Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

gume tico

Recommended Posts

Se bat si ei cap in cap in "declaratii"...

 

In Craiova, transportul la domiciliu este gratuit.

Clientii din alte localitati trebuie sa achite taxele postale.

si

Pentru ca, in Oltenia ( Dolj, Valcea, Gorj, Mehedinti, Olt ), transportul este gratuit (clientii din alte localitati trebuie sa achite taxele postale de transport).

 

Odata zic ca au transport gratuit doar in Craiova, odata zic ca in Oltenia.

 

Nu am vazut la ei pt. iarna.

Cele cu care a fost incaltat in fabrica de care sunt?

Share this post


Link to post

Cele pe care le am si acum din fabrica kumho 155/70/12 P155 73T M+S

am cu ele 77 mii km inca mai au carne dar par imbatranite..adica s-au crapacit.

Am vrut sa iau montana dar toti au zis ca sunt nashpa.

Am vrut sa iau UNIROYAL iar am auzit ca sunt nashpa.

Pana la urma care or fi mai bune dar si la pret acceptabil.

Ma gandeam sa iau HANKOOK de la dl.nicu dar am auzit ca si astea ar face un zgomot ciudat la nu stiu ce viteze astronomice.

 

@AAdorjan: Le-am trimis un mail la care inca astept raspuns.

Share this post


Link to post

Eu am pe spate uniroyal de vreo 20.000km si arata ok, au profil bun. Pe fata am avut uniroyal dar in urma unui mic incident nu mi-am reglat directia si s-au uzat neuniform pe o parte si mi-am pus Hankook Radial 706 care au un profil mai bun decat cele pe spate.

 

Nu se aude nici un zgomot nefiresc la viteze mari si franeaza bine. Am mers cu 140 sa vad daca suna ceva la masina (radio si aeroterma oprite) si inafara de motor si vant nu se auzea nimic.

Share this post


Link to post

Si eu am hankook H706 si nu am auzit vuiete sau alte zgomote. Poate ca si din cauza tobei care a inceput sa oboseasca. Oricum la viteze "astronomice" cum a spus cineva cred ca mai mult suiera vantul, curentii de aer care se formeaza. Aerodinamicitatea masinii...nu cred ca de la pneuri.

Share this post


Link to post

din cate am observat eu Hankook H706 au profil asemanator cu montana m800.

 

Am un amic care face taximetri cu tico si foloseste numai montana...cele care sunt pe masina lui acum au 30mii km si inca arat bine.

Eu tot hankook cred ca o sa iau dar nu gasesc in GL..nu stiu unde sa mai caut...

Share this post


Link to post

Adostar, din cele enumerate eu clar recomand Hankook.

 

Am avut si eu alea originale pe Tico Kumho, si intre cele doua pot sa spun ca clar Hankook-urile sint mai silentioase, in schimb o idee mai putin stabile decit Kumho. H706 Se descurca destul de bine si pe zapada, desi nu tot atit de bine ca si Kumho. Dar asta este si normal, daca tu zici ca pe alea originale scrie m+s (mud+snow)

 

Din pacate, nu stiu de ce nu a mai fost adus acest model...

Share this post


Link to post

Daca te referi la Khumo nici nu se mai fac 155/70/r12...din pacate. :(

Share this post


Link to post

din pacate preturile de la ITARO mi se par prea mici ca sa fie adevarate... :(

Share this post


Link to post

adostar, da, cu 2 cm mai inguste, si sunt alta clasa de viteza

s-180, t-190

Share this post


Link to post

@ticolino: nu am prmit inca raspuins de la ITARO referitor la preturi

 

@Tommy: merci de informatie...tot pe 155 o sa caut!

Share this post


Link to post

pana la urma am luat hankoace all seasons de la Dl. Nicu.

Acum 10 min le-am primit. :banana:

Share this post


Link to post

nimic. am trimis 2 mail-uri catre ei... firma fantoma!

Share this post


Link to post

acum au scos preturile de pe site (m-am uitat la R12)

 

ce ti-ai cumparat tu acum de la Dl. Nicu sunt cele care scrie cu alb pe lateral cu litere mari?

exista si fara scrisul asta?

