Jump to content
Sign in to follow this  
maxone2008

Atentie Pentru Cei Care Aveti Casco La Allianz

Recommended Posts

Dupa cum se stie de la 1 ianuarie 2007 in pretul RCA-ului este inclusa si Cartea Verde, astfel incat in momentul in care doriti sa iesiti cu masina in afara tarii te duci la cel la care ai RCA-ul si iti elibereaza fara sa mai platesti ceva, Cartea Verde pentru perioada pe care o doresti tu.

Pana acum daca aveai Casco la Allianz, si iti luai Cartea Verde tot de la ei, automat polita Casco se extindea gratis si in afara tarii.

Partea rea este ca de la 1 ianuarie 2007 daca ai Casco la Allianz si iti faci RCA-ul la alta firma ptr. ca este mai ieftin cu cateva sute de mii de lei (pardon, zeci de Roni), pentru extinderea Casco va trebui sa platesti, o suma care nu este deloc mica. Pentru o luna de zile, este 10% din prima anuala de pe polita Casco, ptr. 2 luni 18%, 3 luni 26% si tot asa.

Cum Allianz-ul are cam 50% din asigurarile casco din Romania, si cum din acesti 50% cred ca nici macar 20% dintre ei nu au RCA-ul la Allianz, cred ca va fi o mare problema.

Chestia asta cred ca este valabila nu numai la Allianz, si celelalte firme aveau aceasta conditie, sa iei Cartea Verde de la ei.

Apropo, cati dintre voi aveti Casco la Allianz si RCA-ul in alta parte. Eu sunt unul dintre ei. :)

Share this post


Link to post

Noi avem si casco si RCA la Allianz.

:o fftopic: Am vazut ca in ultimele calcule pt casco conteaza si daca ai RCA tot la ei, oare nu e o reducere acest fapt!?

Share this post


Link to post

Daca am RCA la ASiban si Casco Full la Allianz inseamna ca nu pot pleca in Grecia la vara? :D

Share this post


Link to post

Ce porcarie!! Ca la noi la nimeni!! Adica ai CASCO (esti om responsabil) si platesti si RCA la preturi noi pentru ca are inclusa Cartea Verde, dar de fapt daca vrei sa-ti iei CV mai platesti o taxa (deloc mica) pentru ca nu ai RCA la aceeasi firma???? Am inteles eu bine sau nu ne-ai explicat tu ceva bine??? Unde e libertatea de a alege???

Imi vine sa mor!

 

L.E. Am CASCO la Alliantz si RCA la Astra :wallbanger: .

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

Nu ai inteles bine... Platesti pentru extinderea de CASCO in afara tarii, chestie care era si inainte.

Share this post


Link to post

Polita RCA 2007 este in format A4 si cuprinde asigurarea obligatorie si cartea verde valabila in tarile UE.

Share this post


Link to post

Acum am inteles: initiatorul topicului vorbeste de doua lucruri diferite - cartea verde si extinderea CASCO in afara tarii.

Multumesc de lamuriri, in cazul asta nu e nimic spectaculos.

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

Singura chestiune noua este faptul ca nu platesti nimic pentru eliberarea CV. Constatat azi de catre mine.

 

O intrebare: Ce dovada SCRISA exista ca Casco se extinde si pe teritoriul din afara tarii? Allianz mi-a zis ca daca iau RCA de la ei, automat CASCO se extinde si in afara tarii. Ok, dar dovada unde e?

Share this post


Link to post
Singura chestiune noua este faptul ca nu platesti nimic pentru eliberarea CV. Constatat azi de catre mine.

 

O intrebare: Ce dovada SCRISA exista ca Casco se extinde si pe teritoriul din afara tarii? Allianz mi-a zis ca daca iau RCA de la ei, automat CASCO se extinde si in afara tarii. Ok, dar dovada unde e?

 

 

In conditiile scrise pe polita Casco, scrie ca daca Cartea Verde se ia de la Allianz, atunci automat si Casco se extinde gratuit in afara tarii. Cum in conditiile actuale Cartea Verde o iei de la cel care ti-a eliberat RCA-ul ...

Share this post


Link to post
Polita RCA 2007 este in format A4 si cuprinde asigurarea obligatorie si cartea verde valabila in tarile UE.

A4???? Ăştia s-au ţicnit iremediabil? De ce naiba nu le fac A2 sau A1? Să le lipim pe lunetă în loc de folie. Nu-i suficient că nu sunt în stare să includă permisul de conducere în actul de identitate şi că umblăm cu 1000 de rahaturi în porofel (CI, permis, talon, RCA, verificare tehnică, rovignetă etc.), acum tre' să umblăm cu mapa :mrgreen: . Naţiune de c...

