Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Am votat impotriva lui Basescu. A iesit altceva si respect votul majoritatii. Dar am cateva observatii:

1. cunosc trei persoane care au votat dupa ce au primit cadouri electoralr de la un partid, cat si pe cel care a oferit...fost coleg de liceu;

2. cunosc o persoana de la un partid care a primit o oferta de 15000lei de la un om de afaceri pentru cele 200 voturi ale lui ... dintr-o comuna din frumoasa noastra tara;

3. in tara Geoana a avut cu aproximativ 15000 de voturi mai mult decat Basescu, hotaritoare fiind voturile din diaspora. Nu pot sa inteleg cum cei ce locuiesc in America de Nord, Europa de Vest au votat cu cel care a fost membru pcr si securist (nedovedit, e adevarat, prietenii stiu de ce...). Pe romanii din Italia ii inteleg, il au ca model pe Berlusconi, cum ii inteleg si pe conationalii nostrii din republica Moldova ce au un parlament dominat de pcm.

Sunt doar niste nedumeriri, orice comentariu rautacios este bine venit.

O sera placuta.

Share this post


Link to post

That's what politicians do. Se stuchesc, se porcesc apoi isi fac un 69!

Share this post


Link to post

Bateau anal-istii din gura [...]

Auzi, acu pe bune, tie ti se pare ca pleznesti de inteligenta daca ai despartit cuvantul ala in doua ?! De unde frate nevoia asta neaparata de a jigni fel de fel de persoane care au curajul sa isi spuna o parere contrara cu a ta ? Parca se striga pe aici ca Basescu&Co reprezinta democratia, deci libertatea de exprimare, nu ? Si apropo, tu ce faci aici ? Nu cumva anal-izezi ? Deci esti ANAL-ist TU ? Hai sa fim dracu mai civilizati un pic si mai moderati. Sau daca se dau pe undeva premii pentru al' care zbiara mai tare si jigneste mai mult, zi si mie, ca de, la rahaturi d-astea suntem clasa-ntai, cu chestiile mai complexe stam noi prost.

Share this post


Link to post

Sa iti fie rusine, magarule, pentru limbajul folosit. N-am primit niciun mesaj de la geoana, doar unul singur de la centrul pnl in care mi se cerea sa fiu atent la numararea voturilor. Atat. Dar tu, lingau pedele, te dai mare si tare aici ca ti-a iesit favoritul. Ratele la banci iti vor creste, ai sa te bucuri ca platesti mai mult, iar contractele pe care le vei incheia vor fi tot mai putin- criza se va adanci.

Rusine unui admin cu limbaj de mahala! Magarule!

 

LE: atacul la persoana e permis doar celor cu functii inalte. Luserii n-au voie.

 

Nu a iesit favoritul meu, baiatu' mamei omida. Nu am favorit.

Daca nu ai primit tu sms, nu inseamna ca altii nu au primit. Scuza-i ca nu dau doi bani pe tine, cine ar da?

Nu iti face tu griji de situatia mea materiala, spre deosebire de miriapode ca tine, mi-am dat seama ca te poti descurca bine sub orice regim si ca totul depinde de tine.

Te-a dat Poanta in gat, a spus-o cum se poate mai bine, nu te mai simti rusinat ca sunteti mai putin jegosi decat altii.

 

ps: ti-am bagat eu vreodata pumnul pe gat? Altceva da, e adevarat, vad ca ma compari cu un magar deci aveai si ochiii deschisi... dar pumnul? Jigneste cat vrei, simpatico, nu ma atingi.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Ce ziceti de un PD-L-L?

 

Conteaza ce zicem noi?

Share this post


Link to post

Auzi, acu pe bune, tie ti se pare ca pleznesti de inteligenta daca ai despartit cuvantul ala in doua ?! De unde frate nevoia asta neaparata de a jigni fel de fel de persoane care au curajul sa isi spuna o parere contrara cu a ta ? Parca se striga pe aici ca Basescu&Co reprezinta democratia, deci libertatea de exprimare, nu ? Si apropo, tu ce faci aici ? Nu cumva anal-izezi ? Deci esti ANAL-ist TU ? Hai sa fim dracu mai civilizati un pic si mai moderati. Sau daca se dau pe undeva premii pentru al' care zbiara mai tare si jigneste mai mult, zi si mie, ca de, la rahaturi d-astea suntem clasa-ntai, cu chestiile mai complexe stam noi prost.

