Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

E vorba de alegeri, nu de referendum. La alegerile normale e firesc. Referendumul e altceva, nu e in calendarul electoral ordinar.

scrutin=alegeri

referendum=mod de consultare a comunitatii

 

Uite, cam asa a fost referendumul asta:

http://www.youtube.com/watch?v=MepwKAIrEiI

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Art. 2.

Prin activitatea lor, partidele politice promoveaza valorile si interesele nationale, pluralismul politic

 

Ia uite ce frumos ai ridicat mingea la fileu. Daca se poate as dori sa stiu si eu ce valori si interese nationale s-au promovat cu acest referendum?

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Cat despre corectitudinea legii, o pun la indoiala. E destul de periculoasa in contextul actual. Gandind asa, daca romanii ar vota un Ceausescu reloaded, un Catalin Botezatu, un Irinel Columbeanu, un VC Tudor sau un DDD, puterea atribuita presedintelui ar fi (si este in cazul lui TB in acest moment) prea mare. Sa fie nevoie de un numar impresionant de oameni pentru demitere este absolut ridicol, mai ales in prezent cand nu se cunoaste exact nr. cetatenilor, mai ales ca multi migreaza ba inafara, ba in Ro. De fapt, niciodata nu se va sti numarul real al cetatenilor cu drept de vot prezenti in tara.

 

 

Auto-citarea e necesara. N-am mai gasit posturi ale altcuiva despre corectitudinea impunerii cvorumului :D .

 

http://www.zf.ro/pol...l-final-9916918

 

Curtea Constitutionala a amanat, joi, pana in 12 septembrie, o decizie privind referendumul de demitere a lui Traian Basescu, urmand sa verifice listele electorale, au declarat surse politice.

Edited by Amentys

Share this post


Link to post

S-a facut o contestatie la care nu se poate raspunde rapid si probaibl nici nu se va putea raspunde. Practic, organizatorul alegerilor a contestat organizarea alegerilor. Romania este noul Caracal.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Nu stiu cum o sa scoata astia o lista valida si exacta in 30 de zile. Nu au reusit sa faca asta dupa ani si ani de votari, dupa un recensamint recent al populatiei, etc. si o sa faca o lista in 30 zile? Are you for real guys?

 

Pai daca se contesta lista de pre-referendum si se descopera ca nu este adevarata, atunci ce legalitate mai au celelalte foste alegeri din Ro? Curat-murdar coane Fanica! :dizzy:

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Referendumul nu are nicio valoare, ca doar nu au intrebat de morti si CNP-ul lor ca sa ii scoata de pe liste.

 

Probabil vor fi puse in functiune primariile. Se vor renumara si reface listele. Presimt ca dupa asta, procentele de participare in Vrancea si Teleorman vor deveni 459%, respectiv 516%.

Share this post


Link to post

Se pare ca legea in Ro este relativa (te vom f--e cum vrem noi), se aplica retroactiv (te vom f--e ca nu te-am f---t) sau in viitor (te vom f--e in avans): 'Depinde cum e bine pt. noi (papusarii oameniilor politici), adevaratii stapini ai Ro.'

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Bai frate suntem de toata pola cu putinta, cea mai proasta decizie care se putea lua, anume lipsa uneia, oricare era ea. M-am saturat pina peste cap de politizarea asta de cacao de la genunchiul broastei pina la CCR. Ar trebuie UE sa ne dea un sut in koor, ca n-avem ce cauta acolo, si asa am intrat pe usa din dos. O inconstienta inimaginabila.

Eu inca asemenea tampenie nu am auzit pe lumea asta si nici nu mi-am putut imagina vreodata.

Share this post


Link to post

Pai daca se contesta lista de pre-referendum si se descopera ca nu este adevarata, atunci ce legalitate mai au celelalte foste alegeri din Ro?

 

Cum bagi copilul inapoi in burta mamei dupa o nastere accidentala ?

 

Nicio lege, hotarare a CCR, etc, nu actioneaza retroactiv ci doar pentru viitor. Chiar si incercarea aceea cu TVA retroactiv pentru dreptul de autor a esuat si era o cauza de mai mica importanta, din dreptul comercial.

Chiar DACA ar fi fost vreun caz de influentare a votului din cauza acestor erori din liste (desi e prima data cand se impune o astfel de limitare) daca nimeni nu a contestat INAINTE de validarea rezultatelor, sau daca s-a contestat dar a fost respinsa, pa si pusi !

Hotul neprins e negustor cinstit, iar in procesul electoral validarea rezultatelor inchide "cazul" (echivaleaza cu prescriptia din dreptul comun)

 

Singurele posibile influente ar putea fi in reprezentativitate, nu in legitimitate (numar de reprezentanti/locuri in organele COLECTIVE : senat, camera deputatilor, parlamentul European, consilii locale si judetene)

 

Parerea mea

Share this post


Link to post

Tommy, baieti, fiti calmi, va rog ! :mrgreen:

Cand va spuneam ca pragul reprezinta o greseala, ca n-are ce cauta la noi din n motive, m-ati trimis in balarii, ca tot eu sunt ala care pricepe greu...

