Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

E problema mea cu ce ma ocup. Din pacate pentru tine, desi e putin mult spus, as putea afirma ca de mine depinde soarta a peste 50 de oameni. Deci mai usor cu afirmatii d-alea cu asociatia de proprietari. De jignit eu nu te-am jignit. De interpretat pot sa interpretz si eu orice in orice fel, dar aveam impresia ca vorbim un pic mai la obiect aici, nu de compuneri de clasa a patra.

Share this post


Link to post

rm.popa: Deci am citit stirile de maine!

=D>

 

Bănuiesc că numerele de la 6 din 49 nu vrei să le zici chiar dacă le ştii, aşa că m-aş mulţumi şi cu data din luna asta când cursul euro va fi cel mai scăzut. Eu zic că pe 24, dar dacă mama omida e de altă părere, vreau şi eu pontul. :thumbl:

Share this post


Link to post

@smail Intr-adevar la taxiuri acolo la tine poate felul asta de a vorbi e apreciat , aici nu .Sper sa se raspunda la report-urile pe care le-am dat catre moderatori, pentru ca ai intrecut masura .

@andreib Treaba cu somajul poate fi si benefica , daca se vor reduce semnificativ din posturile de bugetari . Cred ca esti de acord cu mine ca mai la toate primariile nu mai e loc de cati fucntionari s-au angajat in ultimii ani .

Share this post


Link to post

@smail Intr-adevar la taxiuri acolo la tine poate felul asta de a vorbi e apreciat , aici nu .

Tu esti cumva vreo fiinta superioara care bea ambrozie si canta la harpa ?! Si cand spui fel de a vorbi, la ce te referi mai exact, ca io n-am priceput nici pana acum ?! In orice caz, aici in zona mea este mai putin apreciata formularea lui rm.popa, cea cu c...l, dar vad ca asta nu ti-a sarit in ochi ...

Share this post


Link to post

 

Cred ca esti de acord cu mine ca mai la toate primariile nu mai e loc de cati fucntionari s-au angajat in ultimii ani .

 

Aici nu pot fi de acord cu tine. Administratia publica nu se raporteaza doar la functionarii din primarii. Mai exista si o multime de agentii guvernamentale & stuff unde probabil organigrama este supradimensionata. Mai mult de atat sunt inca destule companii de stat care respira prin buget si in care se pompeaza bani cu nemiluita (cu toate cu nu dau randament deloc).

@ rm.popa Cu numerele de la loto te rog sa stai la coada. :D ...nu de alta, dar eu chiar imi mai cumpar belet. :) )

Share this post


Link to post

@andreib Treaba cu somajul poate fi si benefica , daca se vor reduce semnificativ din posturile de bugetari . Cred ca esti de acord cu mine ca mai la toate primariile nu mai e loc de cati fucntionari s-au angajat in ultimii ani .

Sper sa ai dreptate dar ma indoiesc. Este loc de muuuulte concedieri la stat si loc de enorm de multa EFICIENTIZARE. Majoritatea somerilor tot din sectorul privat vor veni si in 2010 :( .

 

Mai mult de atat sunt inca destule companii de stat care respira prin buget si in care se pompeaza bani cu nemiluita (cu toate cu nu dau randament deloc).

@ rm.popa Cu numerele de la loto te rog sa stai la coada. :D ...nu de alta, dar eu chiar imi mai cumpar belet. :) )

Vorbim de oltchim cumva? Gaurica neagra a economiei sau de regiile si firmele adiministratiilor locale (gunoi, dezapezire, h2o etc).

 

O sa-mi iau eu bilet si in 5 ani voi fi mogul si eu. Il voi propune pe prostanacu/perseverentu' ca presedinte! Si sa nu uit, toti banii ii voi misca prin falimentu' srl cu sediul in Cipru!

Share this post


Link to post

Vorbim de oltchim cumva? Gaurica neagra a economiei sau de regiile si firmele adiministratiilor locale (gunoi, dezapezire, h2o etc).