 

Mai incearca. Nu am jignit persoane care au (neaparat) parere diferita de a mea. Daca mai citesti odata textul meu o sa vezi ca nu am dat nume, nu m-am pronuntat asupra unora sau a altora. Eu ii bag in aceeasi oala si pe aia de laB1TV si pe aia de la mogulii rai. Nu optiunea lor politica ii face anal-isti. Doar tu ii pozitionezi diferit.

 

P.S. - ca (inca) o anal-iza personala (ca sa iti fac pe plac) - campania s-a pierdut din cauza atacurilor nefiresti la adresa lui Basescu. Atacurile dure chiar si pe chestiuni discutabile l-au facut pe Basescu "simpatic". Nu mie, ce-i drept. Eu am votat din alt motiv: am votat strict pentru plecarea lui Mazare. In cazul in care nu stii, Constanta este impanzita de bannere pe care scrie: Alege! Ori eu, Ori Basescu (nu stiu daca astea sunt cuvintele, dar asta e mesajul). Si asta am facut.

 

Cat despre pleznit de inteligenta, atentie ca te duci la atacuri la persoana. Si e pacat, caci altfel am putea discuta.

 

 

Edit:

@Abram_Burel:

E mai degraba PD-L+L.

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Bai fratioare, n-am spus ca ai dat nume sau ca ai jignit neaparat o parte sau alta. Nu ma intereseaza ce si pe cine bagi in oala, tu te referi la niste perosane asa. Vreau sa te intreb ce inseamna asta !? Ce vrei sa spui cu anal-ist ?

Share this post


Link to post

Posted 25 minutes ago

 

View PostLucian M, on 07 December 2009 - 09:13 PM, said:

Sa iti fie rusine, magarule, pentru limbajul folosit. N-am primit niciun mesaj de la geoana, doar unul singur de la centrul pnl in care mi se cerea sa fiu atent la numararea voturilor. Atat. Dar tu, lingau pedele, te dai mare si tare aici ca ti-a iesit favoritul. Ratele la banci iti vor creste, ai sa te bucuri ca platesti mai mult, iar contractele pe care le vei incheia vor fi tot mai putin- criza se va adanci.

Rusine unui admin cu limbaj de mahala! Magarule!

 

LE: atacul la persoana e permis doar celor cu functii inalte. Luserii n-au voie.

Nu a iesit favoritul meu, baiatu' mamei omida. Nu am favorit.

Daca nu ai primit tu sms, nu inseamna ca altii nu au primit. Scuza-i ca nu dau doi bani pe tine, cine ar da?

Nu iti face tu griji de situatia mea materiala, spre deosebire de miriapode ca tine, mi-am dat seama ca te poti descurca bine sub orice regim si ca totul depinde de tine.

Te-a dat Poanta in gat, a spus-o cum se poate mai bine, nu te mai simti rusinat ca sunteti mai putin jegosi decat altii.

 

ps: ti-am bagat eu vreodata pumnul pe gat? Altceva da, e adevarat, vad ca ma compari cu un magar deci aveai si ochiii deschisi... dar pumnul? Jigneste cat vrei, simpatico, nu ma atingi.

 

Sunt total apolitic si mi-e scarba de tot ce inseamna in general politica pentru ca eu consider ca politica prin definitie este o varianta frumoasa de a delapida fonduri si de a iobagii populatia.

Totusi pentru ca acest forum sa nu nasca certuri intre useri nu crederi ca ar fi mai sanator sa NU discutam despre : politica + fotbal + religie ?

 

NU am citit ce anume a determinat cuvintele celor de mai sus, nu comentez si nu critic pe niciunul dintre cei 2 de mai sus care s-au exprimat cum s-au ezprimat dar desii sunt de parere ca trebuie sa existe libertatea de exprimare sunt deasemenea de parere ca in cele 3 subiecte de mai sus NU o sa cada niciodata 2 persoane de acord ( persoane care au initial convingeri diferite ) si nu o sa iasa nimic bun.

 

@satori, ai puterea de a inchide topicul, constientizeaza te rog ca poate tu ai dreptate dar si celalalt are dreptul sa nu creada in dreptatea ta INSA discutia in sine o sa duca la o cearta intre useri si o lista de injurii. NU zic cum ca nu ar avea Lucian dreptate, repet nu am citit si nici nu am de gand pentru simplul motiv ca a mea concluzie o sa fie subiectiva ( este prima oara cand deschid acest topic ) .

