Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Vreau cotiera si huse

Recommended Posts

Sunt hotarat.

Vreau neaparat cotiera. Mi se pare mult mai comod sa conduc sprijinand mana pe ceva.

Cotiera care se poate achizitiona ca accesoriu la Kalos de la dealeri este cam nashpa si spun "cam" pentru ca nu am vazut-o cum trebuie. Ti-o prezinta doar intr-o poza alb negru care, culmea, mai este si diforma.

 

Unde caut si ce sfaturi aveti in privinta selectarii unei cotiere.

 

Si vreau si huse. Nu toti pasagerii trateaza cu respect "iubita" mea :) si au inceput sa apara petele. Problema mare este cu airbagurile laterale care se afla in scaune... Si aici as vrea ajutorul vostru (macar sa stiu daca pot sa montez :( ).

 

PS: Bilutze nu vreau. Nu protejeaza de mizerie si mai fac si pete lucioase pe tapitzeria scaunelor.

Share this post


Link to post

Cotiera , presupun ca este cea disponibila si pe Lacetti 5usi, si sincer , am fost si am stat in Lacetti si respectiva cotiera este putin inutila , sau mai bine zis nu respecta notiunea de cotiera ! de ce ? deoarece este mul prea scurta , si adevaratul folos al acesteia este in trafic , unde esti nevoit sa schimbi destul de frecvent vitezele si astfel ea iti vine in ajutor sprijinindu'ti mana si ne lasand'o sa atarne pe schimbator. Ei de vezi .. la Lacetti , cotiera este doar cu numele , este scurta rau de tot ... mai degraba este pentru aia de stau ca shutii in masina .. intr'o rana :D

... mdeci eu zic sa cauti alta cotiera si eventual rabatabila ... si eventual si cu un mic spatiu de depozitare care poate veni la indemana :)

spor

Share this post


Link to post

:-D o stiu pe aia... nu e aia.

oricum, si una scurta e buna pentru mine pentru ca ma intereseaza pentru drum lung unde am tendinta de a ma apropia de pasager :-D :-D

Share this post


Link to post

pai eu zic in cazul asta sa renunti la tunelul median .. si sa apropii scaunul din dreapta mai degraba ... :D

Share this post


Link to post

:-D eventual sa trag si portiera din dreapta mai aproape sa o folosesc pe post de pseudo cotiera, nu? :)

Share this post


Link to post

Fara inversare de scaune nu se poate?

Nu de alta dar la Kalos ar fi o mare aberatie, chiar daca s-ar putea rezolva tehnic (?) caci airbagurile sunt in scaune.

Share this post


Link to post

La mine n-am inversat scaunele, ba nici macar nu le-am demontat ca sa-mi montez cotiera.

Share this post


Link to post

Perfect. De unde iau si cat costa? :)

Share this post


Link to post

In targ sigur gasesti (Vitan, de ex.).

Share this post


Link to post
:-D o stiu pe aia... nu e aia.

oricum, si una scurta e buna pentru mine pentru ca ma intereseaza pentru drum lung unde am tendinta de a ma apropia de pasager  :-D  :-D

Depinde de pasager. La pariu ca nu te mai apropii :?: :lollol:

pasager.jpg

Share this post


Link to post

am gasit huse in metro. erau perfecte: locuri pentru airbaguri, bancheta spate se putea rabata cu fermoar... minunate. numai ca scria pe ele "schumi" asa ca da-le naiba.

pret:1,7mil

 

 

la intalnire am incercat cotiera lui emi care acum nu mai este a lui emi din cauza originii sale de negustor perfect :) . nu a intrat din cauza reglajului spatarului celor doua scaune. :(

Share this post


Link to post
la intalnire am incercat cotiera lui emi care acum nu mai este a lui emi din cauza originii sale de negustor perfect :) . nu a intrat din cauza reglajului spatarului celor doua scaune. :(

 

Va vine sa credeti ca le-am vandut de 2 ori in aceeasi seara???? :lol:

Share this post


Link to post

nu am avut nici cel mai mic gand sa imi iau coitera pana am probat-o pe cea a lu' Emi...problema a fost ca intra perfect si se sta al naibii de bine...

 

Sa vezi ce misto e acum... 100 km autostrada... 130 - 140 km/h... cu mana din dreapta pe cotiera iar cea din stanga rezemata pe usa... tot cotiera... parca ai sta intr-un fotoliu.. nu la volan...