 

Vorbeam de compania huilei. 10000000.gif Si vorbeam de datoriile acestor companii catre stat, datorii ce uneori se mai sterg cu toate ca nu sunt de lepadat. 10000000.gif Asta e doar o parte a pronblemei...

 

 

 

O sa-mi iau eu bilet si in 5 ani voi fi mogul si eu. Il voi propune pe prostanacu/perseverentu' ca presedinte! Si sa nu uit, toti banii ii voi misca prin falimentu' srl cu sediul in Cipru!

 

Deci daca se ia premiul azi sau duminica, stiu la cine sa vin. 40000000.gif10000001.gif

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Ma gandeam la o chestie astazi vazand cum isi iau catrafusele fel de fel de insi si devin independenti, iar Basescu se bazeaa pe ei pentru a-l trece pe Boc:

1. Vreo 3 sau 4 sunt pesedei. Pai pesedeii nu sunt buni doar cand sunt in PSD sau cand pleaca de acolo isi schimba brusc mentalitatea ?

2. Cum de tot "grupul independenyilor" are teoretic aceeasi optiune politica ? Cumva au fost momiti cu ceva ? eu presupun ca nu, doar Basescu a zis ca el vrea sa reformeze clasa politica de care era scarbit si deci nu s-ar cobori la asa ceva.

3. Daca tot vrea s-o reformeze, cum in actiunile lui, el se bazeaza pe politicieni care nu pot fi clasati decat ca tradatori ?

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post
... 3. Daca tot vrea s-o reformeze, cum in actiunile lui, el se bazeaza pe politicieni care nu pot fi clasati decat ca tradatori ?

Gresit, daca fug la basenel si bocanel, ei se numesc patrioti. =))

Share this post


Link to post

Da, si aia cu care Basescu lucreaza bine si nu se cearta se numesc "marionetele lui Base" si/sau lingai.

Share this post


Link to post

Ca spectator impartial la campania electorala care a avut loc, trebuie sa recunosc ca, scorul pe care l-a avut la alegeri Baselu este unul foarte mare in ciuda linsajul mediatic fecalifer fara precedent la care a fost supus.

 

Asta poate dovedii faptul ca poporul Ro este mai intelept decit cred Zorro, Robinhood & co, luptatori ai dreptatii drepte adevarate.

Edited by hitman
  • Like 1

Share this post


Link to post
...

sau lingai.

... pupinbasesti, ca sa fim exacti.

Share this post


Link to post

Funny guys :mrgreen:

  • Like 1

Share this post


Link to post

... linsajul mediatic fecalifer ... la care a fost supus.

cred ca se datoreaza numelui Basescu care cred ca vine de la "basina" + sufixul escu ar fi "fiul" deci:

= fiul basinii

si solutia politica iterativa pe care o foloseste

Boc - inseamna "cuvânt_urât" in turca.

 

Eu nu vad inca o solutie politica la problemele existente asa ca nu aprob afirmatia

... poporul Ro este mai intelept decit cred Zorro, Robinhood & co, luptatori ai dreptatii drepte adevarate.

 

Parerea mea este ca se speculeaza prea mult cum ca liberalii ar trebui sa sustina guvernul Boc. Liberalii au pierdut pe toata linia in alegeri si eu consider ca ar trebui sa ramana in opozitie. (E problema lor ce vor face la confresul PNL si daca il vor schimba sau nu pe Antonescu, daca il vor revitaliza pe Tariceanu sau vor gasi o alta solutie - dar nu cred ca au vreo obligatie in a-l sustine pe Boc)

Basescu si PD-L si-au asumat guvernarea, au fost votati pentru asta, au spus ca au solutiile ca sa le fie bine celor care i-au votat si prin urmare trebuie lasati sa se descurce mai bine decat a facut Tariceanu (Nu mai au pe Basescu impotriva si au mult mai multa sustinere in Parlamentul Romaniei).