Sunteti de acord ca sunt subiecte pe care e imposibil ( spre deosebire de exemplu de subiectul : ce ulei in gama 40 ron/L e mai bun ) sa cadeti de acord ?

Va rog, inchideti topicul si eventual stergeti-l !

 

Vizitez din ce in ce mai rar forumul acesta din cauza lipsei de timp liber dar sincer va credeam mai maturi decat sa ajungeti sa va dusmaniti din cauza politicii, e un forum auto cu valente de cafenea nu politic.

 

Really now !

Cum ziceai si tu Satori, conteaza ce parere avem noi ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Are rost sa reiau partea in care ziceai ca jignesc persoane de o parere contrara parerii mele, adica jigneam o parte?

Nu, ok. Trecem peste.

Despartirea in silabe ducea la o constructie care sugera dispretul "autorului" fata de o categorie de persoane. Vrei sa iti explic si de unde dispretul? Dispretul era pentru aceia care cauta cu orice pret sa intoarca lucrurile in favoarea lor, aceia care iti spun in fata ca e neagra cand e alba. Eu zic ca nu trebuie sa plezneasca cineva de inteligenta pentru a intelege asta.

Share this post


Link to post

Off topic: pentru calmarea spiritelor incinse, propun stergerea posturilor 2698, 2700, 2705, 2709.

Aici se dezbate politica, nene. Se pune tara la cale. Se fac si se desfac coalitii :drinkers: .

Share this post


Link to post

Lucian esti apocaliptic... Plecam in Brazilia sau Bulgaria cu Mazare sau Dinescu !!!Trebuie sa recunoastem ca Basescu nu a putut fi invins ca si Constantinescu de structurile securiste ce controleaza mass-media .Votul Romanilor a aratat ca nu conteaza parerea sau interesele lui voiculescu,popescu,stanescu etc.Intodeauna Hotul striga Hotii ,manipularea gandirii este cea mai obsesiva actiune a celor care vor sa ne decida destinul.

La urma urmei Romanul a fost singur in cabina de vot ,singur cu Constiinta lui si a votat cu cine a vrut chiar daca a fost cadorisit de ceilanti ,amintiti-va ce s-a intamplat la Bacau cu Sechelariu !

Share this post


Link to post

Are rost sa reiau partea in care ziceai ca jignesc persoane de o parere contrara parerii mele, adica jigneam o parte?

Ok, le jignesti pe amandoua. Si poti sa-mi spui de ce si cu ce drept jignesti tu aceste persoane ? Si mai ales, cu ce iti schimba tie viata daca ai calificat niste persoane drept anal-isti ?

Share this post


Link to post

La urma urmei Romanul a fost singur in cabina de vot ,singur cu Constiinta lui si a votat cu cine a vrut chiar daca a fost cadorisit de ceilanti ,amintiti-va ce s-a intamplat la Bacau cu Sechelariu !

 

Interesant e ca se vehiculeaza metode care mai de care mai interesante de control al votului. Auzeam pe nu stiu unde ca se practica urmatoarea chestie: se da buletinul gata stampilat la intrarea in sectie, se controleaza buletinul gol la iesire, se dau banii. Nu e o metoda chiar sigura, avand in vedere ca ramane varianta anularii buletinului primit de la partid, dar avand in vedere zonele unde se practica aceste metode... e discutabil.

 

le: @smailmiami, ai postat in timp ce scriam. Imi pare rau, dar imi rezerv dreptul de a dispretui categorii de persoane. Asta am voie? Cu ce imi schimba viata? Evident, cu nimic. Ai dreptate, daca asta iti doresti.

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Facatorii de sondari pro gioana au recunoscut ca au bagat aproximari din burta.

La fel au recunoscut si pentru 2004.

 

 

Sa iti fie rusine, magarule, pentru limbajul folosit. N-am primit niciun mesaj de la geoana, doar unul singur de la centrul pnl in care mi se cerea sa fiu atent la numararea voturilor. Atat. Dar tu, lingau pedele, te dai mare si tare aici ca ti-a iesit favoritul. Ratele la banci iti vor creste, ai sa te bucuri ca platesti mai mult, iar contractele pe care le vei incheia vor fi tot mai putin- criza se va adanci.

Rusine unui admin cu limbaj de mahala! Magarule!

 

LE: atacul la persoana e permis doar celor cu functii inalte. Luserii n-au voie.

