post

Păi da... că aşa se întâmplă. Încălcări ale Constituţiei, dovedite, am întâlnit la parlamentari, ori de câte ori au votat articole de lege pe care ulterior (şi de multe ori la sesizarea Preşedintelui) Curtea Constituţională le-a declarat neconstiuţionale. Şi au păţit ceva?

Edited by rzvpopa

Share this post


Link to post
La caracterizarea lui Băsescu lipsesc cîteva trăsături -beţivan, mitocan, mincinos, bişniţar, cartofor, turnător, curvar bătrîn, semianalfabet, să nu mai spun că fizic este o "epavă".

 

 

betivan: Vacaroiu

mitocan: Vadim

mincinos: parlamenntarii care voteaza la doua maini - curat constitutional

bisnitar: Voiculescu (bisnitar cu voturile partidului)

cartofor: miki spaga

turnator: Geoana = fiu de general de securitate

curvar batran: Tariceanu si-a lasat nevasta de 50 si de ani pentru secretara lui de 25 (euro 5?)

semianalfabet: Becali

epava: Iliescu

 

 

Basescu nu este perfect, dar este deocamdata mai bun decat adversarii sai politici. Alesii din parlament spun ceva de lupta anticoruptie? Dorm in parlament? Dau legi pentru infractori? Da: sunt cateva exemple recente, iar cea mai mare coruptie este votul dat pentru suspendare!

Share this post


Link to post
... epava: Iliescu ...

Din rechizitoriile de la Parchet rezulta eticheta de inculpat la crime cu premeditare ( > 1700) si vatamari corporale deosebit de grave ( > 7000). Bunicul asta, al nimanui, n-a stat degeaba la viata lui. Colegul Ceausescu a fost mic copil pe langa asta.

Share this post


Link to post

Citeste si dă mai departe, până când ajunge si la ultimul dintre... EI

 

SI eu SUNT ROMÂNIA !

 

 

 

MOTTO: Atentie domnilor politicieni: la următoarele alegeri, expiră termenul de 20 de ani fixat de Brucan. Expiră prostia!

 

Ca cetătean european ce mă gasesc - din ratiuni oricum paralele cu activitatea dvstră -, încerc să vă reflect imaginea reală, asa cum este ea percepută de noi, cei în numele cărora vă spetiti bătându-vă cu pumnii în piept, de vreo 17 ani încoace...

 

 

Ce se vede:

 

Văd, în Parlament, în momentul citirii actului de condamnare a comunismului, cum oameni instabili psihic batjocoresc functia supremă în stat, si nu pe cel ce l-am ales să ne reprezinte în functia de sef al statului, ci chiar pe noi însine... Si mă gândesc că suferinta psihică nu este o minoritate care să fie reprezentată în parlament...

 

Văd cum un parlamentar care a votat de două ori - filmat fiind - minte cu incredibilă nerusinare, amenintând cu tupeu feroce presa – ochii nostrii – batjocorindu-ne de fapt pe noi însine... Îl întreb: oare minciuna si înselăciunea nu sunt hotii?

 

Văd cum prea multi golani si lichele, organizati în politicul si autoritatea ce ne conduc, taie si vând pe bucăti tot ceea ce oamenii onesti si muncitori au reusit să creeze din vechi timpuri si până azi... Si mă gândesc că parlamentul lor ar trebui să fie puscăria, iar alegătorii, procurorii...

 

 

Doar că de votat, i-am votat - si-i mai votăm - chiar noi însine...

 

 

Mă uit si nu văd, în ultimii 17 ani scursi din viata mea, nici măcar o singură dezbatere constructivă, o singură încercare de identificare si rezolvare a unor probleme ce ne dor, ci doar acuzatii si dezvinovătiri, doar certuri, discutii sterile si insulte, doar lupte pe putere si pe demolare. Pentru răsturnare, demitere, suspendare, într-un cuvânt, pentru anarhie...

 

Văd lupi lacomi ce-si schimbă grija pentru alegător în dispret suveran!...

 

Văd cum mintile luminate stau si clevetesc pe margine, neimplicându-se în vreun fel, ci bătându-se cu pumnul în piept cum că ei au prevăzut - de mult - că asa sau nu asa se va întâmpla... De parcă ar paria. Pe noi însine...

