Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Manipularea, interesele gastilor au fost puse in practica cu sau fara ajutorul parlamentului in ultimii 20ani...

Aaaa daca vorbesti la modul teoretic e altceva... :)

Share this post


Link to post

Ce model teoretic? Geoana si Crin se lauda cu 65% sustinere dar uita ca au dat guvernul Boc jos cu ajutorul voturilor a 254 de parlamentari dintr-un total de 471 si numai dupa ce numerosi parlamentari au fost santajati cu eliminarea din partid daca nu voteaza cum le dicteaza ei. 254/471 inseamna 53,9%. Altfel, e bine, avem democratie in Parlament. La televizor.

 

Si sa nu uitam marii industriasi care conduc Romania: http://www.mediafax.ro/politic/patriciu-geoana-are-spirit-liberal-ar-putea-fi-un-premier-potrivit-daca-antonescu-devine-presedinte-5040468

Share this post


Link to post

 

eu sunt cu mogolii, aia care da de mancare la toti muncitoriii, la tonomate, la societatea civila, la militauri si la deontologi. ei are televiziunile care ne dixtreaza, pa gratis, are ..... la politie, vreau balerini in intersectiii si timizi pa stadioane, vreau pensie de parlamentar si parlament da garsoniera, sa facem din casa poporului cel mai mare las vegas din lume. vreau presedinte pa viata, la bulau si politicieni care sami duca gunoiu la ghena. vreau sa traiesc in romania lui badea, unde este interzis mersu la vot.

 

Am fost clar ?

 

Genial.

Share this post


Link to post

"Gioana" a pus-o , daca nu e presedinte sigur intra prim-ministru =)) oferta si de la Base si de la Patriciu...headbang2.gif cica spirit liberal...

Share this post


Link to post

"Geoana are cele mai mari contacte cu liderii acestei lumi", a spus Mircea Geoana, in fata a cateva mii de simpatizanti din judetul Neamt. "Nu mai am nevoie sa ma duc sa fac fotografii. Am destule acasa, nu mai am unde sa le pun. Cand ma duc sa ma vad cu presedintele american, cu presedintele rus, cu cel chinez, cu cancelarul german... "

 

Omul alb in fata unei multimi flamande: "Am poze cu oameni bogati si daca sunteti cuminti o sa vorbesc cu ei sa va dea banane si apa. Colegul Vanghelie garanteaza! Rog seriozitate!"

Share this post


Link to post

Ce model teoretic? Geoana si Crin se lauda cu 65% sustinere dar uita ca au dat guvernul Boc jos cu ajutorul voturilor a 254 de parlamentari dintr-un total de 471 si numai dupa ce numerosi parlamentari au fost santajati cu eliminarea din partid daca nu voteaza cum le dicteaza ei. 254/471 inseamna 53,9%.

Daca nu au inseamna ca o sa avem guvern Croitoru. Esti discpus sa pariezi pe un sixpack?

Share this post


Link to post

Eu as vrea sa nu mai am un Presedinte "jucator"{care o fi el,X,Y,Z}, sa stea in banca lui acolo si sa-si indeplineasca atributiile de Presedinte , sa terminam cu balciu asta politic si certurile ce domina viata politica in ultimii 4 ani si tara sa fie condusa bine.E MARE pacat pentru ca avem o tara inca bogata si frumoasa si e mare pacat halul in care am ajuns! Si culmea, n-am trait niciodata bine!

Share this post


Link to post

@andreib: nu fac pariu, tot ce zic e ca, daca se vrea, trece orice Guvern propus de Basescu. Atat. Nu are nimeni o sustinere absoluta, cum nu a avut nici guvernul Boc.

 

 

@DGT: Un presedinte care sta in banca lui se numeste Milica. Atributiile de presedinte presupun cea mai importanta functie politica de la noi din tara, atat timp cat presedintele este ales uninominal, in doua tururi, direct de catre cetateni.

Share this post


Link to post

Romania nu este definita de catre Constitutie ca o republica prezidentiala, presedintele, desi este ales cu mare pompa, n-are puteri sporite in raport cu celelalte institutii. Asta-l enerveaza si il face producator de stiri, ca altceva nu poate. Altfel, el este a fost pus la locul lui de catre toti ceilalti, Parlamentul i-a dat suspendat, Justitia i-a cenzurat din elan, Consiliul impotriva discriminarii i-a dat warn, un guvern bine infipt pe felie i-a dat cu flit non-stop timp de 3 ani, iar un guvern minoritar, fara sustinere parlamentara, nu poate functiona neam. Asa ca, nici macar realegerea nu-i creaza vreun avantaj, inafara amanarii unui verdict din partea Justitiei in cateva dosare penale ca sa se scoata pe caz de boala sau de prescriere. Deci, electoratul are de pierdut din toata aceasta galciava, daca nu-i pune capat cat mai repede.