 

Ca spectator impartial la campania electorala care a avut loc, trebuie sa recunosc ca, ...

Comentariu pe care l-ai facut nu este a-l unui "spectator impartial". Daca esti printre "castigatorii" acestor alegeri te felicit si iti urez succes in

- a-ti sustine financiar parintii in cazul in care nu-si vor primi pensiile

- sa-ti ajuti prietenii care vor ramane fara locuri de munca

- afacerile pe care le faci sau pe care iti doresti sa le faci fara sa fii nevoit sa dai spaga in stanga si in dreapta.

samd.

 

Eu ma numar printre cei care nu-i pot ajuta pe toti prietenii si rudele care vor avea nevoie de ajutor in perioada urmatoare.

Share this post


Link to post

Comentariu pe care l-ai facut nu este a-l unui "spectator impartial". Daca esti printre "castigatorii" acestor alegeri te felicit si iti urez succes in

- a-ti sustine financiar parintii in cazul in care nu-si vor primi pensiile

- sa-ti ajuti prietenii care vor ramane fara locuri de munca

- afacerile pe care le faci sau pe care iti doresti sa le faci fara sa fii nevoit sa dai spaga in stanga si in dreapta.

samd.

 

Eu ma numar printre cei care nu-i pot ajuta pe toti prietenii si rudele care vor avea nevoie de ajutor in perioada urmatoare.

 

Mda, daca nu castiga Basescu sigur nu erai in situatia asta. Mright...

 

Berceanu e atat de tampit incat schimba directorii la 2 zile.

"Ministrul interimar al Transporturilor si Infrastructurii Radu Berceanu a declarat ca l-a demis vineri pe Vasile Ionascu, directorul interimar al regionalei de drumuri si poduri Bucuresti, dupa ce l-a numit miercuri in functie..."

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sau directorii sunt atât de tâmpiţi, încât se cer schimbaţi la două zile?? :shock:

Share this post


Link to post

Haidi bre, asta e chiar bataie de joc :) ) . Cum dracu sa numesti pe unu' mircuri si vineri sa-l dai afara? :| Ce dracu l-ai luat de pe strada, nu l-ai mai vazut pana atunci? Sunt ferm convins ca daca da valerica ala in judecata M Transporturilor castiga si iar baga mana in buzunarul meu si al nostru pentru compensatii... Asta e culmea stabilitatii institutionale in Romania.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Sau directorii sunt atât de tâmpiţi, încât se cer schimbaţi la două zile?? :shock:

 

Chiar ignorand ideea evidenta spusa mai sus de andreib, cine anume ar fi putut prelua functia, lua decizii si aplica deciziile respective in 2 zile in asa fel incat lucrurile sa mearga bine? E ridicol... just think about it.

Share this post


Link to post

Corect. Prima zi e de acomodare (pana a gasit strada unde e sediul, pana si-a gasit biroul, reglatscaunul...etc). A doua zi a ajuns mai tarziu la munca din cauza ninsorii si nu avea numerele de telefon a celor pe care ii conduce. Uite asa s-a dus si asta... :) )

Share this post


Link to post

Mda, daca nu castiga Basescu sigur nu erai in situatia asta. Might...

 

:) MG - asa prost cum este - a prezentat o solutie de compromis pentru iesirea din criza politica spre deosebire de Base care s-a dovedit inteligent dar nu a gasit inca nici o solutie viabila.

Probabil ca trebuia sa suportam cretinatatile lui MG dar Ro avea

-banii de la FMI la inceputul lui ianuarie, pretul mai mic la gazele de import,

-deblocarea dosarelor cu programe ale nemembrilor "camarilei portocalii",

-vedeam iar alte persoane decat cele puse de portocalii la conducerea institutiilor descentralizate,

-cateva programe pentru infrastructura sprijinite in PE si probabil implementate cu sprijinul CE.

