Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Nu e nici o amenintare, ma lasa rece jignirile tale (deplasate, de altfel), este doar un penultim avertisment la un sir lung de "iertari" care ti s-au acordat de mult prea multe ori.

Share this post


Link to post

Parca era ultim avertisment, nu penultim :( Ok, am inteles, insa sunt "sub supraveghere", am mai putine drepturi decat restul :D

 

Un ultim comentariu, inainte de a ma retrage:

386928_487230234622470_1063388238_n.jpg

Atentie, nu-ti este adresat tie, Vaxxi!

Edited by Sebian

Share this post


Link to post
justitiei de tip iliescianist.

 

Dar modul in care un singur om ordona, comanda si dirijeaza DNA-ul si Parchetul, asta ce tipologie mai e ?

 

Am fost departe de forum o vreme (am sarbatorit debarcarea lui Cacarau, daca se intreba cineva). Revin totusi la un post mai vechi ca sa dau o palma unei lozinci useliste dezinformatoare. Ba, oameni buni, nu DNA-ul sau Procuratura reprezinta Justitia ci judecatorii. Procurorii ancheteaza, cer pedepse, dar nu dau verdicte si nu condamna. Daca judecatorul nu este de acord cu ce sustine procurorul, il trimite pe inculpat acasa. La fel, procurorii il pot trimite pe inculpat acasa din stadiul primar atunci cand dau vestiele NUP-uri (neinceperea urmarii penale) din timpul guvernelor PSD anterioare, cand toate cazurile aparute prin presa se musamalizau rapid prin NUP. Sau pot cere o pedeapsa cu suspendare. Mai mult, procurorii de caz pot primi ordine pe ordine ierarhica, de la superiori, sa lase balta un anume dosar, chiar daca ei stiu cat au lucrat sau vad cate probe s-au strans. Aici este miza.

 

Si nu veniti cu acuze ca "si judecatorii sunt ai lui Basescu", atacurile USL-ului se indreapta exclusiv catre DNA. Intrebare ajutatoare: judecatorii sunt subordonati ierarhic?

Share this post


Link to post

Daca procurorul are putere sa dea NUP cum dracu nu reprezinta justitia ?!?!?!

 

Deci daca vad un judecator, imi zic: Asta reprezinta justitia. Ok. Atunci DNA-ul si procurorul ce reprezinta ?!?!?! Ministerul Agriculturii ?!?!

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Tu te auzi ce zici? Logica lu' peste prajit!

 

Hai sa o luam simplu, ca pentru copii mici: intr-un proces sunt doua parti: acuzarea si apararea. Justitia este cea care ii judeca. Intotdeauna acuzarea va... acuza. Si va acuza si vinovati si nevinovati, care au dreptul sa se apere. Este rolul judecatorului sa decida care e unul si care e altul. Daca acuzatorul ar acuza doar vinovati nu ar mai avea rost existenta judecatorilor. Parchetele (acuzarea) exista pe langa cate o judecatorie/curte/tribunal, nu fac parte din acestea. Justitia poate exista si fara procuratura, atunci cand cele doua parti sunt civile. Procuratura este la fel de apropiata de justitie precum sunt si avocatii apararii: au facut aceeasi facultate.

 

NUP-ul nu este justitie, NUP este evitarea justitiei. NUP ar vrea USL-ul sa se dea... De aia sustina ca DNA-ul este politie politica, mana dictatorului, bla-bla. Asta este primul lucru pe care il acuza, nu datul de NUP-uri. De aia si-a dat demisia Voiculescu din Parlament, sa scape de acuzare, de aia a plecat Placinta din PDL direct in barca USL... Asta este miza. De aia se voteaza impotriva suspendarii imunitatii parlamentare. Nu inteleg ce este atat de complicat cand faptele sunt evidente.

 

Ah, DNA-ul si procurorii fac parte din Ministerul Public: http://www.mpublic.ro/principii.htm

Share this post


Link to post

Aspazia din justitia cui face parte? Avand o condamnare la activ,cum a putut ajunge judecatoare?