 

Văd cum oameni cinstiti si gospodari stau deoparte văitându-se că o duc rău, dar nu s-ar deranja - doamne fereste!- să intre în politică, alungându-i pe netrebnici.

Si mă întreb: în neamul nostru, de vorbitori ai limbii române, or fi rămas si oameni?...

 

Văd că nici o aliantă, niciodată de la revolutie si până azi, nu a rezistat. Nici măcar una! Si mă întreb dacă si la următoarele alegeri, mă va împinge iarăsi ceva să votez, în prostia mea, aliante si coalitii?...

 

Văd cum opozitia - indiferent care ar fi ea - nu construieste nimic ci doar încearcă să dărâme, desi noi ăstia care ne chinuim să stăm în picioare, în timp ce-i tinem si pe dânsii în cârcă, îi plătim să construiască. Si plătim al naibii de mult, luxul lor! Inclusiv cu sperante ... Mă întreb: nu ar fi mai bine să-si manifeste opozitia din sediile lor somtuoase, cu ajutorul presei? Si nu stricând ordinea din parlament, adică de acolo de unde se presupune că s-ar lucra... Si nu că s-ar chiuli, dormi, citi ziarele, râde, mânca, initia afaceri personale, sfida etc...

 

Văd cetăteni pe care de asemenea îi plătim regeste, pentru ca, vorbind într-o limbă diferită de a noastră, de 17 ani nu fac altceva decât să găsească maniere prin care să rupă bucăti din tară, pe care să le alipească - nu poporului vecin - ci intereselor conducătorilor acestuia ... Si văd că sunt singurii care stiu să voteze...

 

Văd cum un presedinte, politicianul adevărat, este doar ambalajul unor gânduri comuniste. Atât de împătimit ideologiei, încât nu-l interesează nici măcar... să fure.

 

Mai văd cum un altul, presedintele intelectual, a fost ambalajul unui brat de paie, numai bun să sperie ciorile de pe câmp...

 

Mai văd un presedinte, tenace, dar ale carui actiuni sunt atât de alambicate încă nu-mi îngăduie nici după doi ani să-l înteleg, si să-mi fac o părere definitivă... Si nu doar mie, ci nici ditamai analistilor si filosofilor vremii. Si sper să nu fie al treilea pumn consecutiv al dezamăgirii...

 

Mai văd un posibil candidat plin de credintă - ceea ce este un lucru bun, darnic - ceea ce este de asemenea un lucru bun, recunoscător vietii si călăuzit de setea dreptătii - iarăsi foarte bine, dar care are idei si gânduri ce vin, inspirate fiind din învătăturile tatălui său, direct de la biblicul Abel; căruia îi lipseste autocontrolul atât de mult încât se întrerupe pe el însusi în timp ce vorbeste; care are o oglindă în care îsi admiră în fiece clipă, imensul orgoliu; si pe care l-as vedea într-o bună zi, după două mandate succesive, întrebându-se senin: "cum să votati pe altcineva, dacă eu sunt cel mai bun si cel mai frumos? Ce lege, care lege? Ce, este mai bună legea decât mine? Schimbati legea..." Poate că, dacă ar rămâne doar locomotiva – nu si conductorul si nasul, ar avea sanse. Dar care dintre ai lui să aibă curajul de a-i spune?

 

Văd cum se lasă geamul masinii luxoase prin care zboară aruncat un pet gol de suc, si aud, până să se închidă, prin acelasi geam, iritarea fată de mizeria în care suntem siliti să trăim...

 

Văd cum se fura sinele de tren, capacele de canal si panourile de aluminiu de pe autostrazi, si nu inteleg de ce statul continuă să le cumpere... din cărute?

 

Văd cum un ministru este acuzat de spionaj; vad cum padurile sunt taiate irational si cum parcurile devin santiere...

 

Văd cum se fac cadou rezervele de gaz si petrol...

 

Văd cum consilieri ai primăriilor cheltuiesc zeci de mii de euro pe deplasări personale, si nu le este milă de bătrânii ce se calcă în picioare la cozile pentru compensate...

 

Văd cum un singur director al Căilor Ferate Române a furat 700 milioane euro, bani suficienti pentru subventionarea (pentru multi ani...) a tuturor facturilor la încălzire pentru toti pensionarii nevoiasi.

