Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Si din celelalte 999 de firme care nu se ridica la asa standarde marete raman cel putin 999 de oameni care trebuie sa treaca in grija statului intr-un fel sau altul sau nu ? Te mai intreb odata cum e mai bine: O astfel de firma care are sa zicem doar un angajat, chiar daca il pui angajatul ala cu 4 ore pe zi, tot trebuie sa platesti 400 de lei pe luna impozit pe salariu, o chirie sa zicem de inca 400 de lei, un salariu la o contabila de minim 300 de lei, utilitati de 100 de lei si hai sa zicem ca mai da un salariu de 600 de lei la angajat pe care acesta ii cheltuie si inca 50 de lei pe luna TVA si impozit pe profit.. Daca inchizi firma asta, nu mai incasezi NIMIC, dar platesti somaj de 600 de lei. In concluzie la o firma d-asta in prima situatie INCASEZIi 450 lei impozite si genereaza alte cheltuieli de 1400 de lei lunar pe termen nedefinit, iar in a doua TE COSTA 600 de lei lunar (nush cat o mai fi somajul minim) si ai tot asa si cheltuieli indirecte de 600 de lei, dar dupa un an iti bagi picioru in el de somer ... Poti sa imi explici ce logica poti avea incat sa vezi a doua situatie de preferat pentru stat ?!

 

La covrigarie, la forneti, la cofetarie, pensiune etc, cate bonuri/facturi ai primit? Aia nu e evaziune? Pe cei cu pensiuni nu-i plang (majoritatea), sa invete intai sa faca afaceri si apoi sa se planga.

Permite-mi sa-ti reamintesc exemplu meu anterior. Ce preferi, sa il inchizi pe unu ca nu plateste impozit si TVA decat foarte putin, dar vrand-nevrand plateste alte impozite obligatorii si misca cate ceva sau sa il inchizi sa sa il platesti tu pe el ?! Esti in stare sa raspunzi la intrebarea asta ca vad ca pe alea care nu-ti convin le eviti, o tii tot una si buna cu exemple gen Dallas ! Poti cumva sa-mi raspunzi totusi si la intrebarea mea anterioara cu impozitul minim ?

 

Acum, la faza cu mult blamata evaziunea fiscala am o observatie. Las la o parte marea evaziune fiscala unde nu am cunostinte, dar as vrea sa iti adresez o intrebare privitoare la evaziunea fiscala din micile afaceri. DE CE CREZI TU CA ACESTE MICI FIRME FAC EVAZIUUNE FISCALA ?! Cumva pentru ca la sfarsit de luna obtin niste castiguri foarte mari si sunt atat de zgarciti incat nu vor sa-i dea si statului partea lui ? Asa o fi ? Sau cumva castigurile sunt atat de mici incat pur si simplu nu ai de unde sa platesti impozite ? Hai sa zicem ca intra controale peste controale pentru a se elimina evaziunea fiscala. Stii ce se va intampla ? Se vor inchide peste jumatate din afaceri, iar restul care raman vor dubla preturile. Adaosurile sunt atata de mici si profitul atata de mic incat daca astia te freaca sa platesti impozite si TVA trebuie sa maresti preturile ca sa ai de unde sa platesti. Hai sa-ti mai dau un exemplu si gata. Acum vreo 4 luni mi-am deschis un punct de lucru: Am inchiriat un spatiu care statea gol de un an, l-am renovat si am 3 angajati acolo care erau someri, dintre care unul este o fata de 21 d ani care are un copil de 1 an. Dupa 3 luni am vrut sa inchid deorece pierderile erau foarte mari, dar tocmai cand ma duceam sa inchid, am avut o zi foarte buna care mi-a dat un pc de curaj. Am hotarat cu fratele meu sa incercam inca 3 luni ... Acum se incheie prima luna si deja pierderile nu mai sunt chiar asa mari. Estimez ca in 2 luni sa ajung macar in 0 si poate abia apoi poate sa intru si pe profit. Deci un total de cel putin 6 luni in care eu am pierderi foarte mari. Pai de unde sa platesc domnu Mircea si impozitul minim ? Eu abia imi sustin pierderile si mai trebuie sa platesc si la stat ?! Pai dupa ce ca tu esti la pamant, dezamagit, iar vantul iti bate prin buzunare, mai vine si statul, iti pune genunchiul pe grumaz si zbiara la tine: "Da' bai infractorule banii, infractor nenorocit !" Ma doare undeva domnu' mircea ca fac aia cu contractele de prestari servicii, sa-i fugareasca pe aia, nu pe mine !