Share this post


Link to post

Numai ca Parlamentul reprezinta puterea legislativa, adica se ocupa cu facutul legilor, nu cu numit candidat la PM. Asta e Constitutia, astea sunt regulile pentru care au fost alesi atat parlamentarii cat si presedintele. Restul sunt fantezii ale arhitectului (adica unuia prea ghei pentru a se face inginer) devenit industrias si visator de Geoana liberal. Iar cum Parlamentul poate da warn Presedintelui si Presedintele poate da warn Parlamentului. Din pix. Vorbim de doua institutii cu puteri diferite, ce se controleaza una pe cealalta, dar niciuna superioara celeilalte.

 

PS: Justitia lui Iliescu i-a cenzurat lui Basescu din elan. Te bucuri?

Share this post


Link to post

... Asa ca, nici macar realegerea nu-i creaza vreun avantaj, inafara amanarii unui verdict din partea Justitiei in cateva dosare penale ca sa se scoata pe caz de boala sau de prescriere...

 

Ai vazut unul din gasca veche cu bube in cap ca a fost condamnat?

Cel mai enervant e ca, ori cu Base ori fara el tot un xxx o sa fie...pentru "prostime"...inafara de show-ul/telenovela de la TV...

Diferenta se face in gasca lor de asazisi "politicieni"...un ciolan mai mic sau mai mare...

Aia cu referendul e de porc... cica in 2013 tot la bicameral ajungem...ca sint prea multi idioti platiti deaiurea in parlament e mai mult sau mai putin adevarat... sa se mute la Palatul Parlamentului iar ar fi o solutie... tot mincau ciuperci ca, cheltuiala mare e cu cladirea...

Share this post


Link to post
... Atributiile de presedinte presupun cea mai importanta functie politica de la noi din tara, atat timp cat presedintele este ales uninominal, in doua tururi, direct de catre cetateni.

 

 

...

Vorbim de doua institutii cu puteri diferite, ce se controleaza una pe cealalta, dar niciuna superioara celeilalte.

 

PS: Justitia lui Iliescu i-a cenzurat lui Basescu din elan. Te bucuri?

- observ ca ti-ai corectat prima afirmatie;

- jocul constitutional are urmatoarea regula: presedintele numeste si parlamentul valideaza, deci, are ultimul cuvant in speta in discutie;

- Constitutia a fost schimbata pentru a scadea probablitatea de dependenta a componentei parlamentului de presedinte, tocmai, pentru a se termina cu "pohta ce-am pohtit";

- asta-i rolul justitiei, sa-i potoleasca pe cei care nu se pot controla singuri.

Share this post


Link to post

Poate vreti sa castigati ceva din alegerile astea! :rolleyes: Captura e de pe gamebookers.

post-4049-125662116629_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@Tolin, nu, nu m-am contrazis. Presedentia ramane functia cu responsabilitatea politica cea mai importanta din tara asta. Presedintele este cel mai reprezentativ ales, votat cu cea mai mare grija dintre toti alesii. (In afara primarilor, evident, a caror indatoriri sunt mai... punctuale). Asta nu tine de Constitutie, care este destul de clara (cum am zis mai sus si cum ai fost si tu de acord. Se stie exact a cui este responsabilitatea numirilor, a cui a validarilor...), ci de perceptia oamenilor. Dar asta era doar o discutie in jurul ideii de "care institutie e mai importanta: legislativul, executivul, Batman sau Superman?". Nu eu am inceput-o, dar am vazut multi trambitand prin diverse medii de "informare".

 

Altfel, daca presedintele nu ar avea dreptul sa faca ceea ce face acum, metoda de dizolvare a Parlamentului ar fi fost altfel descrisa in Constitutie. De fapt, acolo lucrurile sunt foarte clare. Doar daca se doreste o aburire in masa, Constitutia devine brusc ambigua.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

@andreib: nu fac pariu, tot ce zic e ca, daca se vrea, trece orice Guvern propus de Basescu. Atat. Nu are nimeni o sustinere absoluta, cum nu a avut nici guvernul Boc.