Vorba romanului- cine-i hot,hot moare!

Share this post


Link to post

Tu te auzi ce zici? Logica lu' peste prajit!

Ok. DNA-ul si procurorii nu reprezinta justitia. Da' ai putea sa-mi spui ce reprezinta ?! Cam de care ramura sa tarisoarei tin ei ? Poate au treaba cu invatamantul, sau poate cu transporturile ... sau na, poate cu turismul ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Cu turismul au treaba! Cu turismul electoral! Intern. Cel extern,nu tine de ei. De ex.votarea din Franta! Un vot pe secunda!

Share this post


Link to post

@smialmiami:

 

Pune-ti niste ochelari! Serios.

 

@DGT

 

Unul pe secunda? Au fost zeci, sute si chiar mii pe secunda.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Serios, totusi zi-mi si mie ce reprezinta DNA sau un procuror pana la urma. Serviciul meteo ?!

Share this post


Link to post

Mi-ni-ste-rul Pu-blic! Vezi articolul 131 din Constitutie.

 

Dupa aia vezi si articolul 126, alineatul 1:

 

(1) Justitia se realizeaza prin Inalta Curte de Casatie si Justitie si prin celelalte instante judecatoresti stabilite de lege.

 

Unde scrie "procurori"?

 

Ba, ati votat pentru Constitutie cum semneaza primarul. Dupa aia veniti aici si va dati superiori...

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Si Ministerul asta cu ce se ocupa ? Ce deserveste el in Romania ? Justitita cumva ?

Share this post


Link to post

CAPITOLUL VI

- Autoritatea judecatoreasca

SECTIUNEA 1 - Instantele judecatoresti

ARTICOLUL 124: Înfaptuirea justitiei

(1) Justitia se înfaptuieste în numele legii.(2) Justitia este unica, impartiala si egala pentru toti.(3) Judecatorii sunt independenti si se supun numai legii.

 

 

SECTIUNEA a 2-a - Ministerul Public

 

ARTICOLUL 131: Rolul Ministerului Public

(1) În activitatea judiciara, Ministerul Public reprezinta interesele generale ale societatii si apara ordinea de drept, precum si drepturile si libertatile cetatenilor.

(2) Ministerul Public îsi exercita atributiile prin procurori constituiti în parchete, în conditiile legii.

(3) Parchetele functioneaza pe lânga instantele de judecata, conduc si supravegheaza activitatea de cercetare penala a politiei judiciare, înconditiile legii.

ARTICOLUL 132: Statutul procurorilor

(1) Procurorii îsi desfasoara activitatea potrivit principiului legalitatii, al impartialitatii si al controlului ierarhic, sub autoritatea ministrului justitiei.

(2) Functia de procuror este incompatibila cu orice alta functie publicasau privata, cu exceptia functiilor didactice din învatamântul superior.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

(1) Procurorii îsi desfasoara activitatea [...] sub autoritatea ministrului justitiei.

Deci reoprezinta justitia, Mersi. Ca pentru total mai trebuie judecatori si avocati ai aparari, este evident, dar ca sa sustii ca procurorii si DNA nu reprezinta justitia trebuie sa ai limba infipta adanc in kooroo lu Base. Si pe degeaba, din pacate.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Unde zice ca reprezinta justitia? Arata-mi cuvantul ala care zice ca procurorii reprezinta justitia. Pune degetul pe el!

 

Autoritatea ministrului justitiei se refera la anumite cazuri. Altfel, ministrul justitiei de pana acum cateva zile era Victor Ponta, care Victor Ponta nu a putut opri investigatiile procurorilor cu privire la suspiciunile de frauda, spre exemplu.

 

Ma simt obligat sa reiau articolul 126 din Constitutie:

 

(1) Justitia se realizeaza prin Inalta Curte de Casatie si Justitie si prin celelalte instante judecatoresti stabilite de lege.

 

Dupa logica ta, si avocatii apararii reprezinta justitia...

Share this post


Link to post
Ba, ati votat pentru Constitutie cum semneaza primarul. Dupa aia veniti aici si va dati superiori...

