Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Eu ce sa zic? Exista ITM la care se pot face sesizari. Ca tu ca angajat nu o faci... e alegerea ta.

Vedea-te-as la ITM facind sesizari contra unei multinationale...numai daca as fi drunk.gif as face asta... =))

Un angajat/sindicat nu o sa aiba niciodata banii/influenta/avocatii pe care le are o firma relativ mare...si las-o pe aia cu Federatiile/Fratiile etc ca s-a incercat... :)

 

Poate am pierdut emisiunea...voi ati vazut vreun guzgan din asta mai marisor dupa gratii in ultimii 20ani? Ca soricei au fost vreo citiva da' au iesit printre gratii :) ... vezi generalu' lu' peste care juca bambilici prin cazinouri la 03.00 AM cind el dupa diagnostic trebuia sa fie la morga...

Aaaa uitai ... cu sau fara imunitate...la pisici :)

La noi justitia e de "Funny moments" nu cred ca lipsa imunitatii ar trage in balanta... aia cu balanta e legata la ochi nu-si da seama :)

Share this post


Link to post

Deci tu zici ca situatia din economie e vina politicii... Iti zice ceva sintagma "recesiune globala"?

Tie masuri anticriza, scadere PIB si masuri inoportune iti spun ceva? Recesiunea la noi este accentuata de incompetenta/incoerenta polilor de decizie, de ingineri ministri de finante si prim ministri profesori de drept constitutional care dau OUG neconstitutionale si politizarea/schimbarea administratiei la fiecare 3 luni. Crizele in statele in dezvoltare se manifesta intotdeauna diferit fata de cele in state dezvoltate, doar ca dealde Polonia sau Bulgaria trec mai usor pentru motive evidente... O scadere economica de 8-9% este recesiune severa si nu e cauzata doar de ,,criza globala".

Share this post


Link to post

Un studiu pentru definitie sau e pur si simplu un postulat bazat pe cele nu stiu cate mii de falimente ale companiilor ce stau la baza economiei romanesti?

Share this post


Link to post

Relevant, Vadim Tudor are 21%. =))

 

Ma intreb de cate ori va vota IP-ul 188.27.11.160 .

Share this post


Link to post

Ma intreb de cate ori va vota IP-ul 188.27.11.160 .

Pai dupa cum arata clasamentul cred ca au montat in serverul respectiv (cu IP de pnl) un robotel, care saracu nu stie ce face (adica da clikuri auirea), la fel ca si candidatul lor gura mare. =))

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Din categoria "Lucian Croitoru" (prim-ministru fara portofoliu):

 

"Dacă nu o să vrea nimeni să discute, o să găsesc eu specialişti"

Share this post


Link to post

Deci tu zici ca situatia din economie e vina politicii... Iti zice ceva sintagma "recesiune globala"?

Eu n-as zice 100% ca da. Insa as discuta de circumstante agravante si circumstante atenunate. Si m-as intreba cit de oportun este circul politic pe fondul unei recesiuni globale in locul unor masuri adecvate. N-am pretentia sa ne situam pe acelasi nivel cu Norvegia, unde scaderea economica datorata recesiunii globale nu este resimtita aproape deloc de populatie. Si, ca sa vedeti cit de optimist sint, cred ca scaderea la noi chiar nu a fost dramatica, asta in conditiile in care de o bucata buna de timp noi nu avem o guvernare competenta si sustinuta.

Share this post


Link to post

=)) Teama de disponibilizari a bugetarilor e aceeasi ca si teama ta si a mea si a oricui. Diferenta intre privati si bugetari o face forta sindicala, forta ce la privat e cam 0.

Pe de alta parte, ceea ce vrea sa faca Poc si Base nu se numeste reformare a sistemului bugetar, se numeste bataie de joc vis-a-vis de toata tara asta. Cred ca nu iti dai seama ce inseamna politizarea functiilor de conducere la bugetari. Stiai ca un bugetar cu studii superioare si cu vechime are incadrarea mai mica decat unul la privat? - mai mica inseamna sub salariul minim obligatoriu la privat.

Care forta sindicala cu liderii astia ?Astia isi vad de interesul lor .

Nu ai vazut ca majoritatea sunt in CA de la realitatea si sunt pe statele de plata ale lui vantu.

