Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Base alesul poporului? a fost ales de vreo 5milioane si ceva de oameni(adica nu foarte multi)!!In primul rand nu a respectat ce a promis in campanie;apoi cearta cu Tariceanu pentru al pune pe Stolo in loc,a clasificat dosarul cu jurnalistii rapiti in Iraq pe 25 de ani,abuzuri cu ajutorul SRI,fuga lui Omar Haissam,nici un mafiot/mare corupt prins..etc,si sa nu uitam de disparitia unor probe din dosarul flota!

Discursul de ieri din Piata Universitatii de un penibil de neimaginat;fraze precum ''ma intorc la popor''-iar cu mana dreapta gesticula ca Ceausescu-care popor?2mii de pensionari a caror sanatate mintala e pusa la la indoiala(se stie ca dupa 55-60 de ani neuronii se distrug accelerat,iar daca consumi alcool chair mai repede),si poate cativa tineri...nu s-a oprit circulatia,masinile treceau,unii oamenii se duceau in bar,la o intalnire..etc,au iesit oameni si in alte orase?Ce s-a intamplat cu ''la 5 minute dupa imi dau demisia?''Chiar si asa,daca nu-si da demisia si se face referendum sunt 100% sigur ca nu o sa-l voteze pentru a ramane la Presedinte!

PS:Sa nu uitam ca dupa alegeri a fost nevoie de UDMR pentru a deveni guvern majoritar;nu stiu daca a mai avut vreodata UDMR atatea prerogative cate are acum,oameni in Guvern... :veneratie:

Edited by c_french84

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare pentru cei care scriu aici impotriva lui Base!?!?..Voi pe cine veti alege presedinte la viitoarele prezuidentiale!?!?....Hai pe bune sunt tare curios!!!

Share this post


Link to post
...mii de pensionari a caror sanatate mintala e pusa la la indoiala(se stie ca dupa 55-60 de ani neuronii se distrug accelerat,iar daca consumi alcool chair mai repede)

Zi-le asta şi părinţilor tăi. Eventual fă şi media de vârstă a parlamentarilor care tocmai l-au suspendat pe Băsescu. Poate aşa reuşim să punem la îndoială şi rezultatul votului. Ca să nu mai vorbim de capacitatea lui Văcăroiu de a-şi exercita noua însărcinare, că doar are 64 de ani, nu?

Chiar si asa,daca nu-si da demisia si se face referendum sunt 100% sigur ca nu o sa-l voteze pentru a ramane la Presedinte!

Pui maşina rămăşag??

Edited by rzvpopa

Share this post


Link to post
Până una alta nu s-a demonstrat că SRI-ul ar fi raportat cuiva. După ştiinţa mea, ultimele informaţii se refereau la o anchetă internă şi n-a putu demonstra nimeni că beneficiarul era Băsescu. Şi dacă beneficiarul era de fapt Geoană (expeditorul fiind de fapt Maior, care a solicitat ancheta internă şi l-a găsit pe Coldea de fraier să-i scrie un bileţel, pe care apoi el să-l trimită PSD-ului)? Şi dacă Geoană atunci când a realizat că nu poate folosi informaţiile pentru şantaj s-a gândit să i-o tragă lui Băselu? La asta te-ai gândit? Sau dacă de la bun început a intenţionat să i-o tragă?

 

Coldea e un apropiat al lui Basescu. De altfel, imediat dupa celebra criza a jurnalistilor din Irak, Basescu l-a numit in functia de adjunct al directorului SRI, ceea ce nu inseamna putin lucru.

Chiar crezi ca asta e un tip cu destu'-n gura, sa ii dea biletele lui Maior si apoi sa taca, dupa ce ar plana suspiciunile astea asupra lui Basescu ? E un scenariu SF, oricum Geoana e mult prea prost ca sa insceneze asa ceva...

 

@Zalmoxis: am mai spus, pe Basescu am sa-l votez, ca fiind raul cel mai mic, dar n-am sa spun niciodata cit de "adevarat" e el si cum se lupta de unul singur cu balaurul coruptiei. (dar numai din tabara adversa).

Share this post


Link to post

Până la o probă concretă, ambele scenarii sunt SF. Mi se pare greţos faptul că PSD-ul a insinuat faptul că judecătorii CCR puteau fi şantajaţi cu ce scria acolo, lucru total FALS. Din păcate o parte prea mică a publicului are capacitatea de a interpreta corect informaţiile din acele bileţele.

