Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Si nu m-am laudat ca lucrez in privat. M-am plans ca am fost primul care a fost lovit de tampenia unora de a accede la ciolan cu 3 luni mai devreme. Lasa ca poate vei vedea si tu la anul ce a insemnat anul asta sa ti se micsoreze bugetul cu 5-10% din pix, numai din devalorizarea leului. Nici nu am luat in considerare anularea totala a anumitor investitii.

Share this post


Link to post

Privind de pe margine lupta pt. ciolanul de la Cotroceni, mi-am adus aminte de un articol citit prin 2009. Doua lucruri m-au facut sa-mi aduc aminte de articolul ala:

1. Bugetari vs. Privati.

2. Numarul de pensionari + bugetari care au votat DA la referendum. (se coreleaza practic cu numarul din articolul respectiv, articol care este din 2009!)

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Bun articol, buna observatia, si din pacate cat se poate de corecta. Numai soacra-mea care era bugetara cand i-a taiat 25% a venit sa se vaiete la mine, i-am taiat-o scurt Preaviz, lichidare si muta-te la privat ca acolo toti cainii au colaci in coada.

La toti bugetarii le-am dat aceeasi replica, ca am mai multi prieteni bugetari, nu mi se pare normal ca ala la care i s-a taiat 25% din 2000 de lei sa vina sa se vaiete la ala care i s-au taiat 33% tot din 2000 de lei. Dar ei prefera sa se vaiete decat sa faca ceva. Angajatul de la privat daca nu-i mai convine isi cauta altceva de facut, mai convenabil.

Diferenta dintre angajatul la STAT si cel la privat este ca primul merge la servici si al doilea la munca. De aceea se numeste angajat la stat nu la munca.

Share this post


Link to post

Smail, lasa vraja ca tu nu ai votat contra demiterii cum nu-s eu popa. Asta e vrajeala de taximetreala, nu trebuie sa intru cu unul in cabina ca sa stiu ce face, doar daca stampileaza din greseala, confundand DA cu NU. Daca ai fi inteles miscarile ce ne-au aruncat in aer in ochii europei si ai americii, ai fi inteles si ce cacaturi fac astia in continuare si cum se pune problema intre oameni civilizati care respecta regulile.

 

Turismul electoral ... Turism electoral avem de cand ne stim ... Problema turismului electoral intervine, zic eu, atunci cand ai un scor strans, ca cel din 2009, nu acum cand avem 88 - 12 ... E un argument al celor fara argumente,

Zici foarte gresit. Intervine foarte mult, pentru ca trebuie facut cvorumul, adica prezenta de 50%. Daca asta nu ai inteles, nu stiu ce-mi mai bat capul sa-ti raspund.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Pe de alta parte, privim tragedia din Gorj unde, in ultimele 2 saptamani, au murit 40 de mii de persoane, toate majore. Ne dispar oltenii!

Share this post


Link to post

Smail, lasa vraja ca tu nu ai votat contra demiterii cum nu-s eu popa.

Votand contra demiterii, cu acel unic vot, al meu, l-am ajutat pe Basescu si astfel, i-am sanctionat pe Ponta si Crin pentru ca se comportau exact ca Basescu. Prin prezenta mea la urne i-am ajutat pe Crin si Ponta. Pricepi ? Acum n-as mai face asa. Mai mult decat discutiile cu sotia si cei doi prieteni cu care eram in concediu la Mamaia in perioada aia nu am alta proba. A, si inca o o chestie. Ca sa ma apuc sa te mint pe aici pe tine ar trebui ca opinia ta, prietene, sa aiba o minima importanta pentru mine, dar "I don't give a rats ass" pe ea amice, cum ar zice Crin :) Asa ca nu ma apuc sa mint un nimeni pe un forum auto ca sa castig nimic ... Prea mare efortul.

 

@Zmeu: Vezi ca presedintele se alege cu 50%+1 din aia care se prezinta la vot. Orice contract se poate rupe, daca, evident, esti pregatit sa suporti consecintel ruperii lui. Si vezi ca nu de tine am zis ca te vaietii ca muncesti in privat.