 

Ai mai intrat acum cateva saptamani si ai vorbit extrem de urat si te-am rugat politicos sa te calmezi si ti-ai vazut de ale tale.

 

Citeste ce ai scris din nou. Realizezi acum cat de mult ti-ai aratat din nou adevarata fata si cat valorezi tu?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Ce ziceti de un PD-L-L?

Mai degraba PD-N-L =)) sa cuprinda mai multe optiuni.

 

Lasati cearta ca e destula telenovela la tembeliziuni.

 

Hai de exemplu sa dam cu banul daca/cind/cit si ce guvern vom avea? Cu Basescu sint cusute cu ata alba toate optiunile.

 

Mizez pe un mixt PD-S-N-L(o varianta largita la cea de sus) :) , rupe o bucatica de PSD una de PNL si pune de o mamaliga :)

 

LE De dat cu presupusul si cum sfirseste Geoana, ars pe rug la foc mic, spinzurat de xxx, calcat de tren (se subintelege ca oamenii de bine sint colegii lui)? :) Just kidding...

Edited by moog

Share this post


Link to post

Si eu cred ca hrebe , dragnea , gusa si probabil alti cativa stiau de rezultatele reale .

Uitati-va la fata lui dragnea in momentul anuntarii exit-polurilor cand gionelu sarea ca o

minge in sus.

Da' deh s-au furat voturile , ce sa mai frauda mare .

Cu o seara inainte nu se furase nimic .

Javrele astea de psdei arata ca nici macar nu stiu sa piarda .

Share this post


Link to post

Culmea e ca nu pot anula alegerile nici cu autodenunt. Zicea reprezentantul PSD aseara ca la Curtea Constitutionala se pot anula alegerile doar daca se constata fraude de asa o maniera incat sa schimbe castigatorul.

Share this post


Link to post

[..] se pot anula alegerile doar daca se constata fraude de asa o maniera incat sa schimbe castigatorul.

Adevaru' e ca intre 50.33 si 49.66 e diferenta mare. Slabe sanse sa poata fi intors rezultatul, a ?

Share this post


Link to post

Eu îi rog pe pierde-vara astia doi, Geoana si Crin, sa se intoarca in Parlament.

Este foarte mult de munca, tovarasi. Lasati naibii diversiunile, caci platim cu totii pentru asta.

Share this post


Link to post

Tara are nevoie de guvern. Huoooo!

 

=))

 

Se agita ca un pepsi Gioana, el stie ca va fi spanzurat de PSD, mai ales ca le-a tras si 20 de milioane de euro.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Adevaru' e ca intre 50.33 si 49.66 e diferenta mare. Slabe sanse sa poata fi intors rezultatul, a ?

 

Of of... scoti din context ce am zis. Am zis ca nu ar putea anula alegerile prin autodenunt. Ca daca s-ar duce si ar zice: da, am fraudat noi alegerile, uite, astia ai nostri, desi noi le-am zis sa nu faca, au facut, nu s-ar putea anula alegerile. Ai vreun dubiu asupra faptului ca PSD-ul a furat si el cat a putut? Ai vreun dubiu ca au castigat cei care au avut un sistem mai bun?

 

"Sunt convins că va avea puterea de a depăşi acest moment de amărărciune personală pentru un transfer democratic de putere, decent, demn de o ţară democratică"

Discursul de mai sus iti zice ceva?

Edit: mai important, ai impresia ca daca s-ar relua turul 2 nu s-ar mari diferenta in favoarea lui Basescu?

Edited by andrew

Share this post


Link to post

@body: te exciti tu ca-ti da basoiu ceva? Eu macar sper intr-un trai ceva mai bun, pe care sa ni-l ofere noua coalitie. Din pacate, turismul electoral este hotarator in aceasta situatie...

Masinaria pedele a functionat la maxim si in acest caz.

In continuare mi-e greata. Mi-e greata ca unii l-au votat pe chel de-al dreq, sa nu ii dea votul lui geoana. Sa le steie in gat udrea prim-ministru, o sa le deie lapte si miere.

Te-as sfatui sa fii mai ponderat , ca nu ne tragem de sireturi .

E optiunea mea electorala , in nici un caz nu puteam sa votez un prostanac presedinte .

Mai nou gionel critica stafful sau ca l-a lasat sa topaie pe scena , deci stafful e de vina . :tongue:

PS Nu m-ar deranja sa-mi dea tanti udrea un pic de lapte . :tongue:

Edited by body

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...