Share this post


Link to post

Vad ca tot discutati despre ciornele aratate de Geoana. Dr nu pomeneste nimeni despre biletul "mai oficial" pe care l-a trimis Tariceanu la Cotroceni :scarpin: .

Ala a fost normal?

 

Noroc si numai bine.

Edited by bella

Share this post


Link to post

Stau si ma minunez ce de politicieni, analisti politici si observatori au rasarit pe forum :mrgreen: E normal ca sa mai fie si PSDisti printr noi cei multi :tongue: dar sa fie si ei realisti sa nu inceapa cu SFuri sau cu chestii de genul "Lovitura militara" cum a zis un ciudat pavelescu aseara la nasu. Cu ocazia asta mi-am adus aminte de un film de comando vazut in copilarie =))

Share this post


Link to post

Hai sa le dam dracului de biletele ca revenim la Caragiale.

 

Pana una alta idiotii de ziaristi si de patroni de televiziune disperati dupa rating-uri l-au adus pe idiotul de Becali la 39% din electorat, ceea ce este mai mult decat igrijorator. Sincer vreau o alternativa (ca sa nu emigrez in....)!

Share this post


Link to post

De ce sa le dam dracului? Unele dintre ele indica implicarea directa in actul de justitie si motiveaza incordarea dintre PM si presedinte. Initial ideea era sa se faca alegeri anticipate si sa fie propus tot Tariceanu de prim ministru dar asta din urma nu si-a dat demisia deoarece ar fi insemnat sa riste sa il lase pe Patriciu descoperit.

Share this post


Link to post

Deocamdată se omite un aspect foarte important care a atras ura politicienilor de mai toate culorile asupra lui Băselu. A dat drumul la dosariadă, obligând SRI-ul să trimită masiv dosare la CNSAS. Şi ca să înţelegeţi diferenţa dintre dosariada de dinainte şi după Băselu, fiţi atenţi aici:

Înainte de Băselu: este verificat X. CNSAS întreabă la SRI: "Are X dosar?". Răspuns: n-are (nu contează acum motivul pentru care nu-l mai are) sau are şi-l trimite la CNSAS. Dacă n-are, a scăpat...

După Băselu: este verificat Y. CNSAS constată că Y are sau n-are dosar. Dacă (mai) are, totul merge ca înainte de Băselu. Dacă n-are, s-ar putea să aibă dosare (de urmăriţi) A, B şi C, foşti colegi sau vecini ai lui Y. Se verifică dosarele lui A, B şi C şi se găsesc notele informative ale lui Y. Şi Y şi-o fură. Asta pentru că nu s-au putut şterge toate urmele. S-a sustras cândva dosarul lui Y, dar cel care a făcut-o nu avea cum să-i caute notele informative în toată arhiva şi să le facă pierdute... Cam asta e sabia care atârnă acum asupra multor politicieni... Şi încet, încet, pică, unul câte unul... M-me Stănoiu a fost o lovitură primită de PSD fix în buric (asta împărţea justiţia în regimul PSD????), care nu-i poate fi iertată lui Băselu. Noroc cu PC şi PRM, care reciclează la greu securişti...

Share this post


Link to post

Valeriu Stoica: Monstruoasa coaliţie are trei scenarii despre blocarea accesului lui Băsescu la un nou mandat

Vineri 20 Aprilie 2007, 15:48

 

"Este un act politic abuziv", a declarat Valeriu Stoica despre suspendarea preşedintelui. "Monstruoasa coaliţie a comis un abuz", a mai spus liberal-democratul.

 

"Această coaliţie a pus în circulaţie trei scenarii: să i se interzică dreptul de a mai candida, revizuirea Constituţiei pentru desfiinţarea funcţiei prezidenţiale şi posibila arestare a lui Traian Băsescu în momentul în care i se ridică imunitatea", a declarat Valeriu Stoica.

Sursa: Realitatea TV

 

Interesant...

Share this post


Link to post
revizuirea Constituţiei pentru desfiinţarea funcţiei prezidenţiale...

 

Interesant...

=)) hai, mah, da-o dreaq, asta-i chiar fantasmagorie =))

Share this post


Link to post

Si motive n-ar exista, nu?

 

Adica stai...noi, analisti politici rasariti peste noapte pe forum, sa lasam cuvantul altora...

 

LE: Motive pentru un eventual dosarel basescian, ca de desfiintarea functiei...eh, cum isi infrumuseteaza omu' ziua citind politica.

Chiar, v-am zis ca mi-a ajuns, nu? Mama lor...o apa si-un pamant, si io stau si-mi belesc deshtele aici...

