Jump to content
Sign in to follow this  
aztec

cat lichid de frana intra ?

Recommended Posts

8 ani are si ticozaurul meu, care de fapt nu mai este al meu pentru ca l-am vandut :( . Mergi mai intai la un service sa masoare lichidul de frana, apoi faci operatiunea.

Share this post


Link to post

multumesc

oricum maine schimb sabotii de frana si vad ce e si cu lichidul de frana

Share this post


Link to post

Intrebare: maty al meu are 20.000 de km, e din 2005. Mai merge oare cu lichidul de frana pe care il am, sau sa il schimb? Parca 40.000 merge sau 2 ani... Nu de alta, da de sarbatori as baga banii in altceva, hehe

Share this post


Link to post

pentru matiz ce lichid se recomanda? in manual scrie DOT 3/4...

Share this post


Link to post

Dot 3, sau dot 4 compatibil dot 3, sau Dot 5.1.

Share this post


Link to post

Cati lichid de frana intra la Matiz? Trebuie sa fac revizia de 18 luni si vreau sa ma duc eu cu lichidul de frana si nu vreau sa iau prea putin.

 

Apropo de asta: am gasit lichid de frana Delphi Dot 4 la 11.5 RON/500ml. O fii bun? Am vazut ca la opel, pe borcanelul de lichid de frana acelasi prducator, Delphi.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Eu trebuie sa o fac pe cea de 12 luni si inca nu e necesar sa schimb si lichidul de frana, insa ma uitam in perspectiva pe manualul de service iar cantitatea necesara este 0.45 litri.

Totusi ia macar doua flacoane de 0.5 ca sa iti curete corespunzator circuitul.

Nu vei gresi alegand OMV dot 5.1

Share this post


Link to post

Si eu vreau sa schimb lichidul de frana la Tiz din 2007 (nu stiu ce model e, n-am nici manual sa-l rasfoiesc). Stiu ca e Euro3

Inteleg din acest topic ca pot baga Dot3, Dot4, sau Dot 5.1.

De asemenea am inteles ca trebuie sa iau 2 flacoane de 0.5l, ca sa-mi ajunga sa si curat intalatia.

Pe o parte bag, si pe alta scot pana iese curat.

Pentru cand plec la cumparaturi, va intreb : Oricare din cele 3 e la fel de bun ? Sau unul din ele e mai bun, sa-l caut in special ?

 

Multumesc anticipat de raspuns.

Respectul meu.

 

PS, putin pe langa topic, scuze.

Masina fiind SH, nu stiu cand au fost schimbate placutele, lichidul, sabotii.

Lichidul vreau sa-l schimb oricum.

Placutele vreau sa le schimb, fostul proprietar mi-a dat un set nou de Parts Mall (zic bine?). Sunt bune de ceva ? Sau le arunc si caut Ferodo, sau imi recomandati altceva ?

Sabotii nu cred ca necesita schimbare, nu fac nici un zgomot la franare. Masina are 49k km. Ce ziceti ?

Multumesc.

Edited by Kin

Share this post


Link to post

Dot 5.1, iti ajunge un flacon. Placutele banuiesc ca sunt coreene, de ce sa el arunci? Sabotii nu ar trebui sa aiba probleme la kilometrajul ala.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Parts mall parca sunt varianta compatibila daewoo,deci nu GM. Calitatea e posibil sa fie indoielnica...si e vorba de frane totusi

De franat oricum franeaza,intrebarea e cat de bine

Share this post


Link to post

Salut prieteni.

Dot 5.1 n-am gasit in tot Pitestiul, am luat Dot 4. Tot aici am citit ca e compatibil.

Iar despre placute, la fel ma gandeam si eu, cum zice colegul Dr.L.

Bineinteles ca n-am gasit Ferodo pe nicaieri, toata lumea ma intreba "Pai vrei placute sau vrei ferodouri?" 10000000.gif

Nici in Praktiker unde am inteles ca erau intr-o vreme, nici nicaieri.

Dar tocmai cand ma consolam cu gandul ca le voi pune pe cele Parts Mall, am gasit un magazin care mi-a dat comanda pentru ele, 62 lei.

 

Eu va multumesc frumos de sfaturi.

Respectul meu.

Edited by Kin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Deci instalatia de frana functioneza in aceleasi conditii si cu DOT 3 si cu DOT 4?