Share this post


Link to post

@Zmeu: Vezi ca presedintele se alege cu 50%+1 din aia care se prezinta la vot. Orice contract se poate rupe, daca, evident, esti pregatit sa suporti consecintel ruperii lui. Si vezi ca nu de tine am zis ca te vaietii ca muncesti in privat.

 

ARTICOLUL 81

(1) Preşedintele României este ales prin vot universal, egal, direct, secret şi liber exprimat.

(2) Este declarat ales candidatul care a intrunit, in primul tur de scrutin, majoritatea de voturi ale alegatorilor înscrisi in listele electorale.

 

PS: nu exista referendum in doua tururi.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Daca baba avea coada, era elicopter.

...

 

In timpul asta, in judetul Gorj misuna turistii dependenti de ajutoare sociale. Judetele Vrancea si Teleorman devin fruntase in munca vot. Frumosul municipiu Craiova infloreste prin sprijinul a 70 de mii de turisti intr-o duminica de mers la mare. (In timpul asta, la Brasov sunt doar 10 mii.) Toti oamenii astia sunt aia pentru care tu te bucuri ca au spirit civic, iesind la vot. Cu astia te identifici. ...

 

Si toate astea doar ca sa stranga cu 700 de mii mai multi votanti impotriva lui Basescu decat au fost la alegerile din 2009 si cu 500 de mii mai multi decat in 2004. (Turul intai, caci acolo oamenii poti vota cu adevarat impotriva, turul 2 ofera doar o alegere limitata, unii nici nu mai aleg.) Diferenta asta inseamna (cu rotunjire in sus) 4% din romanii cu drept de vot. PATRU la suta. Atat! Ce demonstreaza din punct de vedere statistic toata aceasta desfasurare de forte, atat timp cat referendumul trebuie sa fie invalidat? Nimic! Nimic in afara de demagogia comparatiei unui vot de sustinere cu unul de destituire/abrogare/aruncat cu noroi. Daca faceau maine un referendum pentru demiterea si sterilizarea tuturor parlamentarilor care au votat pentru suspendare, rezultatul ar fi fost similar.

 

Esti tare la manipulare folosind "metode" pseudo-statistice ...

In concordanta cu "logica" ta s-ar mai desprinde niste concluzii de genul ca Base nu mai are sustinerea a 4 mil de votanti (cu tot cu cei interesati din strainatate, cu 1 mil voturi de la cetatenii romani de nationalitate maghiara si cu voturile obtinute la Paris 1 vot/ 20 sec si toate in favoarea lui)

 

 

Pe se alta parte eu astept intoarcerea lui Base la Cotroceni sub presiunea administratiei americane si a CE si pe Antonescu sa plece din politica macar pana invata sa numere corect pana la 9200000 cu ajutorul lui Fenechiu si invata ce inseamna sa obtii 50% + 1 in conditiile in care 20% populatie e plecata din tara - o mare parte nici nu ar putea vota ca nu au buletine valide, o prezenta la vot de 90% nu este posibila decat daca votul obligatoriu, cetatenii romani de nationalitate maghiara boicoteaza votul la indemnul liderilor lor impreuna cu sustinatorii si postacii lui Base.

 

Ponta ar trebui sa-si vada de treaba si sa faca rectificarea bugetara ca e criza si sa taie 95% din bugetul presedentiei care are cheltuieli mult prea mari, si cu vreo 80% fondurile pentru institutiile care se ocupa de propaganda. Sunt de acord si cu taierile salariilor bugetare cu 80% pentru procurori si judecatori macar pana sunt "descoperiti" cei care sunt mult prea implicati in politica. As mai opri toate proiectele de "informatizare" care au consumat banii degeaba (si ascund si contracte pentru postaci) si as taia pana la 90% din banii pentru serviciile "speciale" care s-au implicat in propaganda negativa de genul "lovitura de stat" (inclusiv ambasadele ... ).

