Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

"Sa ne dea partidul case, locuri de munca, electrocasnice, salarii mari, butelii, sa muncim ca-n comunism si sa castigam ca-n capitalism".

Buna dimineata baieti (desigur celor care credeti in gogosile astea), ultimele stiri va spun sa puneti osul la munca, statul nu trebuie sa ofere ceva ci doar sa creeze conditiile "jocului".

Desigur ca nu o sa pricepeti baieti (aceeasi baieti din paranteza de mai sus - care desigur va simtiti vizati) asa ca tot prost veti trai.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

 

Mai nou gionel critica stafful sau ca l-a lasat sa topaie pe scena , deci stafful e de vina . :tongue:

 

Ar avea dreptate. Hrebe stia care sunt rezultatele valide. L-a luat pe Hrebe de guler? Si mai traieste?

Share this post


Link to post

[...] Ai vreun dubiu asupra faptului ca PSD-ul a furat si el cat a putut? Ai vreun dubiu ca au castigat cei care au avut un sistem mai bun? [...]

Nu, deloc. Si nici nu prea ma intereseaza asta asa de mult. Au furat toti, din ce stiu eu, PDL a furat la modul infiorator si mi se pare deplasat ca Basescu, PDL, sau un alt sustinator sa clameze sus si tare victoria. S-a furat atat de mult, diferenta e atat de mica, incat in mod real nu stii cine a castigat si bunul simt impune o mica retinere. Nu m-ar fi deranjat ca Baescu sa fi castigat cu 75%, dar sa fi avut eu certitudinea ca a castigat corect. Procente gen 95% in R. Moldova mie mi se par culmea nesimtirii. Ca fapt divers, ca sa va dati seama ce bani s-au aruncat in hora, intr-un sat de langa Craiova, nu mai mare de 3000 de locuitori s-au dat 10.000 Euro de reprezentatul unui partid celorlalti pentru a se schimba rezultatul votului (anulare voturilor unui candidat si bagarea altora noi pentru celalalt candidat), de-aia nu bat deloc cheile pe PV-uri cu nr. de votanti, voturi valavile si voturi nule. Totul s-a facut rapid, n-au mai stat nici unii sa calculeze detaliile astea. Si nu zic cine a dat, ca ziceti iar ca sunt al dracu.

Share this post


Link to post

offtopic.gif

 

Auzi, acu pe bune, tie ti se pare ca pleznesti de inteligenta daca ai despartit cuvantul ala in doua ?! De unde frate nevoia asta neaparata de a jigni fel de fel de persoane care au curajul sa isi spuna o parere contrara cu a ta ? Parca se striga pe aici ca Basescu&Co reprezinta democratia, deci libertatea de exprimare, nu ? Si apropo, tu ce faci aici ? Nu cumva anal-izezi ? Deci esti ANAL-ist TU ?

 

Exista o vorba in bobor: "daca taceai, filozof ramaneai".

 

 

Ia de ici doar 2 exemple...

 

... Banii respectivi s-au dus la bancile mama pe dividendele facute in anii trecuti sau pe creditarea ministerului de finante. Tot tabloul acesta valoreaza vreo 18 mld. euro, pe anul 2009, zic anal-istii.

 

 

... Pe mine nu ma deranjeaza pentru ca nu am timp de pierdut uitandu-ma la anal-isti cu ,,4 clase primare".....

 

 

 

Hai sa fim dracu mai civilizati un pic si mai moderati. Sau daca se dau pe undeva premii pentru al' care zbiara mai tare si jigneste mai mult, zi si mie, ca de, la rahaturi d-astea suntem clasa-ntai, cu chestiile mai complexe stam noi prost.

 

E ciudat sa auda cineva vorbele astea din gura unuia care intelege sa combata doar prin jigniri aduse adversarilor...

 

Si ca sa nu te mai chinuiesti cu intrebarea, da plesnim de inteligenta. :) )

 

End...offtopic.gif

Share this post


Link to post

Procente gen 95% in R. Moldova mie mi se par culmea nesimtirii.

 

Nu procentele sunt culmea nesimtirii ci moldovenii care s-au prezentat in numar atat de mic, dupa cate pasapoarte UE le-a dat Basescu. :) )

Share this post


Link to post

Exista o vorba in bobor: "daca taceai, filozof ramaneai".

Si pentru tine am o alta vorba din popor sau de pe unde o fi: "Mai bine taci si dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa demonstrezi acest lucru".

 

Si daca imi arati citate unde tolin sau andreib au facut acelasi lucru, ti se pare ca in cazul lor as fi de acord cu acest lucru ?!

