Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

tot guvernul Boc este la guvernare, tot marinarul pe val, Udrea in guvern etc...

 

 

 

Asta cu tot guvernul Boc e la guvernare e una dintre cele mai mari vrajeli ale PSD-ului care omite ca pana in decembrie guvernul aflat la putere era jumatate al lor (cu toata responsabilitatea ce decurge din asta), desi ei au spalat putina. A fost de drept un guvern PDL-PSD, acum e altul PDL-UDMR, indiferent de numele prim ministrului. Altfel e ca si cum am spune ca am avut doua cameri ale deputatilor acum doua legislative: una cu Adrian Nastase presedinte si una cu cine a fost dupa el (imi scapa acum cine exact a fost).

Share this post


Link to post

6000 de amendamente este o aberatie totala in actuala situatie...

Cate din alea 6000 de amendamente ai citit tu astfel incat sa afirmi ca sunt o aberatie ?!

Share this post


Link to post

Zmeule cind a fost dat jos guvernul, PSD-ul deja fugise de la guvernare...

Ca PSD-ul a fost la guvernare ~1an ce mai conteaza...

Smail e deajuns numarul sa te apuce risul...

Banui ca majoritatea covirsitoare erau scrise la misto (si ei stiau asta) deoarece au reusit sa le "dezbata" pe toate intr-o zi la comisia lui peste...

Presupunind ca au lucrat 20h ieri, inseamna ca au citit si DEZBATUT 5 amendamente pe minut. UAAAAAAAauuuu :)

Share this post


Link to post

Mai tare decat voturile la ambasada Romaniei de la Paris!

In PDL sunt numai supermani! :banana:

Share this post


Link to post

Ai ramas fixat pe goarna lui dragnea. Buna dimineata, au trecut alegerile. Ti-am zis ca eu am votat la primul tur pe liste suplimentare in sub 1 minut, deci o medie de 72 de secunde la turul 2 unde era un singur formular in loc de 3 e perfect credibila.

 

Opozitia ar trebui sa penalizeze acele masuri ale puterii care nu sunt bune din punctul lor de vedere.

Aruncand cu 6500 de amendamente nu numai ca isi arunca singuri in derizoriu rolul, probabil ca multe dintre ele insele, amendamentele, sunt contradictorii,

dar se si dilueaza esenta unor propuneri cu adevarat bune, solide, corecte, tocmai in numarul lor atat de mare.

 

Eu chiar mi-as fi dorit sa vina cu amendamente sustinute prin calcule, justificari, explicatii logice, argumentate, pentru ca in fond economia e o stiinta exacta si nu o jale manelista, lumea nu mai vrea sa vada circ si bascalie ci e ingrijorata pentru ziua de maine si satula de caterinca pina peste cap.

 

Dar opozitia si-a dat singura proba panicii, destramarii, deznadejdii. NU degeaba nu au fost in stare sa nu piarda. Uite ce e in psd, uite cat de penibil e si-n pnl: http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/fenechiu-comic-sau-cam-disperat-23883.html

Share this post


Link to post

Zmeule cind a fost dat jos guvernul, PSD-ul deja fugise de la guvernare...

 

 

Tocmai, Guvernul a fost demis nu "dat jos" deoarece PSD a plecat de la guvernare (altfel neputand sa il impinga pe Gionel pana in turul doi) pierzandu-se sprijinul politic in Parlament. Orisicum, din punct de vedere legal, era acelasi Guvern cu ala in care era si PSD. Practic, deoarece PDL nu are/avea majoritate, pentru un nou guvern ar fi trebuit sa existe negocieri pe care nici PSD nici PNL nu le-au vrut tragand de timp cat au putut. PSD cel putin a dat vrabia din mana pe cioada de pe gard.

 

Ah, stati asa, acum m-am prins de ce zicea Tolin ce zicea:

 

 

 

Crin Antonescu: Obligatia PNL este de a fi un partid politic de opozitie radicala, fata de aceasta ocupatie pe care Romania o suporta

 

 

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6800307-crin-antonescu-obligatia-pnl-este-faca-opozitie-radicala-pdl-ului-nu-particip-licitatia-boc-fenechiu.htm

 

 

Te doare mintea... #-o

Share this post


Link to post

Cum se caracterizeaza actiunea de informare din comentarii la din auzite, comica sau disperata ?

 

Intr-o intervenţie telefonică in cadrul emisiunii "Zona de impact" de la Realitatea TV, Fenechiu a făcut cateva precizări legate de acest subiect.