Edited by Amentys

Share this post


Link to post

"Cum bagi copilul inapoi in burta mamei dupa o nastere accidentala ?"

 

 

 

asa si cu ccr-ul..

Share this post


Link to post

Baselu acum are sanse mici sa se mai intoarca la tron,

 

Motivul fiind faptul ca guvernul lu' Ponta a fost pus sa furnizeze noua lista de persoane cu dreptul la vot. Adica au pus lupul paznic la oi. :-j

 

"Fiat justitia, et pereat mundus" (Let there be justice, though the world perish.)

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Sa vedem cat de greu ii va fi Pontacului sa minta:

 

Alegeri prezidentiale 1990-2009

 

1990 - Din 17.200.722 de alegatori inregistrati s-au exprimat 14.826.616 (86,19%)

1992 - Din 16.380.663 de alegatori înregistrati s-au exprimat 12.496.430 (76,29%)

1996 - Din 17.218.654 de alegatori înregistrati s-au exprimat 13.088.388 (76,01%)

2000 - Din 17.699.727 de alegatori înregistrati s-au exprimat 11.559.458 (65,31%)

2004 - Din 18.449.344 de alegatori inregistrati s-au exprimat 10.794.653 (58,5%)

2009 - Din 18.293.277 de alegatori inregistrati s-au exprimat 9.946.748 (54,37%)

2012 - Din 18.292.464 de alegatori inregistrati, 10.000.000 au stat acasa si 7.500.000 si-au luat teapa (zice Basescu)

 

Asadar, Base, Taricelu, Boc si Blaga au taiat frunze la caini 8 ani de zile in loc sa mai taie din alergatorii care se pare ca s-au inmultit mai ceva ca porcii mistreti din padurile Carpatilor.

 

http://ro.wikipedia...˘nia,_1990

http://ro.wikipedia...˘nia,_1992

http://ro.wikipedia...˘nia,_1996

http://ro.wikipedia...˘nia,_2000

http://ro.wikipedia...˘nia,_2004

http://ro.wikipedia...˘nia,_2009

Edited by Amentys

Share this post


Link to post

asa si cu ccr-ul..

 

... Razgandeala politicienilor, mai ales in RO, este un fenomen atat de raspandit, incat aprope devine o cutuma a functie.

Dar ea nu e reglementata in niciun fel, nu atrage raspundere sau efecte juridice si tine doar de labilitatea persoanei in cauza.

In cazul deciziei CCR e cu totul altceva (.. dar nu ca in reclama la carnatii de la Matache Macelaru ...)

Iar despre schimbarea rezultatelor alegerilor locale (sau chiar generale) anterioare, ca despre asta era vorba in afirmatia mea, repet ca e imposibil (dar politicienii pot face si in aceasta cauza orice afirmatie le doreste sufletelul lor, ca sa citez un clasic in viata ...)

 

Parerea mea

 

 

Alegeri prezidentiale 1990-2009

 

1990 - Din 17.200.722 de alegatori inregistrati s-au exprimat 14.826.616 (86,19%)

 

 

Nu vad legatura cu "Pontacul" (sau nu inteleg eu acum ce vrei sa spui) dar rezultatul din Duminica Orbului 1990 nu ar trebui inclus in aceasta analiza, deoarece :

 

1) Era IMEDIAT dupa Decembrie 1989 (stiti ce stare de spirit era atunci ... )

2) Populatia Romaniai era de cca. 22.5 mil. locuitori

3) Procentul de Romani aflati in afara granitelor era f.f.f. mic, neglijabil, aproape toata populatia era in INTERIORUL tarii.

4) Accesul la informatii prin mass-media era limitat la TVR1 si TVR2, care aveau si ele probleme cu aparatura care se incalzea si/sau cu ceata

 

S.a.m.d. ...

Share this post


Link to post

Pe mine ma mira micsorarea numarului alegatorilor dupa 2004, cand Romania au inregistrat ceva cetateni noi cu domiciliul pe la Chisinau, Balti, Cabul... Si nu putini.

Share this post


Link to post

Nu mai mult de 100.000 ...

Se dorea 1 mil. dar UE s-a simtit lezata (chiar si mama Rusia, de aici si racirea relatiilor) , si s-a redus strocul ...

In plus, cam toti au luat cetatenia Ro pentru a putea trece in West si nu s-au sinchisit sa-si legalizeze relatia cu statul Roman, asa ca au cam disparut din evidente

Acum, in Basarabia au votat majoritar cetatenii Romani aflati acolo, mai putin cetateni "Moldoveni" cu dubla cetatenie

Edited by kaloman

Share this post


Link to post

Indiferent... Au devenit cetateni romani si trebuie numarati pe listele electorale. Nu cred ca au renuntat la cetatenie.

Share this post


Link to post

Guvernul o sa vina cu un numar: 15, 16, 17 mil whatever. Cita credibilitate o sa aiba acest numar tinind cont ca a fost 'produs' de mafia care vrea sa dea de pamint cu Baselu?

Edited by hitman

Share this post


Link to post

In mod normal, trebuie sa vina cu o lista, cu nume, prenume, CNP, nu cu un numar.

