Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

gume tico

Recommended Posts

Eu stiu ca atunci cand montezi anvelope noi e bine sa mergi cam 100 km cu ele si apoi sa faci echilibrarea.

am cu hankoacele 1500km si nu derapeaza periculos pe ploaie. cei drept, sunt mai tari si putin zgomotoase fata de kumho.

Share this post


Link to post

Asa este, se mai echilibreaza inca o data dupa ce mergi putin cu ele .Nu te vrajeste nimeni.

Share this post


Link to post

Asta doar in cazul ca nu le echilibreaza bine prima data.

Cat timp atat anvelopela cat si jantele sunt bune,

nu au de ce sa le echilibreze de doua ori!

Cauciucul se aseaza bine de la prima umflare,

nu are ce sa-si dea drumul.. tocmai ca e cauciuc, nu pantof de piele.

(cel putin pe fata verificati si janta la montare/echilibrare, altfel se poate sa se ajunga la cantitati mari de plumb)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mi-am pus pe spate 2 lassa miratta 155/70R12. Profil asemanator cu hankook h 706 (dalea am pe fata). Am scapat de pirelli de pe spate care saracele ajunsesera netede. Au aderenta buna (cat mi-am dat seama in 100km si in comparatie cu cele vechi). Au costat 165 RON amandoua cu montaj si cu echilibrat cu tot. Per total sunt multumit.

Multzam senna pentru informatii.

Share this post


Link to post

Am citit ce ati scris pe anul asta, 2006...

 

Well, am facut azi un mic survey cu privire la anvelope:

- la magazinul ACSA.ro (magazinul fabricii Daewoo) am vazut Hankook Radial 808 - 1.810.000Lei, all weather si fabricate in 2005 Aprilie;

- la Lassa la Piata Muncii aveau Miratta din Aprilie 2006, calde, 760.000Lei;

- pe net, la AMI, Pirelli P3000 pe la 2.020.000Lei.

 

Evident ca initial am vrut Hankook dar le-am vazut si pe langa faptul ca sunt all weather mai sunt si vechi de un an, deci pica, Lassa am acum, au 4 ani si vreau sa le schimb pentru ca au crapaturi superficiale pe flancuri, sunt ele can ebonita pe ud dar merg.

Ma gandesc pe Pirelli P3000 dar le stiu de pe alta masina mai mare, total dezamagit, aceeasi senzatie de ebonita si totala lipsa de aderenta pe ud, din discutii cu alte persoane am inteles ca in general P3000 e varzica.

 

In concluzie, inainte sa-mi iau Miratta ce alte optiuni ar mai fi, vreau doar de vara, nu ma intereseaza All Weather, doar 155/70 R12.

 

Merci,

Dolfin

Edited by Dolfin

Share this post


Link to post

Eu am auzit numai de bine despre Pirelli P3000. Singurul "inconvenient" este ca se tocesc ceva ma repede, intrucat reteta de cauciuc folosita este una soft, pt aderenta sporita.

Share this post


Link to post

Eu am avut P3000 pe toate rotile si am fost multumit de ele. O aderenta foarte buna. La mine s-au dus mai repede mai ales ca am mers cu geometria varza. Acum am H706 pe fata si lassa pe spate. Am pus frane pe sosea uda si par OK si astea. Iti recomand sa iti iei lassa. Pirelli sunt mai scumpe poate doar sa gasesti oferta de genul 3+1 gratis.

Share this post


Link to post

Compar Pirelli P3000 cu Vredestein, cam la aceeasi bani, Continental, tot la aceeasi bani si Fulda putin mai sus, si din comparatia asta nu iese bine deloc Pirelli, asta am vrut sa zic.

Oricum, dimensiunile astea exclusiviste 155/70 R12 nu o construieste nici un producator mare.

 

Dolfin

Share this post


Link to post

Vad ca la depozitul de anvelope au iar chestia cu cumperi 3 iti dam 4. Un P3000 este 193 RON (daca iei 1 buc). Merita zic eu daca vrei sa le schimbi pe toate-iesi la 144RON/buc. Numai sa nu fie imbatranite mare atentie si cu promotiile astea... :scarpin:

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

poate ma repet...proaste rau hancucele astea cu scris alb...n-au aderenta deloc

Share this post


Link to post

Eu am pe fata si sunt multumit. Asta dupa ce am inlocuit pirelli care stau bine la aderenta. Acum vad turcismele astea de lassa sunt bune si ele. Poate ca la mine inseamna altceva aderenta buna si nu imi dau seama, :scarpin: nu stiu ce sa mai zic. Dupa ce a zis senna de lassa le-am incercat si sunt multumit. Probate si pe sosea uda.