"Nu am apucat să mă uit pe site-urile care scriu cu totul altceva faţă de ce am spus eu. De mai multe săptămani asistăm la o adevărată mascaradă pe toate televiziunile, o mascaradă in care Emil Boc, Traian Băsescu şi mulţi lideri ai PD-L spun ipocrit şi demagogic că şi-ar dori, sau şi-ar fi dorit, o guvernare alături de PNL. Eu ştiu foarte clar că nu a existat niciodată o propunere serioasă din partea PD-L, din partea lui Băsescu, lui Boc să intrăm la guvernare. Dacă domnul Boc are respectul faţă de PNL, atunci il voi invita luni, doar in nume propriu, atat pe dumnealui, cat şi pe domnul Băsescu, să facă o ofertă publică PNL cu privire la o eventuală intrare la guvernare", a spus Fenechiu.

Share this post


Link to post

Citatul este redat in sursa respectiva fara nici o modificare, l-am auzit si in interventia telefonica:

Daca cei de la PD ar fi de acord ca noi, liberalii, sa gestionam politicile legate de finante, de investitii si de infrastructura, care sunt importante pentru noi, atunci ne asezam la masa si discutam. Liderii PDL spun mereu ca ne-au invitat la guvernare, dar ca noi am refuzat sa intram. Insa nu ne-au facut niciodata vreo oferta pentru a intra la guvernare

Pai propuneri li se tot face de un an si ceva, dar crin cel neprihanit s-a aliat cu prostanacu.

 

Problema care se ridica e daca acesti oameni sunt normali la cap. Eu inteleg ca mesajul e adresat in fapt penelimii, dar in acelasi timp

cu un aer usor critic, ca deh, vrea si cu sufletu-n rai si sula-n dos, dar rezultul e doar ca se face de cacao, afirmatiile

lui neavand nici o legatura cu vreun moment de concepere a vreo unui guvern, ci mai degraba cu viitoarele alegeri din PNL.

 

In schimb salut revenirea "revolutiei bunului simt" odata cu alegerile din colegiul 1. Deci nu va temeti, in campanie apare.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

A merge alaturi de traian bok este echivalent cu infierea lui hormonius.

Share this post


Link to post

Imi postez si eu umila parere despre ultimile idei vehiculate pe acest topic:

- De care opozitie: constructiva, distructiva, distractiva, de tip "ba pe-a ma-tii", etc. - partidele aflate in opozitie au dreptul sa faca tot ce le sta in putinta ca sa castige urmatoarele alegeri. PSD si PNL se comporta diferit raportat la acest tel. PNL persista in greseala de a se comporta in opozitie ca pe vremea cand era la guvernare: razboi cu Basescu. Grava eroare, pierd pleasca cu desenarea colegiilor din pix de catre pnl insusi, nu le dau sanse in 2012 sa treaca de 10% (varianta optimista). La PSD viitorul suna mai bine, probabil se vor debarasa de prostanac si vor incepe o opozitie la rupere. Ce o sa fie interesant va fi momentul cand va incepe PSD sa atace PNL, cu care nu au nimic in comun, si care PNL le-au smuls pesedeilor o halca groasa de electorat prin pomenile electorale de final de mandat Tariceanu - psd, ca orice mafie care se respecta, isi vrea voturile (si banii care urmeaza) inapoi.

- Afirmatiile lui Fene: exista penelisti disperati in teritoriu, care au spus clar: ori intrati la guvernare, ori trecem in barca puterii cu organizatiile, ca de cand suntem in opozitie noi nu mai avem bani, nu mai avem succese, nu mai stim sa zambim. Crinutza a trecut peste dorinta acestor teritoriali, urmarindu-si interesul sa devina presedinte in 2014. Consider ca Fene i-a batut obrazul lui |Crin prin afirmatiile alea, si nu s-a adresat PDL sau lui Base. Daca pana la urma se va alia PNL cu PDL este greu de anticipat, parerea mea este ca nu, si asa cum spuneam mai demult, face o grava eroare: nu stiu cum va putea convinge electoratul sa il voteze in 2012, dupa o legislatura de frecat buha in opozitie, si avand de luptat cu doua partide solide, cu organizare teritoriala masiva si dorinta disperata de a castiga fiecare mandat. Cat despre sansele ca Crin sa devine vreodata presedintele Romaniei: zero.

Share this post


Link to post

PSD macar formal se mai zbate pentru buget si mai voteaza si dupa logica, macar unii, macar pe alocuri,

altii dintre se plang ca pd-ul le-a facut presiuni, dupa insistente s-a vazut si in ce constau presiunile alea teribile:

"un coleg de la pd mi-a zis, hai domle sa nu mai facem circ si sa votam si noi in comisie"

PNL poate are o sansa dupa ce scapa de patriciu si unealta sa, crinuleatza.

 

A merge alaturi de traian bok este echivalent cu infierea lui hormonius.