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sidex tot din cauza impozitului forfetar nu mai functioneaza, fabricile de ciment la fel...

La Campulung Muscel se incarca non-stop,ciment .De cate ori trec noaptea pe acolo(cam de 2 ori pe saptamana), ies cimentruck-uri de la incarcat.

Edited by DGT

Share this post


Link to post

Nu toate fabricil din Romania de ciment sunt la Campulung Muscel.

  • Like 1

Share this post


Link to post

:thumbl:

Share this post


Link to post

Cate firme cunosti tu si cate sunt in total astfel incat afirmatia ta sa aiba valoare ?

 

Domnule smaimiami, am facut un calcul weekendul asta. Se pare ca nu am avut ce face. Iau contact anual direct (adica vizitez cu pasul si persoana mea proprie si personala si intreb de sanatate) 250 de firme. La unele dintre firmele astea calc chiar si in ani consecutivi. Nu stiu cu cate am relatii pur electronice (telefon si email), ca nu le tin socoteala. E mult, e putin?

Edited by VAXXi
Fara comentarii offtopic, fara adresari interpretabile
  • Like 2

Share this post


Link to post

Permite-mi sa-ti reamintesc exemplu meu anterior. Ce preferi, sa il inchizi pe unu ca nu plateste impozit si TVA decat foarte putin, dar vrand-nevrand plateste alte impozite obligatorii si misca cate ceva sau sa il inchizi sa sa il platesti tu pe el ?! Esti in stare sa raspunzi la intrebarea asta ca vad ca pe alea care nu-ti convin le eviti, o tii tot una si buna cu exemple gen Dallas ! Poti cumva sa-mi raspunzi totusi si la intrebarea mea anterioara cu impozitul minim ?

 

Da, prefer sa inchid 10 buticari si sa pastrez 2 investitori reali, care fac profit si platesc impozite cat aia 10 la un loc! Si care in loc de 1 angajat si-ala la negru au 100 de angajati cu acte. Si am mai spus-o, dupa aceasta perioada de cernere a mediului de afaceri trebuie sa urmeze una de stimulare a afaceristilor care sunt afaceristi si prin ceea ce fac, nu doar cu numele. Dupa 89 toti s-au facut patroni, la fiecare balcon vedeai un butic, fiecare rapandula de dacie era taxi, orice snapan facea trafic cu rulmenti romanesti, blugi si aur turcesc. Epoca aia a trecut, sa ramana cei care merita, care stiu sa faca afaceri si care stiu sa plateasca si salarii si impozite.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Traiti intr-o utopie periculoasa, generatoare de saracie si de instabilitate sociala. O intreprindere se face cu scopul de-a aduce bani celor implicati in ea, nu de-a plati impozite la stat. Doar prostii contribuie voluntar cu gandul unui profit in viata de apoi. baselu si bok vor strange tot mai putini bani, nu realizeaza ca se afla in fata unei greve fiscale, niciunul care stie sa faca doi lei dintr-unul nu doreste sa imparta profitul cu niste impostori, niciunul nu se simte cocos, sa lucreze pentru posetele lui udreea. Economia Romaniei se va decontracta a doua zi dupa ce baselu va fi scos de la timona. Daca voi vreti ca asta sa se intample in 2015, cum iese baselu de la palatul 3 Coceni, motoarele se vor tura, pana atunci, traiti intr-o dulce loganeala. > Hello world !

Edited by tolin
  • Like 3

Share this post


Link to post

Stiam eu ca Chucky si micul Titulescu vor veni cu bani la putere. :) ) Bani, comenzi si prosperitate fara numar, doar Basescu sa plece...