Share this post


Link to post

vorbesc de aderenta pe uscat

Share this post


Link to post

si euam pus lassa pe fata si sunt super multumit. le-am probat atat pe uscat cat si pe ploaie.

Share this post


Link to post

laurcat spune:

 

sal! eu am hankook 155/r70/12 si am pana acum 96000 km si mai am de gand sa fac 4-5000 pana la iarna.

unde gasesc aceeasi marca la pret convenabil ?

 

edit aztec:acest mesaj apartine lui laurcat, ce nu stie inca butoanele

ai putina grija la functile forumului, in loc de report, trebuie sa dai raspunde

Share this post


Link to post

Hankook (cele cu scrisul alb) sunt in jur de 130RON/bucata. Am vazut si la magazine care vand piese daewoo cat si in targul de la vitan. Poti incerca si AICI.

Share this post


Link to post

Acum depinde ce Hankook, cel cu scrisul alb H706 sau cel original parca H806...

Share this post


Link to post

Eu am dat pretul pentru H706(cu scrisul alb). Sincer H806 nu am mai vazut de ceva timp.

Ca idee:

*Hankook 145/70 R12 - sarcina maxim admisa 325 kg

*Lassa 155/70 R12 - sarcina maxim admisa 335 kg

*Hankook 155/70 R12 - sarcina maxim admisa 365 kg

*Kumho 155/70 R12 - sarcina maxim admisa 365 kg

 

Eu am H706 pe fata si lassa pe spate.

Share this post


Link to post

Daca masinutza a inceput sa scartzaie la viraje credeti ca ar trebui sa ii cumpar incaltari noi (nu stiu daca au fost schimbate din 2000 pana acum...la km sta bine...40k)?

 

Daca da, ce caucioace All Weather merita sa iau :( ? Si mai ales, de unde? Banii nu conteaza asa mult..

Edited by kirkus

Share this post


Link to post

In primul rand fa si tu geometria daca scartaie. Daca zici ca banii nu conteaza te sfatuiesc sa-ti iei khumo (autodaewoo.ro) inainte erau super nu mai stiu acum.

Share this post


Link to post

Daca anvelopele sunt de calitate proasta sau imbatranite pot scartai chiar daca geometria este buna. Daca sunt tocite neuniform, mai ales pe fata, atunci trebuie facuta geometria, nu inainte de a le inlocui deoarece nu mai prezinta siguranta in exploatare. Daca sunt tocite uniform schimba-le cu Hankook H 706 (poti gasi si la 125 RON bucata) si ar trebui sa scapi de scartait. Geometria e binevenita in orice caz, chiar se recomanda sa fie facuta din 20 in 20k km. Anvelope all seasons gasesti Hankook H706, minim 120 ron bucata

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Se pare ca au mai fost schimbate. acum avand Hankook 808 (parca).

Si intr-adevar, pe fata sunt tocite mai mult pe exterior decat pe interior. Geometria unde o pot face? (asta dupa ce bag 2 caucioace pe fata)

Share this post


Link to post

Inseamna ca ai rotile fata inchise (vazute de sus formeaza un V cu varful spre inaintea masinii). Geometria se poate face in mai multe locuri si costa in jur de 50-60 ron. Eu am facut ultima data la AmiAuto, vizavi de aeroportul Baneasa.

Share this post


Link to post

Nu neaparat Senna. Mai poate insemna ca planul longitudinal al rotilor nu este vertical.

Share this post


Link to post

Sau ambele. Omul s-a plans de scartait in viraje si asta e mai ales din cauza convergentei incorecte, defect mai des intalnit si din fericire corectabil.

Share this post


Link to post

mai in centru nu se poate face geometria? si caucioacele hankook 706 de unde ziceti sa le iau?

si inca ceva...intai bag caucioacele noi si pe urma merg la geometrie?

Scuze de intrebarile astea noob, da sunt varza la mecanica auto

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...