Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Multi capsunari n-au de gand sa isi stabileasca domiciliul in strainatate pentru ca asta reprezinta bataie de cap. Ai nevoie de orice hartiuta romaneasca te costa mult si dureaza si mai mult, pentru ca esti obligat sa o faci prin consulat pentru ca nu mai merge facuta (eventual de la distanta, prin procura) in comuna din care provii in Ro. De ex o reinoire de pasaport o faci in Ro in trei zile, prin consulat poate sa iti ia si trei luni si te costa mai mult decat un bilet de avion low cost. Asa ca mai bine ramai rezident linistit in strainatate si iti pastrezi si buletinul romanesc (si domiciliul in Romania) desi esti rezident in strainatate... de aici probabil diferenta intre 3 milioane de capsunari si juma' de milion de cetateni romani domiciliati in strainatate.

Share this post


Link to post

urat, colegu', urat...

La fel de urât ca şi în cazul celui care a început, nu?

Când cineva mă citează, după care scrie

Exista niste cetateni in tara asta a caror idiotenie ma uimeste maxim.
... nu-i urât?

 

La a mea nu, dar de a ta n-as fi prea sigur.

Păi şi în oglinda mea dacă vii să te uiţi, tot pe tine te vezi...

Share this post


Link to post

Când cineva mă citează, după care scrie... nu-i urât?

Cand pui egal intre importanta femeii de servicii sau a soferului cu a procurorului pe o tema legislativa cam ce pretentie poti avea, prietene ?! Te-ai bagat si tu in seama incercand sa fii ironic, da ai dat in partea ailalta. Daca scria undeva mare ca asta e un topic de mistouri, eu nu mai postam, imi vedeam dracu de treaba, ca n-am chef de mistouri.Daca ai de adaugat ceva serios, scrie prietene, altfel, nu ma lua la misto, ca n-am facut armata impreuna ... Sau poate doar atat poti ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Si da, repet, un procuror reprezinta justitia atat timp cat poate sa iti dea NUP. Asta e parerea mea.

 

Adica sa inteleg ca daca iti dau (doamne fereste) UP nu sunt procuror? Sau ce se intelege la tine prin NUP?!

Daca ai facut ceva, esti pasibil de infractiunea comisa, dar nu uita, te uiti la Basescu in loc sa te uiti unde trebuie.

Mai exact... problema lui vizuala se reflecta asupra ta, vezi cazul lui Patriciu, el nu a fost achitat de Basescu, a avut el grija sa fie aranjat...

Asa ca te rog, justitia e corupta incepand de la judecatori.

Si mai inainte de toate, toata treaba asta isi are originile in anii 1990.

Edited by matizdepitesti

Share this post


Link to post

@smailmaiami

NUP= Neinceperea Urmaririi Penale (dar banuiesc ca stiai asta); un dosar de urmarire penala se construieste pe baza unor probe. Acel Dosar se finalizeaza in instanta de judecata competenta unde, justitiarul (judecatorul ) analizeaza, judeca si hotaraste. Un procuror nu are aceste abilitati, altfel, soarta urmaritilor penal ar fi pecetluita doar de catre procuror.

Mai mult de atat, in general, procurorul reprezinta partea acuzarii. Deci nu are cum sa faca Justitie. E un "avocat" ale carui atributii consta in coordonarea anchetelor de urmarire penala si ale carui scop este sa dovedeasca vinovatia inculpatului.

Daca se da NUP, poate insemna ca nu sunt suficiente probe incriminatorii sau ca fapta nu se incadreaza in legea penala.

De aici pana la a infaptui justitia este cale lunga.

Iar daca e sa ne referim la "masinatiunile" procurorilor sau a judecatorilor, @matizdepitesti a puncat bine; manevrele astea se fac din 1990, deci nu sunt inventia lui basescu sau ale pedeleilor.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Si procurorii si judecatorii sunt angajati si platiti de stat, deci cumva sub conducerea cuiva politic (sau numit politic), spre deosebire de avocati care-s meserie liberala. Ca sunt sau nu reprezentanti ai justitiei e discutabil, insa e indiscutabil ca reprezinta statului. Daca fac abuzuri folosind autoritatea conferita de catre stat tot naspa e, indiferent de care minister ar depinde... asta asa, pur teoretic.