  • Like 2

Share this post


Link to post

De la baselu am auzit cea mai mare ineptie pentru unul care se considera sef de stat: 'orice venit trebuie impozitat'. Unul care sustine in public asa ceva n-are ce cauta in postul acela. Oamenii sunt obligati sa traiasca mai inainte si apoi sa plateasca impozite. A pretinde impozit la un venit sub limita de subzistenta este o dovada de iresponsabilitate, orice medic poate da scutire medicala de la indeplinirea functiei de sef de stat.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Dar o internare nu poate da?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Din categoria Emil Bobu:

 

UNPR a propus în urmă cu o săptămână introducerea unei "taxe de solidaritate" pentru persoanele fizice care deţin locuinţe, terenuri, avioane, elicoptere şi ambarcaţiuni a căror valoare însumată depăşeşte 450.000 de euro.

 

"Taxa de solidaritate", conform proiectului UNPR şi asumat de premierul Boc, ar fi de 1% din valoarea averii care depăşeşte acest cuantum.

 

Proiectul prevede ca în cazul în care valoarea totală a bunurilor este mai mică de 450.000 de euro, să se taxeze cu 1% doar bunurile imobile a căror valoare individuală este mai mare de 300.000 de euro, iar cele a căror valoare individuală este mai mare de 50.000 de euro cu 0,5%.

Share this post


Link to post

EU as vrea sa aduc aminte: Orice dar numai PSD nu...

 

Ferice de aia care lucreaza p-afara...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Da, prefer sa inchid 10 buticari

Si ce ar trebui sa faca buticarii aia dupa ce ii inchizi te-ai gandit ? Ca io sunt tare curios ce solutie ai.

Edited by claudiupoiana
  • Like 1

Share this post


Link to post

Taxi?! :rolleyes:

  • Like 3

Share this post


Link to post

Si ce ar trebui sa faca buticarii aia dupa ce ii inchizi te-ai gandit ? Ca io sunt tare curios ce solutie ai.

Sa puna osul la munca! Tara are nevoie si de muncitori nu numai de patroni! Patron te numesti cand dai de munca unor oameni, platesti taxe si impozite la stat, nu cand produci doar pentru tine si unicul angajat e nevasta, si aia ca "sa-i mearga cartea de munca"!

Share this post


Link to post

Sa puna osul la munca!

De asta peste 70% dintre salariati au un venit de pana la 250 euro pe luna, dupa 20 de ani de capitalism de stanga ? "Tara, tara, vrem cosasi ! La munca, bok !"

Share this post


Link to post

Sa puna osul la munca! Tara are nevoie si de muncitori nu numai de patroni! Patron te numesti cand dai de munca unor oameni, platesti taxe si impozite la stat, nu cand produci doar pentru tine si unicul angajat e nevasta, si aia ca "sa-i mearga cartea de munca"!

Planul tau pare bine pus la punct. Da-i afara si dupa aia sa se descurce, da-i dracu, sa puna osul la munca. Unde,Tara are nevoie de forta munca, zici ? Dovada clara sunt cei peste 1 milion de someri, nu ? Si cei 3 4 milioane de romani au plecat afara tot ca sa fie patroni acolo nu ? Doar de sanchi, nu ? La noi in tara nu muncesc, dar concluzia ta este ca sunt niste putori, nu ca nu au de lucru. E o concluzie care iti arata felul de a gandi, pe care n-an cum sa-l schinb eu. Daca si ai de sus au tot gandirea asta nici nu ma mir ca suntem in situatia actuala.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Asta asa e. Nimeni nu fuge de bine. Nicaieri nu exista un loc de munca DECENT pentru oamenii simpli, de aia fug.

Share this post


Link to post

E modul de gandire al unuia care nu da vina pe stat ca ii merge acum mai greu si nici nu asteapta solutii directe de la stat, sa ii mearga lui mai bine. Si ar mai fi si modul de gandire al celor care nu se plang de "numai in Romania se poate intampla", opusul celor care se uita ca in Ungaria au scazut taxele, fara sa stie de la cat la cat si a celor care au pretentia sa fie considerati patroni sefi, coloana vertebrala a unei tari, sa fie pe aceiasi treapta cu unitatile de productie, cand de fapt ei nu sunt decat niste combinatoristi. Si da, astia din urma sunt multi si acum le merge rau. Naspa!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Planul tau pare bine pus la punct. Da-i afara si dupa aia sa se descurce, da-i dracu, sa puna osul la munca. Unde,Tara are nevoie de forta munca, zici ? Dovada clara sunt cei peste 1 milion de someri, nu ? Si cei 3 4 milioane de romani au plecat afara tot ca sa fie patroni acolo nu ? Doar de sanchi, nu ? La noi in tara nu muncesc, dar concluzia ta este ca sunt niste putori, nu ca nu au de lucru. E o concluzie care iti arata felul de a gandi, pe care n-an cum sa-l schinb eu. Daca si ai de sus au tot gandirea asta nici nu ma mir ca suntem in situatia actuala.