Share this post


Link to post

Revenind la situatia noastra, hai sa respectam regulile: care sunt incalcarile grave ale Constitutiei? Revenind la paragraful anterior, atat timp cat Parlamentul poate oricand suspenda Presedintele pentru presupuse incalcari grave ale Constitutiei, chiar si cand nu are avizul institutiei specializate (conform Constitutiei), de ce sa nu fie nevoie de cvorum? Undeva tot trebuie sa fie o conditie care sa faca abuzurile dificile, pentru ca un presedinte nu este demis atunci cand nu mai are sustinere ci pentru fapte grave.

 

Daca erau toti ca tine care tin la respectarea stricta a regulilor si dovedirea intocmai a acuzatiilor ("unde-i documentu' semnat de mine ?" cum zice Base), Ceausescu era si acum viu si bine-mersi (daca-l mai tineau genunchii, desigur).

 

Adica, unde s-a dovedit vreodata:

- genocidul;

- averea de 1 mld $;

- organizarea de actiuni armate impotriva poporului si a puterii de stat;

- distrugere de bunuri, cladiri;

- subminarea economiei s.a.m.d.

 

Deci, carevasazica, desi nu l-a gasit nimeni vinovat de ceva vreodata, n-a avut cineva vreo dovada impotriva lui, Impuscatu' a murit degeaba si pe nedrept. Saracu' !

 

Asa si tu, spui ca El e bun si cinstit, n-a facut nimic rau si intrebi tot timpul, cu ce a gresit Regele de a fost suspendat ? Serios ?

 

Smail, lasa vraja ca tu nu ai votat contra demiterii cum nu-s eu popa. Asta e vrajeala de taximetreala, nu trebuie sa intru cu unul in cabina ca sa stiu ce face, doar daca stampileaza din greseala, confundand DA cu NU. Daca ai fi inteles miscarile ce ne-au aruncat in aer in ochii europei si ai americii, ai fi inteles si ce cacaturi fac astia in continuare si cum se pune problema intre oameni civilizati care respecta regulile.

 

 

Zici foarte gresit. Intervine foarte mult, pentru ca trebuie facut cvorumul, adica prezenta de 50%. Daca asta nu ai inteles, nu stiu ce-mi mai bat capul sa-ti raspund.

 

Scuza-ma, eu sunt putin curios.

1) Ce ne vor face Europa si SUA in viitor ? Ne vor da afara din UE ? Vine NATO si ne bombardeaza ca pe Kosovo ?

2) Cum si in ce masura ii afectam pe ei daca noi ne strangem de gat cu propriile maini ? Fii concret, te rog.

 

3) Ce cacaturi au facut si fac astia in continuare, ca din cate stiu totul a fost corect, conform legii, Constitutiei si a tuturor regulilor democratice (bla, bla, bla...) din tara asta. Apoi aplicam logica lui Zmeu si spunem ca useleii si pedeleii n-au incalcat Constitutia.

Deci tot ce s-a petrecut in ultimele 2 luni, si anume: suspendare, lovitura de stat, referendum, boicotare, instigare la vot, amanarea deciziei CCR-ului, erate, amenintari etc se pare ca se incadreaza intr-un cadru legal, adica totul e... normal.

Altfel, suspendarea nu mai avea loc, institutiile independente ale statului isi faceau datoria (nu-i asa ?), iar cei 256 de puscariabili ar fi fost cazati in acelasi hotel ca Nastase.

 

In concluzie, e doar o usoara criza politica perena, specifica democratiilor aflate in binecunoscuta criza mondiala, nu ? :)

 

Daca e altceva, n-ar trebui sa vina sanctiunile din exterior, cum tot zice TB ?

Daca e altceva, cum oare de 10 milioane de sustinatori ai Portocaliului pot sta in continuare in casa, fara sa ia atitudine ? Nu se poate asa ceva !