Au votat doar ca să scape de armată, nimic altceva...

 

Deci reoprezinta justitia, Mersi.

Şi contabilu', femeia de serviciu şi şoferu' din Ministerul Justiţiei se supun ierarhic tot ministrului justiţiei. Şi ei înfăptuiesc justiţia, nu?

Share this post


Link to post

Da, toti lucreaza pentru bunul mers al justitiei! Femeia de servici din gara nu lucreaza la CFR? Se supune ministrului transportului.

Share this post


Link to post

Lucrează pentru bunul mers al justiţiei, dar nu o înfăptuiesc. Justiţie (dreptate) pot face doar judecătorii.

 

PS: Vezi că în limba română nu există cuvântul "servici". De nici un fel...

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

De fapt, nici ministrul justitiei nu reprezinsta justitia. Ministrul poate fi absolvent de administratie publica (intr-un caz foarte fericit).

 

Bine, daca intrebi un taximetrist, iti va cita din tratatele de drept ale taximetristilor care zic ca si politistii reprezinta justitia, ca doar dau amenzi.

 

De aia au asa succes Antenele, nu trebuie sa dovedeasca nimic, trebuie doar sa repete pana "pricep" si tiristii, pe principiu' ca "daca o repeti de mai multe ori, trebuie sa fie adevarat".

Share this post


Link to post

Lucrează pentru bunul mers al justiţiei, dar nu o înfăptuiesc. Justiţie (dreptate) pot face doar judecătorii.

 

PS: Vezi că în limba română nu există cuvântul "servici". De nici un fel...

Bine ,dottore,am mancat un "u"! Ce vrei,imi era foame!

De fapt, nici ministrul justitiei nu reprezinsta justitia. Ministrul poate fi absolvent de administratie publica (intr-un caz foarte fericit).

 

, trebuie doar sa repete pana "pricep" si tiristii, pe principiu' ca "daca o repeti de mai multe ori, trebuie sa fie adevarat".

De ce? Crezi ca pricep greu? Cred ca sunt destul de ageri si inteligenti sa-si nimereasca "tinta"!

Share this post


Link to post

Şi contabilu', femeia de serviciu şi şoferu' din Ministerul Justiţiei se supun ierarhic tot ministrului justiţiei. Şi ei înfăptuiesc justiţia, nu?

Exista niste cetateni in tara asta a caror idiotenie ma uimeste maxim.

 

Ca DNA si procurorii reprezinta sau nu justitia este un subiect deschis strict de Zmeul. Eu am spus doar ca Basescu controleaza si arunca

in lupta DNA-ul si Parchetul General exact cum un peste isi batjocoreste pe cea mai naspa dntre curvele lui. Faptul ca DNA da de pamant cu mari corupti

si corupatori, chiar si la comanda politica este un lucru bun. Asta e, doar atat se poate, Probabil cand se va schimba puterea, va veni si randul portocaliilor.

Dar pe mine m-a indignat modul in care DNA-ul si Parchetul asculta de Basescu. Macar de fatada asa ar putea fi mai finuti, prea ne jignesc inteligenta. Atat

am spus. Si da, repet, un procuror reprezinta justitia atat timp cat poate sa iti dea NUP. Asta e parerea mea. Restul, ramaneti fratilor cu a voastra, si, daca

vreodata va veti trezi cu vreun procuror la usa, sa stati linistiti, ca n-aveti nici o problema cu justitia.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Si iarasi vorbim vorbe.Rezidenta/resedinta nu e totuna cu domiciliul. Asta sa fie clar. Lista permanenta trebuie sa cuprinda TOTI cetatenii romani cu drept de vot.Listele speciale sunt destinate unor situatii speciale. Eu imi aleg domiciliul stabil (in conditiile legii) acolo unde doresc si nimeni nu imi poate impune altfel. Daca eu am domiciliul in Cucuieti, nimeni nu imi poate spune ca sunt obligat sa stau acolo 365 zile pe an, 24/24. A elimina un cetatean roman de pe lista electorala permanenta este un abuz. Atata vreme cat tu ai CNP emis de statul roman nu ai cum sa fii scos din lista electorala permanenta.