Edited by tribunul

Share this post


Link to post

fara acrisul asta alb nu exista :) ... nu e scris cu alb decat pe o singura parte, asa ca le poti intoarce invers si nu se mai vede scrisul.

Hankook nu se compara ca profil cu uniroyal sau montana.

Share this post


Link to post

Super oferta incepand de astazi! La orice SamaService, platesti o anvelopa Pirelli si primesi si una gratis!!! Pacat ca au la aceasta oferta doar de diametru 14 si 15 inch :mda: lucru observat de mine un pic mai tarziu, in timp ce incercam sa ma imprumut de bani ca maine sa imi incalt puntea fata cu Pirelli P3000 Energy :(

Pana la urma cum ar fi mai bine pe Tico, anvelope 135R12 sau 155/70R12? In talon este trecut 135R12 dar masina mea (si multe altele) au venit din fabrica incaltate cu anvelope Kumho 155/70R12. Mi se pare totusi cam lata aceasta anvelopa pt o janta de doar 4 inch latime.

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Am avut P3000 aderenta foarte buna pentru ca-s mai moi cred dar se duc si mai repede. In acest moment mai am doar pe spate Pirelli iar pe fata hankook H706 (2 bucati putin sub pretul spus de tine). Am mai vazut o oferta pirelli mai demult (3+1) dar ereau vechi de vreun an. Mare atentie si la data. In rest numai de bine de pirelli P3000.

Share this post


Link to post

La mine in talon la pneuri nu scrie nimic :P Deci n-am treba cu politia daca imi pun jante de 14.

 

In Cartea de identitate scrie asa: 135 SR12 sau 155/70 R12 73T. Ma gandesc ca astea de 155 sunt mai late si au o stabilitate putin mai buna. Iar 135 SR12 nu prea se gaseste.

 

Ps: Jantele stock de Tico nu sunt 4,5j?

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

In loc de 135SR12 se poate monta 135R12. Jantele de Tico au 4" latime, cele de Dacie 1300 sunt 4.5" (pt pneuri 155R13); Daciile mai noi (jante negre) sunt pe 5.5", permitandu-se utilizarea pneurilor de latime 165.

Share this post


Link to post

Chiar daca in talon sunt trecute numai pneuri 135SR12, in manualul de Tico, la pagina 4, este trecuta la dimensiunea anvelopelor si cea de 155/70R12 - vezi attachement.

post-261-1139472076_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am gasit un importator care are mai nou si cauciucuri pt Tico, la preturi competitive. Intrati pe site, click pe anvelope, selectati diametrul 12" si veti obtine oferta. Adaugati TVA. Este vorba despre importatorul AmiAuto

Share this post


Link to post

Un fost coleg de-al meu de faculta lucreaza la Sama si a avut Tico. Va prezint impresiile lui, cred ca destul de compente: cea mai buna anvelopa este Pirelli P3000E, dar se uzeaza mai repede, ca orice Pirelli, pt ca aderenta crescuta se obtine prin folosirea unui cauciuc mai moale. Pentru vara sunt foarte bune anvelopele Uniroial, cu rezultate bune si pe ploaie, insa iarna e pericol sa mergi cu asa ceva, sunt pneuri de vara.

Alternativa cu cel mai bun compromis vara-iarna este Hankook H706, cauciucuri all season, in pe timp de vara sunt mai putin eficiente decat Uniroyal, iar pe carosabil ud intra usor in derapaj, mai ales la franarea de urgenta. El nu recomanda folosirea anvelopelor 135R12, considera ca pt o janta lata de 4"; latimea de 155 este O.K.

Concluzia: pt vara Uniroyal; pt toate anotimpurile Hankook H706

Share this post


Link to post

Eu am Hankook pe fata si Uniroyal pe spate. Cand vin anotimpuri mai calde am sa le inversez :P

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

A incercat cineva anvelope Sava 145/80R12? Raza de rulare statica creste cu doar 7.5mm, iar cea dinamica si mai putin fata de cea anvelopelor 155/70R12 intrucat o anvelopa cu raportul inaltime/latime mai mare se taseaza mai mult (acum vorbim de raza dinamica de rulare). Am vazut multi Tici incaltati chiar cu pneuri 155/80R12 si proprietarii lor era multumiti. Dar sa nu exageram totusi, sa nu ne departam prea tare de recomandarile constructorului.

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...