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Si daca imi arati citate unde tolin sau andreib au facut acelasi lucru, ti se pare ca in cazul lor as fi de acord cu acest lucru ?!

 

Sarind peste partea cu jignirea, imi arati unde i-ai combatut la fel?

 

P.S. Imi pare rau sa vad ca nu te dezminti de ce am zis mai sus. Stii sa combati doar incepand cu jigniri. Daca acestea erau legate doar de persoana mea, intelegeam. Dar le imparti tutror care plesnesc de inteligenta si au proasta inspiratie sa fie in tabara adversa.

Eu termin aici, nu am sa duc mai departe aceasta discutie inutila.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Nu are rost discutia despre furt. Repet, ambele partide au furat infiorator. Faptul ca tu stii de o fapta facuta de unul dintre partide nu are nici o relevanta. Altii stiu de fapte facute de celalalt partid. Poti demonstra in vreun fel ca unii au furat mai mult ca altii?

Share this post


Link to post

Poti demonstra in vreun fel ca unii au furat mai mult ca altii?

Normal...PSD-ul si unii pesedei de pe aici pot face orice(jigniri, demonstarea fraudei si multe altele).

@smailmiami: Las-o balta ca esti/sunteti penibili.

Share this post


Link to post

Sa iti fie rusine, magarule, pentru limbajul folosit. N-am primit niciun mesaj de la geoana, doar unul singur de la centrul pnl in care mi se cerea sa fiu atent la numararea voturilor. Atat. Dar tu, lingau pedele, te dai mare si tare aici ca ti-a iesit favoritul. Ratele la banci iti vor creste, ai sa te bucuri ca platesti mai mult, iar contractele pe care le vei incheia vor fi tot mai putin- criza se va adanci.

Rusine unui admin cu limbaj de mahala! Magarule!

 

LE: atacul la persoana e permis doar celor cu functii inalte. Luserii n-au voie.

Trec peste limbajul de cartier folosit de tine, care nu-ti face cinste, prin prisma profesiei pe care spui ca o ai.

Acum, de unde stii tu ce se va intampla de maine? Din gura mafaldelor de la antena 1?

Vad ca de vreo 5-6 pagini incoace ii dai cu greata. Ia un emetiral si un ceai cu lamaie multa si-ti trece. Obisnuieste-te cu democratia. Jumatate + 1 inseamna majoritate.

Eu am fost in postura ta, de bugetar, tu n-ai fost in postura mea de muncitor la patron! Stiu ce inseamna invatamantul, si eu ma plangeam de bani putini, dar la 2 eram acasa, aveam si ferestre, aveam si ceva peste norma (apropos, cat mai este norma de baza, tot 18 ore pe saptamana?), frecam duda toata ziua, imi faceam orele, dupa program mai bagam un depanat calculatoare, mai mesteream la masina etc. Dar, a venit o vreme cand am constatat ca toate astea insumate nu-mi sunt suficiente. Si m-am angajat la patron. Am zile cand muncesc pana noaptea tarziu, n-am timp de pierdut facand altceva, activitatile mele extra-work s-au diminuat treptat pana la 0. Platesc taxe la stat in concordanta cu salariul pe care-l am, si este normal sa am pretentii de la stat sa-mi protejeze interesele. N-am chef ca un Hrebe, Patriciu & comp. sa-mi cheltuie banii mei. Daca vrei, pot zice ca prefer sa ma fure un partid decat sa ma fure 5! Pe langa asta, ceea ce se face in media romaneasca imi repugna. Rapoartele OSCE care semnaleaza acest lucru sunt de circa o luna de zile! Le-ai citit? Sau preferi sa asculti ce zice Firea?

Catavencu zice ca Hrebe stia inca de la 9 cum e cu votarea si cine e in frunte: http://www.catavencu.ro/cum_a_disparut_zimbetul_de_pe_fata_pesedistului_din_kiseleff-11607.html

 

Atunci oare de ce l-a lasat pe Geoana sa se faca de ras?

Cum de ce? Pentru ca asta e interesul! Cine vorbeste in numele PSD de 2 zile? Nastase, Hrebe. Mitrea deja a calificat stafful de campanie al lui Geoana ca fiind incompetent. Si asta la ieri dimineata, cand inca mai sperau. Nica a primit si el apelativul de "papagal"

Pe partea cealalta, deja se pregateste mazilirea lui Crin, Tariceanu a inceput sa muste din el deja.