Edited by Immortal

Share this post


Link to post
De ce sa le dam dracului? Unele dintre ele indica implicarea directa in actul de justitie si motiveaza incordarea dintre PM si presedinte.

Am si eu un bilet, obtinut din surse sigure, ce spune clar si demonstreaza ca Zmeu vrea in cel mai scurt timp sa-si vanda espero si sa-si ia Logan Dci :mrgreen: . Am sa il public daca zeu nu renunta la statutul de forumist wooclub. Originea acestui bilet este clara si indiscutabila!

 

Cred ca iau foc imprimantele politicienilor de cate biletele si comunicate secrete, ce din greseala au iesit la iveala, tiparesc :spumelagura:

Share this post


Link to post

Dar ala era un bilet de mana, si oricum telefonul la parchet de la PM a existat.

Share this post


Link to post

zalmoxis spunea ceva de referendum.parca am auzit pe undeva ca referendumul este valabil doar daca voteaza peste 50%din electorat.Asa ceva e putin probabil.

Share this post


Link to post

Pai asta-i smecheria ...Daca nu demisioneaza nu mergem la referendum deloc si atunci, in lipsa votului populatiei, actul de suspendare se anuleaza si Basescu este repus in functie ...Problema e: DEMISIONEAZA SAU NU!?!?...Caci Tariceanu nu degeaba il tot impingea sa demisioneze!....Sau cine stie, poate Calin nu vrea ca Base sa demisioneze, naiba stie ce au si astia in cap!...Cert e ca: 1) PD-ul isi va lua zborul adica va depasi si PSD si PNL in sondaje si 2) Base s-a inarmat cu un capital politic greu de egalat!...

 

pt andreib : eu nu m-am luat de tine, ai merita un warn pe chestia asta cu membru dwc!!!...

Edited by zalmoxis

Share this post


Link to post

salut! pe mine cel mai mult m-a ''impresionat'' un batrinel din piata universitatii aparut intr-o transmisiune otv care plingind ii sustinea cauza presedintelui basescu si totodata isi condamna sora de la tara (cu care ''a supt de la aceiasi mama'' spunea el) pentru ca nu-i impartasea convingerile politice; poate a mai vazut cineva; nu cred ca era prefacatorie omu era sincer (dupa mine) ;dar de ce?

Edited by cip

Share this post


Link to post

REFERENDUM! :thumbl:

Share this post


Link to post
Intrebari: Sa zicem ca la referendum castiga Basescu. Ramane presedinte dar in continuare are parlamentul impotriva. Daca il suspenda iar? Il chemam pe Borat ala sa faca un film?

cred ca are atunci BASE dreptul de a dizolva parlamentul

 

Interesant de vazut ce modalitate vor gasi parlamentarii (acea parte..) ca sa-l impiedice pe basescu sa mai candideze. Iar mai apoi pe stolojan il vor strange cu usa de la ALRO .

 

Intrebare: daca basescu nu isi da demisia, se face referendum si iese ca popunalia NU ESTE DE ACORD cu suspendarea ce se intampla?

 

PS: Mircea nu mai gasesc sunt super incinse discutiile. Am ochii :dizzy:

ca sa ramana BASE trebuie sa voteze PRO peste 50% din NR DE ALEGATORI si nu peste 50%din cei prezenti la vot

Share this post


Link to post
... dar de ce?

De ce ? Pentru ca:

- el stie bine cine i-a tinut pensia pana acum 1 an la 1/3 fata de '89;

- leul s-a intarit, preturile au scazut, a crescut puterea de cumparare;

- pensiile au crescut in termeni reali pentru prima data;

- s-au acordat indemnizatii suplimentare consistente la pensie (cu recalculari de la data promovarii legilor) pentru refugiati;

- s-au dublat salariile multora;

- a crescut respectul fata de cetatean in ministerul de interne si administratie publica;

- au inceput sa se schimbe hotararile judecatoresti referitoare la proprietate;

- suntem singura tara in care s-a condamnat (formal) comunismul;

- pentru prima data am ales sensul corect pe directia de deplasare;

- nu mai vrem ca Marea Neagra sa mai fie lac rusesc;

- pentru prima data i-am vazut speriati pe nomenklaturistii actuali (parlamentari, demnitari);

- pentru prima data unii hoti si mincinosi au fost aratati cu degetul de la cel mai inalt nivel si plimbati pe la extemporale;

- romanii si-au recapatat demnitatea la trecerea frontierelor dupa o lunga perioada;

... or any other reason why.

Share this post


Link to post

Si toate astea multumita lui Basescu?