Las ca si liberalii ii au pe organ si de d-l norica. :)

Share this post


Link to post

Diferenta este ca, acestia nu semneaza ordonante neconstitutionale. Oricum, ma bucur sa aflu ca pe unii ii doare ce face opozitia, adica aia de la putere pot sa imparta linistiti cascavalul. Cand am spus ca situatia este similara cu cea din 1990, n-am gresit cu ceva, consecintele sunt un deja vu. Si la capitolul acesta, Romania isi face simtita unicitatea.

Share this post


Link to post

Pai cei din opozitie sunt o posibila alternativa, peste 5 ani.

Trebuie sa vezi ce fac si astia, poate merita votati atunci, poate vin cu ceva util, ce e in neregula sa te uiti si la opozitie?

Dar poate ai sa-i vezi la putere cu pdl-ul peste cateva luni ;)

 

Dar tu ai dreptate, nu semneaza ordonante de nici un fel, ca nu sunt in guvern. Altfel in parlament eu i-am vazut sustinand amendamente de stanga.

Share this post


Link to post

"... the loser and his wife ..." SUPERBok.gif

Share this post


Link to post

Geoana, ca sa zic asa, este ... old news ! Este limpede ca i s-a netezit iesirea din viata politica, mai mult de o luna nu mai sta la conducerea PSD, posibil chiar sa o stearga cu totul din PSD (de voie sau de nevoie).

 

La ordinea zilei, nu este nimeni suparat pentru infringerea lui Prigoana jr. in alegeri ? Totusi, un super politician cu o asa mentalitate de invingator sa piarda ... Trist ... ce trist ...

Share this post


Link to post

Daca n-a purtat cravata mov... Si ce scor (sondajele ziceau 50%+ si a luat sub 30%). Trist, trist #-o

Edited by andreib

Share this post


Link to post

"Apai" vorba lui tacsu' era bucuros ca a luat ~30%.

Daca au iesit numai bosorogii la vot, nebuneala cu aia voteaza aia nu, da' nu votati aici va duceti la Pocreaca... si multe altele.

Sa nu mai zicem ca a fost un pusti PD-L contra restul partidelor...

Deabia Basescu a facut fata si asta cu ajutorul "flacaricii mov-violet" =)) si energiilor negative...

Eu ma mir ca a luat si atit headscratch.gif

 

 

Share this post


Link to post

La ordinea zilei, nu este nimeni suparat pentru infringerea lui Prigoana jr. in alegeri ? Totusi, un super politician cu o asa mentalitate de invingator sa piarda ... Trist ... ce trist ...

La asta n-a mers vrajeala cu "reforma clasei politice". Cand l-am auzit si pe baiatu lu' tata ca incepe sa recite din marele clasic in viata, mai sa cad de pe scaun. Adica, totusi iti trebuie "un ceva" sa prostesti natia cu texte rasuflate, nu merge la orice fraier sa spuna aceeasi poezie.

Share this post


Link to post

Eu nu l-as fi votat pe agariciul asta nici sa ma prigoneasca cu ceara, dar si cu stroe ala cu handicapul la vedere mai ceva ca primul ridicator de masini din bucuresti eu nu as ridica glasul.

2 candidati de mega kkt, a votat saracimea, aia 25%, contra aluia ca e tinar si ca are bani si contra pd-ului ca nu le-a marit pensiile.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Daca l-as fi votat/sustinut pe Geoana, in momentul asta mi-as ascunde fata, ca strutu', in nisip de rusine.

Share this post


Link to post

O idee ... intereseanta. Iti dai seama ca, statistic vorbind, la fiecare al doilea om pe care il vei intilni miine vei vedea fundul ? =))

Share this post


Link to post

Daca l-as fi votat/sustinut pe Geoana ...

gioana a pierdut "pa persoana fizica", ca sa zic asa, cine l-a sustinut pe pocgea, poate sa se dea si zmeu, nu scapa de datoria facuta de catre acesta.

Share this post


Link to post

Daca l-as fi votat/sustinut pe Geoana, in momentul asta mi-as ascunde fata, ca strutu', in nisip de rusine.

 

N-am nisip ca sa-mi ascund fata...dar cand ai votat in 2000 (bineinteles daca ai facut-o) cum a fost? Vadim era copil mic pe langa Base, ala dadea doar din gura. Base da si din gura si-si face "pohta ce-a pohtit-o".Dar vb. lui Tommy, sa vedem ce face PDL...de fapt se simte in buzunar, nu stiu cata rabdare sa mai am ca sa vad. Stiam ca se va ajunge aici si se va ajunge si mai rau si de aia am votat cum am votat, adica impotriva, nu pentru.Asa ca, de ce sa-mi fie rusine?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...