Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

gume tico

Recommended Posts

mi-au zis la un magazin ca au kumho originale pt tico cu 1800000rol/buc :? .

eu am rezerva originala(nefolosita) si as mai vrea una la fel sa la sch. pe fata.

merita?

 

 

 

sau stiti alte variante?

Share this post


Link to post

Stiu si eu ... cam scumputz! dar cauciucuri pe 12'' gasesti cam greu, din cite stiu eu; rezerva ta o fi ea nefolosita, dar are totusi 4 ani ... in timp cauciucul imbatrineste ... poti face manevra, dar supravegheaza atent fosta rezerva, este posibil sa se uzeze mai repede decit cel nou.

 

Daca n-ar costa atit de mult, ar fi o afacere buna, n-am auzit pe nimeni sa se plinga de cauciucurile Kumho de pe Tico.

 

Auzi, dar tu nu ai Hankook? ca atunci nu merge ... cauciucurile macar pe fiecare punte trebuie sa fie ca marca, tip de profil si dimensiuni identice si cu uzura apropiata.

Share this post


Link to post

am kumho originale

Share this post


Link to post

Atunci baga-te, daca dispui de bani ... totusi mi se pare scump ...

Share this post


Link to post

alte variante pe 12 care ar fi pe piata?

Share this post


Link to post

merci flex.

am gasit

 

9000 UNIROYAL RALLYE 155 70 R 12.0 73 S

 

pret 21.53 eur fara tva.

 

ce pneuri sint si astea, uniroyal? :?

or fi bune de ceva?

 

 

 

Michelin 155 70 R 12 MXL

 

1900000rol aproximativ

 

PIRELLI P3000E 155/70 R 12 TL 73 T 2,010,196 lei cu tva

Share this post


Link to post

Uniroyal sint a 2-a marca a concernului Continental, lucru reflectat in pret; Uniroyal de ani buni are cele mai bune rezultate pe ploaie la anvelopele pentru masini obisnuite; sint foarte bune, nici o grija!

 

Dar pe Tico nu cumva trebuie cauciucuri 145/70-R12? ca nu prea imi par alea de 155, 155 e la Matiz! ia baga un ochiu' pe cartea tehnica sau uita-te ce ai pe masina ... ca sa nu iei tzeapa ...

Share this post


Link to post

155/70/r12

deci merita uniroyal (la 1 milion)?

sau alelalte la 2 mil?

Share this post


Link to post

Pai trebuie sa iei 2 Uniroyal, daca nu iei Kumho, deci tot acolo iesi ... si pretul ala e fara TVA, cred ... in principiu nu prea e bine sa mixezi cauciucurile, asa ca daca treci la Uniroyal ar trebui sa le iei pe toate 4 in final ... stind strimb si judecind drept, daca esti multumit de Kumho, mergi pe Kumho in continuare, dar fi atent la batriiorul ala de 4 ani; ma nedumereste profund pretul la Kumho, or fi chiar atit de performante sau magazinul pune niste preturi astronomice? are pret de Pirelli, Continental, teoretic alta clasa ...

Share this post


Link to post

e magazinul daewoo/oltcit de la piata minis, ala dupa potcoava.

Share this post


Link to post

Cunosc, magazinul A.C.S.A. ... aia au de regula preturi mici, ca vind la "prima mina" piesele ... pentru cauciucuri or fi doar reselleri, nu importatori directi ... si chiar habar n-am cine aduce in RO cauciucurile Kumho si Hancook.

Share this post


Link to post

ete ce-am gasit:

 

FORTE SRL - Dealer anvelope de la A la Z

Anvelope coreene pt. masini coreene! HANKOOK la preturi super (Tico, Matiz, Cielo, Leganza) Anvelope rusesti pentru camioane si tractoare: robustete ruseasca la pret foarte bun, garantie 2 ani. Atentie! Marca MEDVED si KAMA provin de linga Moscova, nu confundati cu anvelope Ucrainiene! Cautam distribuitori.