 

Si mai văd cum institutia parlamentară, după ce a cheltuit un buget urias pentru dotări total inutile - judecând după rezultate -, rămânându-i un mizilic, un 'rest', de 6 milioane de euro, în loc să formeze un cont de ajutor pentru toti copii ce au nevoie de operatii prin străinătate, au hotărât să schimbe mocheta sălii. De toti banii!

Si nici măcar un singur om din sală nu s-a opus...

Foarte trist...

 

Dar mai văd ceva. Văd o solutie...

Legat de acest vot uninominal...

Sigur, votul uninominal, luat ca atare, va aduce cu el un val de dolănesti si sinulesti, de hagisti si popisti, de adisti minunisti si vijelisti. De oameni talentati, nu spun altfel, doar că talentul este ceva primit instinctiv, în vreme ce tării îi trebuie ceva oferit rational!

Asta înseamnă că alesii ar trebui să treacă de un filtru, ca un mic examen, care să-i separe pe cei nepotriviti de cei potriviti. De cei idealisti.

Sigur, cei inteligenti nu sunt automat si buni, asa că mai trebuie un filtru.

De data asta însă, pentru alegător.

Să fie votul un rezultat al analizei persoanei candidate, si nu unul făcut de orice neavenit... La urma urmei, votul este o sfătuire a mintilor si nu a buletinelor care atestă vârsta de 18 ani la care se poate vota.

 

Astfel, care este initiativa pe care te rog să o sustii, simplu, crezând în ea?

 

 

Initiativa : SORTARE ÎNAINTE DE VOTARE

1. Pentru votanti. Pe biletul de vot, undeva în partea de sus, să fie tipărite două-trei întrebări, foarte simple si stabilite de analisti si psihologi, de genul:

- forma de guvernământ a României este: a. Monarhie, b. Prezidentială c. Republică.

- parlamentul este: a. Unicameral b. Bicameral.

- numele tarii noastre este : a. Republica Socialistă România, b. Republica Populară Română,

c. România.

- în ce an suntem? a. 2008, b. 2006, c. 2007.

Iar răspunsul gresit trebuie să anuleze votul.

Cel putin am scăpa de părerea unor nulităti.

 

2. Pentru candidatii la parlament. Sustinerea (după testul psihologic, desigur, cu întrebări de genul: vezi bătrâni îmbrăcati în alb care, coborâti din sfere translucide îti oferă o diademă cu care să-ti legi părul si să o porti mai apoi în parlament?.. a. Da, b, Nu.) unui test grilă, desfasurat la tv, cu întrebări de cultură generală, istorie, logică, economie, etc., minimale dar esentiale... Stabilite de asemenea de o comisie de psihologi, economist, istorici, analisti etc.

Iar punctajul insuficient trebuie să anuleze candidatura.

Cel putin am scăpa de prestatia unor inconstienti sau suferinzi.

3. Pentru candidatii la presedentie. Sustinerea, mai întâi, a unui test psihologic si medical, în fata unei comisii de specialitate. Chiar internatională, pentru eliminarea oricăror dubii. Mai apoi, sustinerea unui test de aptitudini manageriale, desfăsurat în direct la tv, iar răspunsurile să fie corectate pe loc si dezvăluite astfel publicului. Si abia la urmă să-si arate sarmul personal. O sortare înainte de votare. Să nu mai votăm pe cel ce minte mai frumos.

Cel putin am scăpa de reprezentarea unor iresponsabili.

Noi dăm teste psihilogice, de verificare a cunostintelor si aptitudinilor pentru obtinerea carnetului de conducere al unui autoturism, si nu cerem pentru conducerea treburilor tării?

Un singur lucru bun ne-au lasat toti acesti politicieni: identitatea lor. S-au strâns, precum neghina, toti cei asemenea, iar noi, data viitoare când vom vota, o vom putea separa de boabele de grâu.

Nu mi-a stat în intentie să jignesc pe nimeni, ci doar adevărul adevărat, este cel ce doare.

Semnat: EU ( o părticică din UE)

 

 

PS. Oare văd un om ce stă în fata calculatorului, nemultumit de ceea ce îl înconjoară, dar care nu are timp să citească un e-mail ce nu contine bancuri sau poze cu masini de curse sau cu femei goale? Ce sanse mai putem avea atunci, dacă el, unul dintre putinii oamenii interconectati (prin internet), ar rămâne... nepăsător.

