Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Un articol interesant in Frankfurter Allgemeine Zeitung. Interesanta pozitia nemtilor, parca vad ca-i suspenda Voiculescu si pe-astia :mrgreen:

 

Despre Patriciu: obisnuia sa plece la negocieri in Golf unde cumpara petrol printr-un offshore care il vindea mai departe Rompetrolului. Bineinteles ca mai primea si de la statul roman scutiri de impozite ca doar era mare investitor. Istetimea managementului este laudabila dar dati-mi voie sa nu cred ca intr-o economie sanatoasa Rompetrol ar fi devenit ce este acum. Nu inteleg de ce DNA nu l-a luat la intrebari pe consilierul juridic al lui Patriciu, tipul ala dupa ce bea un pahar este cam slobod de gura.

Edited by pixelconscious

Share this post


Link to post

Nu, nu ajungem pana acolo. Nici nu am zis ca intra in faliment din cauza asta. Tocmai asta, doar ca ii doare in paispe. Si da, pentru mine pica toata povestea ta cu "hai sa proslavim Rompetrol ca aduce bani la buget". Motivul e mai sus.

 

PS: Eu imi aduc aminte ca a fost vorba si de anumite scutiri. Cand apare cuvantul Petromidia ciulesc urechile din principiu datorita orasului in care se afla.

Share this post


Link to post

Inginerii financiare se fac peste tot in lume. Intr-o lume in care fluxurile financiare depasesc de 50 ori fluxurile de marfuri iti dai seama ca nici o personalitate nu e curata. Rompetrolul este una din cele mai solide afaceri romanesti, oricat ar incerca unii politicieni guralivi sa comenteze. Am spus-o si o repet: Patriciu, cu toate defectele sale, este un om mai mare decat toti care au ocupat Cotroceni-ul pana acum.

 

Cazuri de lobby politic celebre sunt in USA, sa vezi acolo ce au facut puterile corporatiste, Patriciu e ingeras pe langa ei...

 

Eu nu proslavesc rompetrol pt banii ce ii da la buget ci pt ca e o afacere putrnica si solida, un caz rar pentru romani...

 

LE: Concret, da-mi un exemplu de subventii de care beneficiaza petromidia, sau a beneficiat in trecut.

Share this post


Link to post

Ba exact ala e motivul, "afacere solida romaneasca" tocmai asta inseamna, altfel de ce sa ii admiri? Apropo, sa nu admiri niciodata o companie petroliera! Sa faci bani din petrol e simplu, poate cel mai simplu (mai ales cand nu incepi de la zero si iei o rafinarie la reduceri). Cand o companie petroliera nu scoate bani e altceva la mijloc.

 

PS: eu nu caut motive, eu stiu cu ce am ramas. Petromida a avut scutiri de la plata datoriilor catre stat.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post
... Apropo, sa nu admiri niciodata o companie petroliera! Sa faci bani din petrol e simplu, poate cel mai simplu (mai ales cand nu incepi de la zero si iei o rafinarie la reduceri). Cand o companie petroliera nu scoate bani e altceva la mijloc ...

Si cand iei pe nimic si bogatiile subsolului, si instalatii gata modernizate, depozite si o retea de 900 de statii, esti scutit de vechile datorii si iesi pe locul 2, cum se cheama ?

Share this post


Link to post

Spaga. Ai uitat si de campurile petroliere de prin alte parti (Kazaghstan de exemplu).

 

Cu cativa ani inainte se vorbea daca e oportun ca Petrom sa cumpere OMV...

 

Afaceri cu petrol - de toata admiratia.

Share this post


Link to post
Spaga

Inezact. Donatie, recunostinta poporului roman pentru servicile secrete europene pentru faptul ca au pitit dosarele conducatorilor iubiti. Rusii au spus-o mai franc in '45-'50, prada de razboi.

O nelamurare am: conducatorii Ungariei n-au avut dosare rusinoase sau ei n-au fost asa de iubiti de catre popor ? Sau poate ca ei si-au rascumparat greselile inainte, asa ca n-au mai fost obligati sa se inghesuie la conducere dupa !