 

Adevaru' e ca intre 50.33 si 49.66 e diferenta mare. Slabe sanse sa poata fi intors rezultatul, a ?

Oare cum va inchipuiti voi ca intr-o comisie electorala in care era 1 membru pdl si restul din coalitia anti-Basescu, acel membru pdl putea fura voturi??

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Lasati jignirile si trecutul, cine/cind/cit a furat . Au furat ambele tabere. De numarat, cel mult oualele :)

 

Sa vedem ce se intimpla sau se va intimpla. Pina una alta PNL da in clocot =))

 

Deja Taricelul pune bot la guvernare.

 

Ce se va intimpla in viitorul apropiat conteaza. Banii de la FMI, "plan anticriza", o gasca cu eticheta guvern sa aiba cu cine vorbi FMI-ul.

 

Apropo de ce zicea Mircea daca componenta comisiilor electorale au fost ca si la dezbaterile Antena 3 sau RTV atunci cam greu cu furatul, plus ca PSD ul e as la furat vb ceea au experienta :) . Daca au facut-o (PDL-ul) in aceste conditii inseamna ca sint mai inteligenti =))

 

"Pacatosul" de Ponta adevar a grait : " Sistemul lor a functionat mai bine". Se poate considera "morala" alegerilor 2009 tur2.

 

 

Edited by moog

Share this post


Link to post

Oare cum va inchipuiti voi ca intr-o comisie electorala in care era 1 membru pdl si restul din coalitia anti-Basescu, acel membru pdl putea fura voturi??

 

Mircea, uite asa:

Ca fapt divers, ca sa va dati seama ce bani s-au aruncat in hora, intr-un sat de langa Craiova, nu mai mare de 3000 de locuitori s-au dat 10.000 Euro de reprezentatul unui partid celorlalti pentru a se schimba rezultatul votului (anulare voturilor unui candidat si bagarea altora noi pentru celalalt candidat), de-aia nu bat deloc cheile pe PV-uri cu nr. de votanti, voturi valavile si voturi nule. Totul s-a facut rapid, n-au mai stat nici unii sa calculeze detaliile astea. Si nu zic cine a dat, ca ziceti iar ca sunt al dracu.

 

Doar ca in cazul prezentat doar cei care au dat bani au fost vinovati.

Share this post


Link to post

Ce te face sa crezi ca metoda cu mita electorala a fost numai la PDL?

 

Chiar nu intelegeti ca si-au facut calculul gresit cei de la PSD? In mod normal trebuiau sa fie mai putini la vot decit turul 1. Inclusiv "diaspora", capsunarii etc.

 

Aproximatia PDL si marja de eroare luata de ei a fost mai buna la fraudat/furat.

 

Iar contestarea alegerilor e de forma facuta. Daca incep sa sape nu se stie care iese mai sifonat.

 

LE: unul la TV cica la PSDi le trebuie consiliere de grup sa poata trece peste faza cu exit-pollu' de la ora 21.00 =))

 

 

Edited by moog

Share this post


Link to post

@ andrew De afirmatii de genul acesta e plin targul. De ce nu vine nimeni (ma refer la cei implicati) cu dovada ca s-a fraudat? E greu sa organizeze rapid un flagrant? Mai ales ca in aceste conditii mandatele sa dau la foc automat.

Share this post


Link to post

Mai, stii ce valoare au vorbele alea? 0 barat. Atat pentru mine, cat si pentru orice instanta sau organ de urmarire penala. Stii de ce? Pentru ca sunt vorbe! Vorbe si nimic altceva! Voi aveti impresia ca daca PSD avea ceva concret nu vuia presa? Nu faceau scandal? Asa nu fac decat ceea ce au facut la fiecare scrutin din Romania cand n-au castigat. Tipa frauda peste tot si depun contestatii, ca sa nu zica votantii lor ca n-au facut nimic, cam asta ar fi acceptiunea. Un mare rahat! Ai pierdut, pune capul in pamant, spune ca asta a fost vointa poporului, cere-ti scuze votantilor si sustinatorilor si spune-le ca atat ai fost in stare sa faci, si apoi treci dracu' si vezi-ti de treaba in parlament sau pe unde mama dracului mai ai de munca.

Apropos, mai sus zicea cineva de frauda cu buletine de vot date inainte de intrarea in sectie gata stampilate. Buletine de vot? De unde? Stampile de unde?

Share this post


Link to post

Idiotii, proclamandu-l pe jionel castigator, au trezit din apatie toti simpatizantii lui base care nu isi doreau sa voteze. Mai mult, nu au manarit suficient de mult sondajele, diferenta fiind mica si dandu-le sperante. jioneii si-au facut-o cu mana lor, practic.

