Jump to content
Sign in to follow this  
aztec

Inmatriculare Dupa 2007, a masinilor din UE

Recommended Posts

Legat de taxe si burta primului ministru... si a "stimabilei" Sulfina... ceea ce nu se stie (cred) e ca atunci cand nu era taxa au sarit in sus francezii de la Pitesti si au pus problema la modul : "daca nu bagati taxa si nu ne protejati interesele 10 000 de muncitori vor fi dati afara si,2 ani Guvernul va trebui sa se preocupe de ce mananca respectivii si daca au ce mananca(somajul). "..........

Mie mi se pare ca tot despre burta primului ministru este vorba. Ati uitat faptul ca pana de curand a fost presedintele APIA (Asociatia Producatorilor si Importatorilor de Automobile) ? Si in momentul de fata firma lui este membra APIA => conflict de interese ...daca s-ar simti cineva. Deci isi apara unii altora interesul. Si ca frantujii au spus cele de mai sus...mi se pare ca miroase tot a prim ministru.

 

Parerea mea!

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post

Vorbeam si astazi cu un amic... legat de taxa asta! Totusi sper ca o vor scoate la timp si nu va fi nevoie sa ii dea U.E in judecata sa le ceara daune... asa cum am auzit ca ar intentiona. Tragic ar fi ca eventualele daune s-ar plati tot din banii contirbuabililor :mda: .

Share this post


Link to post
Se pare ca au pregatit deja legea...Nu o sa mai putem vinde masinile second hand nici alea deja inmatriculate!

http://www.informatiiauto.ro/ce-declanseaz...re-sid1018.html

 

Nenorocitii draqu !!! :spumelagura: X( . Ce sa mai zic de NOUL impozit anual : http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Soc...nii-in-acest-an. Din aceasta cauza am renuntat la...

post-5587-1174841017_thumb.jpg

 

 

Impozitul pe anul acesta ar fi trebuit sa fie de peste 25 000 000 Rol, in loc sa fie ~100 Ron. E unul dintre cele mai tampite impozite posibile.Urasc mascaricii din PD.

Acum,pentru o dacie 1300, sau orice altceva cu motor de <1400 cmc (Logan :mda: ), impozitul e de vreo 50 Ron, in loc de 26Ron. Maaare branza.In schimb, la un Bmw de 4000cmc "sa-i dam in goarna".Bun..atunci un Diesel de 3000cmc (un consum mediu de 7,5 % ...mai putin ca Golanu' :) ) ) , dar nuuu...tre sa platesti vreo 900Ron.

Acuma..de curiozitate..un Bmw (euro 2) polueaza de 50 DE ORI mai mult ca o dacie 1300 din '71 ? Pentru ca taxa e de 50 de ori mai mare !!! Sau ca oricare alta masina cu litraj relativ mic ? Consumul, sa zic ca ar fi dublu, da cum naiba noxele sunt de 50 de ori mai mari ???

Ce sa mai zic de cei Pasionati de off-road, care mai ies si iei de 4 ori pe luna cu vreun Nissan Patrol,de vreo 3500 de euro sa "mai infrunte natura".

Intr-adevar, acest impozit e si in statele din UE,da' noi nu avem salariul mediu de 2500 E,ci de 900Ron.

Traim in Romania !!

Share this post


Link to post

Ce legatura are cu taxa de prima inmatriculare ? Reveniti la topic !

Share this post


Link to post

Scuzele de rigoare...Mi-am adus aminte pe moment si nu era subiect deschis separat.

Oricum, Noul impozit ne este facut "cadou", pe langa alte si alte taxe. E important ca toti conducatorii auto sa fie informati..Cine stie, pe viitor sa nu ia lumea teapa cu "masina tare si ieftina" !

Share this post


Link to post

Peste tot in lume se plateste luxul, deci, centrimetri cubi.

Share this post


Link to post

Ca peste tot in lume ... si la noi se aplica. La 3000 cmc deja se platesc 1700-1800ron/an impozit.

 

Problema e sa se aplice la norma de poluare, nu la capacitatea cilindrica, sau si la una si la cealalta.

Adica cel cu dacie berlina/breack/liberta, oltcit, barkas sau teveu sa plateasca 2000ron impozit pe an ca polueaza mai mult decat 20 de bmw-uri euro1 din '90. Si asa s-ar curata parcul auto de masinile poluante.

 

Nu credeti ca e o solutie mai civilizata decat restrictionarea pietei second hand pentru protejarea jafurilor non-euro din ro? :)

Share this post


Link to post
Vorbeam si astazi cu un amic... legat de taxa asta! Totusi sper ca o vor scoate la timp si nu va fi nevoie sa ii dea U.E in judecata sa le ceara daune... asa cum am auzit ca ar intentiona. Tragic ar fi ca eventualele daune s-ar plati tot din banii contirbuabililor :mda: .

 

Cica acum daca te duci sa platesti taxa de prima inmatriculare nu poti sa o faci decat daca semnezi o declaratie prin care declari ca nu vei cere banii inapoi. :D

Share this post


Link to post

Nu trebuie sa-i ceri tu ca vor fi obligati sa-ti dea banii inapoi.