Share this post


Link to post

Share this post


Link to post

Cum a fost cu "pomana PSD" ? Eu am prins doar comentariile: "1,5 lei micul si 3 lei halba". Cica se striga in draci: "hotii !". Imi place poporul acesta, le mananca micii unora si apoi voteaza cu ceilalti !

Un glas din multime, de la un miting antologic, a ramas celebru:

- "pentru ce demonstrati impotriva guvernului ?"

- "sa ne dea si noua ... ceva ... catusi de putin !"

Share this post


Link to post

Aberatiile fiscale romanesti

 

Bugatti-ul de 1,7 milioane de dolari al lui Casuneanu, impozitat ca o dubita Volkswagen veche de 10 ani

Adrian NICULAE | 03 mai 2007 Ziarul GANDUL

 

REGELE ASFALTULUI, Costel Casuneanu, si-a tras masina noua. Si pentru ca obrazul subtire al abonatului la lucrari platite din bani publici cu cheltuiala se tine, automobilul este unicat in Romania: un superb Bugatti Veyron cu motor in 16 cilindri si pret de catalog de 839.285 de lire sterline (aproximativ 1,67 milioane de dolari). Pana aici toate bune: cata vreme organele de ancheta nu au nimic de zis cu privire la afacerile lui Casuneanu, omul e liber sa-si cheltuiasca banii cum crede de cuviinta.

 

Problema e insa ca statul, prin noul Cod Fiscal, nu face altceva decat sa incurajeze acest gen de cheltuieli extravagante facute de imbogatitii tranzitiei: in loc sa impoziteze la sange asemenea bunuri, asa cum se intampla in tari precum Franta sau Germania, Romania are mare grija ca bietii milionari sa nu ofteze prea tare cand isi achita darile.Poate parea incredibil, dar impozitul pentru supermasina lui Casuneanu se calculeaza fix dupa aceeasi grila ca si cel pentru o dubita Volkswagen veche de vreo 10 ani!

 

Tot ce-au putut gandi finantistii nostri in materie de impozite este un sistem stupid, care tine cont doar de capacitatea cilindrica a vehiculului. Asadar, pretul de catalog al masinii si vechimea, care dau de fapt valoarea unui automobil, nu conteaza catusi de putin pentru statul roman. Pur si simplu, pentru orice masina al carei motor depaseste capacitatea cilindrica de 3.000 de centimetri cubi, se platesc 120 de lei pe fiecare grupa de 200 de centimetri cubi.

 

Veyronul nou-nout cu motor de 8.000 de centimetri cubi cu care Casuneanu va putea alerga cu 400 de kilometri la ora pe vreo pista privata si Volkswagenul Transporter vechi de 10 ani, cu motor diesel de 3.200 de centimetri cubi, masina favorita a buticarului si transportatorului roman, fac parte, dupa mintea finantistilor romani, din aceeasi categorie: cea a masinilor cu motor peste 3.000 de centimetri cubi. Ce daca Veyronul e unicat in Romania, costa aproape 1,7 milioane de dolari si serveste doar ca simbol al statutului social?

 

Practic, aceasta masina reprezinta un mod prin care Casuneanu a scapat de impozitul datorat pentru banii respectivi. Va avea de platit anual doar 4.800 de lei, adica nici macar 2.000 de dolari, respectiv 0,11% pe an. Mai ieftin de atat iesea doar daca ingropa banii in curte, pentru ca orice altceva ar fi facut cu ei impozitul era mai mare. Si asta in conditiile in care masina respectiva este un veritabil obiect de colectie, fabricat pana acum in nici 200 de exemplare, si a carei valoare nu scade in timp.Pe de alta parte, posesorul unei clasice dube cu motor diesel de 3,2 litri, care mai valoreaza abia 3-4.000 de euro in cazul unei vechimi mai mari de 10 ani, are de platit 1.920 de lei impozit, adica 564 de euro, aproape 20% din valoarea vehiculului.

 

http://www.gandul.info/articol_39219/bugat..._de_10_ani.html

 

Cred ca nu mai e nevoie sa precizam despre cine e vorba?

Asa ca nici cu Baselu, nici cu Rasgandeanu si in nici un caz cu Prostanacu... sa speram ca vin altii...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...