 

Care e mai tare? Tariceanu sau Antonescu? Ce votati? Ca vad ca se-ncing la lupta dreapta.

Share this post


Link to post

Tariceanu. Mentinerea lui Crin la sefia pnl si plasarea in opozitie va duce pnl la un scor foarte mic la viitoarele alegeri. Si cum nu se stie sigur cand vor fi acestea...

Share this post


Link to post

Si eu zic Tariceanu. Chiar daca nu l-am simpatizat prea tare cat a fost premier, se pare ca stie sa isi joace cartile. Parca totusi are mai multa stofa de sef de partid decat crinel.

 

Da' pe jionel cine oare il va inlocui?

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Da' pe jionel cine oare il va inlocui?

 

ponta =))

Share this post


Link to post

La psd e si mai groasa si mai adanc bagata. Lupta pentru sefia partidului va fi data intre clanul Mitrea, gasca lui nea Nelu si sustinatorii lui Nastase... Tinand cont cine a aparut pe sticla in ultimele ore se poate vedea directia in care merg. E absolut clar pentru toata lumea ca au nevoie de reformarea psd daca chiar vor sa mai faca ceva, iar cartea iliescu este cauza pierduta din start.

Share this post


Link to post

Mircea, tot eu spuneam de buletinele de vot date la intrare. Asa am auzit, si zau ca nu stiu in ce context am auzit informatiile. Si am zis si de ce nu imi pare 100% plauzibil. Ramanea varianta anularii. Cat despre buletine si stampile, nu cred ca ar fi vreo problema - cine le-a facut pe cele oficiale nu cred ca era incoruptibil.

Mai mult, eu sunt convins ca intamplarea relatata de @smailmiami cu banii dati membrilor din celelalte partide are sanse mari sa se fi intamplat. Nu am contestat faptul ca PDL-ul a fraudat. Mi se pare insa jenant acest "hotii striga hotii". Toata lumea stie ca au furat ambele partide. Ce sa facem acum, revolutie? Am combatut si noi cat am putut, prin prezenta destul de mare la vot.

De ce nu vine PSD-ul cu dovezi aducatoare de mandate? Pai simplu, s-ar intra intr-un vartej periculos si pentru ei. Ce crezi, ca PDL nu are dovezi ca a furat PSD-ul?

 

In privinta PNL, si eu ma pronunt in favoarea lui Tariceanu. Am spus-o si o repet. Scopul unui partid este sa ajunga la putere. Tariceanu imi pare ca a inteles asta.

Share this post


Link to post

Pai asta inseamna 68000/2 = 34000 de voturi invers.

 

Dar asta nu e decat o manevra pesede de a amana verdictul deoarece cei care numara sunt aceeasi care au numarat prima oara. What's the point?

Share this post


Link to post

... Pina una alta PNL da in clocot =))

 

Deja Taricelul pune bot la guvernare.

 

Ce se va intimpla in viitorul apropiat conteaza. Banii de la FMI, "plan anticriza", ...

 

 

Problema s-a rezolvat - nu mai vrea nimeni din PNL la guvernare. S-a concluzionat ca acum tb sa accepte solutia aleasa de poporul roman.

Solutia aleasa este una din cele 2 solutii propuse de Basescu - alegeri anticipate (poporul roman va trebui sa dea 51 de procente pdl-ului) sau

vom continua cu solutia de acum care este una informatica ... vor conduce utilizand variantele iterative ... Boc 4, Boc 5, Boc 6.

...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mircea la citi bani au spart in campanie crezi ca nu puteau sa faca buletine si stampile, sau mai eficient buletine gata stampilate ? =))

 

Facea fraierul ala Euro si $ si astia n-or fi in stare sa faca niste amarite de buletine de vot?

 

Dar cum ziceam sa lasam tema cu fraudarea ca a fost, si de ambele parti.

 

Antonel pleaca in luna de miere ca tot s-a insurat proaspat, Mazare pleaca in Brazilia cum a promis, nea Nelu iese la pensie, Nastase e pe val.

 

"Pacturili" PSD PNL sint anulate de drept, ca au avut "dejtele" incrucisate cind au semnat.

 

UDMR-ul si alte minoritati ca intotdeauna hop in barca care nu se scufunda.

 

LE Mai este una: putin rosu si putin galben amestecat cu portocaliul existent tot portocaliu iese :) poate pun de o majoritate =))

 

 

Edited by moog

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...