Ma faci sa rad.

Share this post


Link to post

Basescu a facut doar doua lucruri fara de care cele de mai sus nu erau posibile:

- l-a eliminat pe Bombo, alaturi de care Romania nu era primita in UE, in 2007 ;

- a obtinut o coalitie parlamentara ce a permis numirea unui guvern de dreapta cu un program de dreapta.

 

Basescu este primul presedinte care nu a fost ales emotional.

Share this post


Link to post
De ce ? Pentru ca:

- el stie bine cine i-a tinut pensia pana acum 1 an la 1/3 fata de '89;

- leul s-a intarit, preturile au scazut, a crescut puterea de cumparare;

- pensiile au crescut in termeni reali pentru prima data;

- s-au acordat indemnizatii suplimentare consistente la pensie (cu recalculari de la data promovarii legilor) pentru refugiati;

- s-au dublat salariile multora;

- a crescut respectul fata de cetatean in ministerul de interne si administratie publica;

- au inceput sa se schimbe hotararile judecatoresti referitoare la proprietate;

- suntem singura tara in care s-a condamnat (formal) comunismul;

- pentru prima data am ales sensul corect pe directia de deplasare;

- nu mai vrem ca Marea Neagra sa mai fie lac rusesc;

- pentru prima data i-am vazut speriati pe nomenklaturistii actuali (parlamentari, demnitari);

- pentru prima data unii hoti si mincinosi au fost aratati cu degetul de la cel mai inalt nivel si plimbati pe la extemporale;

- romanii si-au recapatat demnitatea la trecerea frontierelor dupa o lunga perioada;

... or any other reason why.

 

 

Maitre las-o frate ca una e ce s-a intamlat ieri in Parlament si alta ce zici tu ca s-a intamplat in viata de zi cu zi a oamenilor:

 

- maica mea e pensionar si nu are pensia deloc mai mare cu 2/3 fata de acum 2 ani sorry nu stiu de unde ai informatiile astea;

- leul s - a intarit dar nu e o intarire sanatoasa imi pare rau s-o spun se datoreaza exclusiv intrarilor de capital; deficitul de cont curent s-a DUBLAT fata de anul trecut, balanta comerciala e tot deficitara exportul e zdrente...Nici aici nu ai dreptate ;

- asta cu salariile e o poveste de succes... cui puii mei i s-au dublat salariile, de cand, in ce perioada raportat la ce ?!?

- suntem singura tara care a condamnat comunismul !!!??Asa e si ce ti se pare de laudat !?!?....Sa condami o ideologie !?!?Hai Maitre aveam pretentii zau asa cum puii mei mai sa condamni o ideologie eu nu inteleg !!Nici macar americanii n au facut-o !!Ca sa nu vorbim ca in anumite tari membre din UE exista PC bine mersi!..Inca odata ce a fost in Est nu a fost comunism a fost o dictatura care s a folosit de asta comunism o sa vedeti in Suedia nu in tari "venite" din evul mediu, cum era Rusia in 1918 ...

- romanii si au recapatat demnitatea la trecerea granitelor ?!? Eu nu mi am pierdut-o niciodata Maitre !!..Poate doar cand vedeam unii la mine in tara cum se poarta atunci simteam ca demnitatea mea de roman e miica mica !NU are treaba cu Basescu ...

 

Eniuei, rasuflu usurat ca am inteles ca OMU nu-si da demisia !!..Foarte bine !!!!..Putem pleca linistiti in vacanta!...

 

Basescu a facut doar doua lucruri fara de care cele de mai sus nu erau posibile:

- l-a eliminat pe Bombo, alaturi de care Romania nu era primita in UE, in 2007 ;

- a obtinut o coalitie parlamentara ce a permis numirea unui guvern de dreapta cu un program de dreapta.

 

Basescu este primul presedinte care nu a fost ales emotional.

 

Bai Maitre tu bausi ceva !?!?Chiar crezi ca Basescu, Nastase !?!?Aiurea ...PETROMUL COANE ASTA NE A DUS IN UE!!!!...Sau petrolul ma rog !!Si gazele!...Si BCR si altele bomboane si cozonaci!!!!....Ce naiba doar stii ca economicul determina politicul !Sau tu ai impresia ca astia se cearta asa din mare iubire de tara!....Nu mai e Carol nene sa zica "totul pentru tara, nimic pentru mine"...astia sunt cu "totul pentru mine, nimic pentru tara" !!..Deh, diferenta intre a gandi nemteste si a gandi romaneste...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...