Share this post


Link to post

Daca e sa ne luam de natura angajatorului, pana si avocatii sunt platiti de stat. Dar nu asta e ideea. Discutia se refera strict la calitatea procurorului in raport cu infaptuirea justitiei.

Share this post


Link to post

Pai te-a avertizat ca nu e pentru tine :)

Share this post


Link to post

Cum naiba... ca eu sunt pro Basescu... :mrgreen:

Dar nu sunt de acord sa fie facuta o distinctie intre opiniile oamenilor.

Toti suntem in aceeasi oala, doar ca modul de lucru e diferit.

Share this post


Link to post

Glumeam :)

 

dan diaconescu: eu nu vreau neaparat sa ies presedinte, ca la audienta mea, daca as iesi presedinte, eu as cobori o treapta sociala ...

Share this post


Link to post

ca la audienta mea

 

Dupa revolutie au terminat educatia (scoala-liceu-facultate) din pacate. Nu chiar imediat ci in timp.

 

Ingroparea educatiei naste monstrii, otevisti si aduce voturi.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Si eu am terminat educatia dupa revolutie. Chiar am si inceput-o dupa, daca ignoram ca am fost soim al patriei, deci ce vrei sa spui cu asta? :D

Share this post


Link to post

Pai tu esti un caz special. Si ca tine mai sint multi. Cel mai probabil toti ghidati de educatia buna pe care au primit-o de la parinti.

 

Am in familie multi profesori pe la liceu si toti mi-au transmis acelasi mesaj: in invatamint e o brambureala si de la an la an generatiile de copii sint mai neinteresati, puturosi, needucati, fara valori morale.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Asta e din cauza mai multor motive: cocalareala, pitipongeala, copii de bani gata, parinti care lasa mana libera si nu in ultimul rand, consumatorii de legale.

Lista ar mai putea continua desigur, dar problema principala o reprezinta educatia in familie care o primeste copilul, ca de acolo se vede evolutia. Abia apoi vine anturajul.

Daca insa respectivul/a nu are destul coeficient de IQ cat sa faca diferenta dintre bine si rau... atunci isi merita soarta, iar rezultatele se reflecta in rezultatele de la BAC.

Mai mult ma scot din sarite parintii care spun ca "domne copilul meu a tocit cartea, a fost la meditatii" da` daca-i intrebi plodu` o da pe aia cu "2 ore freza, juma de ora citit"

Edited by matizdepitesti

Share this post


Link to post

Apriga lupta politica in cadrul forumului!!!!

Un singur lucru nu imi place ,cei care sunt de partea lui Base nu vor sa recunoasca,spunem ca suntem aparatorii statului de drept.

Eu sunt membru PSD nu ma ascund dupa deget,comunisti au fost toti pana la urma cu diferenta ca unii au fost si informatori.

Exista o persoana importanta" nu spui cine"care nu are dosar ,este singurul din tara cu functii inalte pe vremea impuscatului care nu are dosar sau poate s-a pierdut :mrgreen:

Share this post


Link to post

Pai, si candidezi?

Share this post


Link to post

Ba, da membrii astia PSD nu le au cu gramatica, topica si in general cu regulile de exprimare in scris? Sau retorica asta stil prolix se manifesta si la modul de tastare, astfel incat "dusmanul al carui nume nu poate fi pronuntat sau afisat de frica securistilor" sa nu inteleaga nimic?

Share this post


Link to post

Danutza calare pe cuc. Reglari de conturi intre fufe. Macar cu atita lucru sa ne mindrim si noi, fir-ar ! 😐

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Io voi face o plingere la bruxellesti  ca am fost numit oaie si nu suflu-n cor partidului si nu ma vind !

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Bravo! Felicitări! Be strong!

 

Share this post


Link to post

Ia haida-ti pe topingu' cu iz (gust) de gilceava si nu mai politizati pe unde apucati. Pun pariu ca pina si pompele de apa cedeaza din cauza lu' veorica ...

No ... ? Sintem golani ori nu mai sintem ... 😄

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...