Sa iasa Blaga sa le spuna ca s-a terminat boicotul =))

 

P.S.: Totusi, Zegrean, acest mirific membru al minunatei si independentei CCR, a dat-o rau de tot in laturi cu erata lui cu tot. In cazul acesta DA, sunt de acord, aceasta recenta "lovitura" e dizgratioasa, chiar scarboasa de-a dreptul si ce s-a intamplat intra in categoria Cacaturi, subcategoria Cacaturi Basiste, nivelul maxim, cel al Nesimtirii si Tupeului Murdar Suprem.

 

http://www.gandul.in...itesteSi+gandul

Edited by Amentys

Share this post


Link to post

Deci, carevasazica, desi nu l-a gasit nimeni vinovat de ceva vreodata, n-a avut cineva vreo dovada impotriva lui, Impuscatu' a murit degeaba si pe nedrept. Saracu' !

 

Aaa, asta e din alt film. E bine de stiut ca sunt foarte multi juristi importanti care spun ca suntem datori cu rejudecarea procesului, dar ar fi bine sa faca cineva cerere de recurs... Mai usor cu mitraliera.

 

DA, sunt de acord, aceasta recenta "lovitura" e dizgratioasa, chiar scarboasa de-a dreptul si ce s-a intamplat intra in categoria Cacaturi, subcategoria Cacaturi Basiste, nivelul maxim, cel al Nesimtirii si Tupeului Murdar Suprem.

 

Mai Omule, dar avantat mai esti azi !

Edited by tomis

Share this post


Link to post

Esti tare la manipulare folosind "metode" pseudo-statistice ...

In concordanta cu "logica" ta s-ar mai desprinde niste concluzii de genul ca Base nu mai are sustinerea a 4 mil de votanti (cu tot cu cei interesati din strainatate, cu 1 mil voturi de la cetatenii romani de nationalitate maghiara si cu voturile obtinute la Paris 1 vot/ 20 sec si toate in favoarea lui)

 

 

De fapt a fost un vot/ cabina la vreo 75 de secunde, ca erau mai multe cabine unde se vota in paralel. S-a folosit "manipulare pseudo-statistica" pentru a inradacina un mit ca acolo s-a intamplat ceva necurat. E ca si cum ai zice ca un Logan se produce in 75 de secunde, ca asa zice fabrica. De fapt se produc simultan 700 de Loganuri, un pic decalat in timp... La referndum, un prieten a fost in Spania. Intr-un loc au fost doua sectii de vot, fiecare cu cate 5 cabine. A numarat in 10 minute 25 de votanti. Adica un vot la 25 de secunde. Eh, ce zici de asta? "Huo, SIE fura in Spania la referendum ca sa faca cvorum!"

 

 

Altfel, ceea ce spui tu ca ar fi in concordanta cu logica mea, de fapt nu are niciun fel de legatura cu logica mea, atat timp cat votul la referendum nu a fost pentru sustinerea lui Basescu. Nu a intrebat nimeni "Il sustineti pe Base?". Iarasi, se foloseste "manipularea pseudo-statistica" pentru a se raspunde la o intrebare care nu a fost pusa. Numai Guvernul are asemenea posiblitate, merge in Parlament pentru a cere sustinerea pentru trecerea rapida a anumitor legi prin "Asumarea Raspunderii". Atunci, da, se poate spune ca s-a cerut sustinerea, pentru ca votul are 2 rezultate posibile: fie legea pe care Guvernul si-a asumat raspunderea trece, fie Guvernul pica.. Referendumul are, in practica, doar un rezultat: Presedintele este demis. Daca referendumul nu este confirmat, nu se intampla nimic.

 

Daca erau toti ca tine care tin la respectarea stricta a regulilor si dovedirea intocmai a acuzatiilor ("unde-i documentu' semnat de mine ?" cum zice Base), Ceausescu era si acum viu si bine-mersi (daca-l mai tineau genunchii, desigur).