Putere si sutinere absoluta are al de sus, in politica se numeste majoritate. Astfel, daca majoritatea declara ca nu-l voteaza (si f probabil nici nu-l voteaza) nu are majoritate. Guvernul Boc a avut o majoritate confortabila (consemnata chiar intr-un protocol) in Parlament care i-a permis sa dea OUG pe banda rulanta.

 

@DGT: Cam lafel privesc si eu problema: m-am saturat de zgomotul continuu de fond, de cearta de mahala fara nici un rezultat vizibil. Eu sincer consider oferta electorala foarte saraca iar votul meu este nu pro Antonescu/Oprescu/Prostanacul ci mai degraba anti- cață, anti- scandal. Daca tot nu atinge nici un rezultat concret macar sa nu faca scandal toata ziua din nimic.

 

Iar cand vine vorba de moguli si coruptie cadem in domeniul pateticului din 2 motive:

1. Nu a demonstrat in acest mandat Basescu ca ar fi mai putin corupt sau mai obiectiv decat ceilalti.

2. Peste tot in lume campaniile electorale sunt facute pe bani grei. Acesti bani vin de la mediul de afaceri, de la grupuri de lobby care isi vor rezolvate anumite interese (tradus in limbaj basescian ,,moguli"). Basescu a umplut toate gardurile de anunturi electorale din bani proprii? Sau poate au donat cetatenii ce cred in onestitatea si corectitudinea presedintelui in exercitiu...

Edited by andreib

Share this post


Link to post
...

Presedentia ramane functia cu responsabilitatea politica cea mai importanta din tara asta. Presedintele este cel mai reprezentativ ales, votat cu cea mai mare grija dintre toti alesii.

Parlamentul este cel mai reprezentativ, ii reprezinta si pe cei care au alta optiune decat a ta. Din acest motiv are si atributiuni de control asupra tuturor puterilor din stat. Presedintele are, doar, a tributiunea de-a veghea, adica de a sta treaz, cea mai grea incercare pentru actualul presedinte.

Share this post


Link to post

- jocul constitutional are urmatoarea regula: presedintele numeste si parlamentul valideaza, deci, are ultimul cuvant in speta in discutie;

 

Presedintele NU numeste ci desemneaza un posibil candidat la functie; aici CRED ca ar trebui interpretat putin altfel : presedintele e cel care certifica alegerea majoritatii, nu cel care ALEGE; un document nu poate fi semnat colectiv, aici e rolul unui organ cu drept de semnatura (ca "notarul" daca vreti). Acelasi rol se vede clar si in atributia de promulgare a legilor, a conventiilor si tratatelor, etc. Numirea in functii (aici ma refer strict la membrii guvernului) are aceeasi interpretare : parlamentul, organul suprem al statului dar COLECTIV aproba (valideaza), iar presedintele doar da putere de lege acestei alegeri (consfinteste prin semnatura decizia parlamentului ... deci tot ca ... "notarul") prin decret de numire in functie a fiecarui ministru validat de parlament in parte.

Deci, NUMIREA e ulterioara VALIDARII, nu invers.

 

Nu uitati cuvantul CRED de la inceput (deci e doar o parere ...)

 

 

Edit

 

Constitutia din 2003.txt

Edited by kaloman

Share this post


Link to post

http://www.webdex.ro/online/dictionar/desemna

 

Pentru a croi o constitutie pentru iliescul, parintii ei au ales cele mai larg definibile cuvinte. In cazul de fata, verbul a indica ar fi fost mai aproape de adevar.

Share this post


Link to post

Putere si sutinere absoluta are al de sus, in politica se numeste majoritate. Astfel, daca majoritatea declara ca nu-l voteaza (si f probabil nici nu-l voteaza) nu are majoritate. Guvernul Boc a avut o majoritate confortabila (consemnata chiar intr-un protocol) in Parlament care i-a permis sa dea OUG pe banda rulanta.

 

 

 

Majoritatea este observata la vot, nu alcatuita din declaratiile a 2 "lideri". Drept dovada, la ultimul vot, au reusit doar cu santaj sa obtina 53%

 

 

@DGT: Cam lafel privesc si eu problema: m-am saturat de zgomotul continuu de fond, de cearta de mahala fara nici un rezultat vizibil. Eu sincer consider oferta electorala foarte saraca iar votul meu este nu pro Antonescu/Oprescu/Prostanacul ci mai degraba anti- cață, anti- scandal. Daca tot nu atinge nici un rezultat concret macar sa nu faca scandal toata ziua din nimic.