Share this post


Link to post

Priveste partea frumoasa. Iti cumperi diplomat si zici ca esti om de afaceri. =))

Share this post


Link to post

Aveti partiala dreptate. Am deja asigurarea RCA cu incepere de la 1 ianuarie. A trebuit s-o scot asa pentru ca nu se da carte verde separat cu valabilitate dupa data de 1. Acum sunt in Italia, a trebuit sa iau o carte verde valabila pana in 31 decembrie (desi a trebuit sa platesc 15 zile in loc de 12 cat erau pana pe 31) si sa iau o asigurare noua incepand cu data de 1 ianuarie. Intr-adevar, e o hartie A4 dar asigurarea propriuzisa se afla in partea dreapta sus (se decupeaza) si se introduce intr-un buzunar special de plastic care se lipeste pe parbriz.

Share this post


Link to post

Momentan avem total dreptate :)

Cea ce se decupeaza este polita si nu are nicio valoare in parbriz in momentul de fata.

Share this post


Link to post

Dar a primit cineva si plicul ala de plastic de lipit in geam?

Share this post


Link to post

Eu am primit cand am facut RCA-ul si are si un cupon de control fara de care acea vigneta nu este valabila.

Eu am CASCO+RCA la Allianz.

Share this post


Link to post

De fapt uitati ce zice madam Camelia Coanda - Product Manager, RCA si Carte Verde la Generali Asigurari:

"Incepand cu data de 1 ianuarie 2007 orice proprietar de autovehicul va incheia o asigurare de raspundere civila auto, care va fi valabila pe intreg spatiul economic european, plus Elvetia. Fiecare document de asigurare obligatorie RCA, in schimbul unei prime unice platite de asigurat, va garanta despagubirea prejudiciilor provocate prin accidente de autovehicule produse in limitele teritoriale de acoperire ... Prin urmare, nu este vorba de o unificare a asigurarii Carte Verde cu asigurarea obligatorie RCA, ci de o extindere a acoperirii teritoriale RCA. Asigurarea Carte Verde se elibereaza gratuit in baza primei de asigurare platite pentru polita RCA".

Probabil societatile de asigurari care incheie polite CASCO, pentru a atrage cat mai multi clienti pentru asigurarea obligatorie, acorda ca bonus extinderea gratuita a politei CASCO in cazul in care ambele sunt incheiate la aceeasi societate, desi nu cred ca e universal valabil. Se poate ca Allianz sa fie un caz particular, mai ales avand in vedere ca au unele dintre cele mai scumpe polite RCA de pe piata.

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post
Dar a primit cineva si plicul ala de plastic de lipit in geam?

Avem, avem!

Sunt frumusele si foarte utile insa sper sa nu se distribuie la fel ca si vignietele(asa se scrie nu?!) pt RCA-urile de anu trecut :)

Share this post


Link to post

Mi-am facut RCA-ul la Alliantz - am platit 226,3 lei pentru un an. Consider ca e o suma exorbitanta insa se pare ca bataia de joc si nesimtirea din Romania nu cunoaste limite.

Un calcul minimal: CASCO - 675 lei, RCA - 226 lei, impozit - 55 lei, rovinieta - 60 lei. In total 1016 lei pentru ca am un amarat de matiz la poarta. Daca mai si circul cu el ... :spumelagura: :wallbanger:

 

P.S. Costul impozitului si al rovinietei sunt aproximative.

Share this post


Link to post

Domnilor, scumpirea rca e nasoala pt cei care nu ies deloc din tara. Pt cei care ies 1 data pe an e la fel iar pt ceilalti e mai ieftin. Ganditi-va ca inainte dadeam 200ron pe cartea verde pe 2 sapt.

Share this post


Link to post

[se poate ca Allianz sa fie un caz particular, mai ales avand in vedere ca au unele dintre cele mai scumpe polite RCA de pe piata.

 

Mai exista si alte societati de asigurare care extint asigurarea casco in cazul in care se face si RCA-ul la aceeasi societate.Ex. BT Asigurari, societate care in momentul de fata cred ca are cele mai mari tarife (cel putin la RCA). Cat despre Allianz, am avut de aface cu ei si s-au comportat ireprosabil. In 2-3 zile a fost gata masina dupa care le-am dus factura de la service si atat. Nu a trebuit sa dau nici un ban din buzunar.

Share this post


Link to post

Si BCR Asigurari face extinderea.

 

Ca prospat detinator de polita CASCO de la Allianz, sufar ca nu mi-am facut si RCA la ei. Chiar merita.

Daca aveam, extinderea politei pentru furt in afara era gratis. Asa, ma va costa vreo 60 € pentru o saptamana...

Share this post


Link to post

Anul trecut am iesit din tara, iar extinderea politei CASCO s-a facut automat, gratis...la Omniasig.

Share this post


Link to post

Da mah dar aveai si casco si rca la aceeasi firma. Iulia, nu!

 

Iulia, daca iesi de mai mult de 2 ori din tara, mai bine iti faci inca un rca la cine trebuie...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...