(Programe la care Basescu s-a opus crezand ca banii UE sunt dati pentru nevoile lui electorale)

samd

Edited by baden

Share this post


Link to post

Haidi, bre, că doar nu vorbeam serios...

Ochii ăia bulbucaţi nu v-au zis nimic? :D

Share this post


Link to post

" pretul mai mic la gazele de import,"

Poate detaliezi un pic pentru ca habar nu ai despre ce e vorba !

Share this post


Link to post

 

Ioan T. Morar despre guvernul Boc:

 

Este Guvernul lui Crin, după cum este şi Guvernul meu ar putea spune Emil Boc, parafrazînd fraza din discursul cu Noaptea minunată a democraţiei româneşti. Da, ceea ce se va anunţa curînd că este noul Guvern i se datorează şi Repetentului, încăpăţînării lui inexplicabile, programului său politic alcătuit dintr-un singur punct- Jos Băsescu. Guvernul nu arată mai bine şi nu are o majoritate mai confortabilă pentru că nu vrea Crin. El preferă aceeaşi corabie cu Geoană, acest spirit liberal nimerit în alt partid (poate vă mai amitiţi citatul). Cred că asta, abia această încăpăţînare, această incapacitate de a pune România în prim plan, în locul capriciului prostesc, asta, zic, îl va termina pe Crin ca om politic. Da, Antonescu este co-autorul guvernului de azi-mîine. Co-autor prin neparticipare.

 

 

Share this post


Link to post

" pretul mai mic la gazele de import,"

Poate detaliezi un pic pentru ca habar nu ai despre ce e vorba !

 

ok ... in general rusii isi conditioneaza ofertele de resurse de diferite alte mici "compromisuri" de natura politica si de imagine.

Avem cel mai ridicat pret la gaze importate din EU, exclusiv datorat declaratiilor publice ale lui Basescu (pentru el a contat mai mult imaginea publica decat interesul de a avea un pret usor diminuat la gaze). Actiunile lui sunt destul de ostile si la vedere impotriva Rusiei si daca urmareai si declaratia ficei lui in PE referitor la Georgia ai fi observat ca ne meritam cu prisosinta "statutul" de adversar al Rusiei. Ups! (nu puteam sa ne alegem ca adversar Togo sau Zanzibar - de unde dracu' fericirea asta in a te arunca la bataie de parca ne-am fi nascut toti razboinici)

Asa ca in urma votului am ramas cu basinile lui Base si fasss-urile lui politice (de genul Boc ... am explicat mai devreme ce inseamna).

Share this post


Link to post

 

Probabil ca trebuia sa suportam cretinatatile lui MG dar Ro avea

-banii de la FMI la inceputul lui ianuarie, pretul mai mic la gazele de import,

-deblocarea dosarelor cu programe ale nemembrilor "camarilei portocalii",

-vedeam iar alte persoane decat cele puse de portocalii la conducerea institutiilor descentralizate,

-cateva programe pentru infrastructura sprijinite in PE si probabil implementate cu sprijinul CE.

(Programe la care Basescu s-a opus crezand ca banii UE sunt dati pentru nevoile lui electorale)

samd

 

Te rog, nu e nimeni cu ciunga in par pe aici...

 

 

Avem cel mai ridicat pret la gaze importate din EU, exclusiv datorat declaratiilor publice ale lui Basescu (pentru el a contat mai mult imaginea publica decat interesul de a avea un pret usor diminuat la gaze). Actiunile lui sunt destul de ostile si la vedere impotriva Rusiei si daca urmareai si declaratia ficei lui in PE referitor la Georgia ai fi observat ca ne meritam cu prisosinta "statutul" de adversar al Rusiei.

 

E clar, ne crezi cu ciunga in par.

 

Plus ca nu folosesti functia "", s-a mai discutat: http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=15256&view=findpost&p=454187

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...