Ar mai fi o problema... de ce stai asa prea mult.. si caldurica... si autostrada... -> plictiseala... si cam vine mos Ene !!! :P Noroc cu muzichia si friends-ii din masina... :-D

 

Oricum, merci mult emi!!! 8)

Share this post


Link to post

Cotiera de cotiera...

DSCF0757.JPG

DSCF0758.JPG

DSCF0759.JPG

Share this post


Link to post

Adica vreo 90 de euro. :-?

DSCF0760.JPG

DSCF0761.JPG

DSCF0768.JPG

Share this post


Link to post

Well, pare ca tipii aia care au facut-o au cam stors tot ce-au putut ca sa le impace pe toate.

Cateva remarci:

- raman la parerea ca rotitele de la scaune se actioneaza prin spate cu mana de pe partea lor si nu prin fata cu mana cealalta

- probabil ca e putin cam incomod pentru frana de mana, dar pentru o cotiera "adaugata" nu poti cere prea mult; oricum pare ca e si rabatabila de la nivelul cutie de stocat tigari :>

- nuanta aia se potriveste cu siguranta la ceva, dar fiind cam mare cutia nu da prea bine (pentru ochiul meu)

Dar astea sunt carcoteli. E lucratura buna. Pretul? Hmmm, daca altceva nu e, asta e!

S-o cotesti sanatos!

Share this post


Link to post

Mai, nu stiu, dar eu schimb pozitia spatarului foarte usor. Roata se invarte cu, relativ, foarte putin efort asa ca nu ai nevoie de mai mult de doua degete si doar nu ai degete shenckuiane ca sa nu poti sa faci asta.

Toate elementele de pe centru sunt negre. Da bine pe negru. Nu o voiam altfel.

Nu mai am acces (decat chinuit) la port-paharul din spate, asta e singurul lucru care ma deranjeza putin.

Cotiera are o adancitura ca sa poti sa tii mana foarte comod. Asta nu a iesit in poze.

Frana de mana pot sa o trag cu mana peste cotiera, dar oricum nu o folosesc.

 

:banana: One obsession gone. Looking for another.

Share this post


Link to post

come on, da si detalii de unde ai luat-o, montat, pret etc...

 

nu cred ca-s singurul care vrea cotiera :) )

Share this post


Link to post

In sfarsit primul "tuning" pe un Kalos de pe forum! :drinkers: La mai multe!

Sa ti se bucure cotul de ea mult timp de acum inaite! :lavolan:

 

Cum ai prins-o? De fapt cum ai avut acces la suruburile alea?

In cat timp ai proimit-o si cat a costat tot (cu transport)? E sub 100 Euroi, deci cred ca nu ai platit si vama la ea...

Edited by maniakz

Share this post


Link to post

Arata destul de bine...pretul pe site vad ca e 59 de euro...cu tot cu taxe cam la cat ajunge de fapt ?

Am si eu o obsesie : stie cineva cum se scoate capul de la schimbator ? (am mai intrebat odata dar nu mi-a raspuns nimeni..)

Share this post


Link to post

maniakule, ea nu e scumpa. dar platesti transportul ei, al banilor, mai dai si la posta romana... :(

DomnulRobert, fa topic si asteapta desi la intrebarea ta s-a mai raspuns pe forum.

Share this post


Link to post

satorii...uite niste huse(pe care mi le-am pus eu pe masina) si respecta si airbagurile laterale...si se poate deschide si masuta... ! sunt special si pt kalos...na poze :D le gasesti in metro(le-am luat din metro militari...cica ar fi semnate de sumacher...sunt cam 2 mil da merita...o masina am si io :) ) )

post-851-1115012455_thumb.jpg

post-851-1115012497_thumb.jpg

post-851-1115012642_thumb.jpg

post-851-1115012670_thumb.jpg

Edited by zack

Share this post


Link to post

Baga si o poza cu masuta si una cu lateralul scaunului (acolo unde este airbagul) si cu prinderea tetierelor (sa vad cum arata acolo). Daca poti sa faci si un macro sa vedem materialul... ar fi perfect. Husele astea sunt de mai multe tipuri. Mai ai ambalajul? Ce tip scria pe ele?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...