In Bulgaria au fost dati afara cateva zeci de mii de bugetari pt a reduce cheltuielile si nu a mai sarit nimeni in sus . Nu e normal ca intr-o tara sa fie asa de multi bugetari cum sunt la noi .

Si este normal ( desi la noi nu e asa ) ca un bugetar sa aibe salariul mai mic decat la privat ( pe post echivalent )pt ca cel de la privat ii suporta si salariul celui de la stat .Nu mai vaitati functionarii publici , politistii si alti asemenea bugetari , pt ca salariul lor sunt bani de seminte .Sa vedeti ce casa are langa mine un bugetar din asta , eu am stat si am inghitit nisip in desrt cam 2 ani sa pot construi o casa .

Edited by body

Share this post


Link to post

Vedea-te-as la ITM facind sesizari contra unei multinationale...numai daca as fi drunk.gif as face asta... =))

Un angajat/sindicat nu o sa aiba niciodata banii/influenta/avocatii pe care le are o firma relativ mare... :)

Dacă trăieşti în "ţara lui mircea badea" ai dreptate.  :thumbl:

Share this post


Link to post

Din categoria "Lucian Croitoru" (prim-ministru fara portofoliu):

 

"Dacă nu o să vrea nimeni să discute, o să găsesc eu specialişti"

 

 

Avem una si din categoria Klass(prim-ministru ales):

Avem nevoie de un guvern de tehnocrati pina la alegeri si de unul politic dupa.

 

In fapt avem cam 3 premieri acuma, unul mai plin ca altul. Sau pe fond, cum spune tatuca iliescu.

 

 

Dar ca sa fiu optimist, se poate si mai rau, citez dintr-un film de aseara (de propaganda ;) ):

Coreanul de nord: la noi daca injuri presedintele esti executat

Americanul: la noi asta e sport national.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Care forta sindicala cu liderii astia ?Astia isi vad de interesul lor .

Nu ai vazut ca majoritatea sunt in CA de la realitatea si sunt pe statele de plata ale lui vantu.

 

Daca nu ar fi sindicatele, functionarii nu ar mai iesi in strada pentru proteste. N-am spus ca liderii nu au interesele lor, ba chiar am zis ca uneori sunt cam rupti de realitate, dar cand vrei sa reprezinti zeci de mii de oameni, trebuie sa faci gargara...nu?

 

Nu e normal ca intr-o tara sa fie asa de multi bugetari cum sunt la noi .

 

Bugetari multi sunt in anumite sectoare. In alte zone bugetare angajatii sunt cam putini pentru volumul de munca. Nimeni nu spune sa nu se faca reduceri; ideea e sa se faca cu cap. La noi in tara e moda sa scoatem ordonante si saluam decizii pe banda, apoi vedem cat de oportune si cat de bune sunt si eventual sa facem studii de caz. Vrei sa faci reduceri, cauti unde e surplusul si ce poate functiona cu angajati mai putini apoi disponibilizezi. Nu te apuci sa disponibilizezi apoi faci angajari noi sau te stresezi sa redistribui angajati pentru ca nu esti in stare sa faci ceva cum trebuie. Nu e normal nici ca la fie schimbare de directori sa mai apara cate un angajat in plus fata de cei existenti. Nu sunt normale multe lucruri, dar in loc sa ii tragi la raspundere pe cei care le reglementeaza te legi de amaratul de functionar.

 

Si este normal ( desi la noi nu e asa ) ca un bugetar sa aibe salariul mai mic decat la privat ( pe post echivalent )pt ca cel de la privat ii suporta si salariul celui de la stat.

 

Alte motive decat "cel de la privat ii suporta si salariul celui de la stat" gasesti? Am mai spus si repet, si cel de la privat traieste din banii altora. Tu ca angajator daca vrei ca firma sa aibe performante iti angajezi oameni buni. Oamenii aia nu lucreaza gratis. De ce sa nu se aplice asta si la stat?

Tot timpul ne plangem ca la stat ajung tot felul de incompetenti si facem gura cand vine unu mai competent si are un salar apropiat de cel din privat. Ori statul nu are interes de a face performante? Cine ar fi beneficiarul direct al acestor angajati performanti? Nu cetateanul? Ti-e totuna daca la BNR de ex. este un guvernator slab cu salar pe masura pe care sa-l doara-n c*r de munca sau daca e un guvernator care stie meserie?