.

 

Am impresia ca tu ai fi votat pentru autostrada suspendata.

Share this post


Link to post

au reusit doar cu santaj sa obtina 53%

Care santaj, ala cu dizolvarea parlamentului ? Ala cu stele de general la niste veselari (intendenta) ?

Share this post


Link to post

http://www.webdex.ro/online/dictionar/desemna

In cazul de fata, verbul a indica ar fi fost mai aproape de adevar.

 

Vrei sa te decizi ? Numire ? INDICARE ? "mai aproape de adevar" ... Care adevar ? al cui ? al tau, al meu, al altuia ? Cine stie care e "adevarul" ... poate tu ? Daca-l stii, spune-ne si noua ... daca nu ...

Totusi, CONSTITUTIA, nu este o versiune "comentabila" (sau "comentata") a unui dictionar (dictionarele au rolul de a inlesni intercomunicarea, nu de a stabili reguli de drept) PS a inlesni ==> a usura, a facilita, etc ...

Este o LEGE (legea fundamentala a statului !) si, ca orice lege, trebuie tratata "in litera si spiritul" ei.

Unde apare in acel link termenul "alegere" ?

Share this post


Link to post

Care santaj, ala cu dizolvarea parlamentului ? Ala cu stele de general la niste veselari (intendenta) ?

 

Nu, dizolvarea parlamentului este o interactiune fireasca (din punct de vedere legal) intre Presidentie si Parlament. Amenintarea parlamentarilor (ca persoane) cu excluderea din organizatii, fie ele, politice, sportive sau masonice, daca nu voteaza precum li se dicteaza, se numeste santaj. Pentru ce mai avem 425 de parlamentari? Nu putem avea doar 3 sau 4, cu optiuni de vot in functie de sustinere? Cam ca la Consiliile de adminsitratie... S-ar fi tinut dracu' sedintele parlamentare direct la domnugadea in emisiune.

Share this post


Link to post

Nu putem avea doar 3 sau 4, cu optiuni de vot in functie de sustinere?

 

Daca cei 3 sau 4 reprezenta fiecare cate un partid, despre a carei sustinere e vorba ?

 

Fara vreo legatura ...

Am auzit de ZMEUL care arunca buzduganul de la 7 poste, dar, in democratie, sa [ameninti ca] dai cu biciul in cei care te-au votat, e GRAV !!

Sclava Isaura Reloaded ? Pe a cui plantatie ?

A fost o "declaratie <publica>" sau a fost o afirmatie "in cadru <intim>", care nu poate fi luata in consideratie ?

Share this post


Link to post
... Amenintarea parlamentarilor (ca persoane) cu excluderea din organizatii ...

Redarea independentei a devenit o amenintare sau partid a ajuns sa insemne altceva, o umbrela de vreme rea, un vehicul de accedere in parlament ? Nu cumva curatenia clasei polititce trebuie inceputa din interiorul partidelor, cu cei care una zic si alta fumeaza ? Cand vrei sa te comporti ca un independent, candidezi ca un independent care doreste realizarea propriilor interese, nu induci electoratul in eroare. Daca epurarea si excluderea se aplica de la inceput nu se mai ajungea ca o initiativa parlamentara sa ajunga a fi votata de mai putini decat cei care au initiat-o.

Share this post


Link to post

Am impresia ca tu ai fi votat pentru autostrada suspendata.

Am impresia ca tu confunzi atributiunile si responsabilitatile unui presedinte cu cele ale unui primar.

 

Cat despre santaj, asta sigur este o uneltire facuta de moguli! Oriunde in lume, in statele cu apa calda, se pastreaza o disciplina la vot in partid: daca asta este directia consemnata a partidului in deciziile importante se voteaza unitar.

 

Numai in PDL cred ca se voteaza din constiinta si din patriotism, acolo nu se pune problema de santaj. SI deoarece toti sunt patrioti, plini de constiinta si de simt civic toti voteaza lafel, restul reprezentantilor celorlalte partide sunt santajatati sa voteze unitar (daca nu se intelege de la sine, sunt siliti de moguli!). Moguli care de altfel au tot interesul sa aduca tara cat mai adanc in recesiune ca ei dealtfel nu au afaceri in Romania si nu sunt afectati...

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...