Share this post


Link to post

De acord cu Zmeu, dar cine face lista si cine o verifica? :)

Share this post


Link to post

Nu vad legatura cu "Pontacul" (sau nu inteleg eu acum ce vrei sa spui) dar rezultatul din Duminica Orbului 1990 nu ar trebui inclus in aceasta analiza, deoarece :

 

1) Era IMEDIAT dupa Decembrie 1989 (stiti ce stare de spirit era atunci ... )

2) Populatia Romaniai era de cca. 22.5 mil. locuitori

3) Procentul de Romani aflati in afara granitelor era f.f.f. mic, neglijabil, aproape toata populatia era in INTERIORUL tarii.

4) Accesul la informatii prin mass-media era limitat la TVR1 si TVR2, care aveau si ele probleme cu aparatura care se incalzea si/sau cu ceata

 

S.a.m.d. ...

 

Pai reiese altceva din ce am listat eu, si anume faptul ca a crescut numarul de alegatori din '90 incoace cu 1 milion, desi chiar si un copil de clasa a IV-a stie ca suntem cu cel putin 2 milioane mai putini ? :)

 

LE:

Totusi, se pare ca totul va depinde de autoritatile locale, ceea ce nu e chiar asa ok precum se crede, nici macar pt Ponta.

Motivul e simplu: mai putini alegatori pe liste ==> mai putini bani la bugetul local si mai putini consilieri locali.

 

In final, oare ce vor decide primarii:

- sa arate nr. real, care e cu siguranta mai scazut, iar Base sa plece ?

- sa arate acelasi nr., iar Base, consilierii si banii sa ramana ?

 

LE2:

kaloman - nicio problema, atunci sa luam ca punct de reper anul 1992. Asta inseamna ca in 20 de ani Romania a castigat de fapt 2 milioane de alegatori (tare, nu ?), nu doar 1 milion :) . Poate cineva sa spuna ce s-a intamplat de s-a ajuns la asa ceva ?

Edited by Amentys

Share this post


Link to post

Asta e clar. Eu am scos in evidenta un caz punctual doar, nu te-am contrazis cu nimic.

(se si vede caderea dintre 1990 si 1992 apoi cresterea sistematica de dupa 1992, de parca am fi cucerit cate o tara in fiecare interval ...)

1990 e un caz particular, nu se poate constitui ca punct de inceput al acestei serii de expansiune ...

Oricum, multumiri pentru efortul de a documenta cu cifre o situatie pe care multi o stiau, dar nu la modul concret.

 

LE Poate doar cu mai putini bani, desi nici aici nu e chiar asa : Daca suma de impartit e aceeasi, dar se va imparti la un numar mai mic de locuitori, va rezulta o suma mai mare pe cap de locuitor, deci tot acolo

(evident, vor pierde cei care au umflat listele in nesimtire si vor castiga cei cat de cat corecti ... )

Cat despre nivelul de reprezentativitate, la populatii mici o reducere cu 0.25 (adica sa-i taie unuia ori capul, ori o mana sau un picior ...) a numarului de consilieri e inaplicabila (multe localitati au numarul minim de consilieri, daca se lua in calcul numarul de locuitori ar fi trebuit sa aiba mai putini)

 

Buba e la localitatile mari (Bucuresti, Cluj, Constanta, etc ... acolo s-ar putea constata ca sunt mai multi decat "norma de reprezentare"; nu se vor reface alegeri ci, daca se va considera ca trebuie adus in limitele legii, vor cadea cei cu cele mai putine voturi dintre cei actuali ... dar e greu de crezut ca se va face ceva.

 

Buboiul e la Parlament ... (mai ales la Camera Deputatilor ... aritmetic)

 

Iar la Parlamentul European vor vedea ca sunt 2 parlamentari in plus ... Angela va merge mai departe ?

(pentru cei mai tineri : am parafrazat titlul unui film Romanesc din anii 80' ...)

 

Parerea mea

Edited by kaloman

Share this post


Link to post

Pai reiese altceva din ce am listat eu, si anume faptul ca a crescut numarul de alegatori din '90 incoace cu 1 milion, desi chiar si un copil de clasa a IV-a stie ca suntem cu cel putin 2 milioane mai putini ? :)

Pai tu nu vezi ca nu stie nimeni cite persoane sint valide de vot si vi tu cu listele astea luate de pe internet (wikipedia).

Edited by hitman

Share this post


Link to post

hitman - listele astea au fost furnizate la timpul lor tot de INS sau MAI, nu de internet. Pe baza acestor liste au fost alesi parlamentari si consilieri si au fost stabilite bugetele locale in toti acesti 20 de ani.

In realitate, nu stie nimeni si nici nu se va sti vreodata.

 

LE:

Tocmai ce TB a declarat ca nu e de acord ca cei 3 milioane de romani plecati inafara tarii sa fie scosi de pe listele electorale din Romania !!! :shock:

Ce glumet e baiatu' asta !

Edited by Amentys

Share this post


Link to post

Decizie soc! BNR a intervenit pe piata valutara sa salveze saracu' RON.

post-124-0-60646800-1343995574_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...