 

Adica, unde s-a dovedit vreodata:

- genocidul;

- averea de 1 mld $;

- organizarea de actiuni armate impotriva poporului si a puterii de stat;

- distrugere de bunuri, cladiri;

- subminarea economiei s.a.m.d.

 

Deci, carevasazica, desi nu l-a gasit nimeni vinovat de ceva vreodata, n-a avut cineva vreo dovada impotriva lui, Impuscatu' a murit degeaba si pe nedrept. Saracu' !

 

Asa si tu, spui ca El e bun si cinstit, n-a facut nimic rau si intrebi tot timpul, cu ce a gresit Regele de a fost suspendat ? Serios ?

 

Alea sunt motivele gasite de catre Nea Nelu si gasca pentru a-l impusca (ei aveau de fapt alte motive). Poporul l-a vrut jos din alte motive. Acelasi Nea Nelu gaseste acum motive similare.

 

Scuza-ma, eu sunt putin curios.

1) Ce ne vor face Europa si SUA in viitor ? Ne vor da afara din UE ? Vine NATO si ne bombardeaza ca pe Kosovo ?

 

Aceleasi lucruri pe care le-au patit si ungurii plus altele (ca noi suntem mai grei de cap): taieri de fonduri, limitari de drepturi ca tara in Consiliul Europei, pa pa Schengen etc pana cand vom vrea noi sa iesim din UE, pentru ca vom avea doar obligatii si cangi drepturi. Din partea americana: ciu ciu vize, presiuni diplomatice inspre europeni pentru ce am zis mai devreme etc. De bombardat, nu ne vor bombarda, ca nu suntem dusmanii lor. Noi insa nu vrem sa nu fim dusmanii lor, noi vrem sa fim bagati in seama ca prieteni, sa fim parte din gasca.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

... Aceleasi lucruri pe care le-au patit si ungurii plus altele (ca noi suntem mai grei de cap)

 

Aaa ! Stai sa vezi cum joaca ai nostri cartea cu trupa din Afganistan si fregata din Uzbekistan. La nevoie, plusam cu ceva

Share this post


Link to post

votul la referendum nu a fost pentru sustinerea lui Basescu.

Da' pentru ce a fost ?!?!

Share this post


Link to post

Citeste mai sus! Sau mai bine adu-ti aminte cum se numeste referendumul! Hai ca se poate. Uite, incep eu: "referendum pentru... "

 

Art 95 din constitutie spune exact.

Share this post


Link to post

Asta e din ciclul "Daca elicopterul era baba, atunci avea coada" :) .

Share this post


Link to post

Da, ca doar vorbim de un articol in Constitutie care defineste exact problema. Mi se pare normal sa o zici.

Share this post


Link to post

pa pa Schengen

 

Ne scot din Schengen ? Ne taie vizele SUA ? Pacat...

Edited by kaloman

Share this post


Link to post

No problems! Rusia ne asteapta cu bratele deschise. E ca in filmul ala: 'Reintoarcerea fiului risipitor'.

Share this post


Link to post

Adica se vor ieftini gazele ?

Share this post


Link to post

No problems! Rusia ne asteapta cu bratele deschise ...

Zau acum ! In ziua de azi nici copii de 3 ani nu mai cred in Baba Cloanta.

Share this post


Link to post

Ne scot din Schengen ? Ne taie vizele SUA ? Pacat...

 

Incearca sa nu mai imi bagi vorbe pe gura, ca nu asta am spus. Merci. Pupici!

 

Altfel: http://casajurnalistului.ro/alegeri-pe-mosia-lui-bula/

 

Adica se vor ieftini gazele ?

 

Nu, se vor consuma mai multe din import. Sau poate vor exporta ei de aici, ca doar ne vor fi ajutat cu tehnologie.

 

Sau, de ce nu, ni le-ar vinde ei pe ale noastre.