Oricum eu sunt curios cine va plati acea amenda de 25 de milioane de euro pe fiecare luna in care a fost mentinuta taxa. Cine oare decat desteptii care au ales actuala guvernare.

Edited by CieloFan

Share this post


Link to post
Problema e sa se aplice la norma de poluare, nu la capacitatea cilindrica, sau si la una si la cealalta.

Adica cel cu dacie berlina/breack/liberta, oltcit, barkas sau teveu sa plateasca 2000ron impozit pe an ca polueaza mai mult decat 20 de bmw-uri euro1 din '90.

OFFTOPIC CONTINUAT:

Impozitele se platesc pe marimea bunului detinut, nu pe poluare. Taxa de prima inmatriculare, tema discutiei de aici, este altceva, iar la ea se aplica sistemul progresiv, ala atat de iubit de catre cei care n-au votat actuala guvernare.

Share this post


Link to post

Corect. Si unde am scris eu ca impozitul se plateste pe poluare? :)

 

Reformulez. Sa se plateasca o taxa anuala de mediu in functie de norma euro specifica, prin asta urmand sa fie scoasa taxa de prima inmatriculare.

Share this post


Link to post

Am subliniat in citat, banuiesc ca nu-l negi si pe acela.

Share this post


Link to post
Reformulez. Sa se plateasca o taxa anuala de mediu in functie de norma euro specifica, prin asta urmand sa fie scoasa taxa de prima inmatriculare.

Din cate am inteles eu, in cazul in care se va renunta la taxa de prima inmatriculre (daca se va renunta), se va plati o taxa anuala pentru toate masinile inmatriculate. Cuantumul acesteia...cine stie de cati bani ne vor beli cei care ne conduc...pe apa sambetei.

 

L.E. Parca pana acum masinile aduse de afara ce depaseau 8 ani vechime nu puteau fi inmatriculate in tara. Sincer cred ca s-ar putea gasi si alte modalitati de protectie impotriva invechirii parcului auto. Imi mantin parerea ca toata sarada asta cu taxa de prima inmatriculare, pe motivul ca se protejeaza parcul auto si se aduc bani la buget, ascunde alte intentii (facaturi)...banuiesc ca stiti voi care... :D

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post
Cica acum daca te duci sa platesti taxa de prima inmatriculare nu poti sa o faci decat daca semnezi o declaratie prin care declari ca nu vei cere banii inapoi. :D

Declari ca nu iti vrei banii inapoi in caz ca se scoate taxa? :wallbanger:

:spumelagura: Taxa de prima inmatriculare...rovigneta,taxe de mediu, taxa pe taxa... :X Romania.

Si taxa aia anuala ce vine sa compenseze faptul ca o scot pe asta de prima inmatriculare sunt convins ca va fi la fel de mare...daca nu chiar mai mare. :spumelagura:

Edited by Emil Popescu

Share this post


Link to post

Chiar nu are nimeni un link ceva cu propunerea guvernului de modificare - integrală. Articolele astea prezintă cazul airea şi extremist.

 

Prezintă modificarea la maşini euro 4 şi euro 3 noi şi la alea vechi de 7-8 ani când cel mai rentabil este să iei un SH de 3-5 ani euro 3. Cred că la astea au mărit taxa... dar cum rămâne cu criteriul discriminator al acesteia?

Share this post


Link to post

Am un prieten care ar dori sa vina din Italia cu o masina Daewoo(Nubira sau Leganza)pe care ar vrea sa o inmatriculeze la noi si ar vrea sa stie daca beneficiaza de plata unui impozit mai mic dat fiind ca e vorba de un Daewoo,auzise de la cineva ca impozitul ar fi de cca 300 de euro.Stiti ceva de treaba asta?

Multumesc.

Share this post


Link to post

Impozitul, din cate stiu, in cazul unui autoturism se calculeaza in functie de capacitatea cilindrica!

Share this post


Link to post

O discutie oarecare de pe un alt forum. "Se pare ca..", "Guvernu vrea sa...", "Cutare a declarat ca..pe viitor...". Adio de vreo 8-9 luni de zile. Uite ca s-a stins revolta si vocile care contestau taxa au amutit. Cainii latra ursu trece cu taxa. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Poate vocile alea contestatare, s-au "hotarat" ca e mai bine si pt. buzunarul lor ca actuala taxa sa se mai mentina o perioada. :mda:

Share this post


Link to post

"CE amina pina in decembrie termenul pina la care va face presiuni asupra Bucurestiului pentru micsorarea taxei. Pina in decembrie, Comisia Europeana nu poate face nici un pas in procedura de infringement impotriva Romaniei deschisa din cauza taxei de prima inmatriculare, a declarat Maria Assimakopoulou, purtatorul de cuvint al comisarului european pentru taxe."

 

Lead-ul articolului din http://www.euractiv.ro/index.html/articles...articleID=11509

Share this post


Link to post

Romanul este inventiv si gaseste solutii mai nou le inmatriculeaza in Bulgaria unde taxa este fixa 200E (dupa cum am inteles eu ) . In judet ramai uimit cate masini cu numere de Bulgaria circula ,mi-am zis uite ca vin si bulgarii pe la noi ! cand colo erau de ai nostri ! :banana:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...