In plus nu uita ca functionarilor publici le este interzis prin lege sa desfasoare alte activitati remunerate. Asta ti se pare corect?

 

 

Nu mai vaitati functionarii publici , politistii si alti asemenea bugetari , pt ca salariul lor sunt bani de seminte .Sa vedeti ce casa are langa mine un bugetar din asta , eu am stat si am inghitit nisip in desrt cam 2 ani sa pot construi o casa .

Inca odata te invit si pe tine sa cauti grila de salarizare a functionarilor publici pe internet si sa vezi cum se face salarizarea. Cand faci afirmatii cu vile, vezi ce functie are respectivul si ce situatie familiala are. Poate sotia/sotul lucreaza/are o firma care merge bine si care chiar nu are legatura cu natura functiei functionarului.

Share this post


Link to post

Pentru andrew si DGT: mai jos am gasit un link care (ne) aduce aminte de multe lucruri infaptuite de Basescu (si uitate de noi)

 

Eu nu uit ca Basescu a sustinut-o pe Monica Macovei, Basescu a facut referendum pentru vot uninominal, Basescu a incurajat procurorii sa-si faca datoria si au aparut arestarii in fotbal, politie etc, Basescu a avut curajul as spuna ca SOV a luat banii romanilor la FNI desi asta i-a facut pe aia de la Realitatea sa strige din gura de sarpe impotriva lui (deh independenta presei si faptul ca nu avem nici un CNA!!).

 

Despre sustinerea Monicai Macovei nu ma pronunt, desi nu o vad ca mare salvatoare a justitiei.

 

Votul uninominal ce mare avantaj a adus? A eradicat coruptia? Au ajuns numai competenti in parlament? Au ajuns macar mai multi competenti ca inainte?

 

Arestarile - de fatada, sa ia ochii, stupid facute. Cate condamnari ai vazut? Ah, pardon, nu mai e Macovei la justitie, de-aia nu au aparut si condamnarile. Mriiiight :rolleyes:

 

Subiectul "mogulii" - jenant. Daca ar fi avut probe ar fi trebuit sa le dea procurorilor alora de ii incuraja sa faca arestari, nu sa strige la TV. De dat din gura poate oricine, insa unii ar trebui sa aiba retineri in a se pronunta fara probe. Nu zic ca nu e bine sa aiba o parere, dar ca presedinte, ma gandesc ca ar fi bine sa taca daca nu are probe. Singurul merit al lui Basescu aici e ca a identificat tinta, dusmanul poporului, bau-bau-ul universal...

 

Asadar, mersi de ajutor, tocmai m-ai ajutat sa arat ca e vorba doar de vorbe, scandaluri, luat ochii privitorilor la TV.

Share this post


Link to post

Un studiu pentru definitie sau e pur si simplu un postulat bazat pe cele nu stiu cate mii de falimente ale companiilor ce stau la baza economiei romanesti?

Intamplator mi-am dat licenta si disertatia in globalizare si crize financiare. Daca esti neaparat interesat cauta informatii pe wiki despre criza din Argentina, Asia de S-E, Mexic sau Rusia. In statele in curs de dezvoltare INTOTDEAUNA criza nu vine decat partial din piata, contributia majora fiind adusa de bad policy making (guverne iresponsabile). Si eu unul ca economist nu vad realizarile guvernului BOc: in afara de decizii impinse de la spate de FMI, impunerea unui forfetar discriminatoriu si adancirea crizei nu au facut. Eu sincer as fi fost incantat daca ar fi taiat major in costuri bugetare, ar fi restructurat administratia dar tot ce au facut este sa instaureze instabilitate si sa dea niste masuri cu impact minim.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Andrei, forfetarul ala pe care l-am gasit si eu penibil, a avut si parti bune, sa recunoastem, si anume un rol "sanitar".

In istoria economiilor nationale, globale este nevoie si de perioade de curatenie si de cernere a parazitilor, cred ca ai gasit asta in studiile tale ;)

 

Alte motive decat "cel de la privat ii suporta si salariul celui de la stat" gasesti? Am mai spus si repet, si cel de la privat traieste din banii altora.

 

Nu trebuie sa gaseasca cineva, ele sunt evidente.

Conceptul de productivitate este mult mai abstract in activitatea unui functionar, politist, magistrat, profesor etc, in productie aceasta "productivitate" este evident mult mai "masurabila".