Share this post


Link to post

Aceleasi lucruri pe care le-au patit si ungurii plus altele (ca noi suntem mai grei de cap): taieri de fonduri, limitari de drepturi ca tara in Consiliul Europei, pa pa Schengen etc pana cand vom vrea noi sa iesim din UE, pentru ca vom avea doar obligatii si cangi drepturi. Din partea americana: ciu ciu vize, presiuni diplomatice inspre europeni pentru ce am zis mai devreme etc. De bombardat, nu ne vor bombarda, ca nu suntem dusmanii lor. Noi insa nu vrem sa nu fim dusmanii lor, noi vrem sa fim bagati in seama ca prieteni, sa fim parte din gasca.

Tu stii, de fapt, ce au patit ungurii ? Dar las' asa...

 

Sa revenim:

- taieri de fonduri: la o rata de absorbtie de 10% ar fi si cazul sa mai taie, ca e de unde, slava Domnului;

- ce drepturi sa limiteze ? de fapt, tu stii ce drepturi are o colonie ca Ro in CE ?

- Schengen ? Adica nu trebuie sa ne mai asumam imensa responsabilitate de a tine infractorii la granitele "spatiului" ? Ce pacat, ce pierdere, chiar eram al naibii de pregatiti de catre Boc, dar iata ca au venit nemernicii de uselei cu puciul si nu se mai poate. Si tot din cauza useleilor, acum nici bulgarii nu mai au voie in senghen.

- ciu ciu vize americane ?!?! Tare asta ! :scarpin:

- presiuni diplomatice ale SUA inspre UE sa taie fondurile, sa limiteze drepturile si sa nu intram in Schengen ? Cata dreptate ai...

 

 

Zmeule, ii spui cum vrei, dar imi poti raspunde clar la intrebarea asta: Daca nu era prag electoral, te duceai sau nu la vot ?

 

Dar sa trecem peste pedepse.

Zmeu, citind ultima pagina, tot vad ca ti-e greu sa raspunzi la o simpla intrebare, cea de sus, a lui smail. Pui articole din Constitutie, spui ca un cetatean de fapt trebuie sa mearga sa-L demita, nu sa-L sustina, mai pui niste puncte puncte, o ghicitoare etc. O fi bine domnu' Zmeu ? Nu stiu daca e bine, domnu' Zmeu !

 

Question for Mr. Zmeu: Ai fost la vot la primul referendum pentru demiterea presedintelui Traian Basescu din mai 2007 ? Te rog sa dai un raspuns clar si la obiect, daca se poate.

Edited by Amentys

Share this post


Link to post

Mie, ca posibil beneficiar al unor bani europeni, mi se rupe in paispe de rata de absorbtie a fondurilor europene. Daca eu stiu cum sa fac sa le obtin, mi se pare irelevant ca altii nu stiu. (ar fi bine sa stie toti, dar nu sunt eu responsabil sa ii invat) Daca eu fac parte din aia 10% care reusesc, consider ca eu pierd banii in cazul pierderii fondurilor, nu restul de 90%, care oricum nu ii iau si nu au sanse sa ii obtina.

 

 

ce drepturi sa limiteze ? de fapt, tu stii ce drepturi are o colonie ca Ro in CE ?

Da. Tu stii?

 

Schengen ? Adica nu trebuie sa ne mai asumam imensa responsabilitate de a tine infractorii la granitele "spatiului" ? Ce pacat, ce pierdere, chiar eram al naibii de pregatiti de catre Boc, dar iata ca au venit nemernicii de uselei cu puciul si nu se mai poate. Si tot din cauza useleilor, acum nici bulgarii nu mai au voie in senghen.

- ciu ciu vize americane ?!?! Tare asta ! :scarpin:

 

Nu sunt astea chestii pe care le vrem pe plan extern? Nu sunt targeturi ale politicii noastre externe? Daca eu sunt prost si nu stiu care sunt țelurile Diplomatiei noastre, numeste tu altele! Eh, pe alea numite de tine o sa le pierdem. Doar daca telurile tin de Rusia, caz in care ai dreptate, nu o sa le pierdem.