Share this post


Link to post

Recunostinta ca recunostinta da' petrolu e pe bani. Multi. 5% (sau cat o fi fost) inseamna o groaza, mai mult decat santajul chiar si la pret de lichidare de stoc. Satisfactie garantata de ambele parti. Daca nu e asa, ai nostri sunt prosti.

Share this post


Link to post
Spaga. Ai uitat si de campurile petroliere de prin alte parti (Kazaghstan de exemplu).

 

Afaceri cu petrol - de toata admiratia.

Afacerile cu petrol nu au nimic deosebit in ele decat miza strategica a acestora (vezi expansiunea ruseasca). Expansiunea rompetrol nu are nici o legatura cu aceasta situatie. Companiile petroliere se regasesc multe dintre ele in top 100 corporatii mondiale, deci petolul este inca foarte important. Nu vad de ce afacerile cu petrol ar fi mai ,,rusinoase'' decat cele cu medicamente (marile corporatii americane au facut lobby pe langa Casa Alba, care a facut presiuni la OMC si asa au aparut patente la medicamente pe nspe ani), echipament militar, materiale nucleare, software (iarasi patente si copywright fortate), marii giganti de utilitati europeni sau firmele de investitii/speculatii financiare.

 

Problema care o pun eu este pur economica: ce subventii/scutiri a primit rompetrol, de la ce impozite, in valoare de cate milioane de euro?

 

Greseala lui Patriciu este ca incearca sa imbine afacerile cu politica, idee nu tocmai catolica...

Share this post


Link to post

Asocierea lui Patriciu la numele lui Caraman, facuta de Talpes, acest copil minune al serviciilor neinteligente, poate fi o explicatie a privatizarii si a succesului. Ce dixtractie ar fi daca peste cativa ani, toti care-l hulesc astazi pe Patriciu in frunte cu WCTudor or sa afle ca el a fost un mare patriot si ca toata campania de denigrare a fost una de acoperire. Ha,ha,ha. Dar daca este asa, atunci gura pacatosului de Talpes ce a facut, o desconspirare tradatoare ? Pe domn profesor de istorie militara cu soldati de plumb, cursant inca la "Gradinita Serviciilor Secrete de ele insele" nu-i da cineva nah-nah la fundulet ? Ca doar nu vrea sa ne lamuresca ca (cacofonie studiata) miza Basescu este atat de importanta ca merita sacrificarea unui (s)pion atat de costisitor plasat ca Patriciu ... Asta in place mie la sefutii astia de spioni logoreici: niciodata nu-ti dai seama daca mint sau daca fabuleaza !

Share this post


Link to post

@andrei: :) ) Nu ai idee. Stii cum au patit-o aia de la Siemens lunile trecuta? Eh, aia au fost prinsi dar ideea e cam aceeasi si la o scara mai mare. Afacerile cu petrol nu sunt intrinsec mai rusinoase ci mult mai banoase iar banul nu degeaba e ochiul dracului. Razboaie pentru petrol am vazut, pentru medicamente nu.

Eu nu am zis ca Rompetrol a primit scutiri ci Petromidia.

 

Greselile lui Patriciu sunt telefonul la Parchet si alte interventii facute prin diversi. Daca ar fi fost curat de ce a avut nevoie de ele?

Share this post


Link to post

Cand am adus petromidia in discutie a fost doar ca stiam ca a fost balamuc si cu asta. Ca cel de dinaintea mea incerca sa-i scoata hoti pe cei din PD si ingeri pe cei din PNL. In functie de cum se face rotatia la putere sunt si ei: mai cu putere de furat sau cu mai putina. Ne pacalim daca incercam sa spunem ca membri unui partid sunt mai hoti ca ai altuia. Cineva a dat exemple numai de ALRO, flota si altele care tin de PD-PLD; sa fim corecti si sa-i vedem pe toti.

Share this post


Link to post

Greu e pana il judeca pe primul. Pana atunci traiesc toti in pace si armonie.

Share this post


Link to post

Au mai fost judecati. Au fost toti curati ca laccrima. DNA, DGA...instrumente de imagina

Share this post


Link to post

Si daca e de fatada de ce se ataca acum? Se aduna toti sa il promoveze pe Basescu?