La privat primesti (cel putin teoretic, pentru ca sunt si aici destule scapari) banii direct proportional cu ceea ce produci si negociezi, si este o apreciere

a productivitatii, pentru ca asta se transforma in profit, si nu in ore munca, pentru ca asta nu inseamna nimic din punct de vedere economic.

Asadar nu trebuie incurajata fuga de la privat la stat, pe principii de responsabilitate mai mica si venit mai mare.

Salariul mediu la stat e de 2200 si la privat de 1800. Sa nu ma iei cu banii negri ca nu au relevanta comparativ cu spaga de la stat.

 

Nu stiu ce vrei sa spui cu banii altora, imi suna bizar.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Inca una si ma duc: un alt lucru care imi da de gandit e ca pana acum Basescu mai avea ceva de pierdut (mandatul nou). Cand nu o mai avea asta, cum se va comporta oare? :scarpin:

Share this post


Link to post

Daca nu ar fi sindicatele, functionarii nu ar mai iesi in strada pentru proteste. N-am spus ca liderii nu au interesele lor, ba chiar am zis ca uneori sunt cam rupti de realitate, dar cand vrei sa reprezinti zeci de mii de oameni, trebuie sa faci gargara...nu?

 

 

 

Bugetari multi sunt in anumite sectoare. In alte zone bugetare angajatii sunt cam putini pentru volumul de munca. Nimeni nu spune sa nu se faca reduceri; ideea e sa se faca cu cap. La noi in tara e moda sa scoatem ordonante si saluam decizii pe banda, apoi vedem cat de oportune si cat de bune sunt si eventual sa facem studii de caz. Vrei sa faci reduceri, cauti unde e surplusul si ce poate functiona cu angajati mai putini apoi disponibilizezi. Nu te apuci sa disponibilizezi apoi faci angajari noi sau te stresezi sa redistribui angajati pentru ca nu esti in stare sa faci ceva cum trebuie. Nu e normal nici ca la fie schimbare de directori sa mai apara cate un angajat in plus fata de cei existenti. Nu sunt normale multe lucruri, dar in loc sa ii tragi la raspundere pe cei care le reglementeaza te legi de amaratul de functionar.

 

 

 

Alte motive decat "cel de la privat ii suporta si salariul celui de la stat" gasesti? Am mai spus si repet, si cel de la privat traieste din banii altora. Tu ca angajator daca vrei ca firma sa aibe performante iti angajezi oameni buni. Oamenii aia nu lucreaza gratis. De ce sa nu se aplice asta si la stat?

Tot timpul ne plangem ca la stat ajung tot felul de incompetenti si facem gura cand vine unu mai competent si are un salar apropiat de cel din privat. Ori statul nu are interes de a face performante? Cine ar fi beneficiarul direct al acestor angajati performanti? Nu cetateanul? Ti-e totuna daca la BNR de ex. este un guvernator slab cu salar pe masura pe care sa-l doara-n c*r de munca sau daca e un guvernator care stie meserie?

In plus nu uita ca functionarilor publici le este interzis prin lege sa desfasoare alte activitati remunerate. Asta ti se pare corect?

 

 

 

Inca odata te invit si pe tine sa cauti grila de salarizare a functionarilor publici pe internet si sa vezi cum se face salarizarea. Cand faci afirmatii cu vile, vezi ce functie are respectivul si ce situatie familiala are. Poate sotia/sotul lucreaza/are o firma care merge bine si care chiar nu are legatura cu natura functiei functionarului.

Respectivul are o sotie pensionara iar el a fost inspector la nu-sh ce serviciu din primarie , alte comentarii?

