Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Watermark (Marcare) Poze

Recommended Posts

Datorita unor publicatii care au copiat fara nici un pic de rusine poze de pe forumul Daewoo & Chevrolet, am introdus marcarea automata a imaginilor. Acest lucru inseamna ca orice imagine incarcata ca fisier atasat la mesajele de pe forum va fi automat marcata cu textul "Daewoo & Chevrolet Club" in coltul din dreapta jos. Acest lucru se aplica tuturor imaginilor incarcate pe forum; din considerente tehnice, nu este posibila nici un fel de excludere. Daca vreti sa afisati o imagine care sa nu fie marcata cu textul de mai sus, va rugam sa folositi servicii de free-hosting pentru imagini, cum ar fi ImageShack, PhotoBucket, etc.

Share this post


Link to post

Ideea foarte bune!

 

S-ar putea totusi ca textul "Forumul Daewoo & Chevrolet Club" sa fie trecuta in coltul stanga. Deoarece la pozele mici este un pic deranjant concentrarea mare de text din coltul dreapta. Evident daca se poate realiza din punct de vedere tehnic.

Share this post


Link to post
Ideea foarte bune!

 

S-ar putea totusi ca textul "Forumul Daewoo & Chevrolet Club" sa fie trecuta in coltul stanga. Deoarece la pozele mici este un pic deranjant concentrarea mare de text din coltul dreapta. Evident daca se poate realiza din punct de vedere tehnic.

 

S-ar puitea ca unora sa li s epara compozitia naspa cu textul in stanga asta depinde de poza!...Personal, nu ca as fi mare fotograf dar cred ca, daca tot e sa "marcam" pozele (desi nu stiu de ce ne-ar deranja daca cineva ne copiaza pozele si le raspandeste asta nu ar arata decat ca 1, pozele sunt misto si ca 2, forumul e citit). deci daca tot e sa marcam pozele hai sa incercam ceva mult mai simplu si mai putin vizibil eventual doar initialele DCC sau Chevy Club sau nu stiu ceva cu un impact mai putin violent...oricum pozele vor fi clar afectate de textul asta. Cea mai buna solutie (pentru pozele artistice vorbesc) este postarea prin link..pentru celelalte poze (tehnice s.a.) nu cred ca-i atat de importanta marcarea asta...adica se poate face si cu litere mari si cu text nu vad cu ce le-ar afecta!!!

Share this post


Link to post

Pai nu e corect ca o poza facuta de mine (sa zicem) sa apara intr0un calendar (sa zicem). Ala poate scoate bani din poza mea el neparticipand la efortul meu de a-mi cumpara camera foto. A fost doar un exemplu.

 

PS: ar mai merge si un watermark de genul..

post-1228-1164368647_thumb.jpg

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

dreaQ, cred ca modalitate depinde de soft. Nu stiu daca putem face ceva de genul celor puse de tine.

Pozele de pe forum se 'fura' intr-o mare veselie. Unele au aparut prin presa.

Share this post


Link to post

Da tocmai asta spuneam mai sus ca e normal ca pozele sa aibe watrmark. Si am vazut ca apare instant probabil ca e vreun MOD al boardului. Eu am facut manual ceea ce e aproape imposibil de facut in cazul asta. Oricum e foarte bine am dat si mai sus un exemplu de ce sunt de acord cu ideea (si daca nu as fi... :D )

Share this post


Link to post

Se fura poze, idei si articole intr-o veselie de pe acest forum, ignorandu-se cu buna stiinta legile. Aceasta problema a aparut si pe forumul motociclism.ro. Dupa parerea mea marcarea pozelor este foarte buna, fiind chiar mai buna daca s-ar face mult mai clar, astfel incat sa nu se poata face crop pe foto.

Share this post


Link to post

:o fftopic: rog pe cei care vad prin presa vreo poza cu mine, in Playgirl sau altele, sa ma anunte si pe mine :mrgreen:

 

Ontopic, buna ideea cu watermark dar poate ar fi mai indicat sa fie cumva mai discret.

Share this post


Link to post

Eu as propune totusi o marime mai mica a watermarkului.

 

 

Sau: nu se poate pune o conditie in functie de marimea pozei sa aplice diferite watermark-uri?

Share this post


Link to post

Eu cred ca atata vreme cat este un forum public nu avem cum sa interzicem cuiva sa ia pozele de aici si sa le puna unde vrea muschiul lui !Daca are cineva pretentii de copy right ar terbui sa-si scrie pe poza, pana la urma dreptul de copy right al cui e al autorului, sau al forumului!?! NU se poate face nimic ascuns aduca daca ar vrea sa copieze cineva o poza sa nu poata!?!?