 

presiuni diplomatice ale SUA inspre UE sa taie fondurile, sa limiteze drepturile si sa nu intram in Schengen ? Cata dreptate ai...

 

 

Iti multumesc ca imi dai dreptate. Ba, si eu care credeam ca spalatura pe creiere e completa. Mai exista speranta!

 

 

Question for Mr. Zmeu: Ai fost la vot la primul referendum pentru demiterea presedintelui Traian Basescu din mai 2007 ? Te rog sa dai un raspuns clar si la obiect, daca se poate.

 

 

Se da vreun premiu, ceva? M-am dus, pentru ca atunci pesedeaua tocmai schimbase legislatia. M-am simtit lezat, dupa aceea, atunci cand a iesit Voiculescu (sef de comisie suspendatoare pe atunci) si ne-a certat. Ma rog, a ras de Basescu ca nu a strans nici 50% din votanti si ca respectivul referendum nu a avut niciun fel de legitimitate. In orice caz, am luat aminte la vorbele lu' Domn Profesor de atunci si de aia nu m-am dus acum, mai ales ca legislatia a revenit la varianta initiala si normala.

Share this post


Link to post

mai ales ca legislatia a revenit la varianta initiala si normala.

La ce varianta initiala faci referire ?

Share this post


Link to post

Cand spui normala, evident spui ca ti se pare normal sa fie cvorum. Sa iti spun de ce cvorumul este o idiotenie. Sa zicem ca tu si altii ati stat si ati gandit: Ba, nu ma duc la referendum, nu se face prag si Base ramane acolo. Ok, respect asta, no problem, ai putea sa si recunosti. Dar exista alti multi romani care nu s-au dus la vot pentru ca-i doare la basca, nu-i intereseaza si li se falfaie de Base si Ponta. De ce aceste persoane au dreptul sa influenteze referendumul ? De ce 6-7 sute de mii de romani carora li se falfaie au dreptul sa dea de pamant cu votul a 8 milioane si jumatate de romani care sunt interesati de ceea ce se intampla cu politicienii ? Ce s-ar intampla in situatia in care ar exista un presedinte care chiar ar merita sa fie dat jos, chiar si dupa standardele tale ?! Si asta poate doar dupa un an de exercitiu ?! Sa zicem ca este unul atat de nenorocit incat si mare parte din partidul lui se leapada de el si Parlamentul resuseste cu mari eforturi sa ceara un referendum. Pai presedintele n-are altceva decat sa convinga cam 1 milion de romani sa se umfle de mici si bere in duminica aia, ca ailalti oricum nu sunt suficienti !! Iar ailalti, care in alta situatie si-ar da interesul, si-l pierd ca stiu ca mai trebuie atins un cvorum ! De ce sa nu poata romanii care su decis sa puna pe unul presedinte, de ce sa nu poata sa il si demita dupa un an sau doi ?! Care e problema ? De ce sa nu mai fie VOTUL arma suprema in democratie, ci niste chichite avocatesti ?! Cand votul a fost de 88 la 12, CE MAI POTI COMENTA ? Politicienii trebuia sa taca si sa gandeasca: "Poporul a HOTARAT !" Si sa nu mai gandeasca atat pentru mine Baroso, Merkel sau nush ce american. Nu sunt handicapat si asa cum eu nu ma amestec in treburile lor, si ei sa ma lase dracu in pace pe mine ! Ce, e mosia lu ta-so de se baga atat ? Daca nu se bagau ei cu cvorumul lor, acu treaba era rezolvata. Desconsiderare mai mare pentru noi, ca romani, eu nu as putea vede, nush cum altii pot sa foloseasca asta ca argument !

 

Democratia (în traducere literala „conducere de catre popor”, din grecescul δημοκρατία - demokratia, de la demos, „popor” + kratos, „putere”) este un regim politic care se bazeaza pe vointa poporului. Principiile de baza ale democratiei sunt votul universal si suveranitatea natiunii.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...