4050-Tg. Secuiesc str. Gh.Doja nr.9 jud. Covasna

Email: forte1@freemail.hu. Tel: 0744-86 16 27. Fax: 0267-36 36 96.

Orar : L-V : 8-20 S: 8-16 D: -

Zona geografica: Covasna

 

cam departe...

ete si pentru Bucuresti:

http://www.kappa.ro/sab97/badaoui.html

...dar pagina nu mai e actualizata din 2 octombrie 1997! E bine, care aveti drum p-acolo, sa ziceti daca mai exista firma...

 

Shopping placut!

Share this post


Link to post

flex-ule, rezerva a stat ascunsa in spate, nu la soare, nu in ploaie...etc.

de ce sa-i scada calitatea?

:? e ca si cind ai cumpara un pneu fabricat acum 4 ani :?: :?:

Share this post


Link to post

Cauciucul imbatrineste in timp, sa stii ... nu cunosc in ce masura e afectat in 4 ani; ti-am spus, uita-te mai atent la el daca il treci "in piine", e posibil sa se uzeze mai repede decit cel nou.

Share this post


Link to post

aia din pitesti e buna.

da aia din timisoara e cam departe

Share this post


Link to post

flex-ule(traiti-ar masina) de ce nu ai bagat un ochi la rezerva mea sa-ti dai cu parerea?

:wink: joia viitoare?????

Share this post


Link to post
flex-ule(traiti-ar masina) de ce nu ai bagat un ochi la rezerva mea sa-ti dai cu parerea?

:wink: joia viitoare?????

 

Bravos, natiune! sa inteleg ca eu trebuia sa-mi aduc aminte de rezerva lu' matale! matale nu erai pe acolo, sau ti-a furat Alessio gindurile? hihihihi!

 

Ramine pe joia viitoare!

Share this post


Link to post

Eu am cumparat in 2002 vara 4 Continental de iarna secon-hand cu 800000 toate.

Abia atunci am realizat si eu ce inseamna cauciucuri de iarna...

Musca din zapada super iar vara, cel putin mi se pare mie, au aderenta mai buna decat Kumho-urile originale.

Oricum eu nu mai cumpar decat cauciucuri de iarna de acum incolo.

Share this post


Link to post

nu fa prostii..

cauciucurile de iarna sunt facute dupa numele lor: pentru iarna!

vara se tocesc mult mai tare decat cele pentru vara, se incalzesc mai tare datorita frecarilor mai mari shi pot exista pericole de explozie..

nu te juca cu kestiile astea..

Share this post


Link to post

cu cine fac o sfiriiala?

cine are rezerva de tico intacta?

si sa fie si kumho?

astept raspunsuri

Share this post


Link to post

Cea mai mare problema a iernaticelor vara este frinarea: fata de un profil de vara, cel de iarna are pata de contact MAI MICA, din cauza canalelor de evacuare mai largi decit normal, asa ca trebuie putin mai multa prudenta la frinare.

 

Eu am mers 3 ani la rind cu caucioace de iarna pe o Lada 1500 si n-am sesizat vreo uzura mult mai mare decit normala (~25kkm); e posibil sa se incalzeasca mai tare, dar nu cred ca pina la explozie.

E lucru cert ca materialul de fabricatie fiind mai moale, au o aderenta mai ciudata vara, nu e ca in F1.

Share this post


Link to post

Bre, unde ai auzit tu de explozie pe tubeless?

Cat despre uzura... va arat eu la intalnire daca pot sa ajung...

Nu e nici-o urma de uzura... Bre sunt Continental nu Montana... Apropos am vazut la metro si montana de iarna...

Cat despre aderenta, nu se compara cu kumho sau montana sau matador; sunt mult mai bune. Probabil comparand cu Continental de vara or fi mai slabe dar eu am dat 200.000 pe bucata iar noi sunt peste 2.500.000 bucata...

Share this post


Link to post

alx cit ai mers cu kumho ale lui?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...