Jump to content
Sign in to follow this  
c0pilu

Rca Nu Acopera Daunele

Recommended Posts

Multumesc pentru raspuns!

Edited by Mircea
Citare inutila a mesajului anterior

Share this post


Link to post

Imi cer scuze. Mi s-au cerut detalii in urma cu ceva timp, cand am afirmat ca de la 27 de milioane am reusit sa iau 46 de la Asiban. Procedura este urmatoarea: se merge la agentul constator cu un scandal monstru. Masina poate fin incadrata in trei categorii de intretinere (satisfacatoare medie si buna). Ei incadreaza masina la "satisfacatoare", stare ce presupune rugina, vopsea sarita, probleme la directie tapiterie arsa si multe alte asemenea tampenii ce nu vor aparea niciodata pe masinile noastre ingrijite. In functie de aceasta stare de intretinere, din pretul de nou al autovehiculului (cam 7000 euro pentru un cielo vechi, intrucat se ia ca reper cel mai slab cielo de pe piata actuala) se scade un COEFICIENT DE UZURA. Acest coeficient este evident colosal in cazul starii de intretinere satisfacatoare: 85%. Pentru un Cielo de peste 10 ani, majoritatea asiguratorilor vor oferi sub 30 de milioane pe baza acestor calcule. Coeficientul ajunge la 63% pentru o stare de intretinere buna dar va puteti declara multumiti daca o vor incadra la stare de intretinere medie, aplicandu-se un coeficient de uzura de 75%. In concluzie, gura mare la asigurator. Ii explicati pe un ton cat mai amenintator (din punct de vedere legal, evident) ca masina nu se incadreaza la stare de intretinere satisfacatoare, este o masina ingrijita, nu pierde ulei si asa mai departe, cerand o reevaluare. In plus cereti in scris faptul ca va ofera DOAR 27 de milioane sau suma de rigoare si amenintati-i cu judecata, opc, csa si alte minuni. E bine sa aveti la indemana pasaje din lege printate sa vada ca v-ati documentat si sa lasati impresia ca ii aveti cu ceva la mana. Mie au refuzat sa imi dea in scris vreo suma. M-au pus sa scriu o cerere pentru a-mi fi reevaluata masina. In urma acestei cereri mi-au dat 46 de milioane. Cred ca puteam sa merg mai departe dar am fost multumit de faptul ca nu m-am lasat prostit de un sistem lacunar. Daca veti citi legea (gasiti pe forum tot ce va trebuie) o sa vedeti ca exista mai multe posibilitati de a calcula o suma maxima de despagubire si veti observa in ce hal exploateaza asiguratorii aceasta lege. Eu m-am pus pe citit si nu am apelat la avocat sau alt ajutor de acest tip. Sa il dai pe vinovat in judecata nu mi se pare o solutie pentru ca va trebui sa platesti un avocat si sa suporti costurile de judecata, judecata care oricum va dura mai mult decat iti vei dori vreodata sa te plimbi prin tribunale.

Share this post


Link to post

Asigurarea obligatorie auto s-ar putea scumpi, în 2008.

Comisia de Supraveghere a Asigurărilor spune că majorarea tarifelor pentru RCA va fi necesară pentru că limitele de despăgubire vor creşte cu 50% anul viitor.

Pentru acest an, limita de despăgubire pentru pagube materiale în cazul poliţelor RCA este de 100.000 euro, iar în 2008 va ajunge la 150.000 euro.

În cazul accidentelor rutiere soldate cu vătămări corporale, limita de despăgubire va fi de 750.000 de euro în 2008, comparativ cu 500.000 de euro în acest an.

De la începutul anului până acum, companiile de asigurări au scumpit poliţele RCA cu aproximativ 45% pentru persoanele fizice şi cu aproximativ 70% pentru firme.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...