Vreau sa vad si eu ala de la stat care nu are concediu 4 ani la rand ( vorbeam de situatia mea ) . Sa-ti reamintesc ce drepturi au bugetarii , vacante platite ( procent ) etc . Vreau sa vad si eu bugetarul care pleaca sa lucreze afara pe acelasi job si se tine de treaba . Cata functionarime este tinuta special la primarii , prefecturi , ministere etc prin legi tampite care te obliga sa treci pe la nu stiu cate ghiseee sa rezolvi o problema care de altfel putea fi rezolvata mult mai usor .De ce nu se privatizeaza serviciile medicale si se tin cu dintii la stat . Mi nu-mi convine sa dau o carca de bani ( sunt angajat cu salariul integral pe cartea de munca ) pt asigurarile de sanatate , iar cand e vorba sa patesc ceva sa ma duc cu plicul la un dobitoc de doctor care nu se uita la tine .Sa se privatizeze serviciile medicale pt ca atunci respectivul doctor daca nu se comporta ok o ia in freza .Sa-ti spun ce salarii nesimtite au profesorii universitari ? Locul meu de munca e in apropiere de UPG Ploiesti . Dnii profesori si-au tras norme de circa 6 !! ore pe sapatamana si isi iau 3-4 norme . Ajung respectivii la peste 10.000 lei pe luna . Sa nu mai vorbesc de ultima moda de trecut studentii -se dau lucrari de cerectare anumitor profesori care au ca studenti copiii vre-unui smecher cu functie mai mare pe la vre-o regie ( de stat desigur ) si se platesc aceste lucrari regeste .

Vorbeai de BNR - ai vazut ce capacitate a ajuns la BNR ? - Bogdan Olteanu !!!

Functionarilor publici le-o fi interzis prin lege sa desfasoare activitati cum zici tu , dar nevestelor , parintilor etc nu , ce naiba , sa fim seriosi .

Eu vorbeam de numarul bugetarilor raportat la numarul celor de la privat , conform statisticilor acest raport este printre cel mai nasol din toata europa , sau si astia din Europa sunt tampiti ?

Nu ti se pare suspect ca pe vremea psd-ului nu vedeai nici un miting , se traia asa de bine atunci ?

Edited by body

Share this post


Link to post

Sa-ti spun ce salarii nesimtite au profesorii universitari ? Locul meu de munca e in apropiere de UPG Ploiesti . Dnii profesori si-au tras norme de circa 6 !! ore pe sapatamana si isi iau 3-4 norme . Ajung respectivii la peste 10.000 lei pe luna .

O sută de "mileoane" de lei vechi?! Atâţia bani pe lună?! Neeemaipomenit! Eeeextraordinar!! Senzaţional!!! De-a dreptul neruşinare să lucrezi în mediul universitar, să munceşti pân' te ia > :) s-ajungi profesor univ. şi să iei "atâţia" bani. O neruşinare soră cu cea a magistraţilor, care la rândul lor, la fel, au nişte salarii nesimţit de mari...

Pentru cât "fac" şi unii şi alţii n-ar trebui să fie remuneraţi cu mai mult de... să zic... 1200-1500 lei lunar, nu? :mrgreen:

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Respectivul are o sotie pensionara iar el a fost inspector la nu-sh ce serviciu din primarie , alte comentarii?

 

Nope. :)

 

In rest, NU functionarul de rand face legile ci aia pe care ii votam. La fel tot ei au inventat birocratia.

Daca se privatizeaza sistemul medical, crezi ca nu vei scoate bani din buzunar? Te inseli din 2 motive:

1. Ca sa nu platesti ar trebui ca statul sa aibe bani sa deconteze cheltuielile. O sa te imbolnavesti programat ca sa prinzi fondurile?

2. Cand s-au dus fondurile scoti bani din buzunar sa-ti platesti spitalizarea ca vrei ca nu vrei. Crezi ca asa scapi de spaga la doctori? Vise placute. :)

Te intreb: cu ce te ajuta privatizarea sistemului medical acum?

 

 

La BNR ma refeream la Mugur Isarescu si nu la Olteanu. Olteanu este rezultatul politizarii functiilor de conducere - realizare a guvernului Boc-Geoana.

 

 

Functionarilor publici le-o fi interzis prin lege sa desfasoare activitati cum zici tu , dar nevestelor , parintilor etc nu , ce naiba , sa fim seriosi .

 

Asta inseamna ca fiecare functionar trebuie sa-si ia nevasta/sot cu job bine platit sau trebuie sa aibe parinti bogati?

Tu la 30+ ani te simti bine sa depinzi de parinti? Daca sunt pensionari parintii? Daca cei din familie nu au posibilitatea de a castiga mai mult ca funtionarul? Daca ambii soti lucreaza la stat?

 

Eu vorbeam de numarul bugetarilor raportat la numarul celor de la privat , conform statisticilor acest raport este printre cel mai nasol din toata europa , sau si astia din Europa sunt tampiti ?