Ca ma scoate din Cucuieti si ma baga in Hamburg, e cu totul alta poveste; dar eu figurez in lista electorala permanenta. Mai mult de atat, intr-o problema de interes NATIONAL nu ai cum sa interzici unui cetatean sa-si exprime parerea. E ilegal.

Ce va baga voua in cap useleii sunt basini politice.

Documenteaza-te exact, cauta legislatia si interpreteaz-o in spiritul ei. Apoi discutam. :)

 

Si ca sa te parafrazez,

 

 

:worthless:

 

P.S. Radea natiunea de juristul Boc ca a dat cu oistea de gard, dar domnul doctor in drept ponta il darama fara oiste.

 

Se radiază din listele electorale permanente persoanele decedate, persoanele care şi-au pierdut cetăţenia română şi persoanele care şi-au pierdut drepturile electorale.

 

Din lipsa de timp, n-am mai intrat pe forum, dar raspund acum.

 

SI sa raspund la ce am bolduit eu mai sus in textul tau:

- ba resedinta este totuna cu domiciliul in cazul acesta. Altfel, eu cu votul meu din Iasi ar trebui sa-mi anulez propriul boicot din Tg-Neamt, pentru ca in CI acolo am domicliul. Dar resedinta (evidentiata si dovedita prin viza de flotant) este Mun. Iasi, prin urmare ar trebui sa apar pe listele permanente din Iasi. O rog pe colega Ileana sa ne spuna, in acest caz, daca este asa sau nu.

 

- nu toti romanii cu drept de vot se afla pe listele permanente. Horatiu, mai spun inca o data: nu trebuie sa fii mort, nebun sau sa-ti pierzi cetatenia pt a fi sters de pe listele permanente.

Mai exact, o parte din cetatenii romani cu domiciliul in strainatate nu se afla pe aceste liste. Punct ! Desigur, acestia trebuie sa aiba forme legale in care este specificat domiciliul respectiv:

 

"Conform prevederilor art. 34, alin. (1), din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, cetăţeanul român care şi-a stabilit domiciliul în străinătate poate solicita eliberarea unui paşaport simplu, a unui paşaport simplu electronic ori a unui paşaport simplu temporar cu menţionarea ţării de domiciliu"."

 

Din cele 3 tipuri de pasapoarte, daca un roman primeste, in baza cererii sale, pasaport simplu electronic pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate (CRDS), acesta va fi automat scos de pe listele permanente, deci nu va face parte din cvorum. Deci daca te scoate din Cucuieti si te baga in Hamburg, conform legii, nu mai figurezi pe listele permanente.

 

Art. 5, alin. 2, din Legea nr. 3/2000 stipulează că referendumul este valabil dacă la acesta participă cel puţin jumătate plus unul din numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente (în acelaşi sens pronunţându-se şi Curtea Constituţională prin Decizia nr. 731 din 10.07.2012). Coroborând aceste prevederi cu art. 26, alin. 3, din Legea nr. 35/2008, conform căruia listele electorale permanente se întocmesc pe localităţi şi cuprind pe toţi cetăţenii cu drept de vot care domiciliază în localitatea pentru care ele au fost întocmite, rezultă că pentru stabilirea atingerii pragului de valabilitate legal al participării la referendum (quorum-ul), trebuie calculată prezenţa la urne a alegătorilor domiciliaţi în ţară şi înscrişi, în mod corespunzător, în listele electorale permanente.

 

Tot din informarea MAE: "Aşadar, numărul alegătorilor înscrişi în listele electorale permanente nu coincide cu cel al cetăţenilor români cu drept de vot, diferenţa fiind dată tocmai de cetăţenii români cu domiciliul în străinătate, care au drept de vot, dar nu sunt înscrişi în listele electorale permanente."