 

Oare in matizul meu fabricat in 2005 ce lichid a fost pus? Daca de exemplu a fost DOT 3 merge sa il amestec cu DOT 4 (ma gandesc ca e destul de greu de schimbat 100% lichidul din instalatie mai ales ca o fac intr-un service si nu cred ca sta nimeni sa o "bibileasca")?

Share this post


Link to post

Salutari

 

Azi am schimbat lichidul de frana. Cu greu.. De ce spun cu greu? Pentru ca am inteles ca dot 3 nu se mai foloseste / fabrica pe motiv ca nu este ecologic (imi aduc aminte acum si de minunatele placute eco de frana care ''canta'' ingrozitor). Am incercat la 2 magazine de piese si nu aveau, iar abia la al treilea am achizitionat ultimul litru pe care il aveau. Sper sa nu fie cazul, dar parca vad ca vom schimba DOTul de voie de nevoie :mda:

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Stai linistit ca vei gasi DOT 3, nu demult au trecut la un ambalaj nou (i-au schimbat nitel culoarea, la specificatii nu m-am uitat).

Share this post


Link to post

...am inteles ca dot 3 nu se mai foloseste / fabrica ...

Dot 3 se gaseste la MOL din abundenta, poti sa-ti faci stoc, numai ca nu stiu cand expira.

Share this post


Link to post

Pentru Matiz ce lichid de frana imi trebuie, tot DOT3?

Share this post


Link to post

In manualul tehnic se specifica DOT-3 sau DOT-4, cantitate 0,45L

Majoritatea producatorilor au produsul ambalat cu eticheta DOT-3&4

Share this post


Link to post

Dot 3 sau 4, 450 ml. Un sfat daca imi este permis: "Pune mana pe carte ( manual ), ca nu urzica!" .

Share this post


Link to post

  • In manualul meu scrie clar, ca trebuie ssk221 dot 3,eu folosesc cu toata increderea lifrom de la chimopar cam de cind ma stiu "expert" in rezolvat orice frine,de la dacie la mercedes,surpriza este ca nu m a dezamagit niciodata,lichid nou,aerisire,frine excelente,nu s a plins nimeni si nu s a intors nimeni cu aceeasi problema de frine la mine-nu doar pt ca ar fi decedat subit :osanale: sint toti in viata si sanatosi-in general lichidul de frina oricare ar fi el,daca este respectata destinatia lui si formula chimica de fabricatie nu pot exista probleme,ca se face o schimbare de lichid,completare,diverse reparatii la sistemul de frinare,rezultatul este cel scontat adica frine sigure!Nu recomand sa va bucurati doar la marcile straine pt ca sint bani aruncati,HIDRAULICA este aceeasi in toate sistemele de frinare,doar amestrecul de lichide diverse si folosirea unui dot4 sau dot 5 in loc de dot 3 pot "asigura" reparatii costisitoare -posibil interminabile-relativ rapid,deoarece compozitia chimica necorespounzatoare duce la coroziuni grave ale sistemului de frinare,garnituri,pompa, pistonase,tevi,furtune, samd.Nu spun ca ar fi lifrom cel mai bun,dar observ ca din aral(ca ulei cel mai bun in opinia mea),motul, castrol samd nu prea iesiti,v ati obisnuit cu cele straine,dar uitati un lucru,multa marfa care soseste in romania este cam dubioasa,ambalajele si calitatea produsului nu este intotdeauna cea pe care o citim pe cutie/ambalaj,pot sa spun ca mai degraba m am ars cu cele straine decit cu lifrom,nu dau nume ca nu fac reclama nici negativa nici pozitiva niciunui produs si n am decit vreo 27 de ani de cind surubaresc pe la auto si alte utilaje de c tii!Sanatate,Razvan

Share this post


Link to post

... folosirea unui dot4 sau dot 5 in loc de dot 3 pot "asigura" reparatii costisitoare ...

1. Sa nu confundam DOT 5 cu DOT 5.1

2. Nu ne-ai raspuns la intrebarea din titlul topicului: "Cat lichid de frana intra ?"

Share this post


Link to post

domnilor la al meu tico nu prea tine frana ...tine dar tre sa fac pedala de 2 ori sa tina bine...lichidul de frana este MARO....cred ca tre' schimbat ...se schimba greu lichidul ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...