 

Asa...s-au angajat singuri cumva? Nu ilustrii conducatori care isi iau o duzina de consilieri care chiar nu stiu cu ce se ocupa?

Noi toti stam si ne uitam la circul facut de niste imbecili care au orgolilu mai mare decat intreg bugetul Ro.

Cat despre reducerea numarului de functionari, banuiesc ca esti in asentimentul meu ca trebuie bine gandita si organizata si nu facuta in graba.

 

P.S. Ca sa iti dai seama ce vorbesc, iti aduci aminte de ANCA, aia cu recuperarea amenzilor de circulatie? Cine a initiat infiintarea organismului respectiv, casiera de la primarie sau guvernul? Ce vina are casiera de la primarie ca guvernul mai infiinteaza un organism care va face deja ce fac alte autoritati si care va necesita un numar nu chiar neglijabil de funtionari, care parca vad ca ar trebui sa aibe statut special?

Functionarii (majoritatea) sunt oameni ca noi. Daca tu vrei respect din partea clientilor, ar fi corect sa le poti acorda si lor acelasi respect; pe cei pe care ii poti dovedi cu matza-n sac, fa nene ce trebuie.

Share this post


Link to post

O sută de "mileoane" de lei vechi?! Atâţia bani pe lună?! Neeemaipomenit! Eeeextraordinar!! Senzaţional!!! De-a dreptul neruşinare să lucrezi în mediul universitar, să munceşti pân' te ia > :) s-ajungi profesor univ. şi să iei "atâţia" bani. O neruşinare soră cu cea a magistraţilor, care la rândul lor, la fel, au nişte salarii nesimţit de mari...

Pentru cât "fac" şi unii şi alţii n-ar trebui să fie remuneraţi cu mai mult de... să zic... 1200-1500 lei lunar, nu? :mrgreen:

 

La nivelul salariilor din romania este mult prea mult atat pentru magistrati cat si pentru universitari . Ca sa nu mai vorbim apoi de pensiile astora . Vi se pare normala o lege speciala a pensiilor ?

Adica dupa ce toata viata ai fost bugetar de lux , ajungi si pesionar de lux!

Imi pare rau ca nu vezi cativa"doctori" din astia facuti la UPG , ca te cracanezi de ras !

Edited by body

Share this post


Link to post

Andrei, forfetarul ala pe care l-am gasit si eu penibil, a avut si parti bune, sa recunoastem, si anume un rol "sanitar".

Temporar, pentru ca majoritatea firmelor si-au suspendat activitatea. Mai mult, are un puternic efect discriminator IMPOTRIVA microintreprinderilor si IMM-urilor. De ce? Simplu raportul impozit forfetar/cifra de afaceri pleaca de la 5% (enorm) pt firmele f mici (CA sub 10000EUR) si coboara la 0.007% (mai nimic) pentru firmele f mari (peste 129 mil eur). In ce mod este aceasta politica corecta si nediscriminatorie la adresa firmelor mici? Daca mai adaugi faptul ca la o firma mare se aplica economiile de scara rezulta ca politica este clar anti-imm, anti-initiativa antreprenoriala intr-o perioada cand tocmai acestea trebuiau sustinute si incurajate.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Cum sa fie politica discriminatorie fata de firmele mici? Pogea stie ca astea toate face evaziune fiscala, de aia au profituri mici.

Share this post


Link to post

La nivelul salariilor din romania este mult prea mult atat pentru magistrati cat si pentru universitari . 

Adica dupa ce toata viata ai fost bugetar de lux , ajungi si pesionar de lux!

Mda, mentalitatea asta, cu toate că o întâlnesc la tot pasul, continuă să mă lase aproape fără replică :|

 

 

Practic, ce contează că eu dau cu sapa, sau mătur strada (nu că ar fi ceva în neregulă cu respectivele meserii) ăia au prea mult. Nu contează ce fac eu, sau ce ar trebui să fac pentru banii de-i iau, important e cât câştigă altul...

Share this post


Link to post

Ar trebui sa te lase fara replica alte lucruri din tara asta , dar probabil ca direct sau indirect esti si tu beneficiar al vre-uneia din legile astea "originale" din romania .

Vorbind de universitari , daca iti fixezi norma de 6 ore pe saptamana inseamna ca nu poti preda mai multe ore , atunci nu e normal sa ai mai multe norme pt ca te surmenezi sau nu e asa ?

Edited by body

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...