Putin ma intereseaza ce fac! Atata vreme cat n-au facut altceva decat sa fure si sa se planga pana acum, n-au decat sa-si linga ranile in continuare! Pentru ca din cauza lor eu, care sunt producator in Romania nu-mi pot vinde produsele. Pentru ca imi bat la usa zilnic zeci de "ofertanti" care n-au produs in viata lor nimic, combinatori, cum le zice bine Zmeu, pentru ca aceiasi combinatori imi ameninta achizitorii pe camp cand incerc sa platesc direct producatorul, pentru ca am ajuns ca producatorul roman sa fie ciuca bataii. Pentru ca dau spaga si importa fara taxe vamale si apoi imi fac concurenta mie, care platesc cinstit si corect pana la ultimul leut! Din partea mea acesti combinatori n-au decat sa se duca ... de suflet!

Vrei sa-mi spui (ca zici ca esti intreprinzator) ca n-ai dat niciun om afara pana acum pentru ca a fost puturos sau hot? Am avut 350 de angajati la un moment dat, parte din ei platiti - la nivelul anului 2006-2007 - pentru munca necalificata mai bine decat eram eu platit care mi-am tocit coatele si mi-am stricat ochii prin scoli. Si tot i-am prins furand, tot i-am prins codindu-se de la munca sau au plecat ca nu le convenea salariul. Vrei sa zic cum am dat anunt ca angajez contabil stagiar si-mi cereau pustani de 20 de ani cu 0 barat experienta, 1000 de euro si masina ca sa vina la mine? Am mai zis-o, am fost bugetar, castigam in 2004 circa 500 de ron pe luna fara sporuri in conditiile in care lucram 4-6 ore pe zi! Cand am plecat de acolo si am venit la patron pe 350 ron si sa muncesc de dimineata pana seara toti au zis ca sunt nebun! Am inceput agent de vanzari si acum conduc un departament de 40 de oameni (cati au mai ramas dupa ultimele 2 concedieri colective). Vin in fabrica la 7:30 si plec la 18 cel mai devreme! Si vrei sa-mi fie mila de unul/unii care pana acum n-au facut decat sa fure? N-ai sa vezi!

Share this post


Link to post

De fapt, e usor si normal sa te plangi daca pana acum activai pe o piata largita de altii, de la care prindeai si tu niste firmituri, o piata la care nu ai pus umarul in vreun fel, in care nu ai investit nimic, doar ai prins-o din zbor, ca ti s-a parut usor, ca doar si altii puteau, cat o fi de greu sa poti si tu, si unde, pana acum, singurul tau atuu era ca vinzi mai ieftin, ca doar nu investeai nimic, nefacand nimic mai bine decat restul.

 

Eh, țeapă, si aialalti pot vinde mai ieftin! Nu e guvernul de vina pentru asta.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Da-i afara si dupa aia sa se descurce, da-i dracu, sa puna osul la munca. Unde,Tara are nevoie de forta munca, zici ?

Nu stiu de ce se mai cramponeaza, solutia e veche, au aplicat-o nemtii, italienii si romanii, acestia din urma, in doua randuri, chiar, deci, avem traditie. Lenuta a identificat si locul: Bucuresti-Dunare. Mai trebuie sa semneze bok ordonanta sau ordonanta bok, ca si reversul este valabil.

Share this post


Link to post

Si ce ar trebui sa faca buticarii aia dupa ce ii inchizi te-ai gandit ? Ca io sunt tare curios ce solutie ai.

 

Sa se faca naibii ospatari.

Share this post


Link to post

... sau mecanici auto.

Share this post


Link to post

Mistocareala ieftina :thumbl:

 

Se stie ca romanul se pricepea la politica si fotbal... mai nou se pricepe la economie si la treburile tarii

 

Mai incape sa zic ca in 2007, 70 % din PIB venea de la IMM-uri... basca Sidex, ...etc si alte vrajeli ieftine.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...