Jump to content
Sign in to follow this  
c0pilu

Rca Nu Acopera Daunele

Recommended Posts

A circula regulamentar. B ignora un STOP si il loveste pe A. B ramane fara permis, ia amenda si ii da RCA-ul(unita) la A sa isi repare masina. se fac constatarile si daunele pentru A este de 4000 ron, dar cei de la asigurari ii spun ca nu acopera decat 3000 ron, pentru ca asta e suma maxima pe care o ofera, suma calculata in functie de pretul masinii noi (tico), de vechime (7 ani) si de km (20k).

 

ce poate sa faca A ca sa-si recupereze integral daunele (si de la cine), avand in vedere ca este NEVINOVAT.

 

e posibil ca o masina care costa intre 2000 si 3000 E sa fie evaluata la dauna totala la sub 1000E?

Share this post


Link to post

In privinta RCA nu ma pronunt, dar diferenta poti s-o recuperezi de la vinovat amiabil sau in instanta.

Share this post


Link to post

Are A CASCO? Banuiesc ca nu.

In primul rand trebuie sa verifici daca decizia asiguratorului este corecta de a da doar 3000 RON. Daca este, diferenta o poti primi doar de la posesorul B care este obligat sa o acopere. Din pacate, doar prin judecata daca nu merge pe cale amiabila.

 

In al 3-lea rand ai putea verifica la alte serviceuri daca gasesti pe altii dispusi sa o repare in 3000 ron, in loc de 4000.

Share this post


Link to post

Nu cred ca poti recupera ceva de la cel vinovat. Tocmai pentru asta fac RCA. Ca societatea sa imi acopere mie gresala nu? Ala si-a platit RCAul era in legalitate.

Share this post


Link to post
Nu cred ca poti recupera ceva de la cel vinovat. Tocmai pentru asta fac RCA. Ca societatea sa imi acopere mie gresala nu? Ala si-a platit RCAul era in legalitate.

 

Eu cred ca RCA-ul acopera pana la o anumita suma. Cred ca daca pocnesti rau un Ferrari de ex. esti bun de plata oricum (peste suma pe care o da RCA-ul). Din moment ce ai comis-o nu poti sa ii spui pagubitului ca asta e, indiferent de pagube el poate fi despagubit doar pana la o suma. RCA-ul este obligatoriu pentru ca majoritatea accidentelor nu depasesc sumele acoperite. Dar nu poti face o asigurare care sa acopere orice pana la orice suma.

Share this post


Link to post

Ala are oricum casco la fierarii. :D Dar eu credem ca daca ai RCA esti acoperit. Nu stiam ca respectivul iti poate cere in instanta alti bani (pagubitul).

Share this post


Link to post

Are casco la ferrari, dar casco o sa-si recupereze banii de la rca si de la vinovat daca rca nu acopera complet.

Share this post


Link to post
dar casco o sa-si recupereze banii de la rca si de la vinovat daca rca nu acopera complet.

 

practic, ai asigurare dar tot trebuie sa platesti. daca in cazul unui banal tico rca-ul acopera o treime din cat ar costa unul asemanator, nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca accidentezi o masina mai "exotica".

 

rca nu acopera nici macar paguba produsa de o tamponare la 35 km/ora...

Share this post


Link to post

"A" si-a dus Tico-ul la un service agreat de Unita ? S-a facut initial o constatare cu inspectorul de daune si s-a convenit asupra sumei maxime sau service-ul a facut nota de plata fara o consultare tripartita : A-Unita-Service?

Legal suma maxima pe care poate sa o despagubeasca societatile de asigurari este muuult mai mare decat un Tico. Problema este de bun simt intre valoarea facturii si pretul masinii uzate. In mod normal se poate rezolva fara a-l da in judecata pe B. (Acesta la randul lui ar da in judecata Unita si ar castiga).

Eu anul trecut am avut un accident cu o Dacie din 1981 din vina celuilalt. De la inceput cel de la Asirom a zis ca o pot face oriunde cu conditia sa nu depaseasca 16 milioane. (era varza toata partea stanga). Cu suma stabilita am intrebat la primul service si dupa ce s-au codit un pic, au luat legatura cu asiguratorul (se cunosteau ,evident) si s-au incadrat in pret. Masina am vandut-o dupa 6 luni cu 15 milioane. Deci, se poate.