Share this post


Link to post

7.4 Informaţiile forumului sunt publice, iar răspunderea pentru conţinutul mesajelor aparţine în întregime autorilor lor. Conform "Legii nr 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe", este interzisă folosirea informaţiilor existente într-unul sau mai multe mesaje fără acordul scris al autorului sau autorilor. În cazul citării unor porţiuni dintr-un mesaj sau a unui sau mai multor mesaje se recomanda precizarea sursei în formatul: "Sursă: Forum Daewoo & Chevrolet Club România - http://www.daewooclub.ro, http://www.chevroletclub.ro".

Share this post


Link to post

Daca vrei sa ai copyright exclusiv asupra celor spuse sau fotografiate de tine, tine-le pentru tine. Daca le pui pe acest forum, o parte din asa zisele drepturi de autor se transfera catre forum prin faptul ca daca iei poza sau textul, macar spune de unde naiba le-ai luat.

In cazul textelor este aproape imposibil sa facem acest lucru.

In cazul pozelor nu este si asta s-a facut. Daca vrei sa nu ai aceea marcare, Vaxxi, in primul post, a oferit solutia. Avand in vedere ca exista optiuni de evitare a acestei chestii, a marcarii, nu se poate spune ca este o IMPUNERE, nu?

Mie personal nu mi se pare corect ca sa am grija de un continut, fie texte fie poze, ca apoi sa fie folosit in scopuri comerciale fara nici un fel de grija. Asa ca daca cineva mai vrea sa faca bani sau sa isi aduca beneficii folosind aceste poze, macar sa faca reclama la forum.

Share this post


Link to post

Sunt total de acord si ma bucur de initiativa luata. S-ar putea sa stim si noi care sunt publicatiile respective, asa, din curiozitate...

Share this post


Link to post

Fotografii de pe forum au aparut, de exemplu, in revista Top Gear Romania (ei zic ca un utilizator al lor le-a pus; in fine - acum nu mai poate).

Share this post


Link to post

Mi se pare foarte corect,pui o poza cu masina ta si te trezesti ca apare nu stiu ce revista,si nimeni nu te intreaba daca esti e acord cu publicarea ei.

Sa se puna in aplicare ideea foarte repede.

Share this post


Link to post

A fost pusa in aplicare :D

Share this post


Link to post

Top Gear Romania poate? zic si eu :mrgreen:

Share this post


Link to post

Sustin ideea...

Un link cu pozele in cauza?

Share this post


Link to post

Da. E la mine in baie. In cosul cu reviste. :D

 

 

PS: O sa fac poze la revista si revin :)

Share this post


Link to post

Da, da, da! Vreau să văd!

Ideea nu e rea, oricum nici grozavă...

Marcajul e discret şi probabil că în puţine cazuri ar afecta informaţia transmisă de poză (s-o lăsăm p-aia cu pozele artistice, că doar e vorba de un forum tehnic cu specific auto, nu-i aşa?). Doar că, fiind discret este şi puţin eficient în a-şi face datoria la care a fost pus.

Vă mai spun o dată: singurul rol real al articolului 7.4 (vezi Mircea mai înainte sau chiar... Regulamentul) este o pledoarie suavă (acum că a devenit recomandare şi nu obligaţie) în favoarea forumului, adică o incitare la... reclamă.

Dacă cineva află că i s-a folosit "opera" şi se simte lezat poate bine-mersi să de-a în judecată "plagiatorul", în baza legii aia cu drepturile. Singura chestie e că... descurajează hoţul (deşi am o bănuială că programele de grafică forte scot marcajul ăsta din cel mult 2 mişcări!).

Oricum, zic că nu strică!

Share this post


Link to post

Da e mai comod sa pui un scris (care se scoate la fel de usor) decat sa dai in judecata pe cineva. Nu cred ca cineva copiaza pozele cu fuzeta plina de noroi dar am vazut pe la "pasiunea pentru fotografie" cateva poze care, recunosc, le-as fi pus si eu in cateva materiale :twisted:

Share this post


Link to post
Eu as propune totusi o marime mai mica a watermarkului.

Sau: nu se poate pune o conditie in functie de marimea pozei sa aplice diferite watermark-uri?

 

 

Marime mai mica, inseamna si stergerea lui mai usoara (sau crop). Nu, din pacate modulul care face marcarea nu stie sa actioneze in functie de marimea imaginii.

 

O sa incerc o alta varianta :-?

Share this post


Link to post

VAXXI, eu unul sunt de acord si chiar sunt de parere ca a fost o idee buna sa se "marcheze" pozele. N-oi fi eu sau altii ca mine artist(i), dar parca ne-am da cu tesla-n xxxxx (cine are asa ceva :tongue: ) daca am vedea ca niste poze ar aparea in nush ce reviste si altii (respectiva revista) ar face bani cu munca noastra.. Salut initiativa si ma bucur ca a fost pusa in aplicare ! :thumbl:

Share this post


Link to post

Cam asa arata watermarkul nou.

daewooclub_la_moeciu.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...