Share this post


Link to post

Ca acum au nevoie de imagine, nu? Daca au fraiele si pot lovi de ce n-ar face lucrul asta. IN fine om vedea la referendum cat de mult va conta razboiul asta. Mare razboi mediatic ma uit numai pe discovery ca deja e penibil ce se intampla la televiziuni.

Share this post


Link to post

Asta acum, dar nu de acum au inceput sa se atace.

Share this post


Link to post

ULTIMA ORĂ: PSD a propus propus azi în Parlament un nou amendament la legea referendumului, amendament care a şi fost adoptat. Potrivit Hotnews.ro, acesta prevede că referendumul poate fi repetat dacă la vot nu se prezintă jumătate plus unu din numărul cetăţenilor cu drept de vot şi în cazul în care Curtea Constituţională stabileşte faptul ca fiind un temei pentru repetarea referendumului. Asta înseamnă că, în condiţiile în care la referendum nu se va prezenta jumătate plus unu dintre români, suspendarea lui Traian Băsescu se va prelungi, în vederea organizării unui nou referendum, şi tot aşa. Cel care a făcut această propunere a fost deputatul PSD Eugen Nicolicea, amendamentul trecând la vot cu 237 voturi „pentru”, 19 „împotrivă” şi 17 abţineri.

 

Alti bani alta distractie. Aveam o lege acum e alta...amendanentul potrivit la timpul potrivit :mrgreen:

 

Sursa: antena3.ro

Share this post


Link to post

Pesedei tot fara minte au ramas, nu-si dau seama ce urmeaza dupa un referendum castigat de Basescu cu 50,1%. Ei nu realizeaza ca larga sustinere populara a lui Basescu se bazeaza defapt pe un vot negativ adus structurii Parlamentului si nu pe freza marinarului. Dizolvarea adunarii si alegerile anticipate vor fi urmarea fireasca, iar pe ala care a propus amendamentul minune nu-l mai vad, nici macar, pe un loc eligibil, dar in bancuta. In stupizenia avantului antibasecian, pesedeii isi taie craca de sub picioare. Defapt, cum pot fi membri unui partid condus de un prostanac ?

Share this post


Link to post

...si de un activist! Asa le trebuie. La vot si sa-i vedem la anticipate!

P.S. Pana la anticipate mai vreau o modificare a legii electorale > :)

Share this post


Link to post

Nu ii provoca. Astia sunt in stare sa mai faca vreo 5 pana atunci.

Share this post


Link to post

O tara poate functiona cu un gurvern si un pres, asa ca o greva electorala la alegerile pentru parlament este simplu de facut, iar amendamentul poate fi adus prin ordonanta de urgenta.

Share this post


Link to post

Nu ştiu de ce vorbiţi atât de uşor de alegeri parlamentare anticipate, pentru că provocarea unor eventuale astfel de alegeri nu are nici o legătură cu suspendarea lui Băsescu (din păcate). Indiferent ce se va întâmpla la referendum, singura cale constituţională de a declanşa alegeri parlamentare anticipate este ca două guverne succesive să nu fie investite de parlament (da, cu p mic). Deci ajungem la anticipate numai dacă vor ei. Şi n-or să vrea, sub nici o formă. Dizolvarea parlamentului de către Preşedinte este doar o formalitate, după ce s-a întrunit condiţia de fond: invalidarea a două guverne. Părerea mea este că sub "zodia" actualei constituţii nu vom avea niciodată anticipate în România. Din simplul motiv că ar trebui să aibă la bază un comportament autodistructiv al parlamentarilor... Iar Băselu, din păcate, după ce se va întoarce în funcţie, nu va avea la dispoziţie nici un instrument să le-o tragă ăstora. Singura cale e să-i lase să se bage singuri în rahat până sus de tot, astfel ca PD-ul să câştige procente şi să ajungă singur la putere (eventual cu anexa PLD). Ceea ce cred că e aproape imposibil şi nu neapărat tocmai bine.

Share this post


Link to post

Presu are dreptul sa dizolve parlamentul ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...