 

http://www.mae.ro/node/14826

 

Sa vedem ce e asa mare branza pasaportul asta si cine il poate dobandi de fapt:

 

Puteţi beneficia de paşaport CRDS dacă sunteţi cetăţean român care are atribuit un Cod Numeric Personal şi dacă :

  • aţi dobândit drept de şedere pentru o perioadă de cel puţin un an sau, după caz, aveţi prelungit succesiv dreptul de şedere , în decurs de un an, pe teritoriul statului respectiv;
  • aţi dobândit un drept de şedere pe teritoriul statului respectiv în scopul reunificării familiale cu o persoană care are domiciliul în statul respectiv;
  • aţi dobândit drept de lungă şedere sau drept de şedere permanentă;
  • aţi dobândit cetăţenia statului respectiv;
  • aveţi drept de muncă;
  • sunteţi înscris la o instituţie privată sau publică pentru studii sau formare profesională;
  • sunteţi posesorul unui certificat de înregistrare ori al unui document care atestă rezidenţa într-un stat membru UE sau al Spaţiului Economic European.

Ce mare scofala ? Pana la urma, nicio conditie nu e speciala, ba chiar aproape orice roman plecat intruneste una din ele, doar ca nu e nimeni obligat sa faca cerere neaparat pentru acest tip de pasaport. De aceea sunt numai 500.000 de titulari de acest fel.

 

Ca tot ai adus aminte de rezidenta, uite ce fel de documente de baza sunt necesare: c) permisul de şedere original sau atestatul de înscriere în registrul de populaţie rezidentă de la autoritatea ţării de domiciliu sau orice alt document care atestă dreptul de şedere legală (ex: certificat de rezidenţă eliberat de primăria locală, paşaportul emis de autorităţile ţării de reşedinţă în cazul în care aveţi cetăţenia acesteia, etc.) în original ;

http://www.mae.ro/node/1428

 

Uite si legea (vezi art. 34): http://www.cdep.ro/p..._text?idt=65461

 

Legile puse de tine (alea cu primarii, cine face si cine intra in listele permanente) se refera strict la romanii cu domiciliul in Ro, nu si la cei plecati cu acte in regula.

 

O alta chestie bolduita e aia cu interzicerea unui cetatean de a-si exprima parerea, ca e ilegal. Ai spus-o si in alte posturi (ex: "Împiedicarea prin orice mijloace a liberului exercitiu al dreptului de a participa la referendum se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 5 ani si interzicerea unor drepturi.")

Prin asta nu inteleg decat ca daca un roman e scos de pe lista permanenta, acestuia i se ia dreptul de a vota prin boicot :scarpin: . Dar cat e de corect ca aceiasi cetateni, care, sa vezi ce coincidenta, n-au cum sa voteze (3 milioane din afara la 300 de sectii), sa fie socotiti de un golan ca fiind votantii lui ?!?

-----------------------------------------------------------

In fine, eu zic sa terminam cu listele astea, ca nu mai am chef sa mai scriu posturi mamut, cum e asta. Cat si cum vrei sa mai sustin ca DA !, legea din prezent permite stergerea de pe listele permanente a romanilor cu domiciliul in strainatate ? Totusi, asa cum e normal si legal pana la urma, nu a tuturor, ci a celor care au actele potrivite.

Este normal, dar insuficient, dupa parerea mea. Acum suntem 19 milioane in tara asta si 18,3 milioane de votanti. Daca situatia ramane asa, iar autoritatile locale au "mainile legate" in anumite privinte (dupa cum ne spune Ileana), cu siguranta vor mai aparea blocaje in viitor.

 

Astept cu interes anul 2021 cand poate vom fi 17 milioane in Romania, dar sa figuram, in continuare cu 18,3 milioane de stampilanti.

Edited by Amentys

Share this post


Link to post
Exista niste cetateni in tara asta a caror idiotenie ma uimeste maxim.

Şi uimirea asta se manifestă de regulă în faţa oglinzii? :D

Share this post


Link to post

urat, colegu', urat...

Share this post


Link to post

Şi uimirea asta se manifestă de regulă în faţa oglinzii? :D

La a mea nu, dar de a ta n-as fi prea sigur.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...