Share this post


Link to post
"A" si-a dus Tico-ul la un service agreat de Unita ? S-a facut initial o constatare cu inspectorul de daune si s-a convenit asupra sumei maxime sau service-ul a facut nota de plata fara o consultare tripartita : A-Unita-Service?

Legal suma maxima pe care poate sa o despagubeasca societatile de asigurari este muuult mai mare decat un Tico. Problema este de bun simt intre valoarea facturii si pretul masinii uzate. In mod normal se poate rezolva fara a-l da in judecata pe B. (Acesta la randul lui ar da in judecata Unita si ar castiga).

 

constatarea a fost facuta la service (a fost necesar un elevator). au participat: reprezentant service, inspector unita si A

Share this post


Link to post

Salut. In urma cu ceva saptamani am fost lovit de un taximetrist. Devizul estimativ pentru masina mea (Daewoo Cielo) este de 7000 RON. Masina este fabricata in 1995 si are 106.000 km. Am mers la Asiban sa mi se faca constatarea daunelor. Acestia mi-au spus s-o duc la service, sa scot deviz estimativ cat calculeaza ei suma maxima despagubita pt automobilul meu. Dupa o saptamana de amanari ma anunta agentul foarte senin ca pot fi despagubit cu 2700 RON. Evident m-am apucat sa citesc legi si sa ma cert cu ei. Se pare ca omul mi-a incadrat masina la starea de intretinere satisfacatoare [desi conform legii masina mea se incadra cel mult la medie daca nu la buna] aplicand un coeficient de uzura de 85%. In realitate, pentru a ajunge de la o suma de 7500 euro (pretul unui cielo nou) la 27 de milioane de lei, s-a scazut un procent de 89% ceea ce este imposibil din punct de vedere legal. In considerare ar fi trebuit sa se ia si numarul de km al masinii. Se considera o medie de 12.000 km pe an iar pentru fiecare 1000km pe care masina ii are in plus sau in minus fata de medie, se aduna respectiv scad 0.5% din coeficientul de uzura. Asta mi-ar scadea mie coeficientul respectiv cu 19%. Legea mentioneaza din pacate ca nu se poate scadea sub o anumita valoare. Astfel, indiferent de starea de intretinere la care este clasificata masina, folosind argumentul kilometrilor sub medie, trebuie sa ajung la un coeficient de 63%. Or daca din 7500 euro scad cei 63% ar ramane o suma mai mare de 70 milioane cat imi trebuie sa repar masina. Daca cineva imi poate confirma corectitudinea calculelor mele pe baza legii ( http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...st&p=195309 ) sau sa-mi arate modul corect de calcul, as merge pana la avocati, opc, csa si asa mai departe. O masina care functiona excelent si arata impecabil, trebuie adusa in aceeasi stare ca inainte de accident. Platim toti aceeasi asigurare fie ca este vorba de masini noi sau vechi. Nu este corect ca in functie de posibilitatile fiecaruia de a achizitiona o masina sa fim tratati diferentiat...

Share this post


Link to post

Am ajuns la o solutie de compromis...sunt despagubit 46 milioane.

Share this post


Link to post
Am ajuns la o solutie de compromis...sunt despagubit 46 milioane.

 

Te rog sa imi spui si mie cum ai ajuns la compromisul asta? Am si eu nevoie de asta.

Share this post


Link to post

Salut.Spune-ne si noua ce ai descoperit in materie de legislatie in caz ca doamne fereste patim si noi asa ceva .

Share this post


Link to post

Cielo gle 96, full option, cutie automata (deci pret de nou mai mare) 52k reali, tinuta in garaj, bibilita si ocrotita cat se poate, stare de functionare ireprosabila, consumabile si revizii dupa manual si la reprezentanta.

Pe 11 iulie fiind ziua mea ma pune dreaqu sa ma duc incarcat cu bunatai la slujba si ca sa nu iau taxiul sau Dacia pe care o hingheresc zi de zi, scot limuzina din garaj si ii dau bice. Ajung la munca, o parchez regulamentar si dupa o jumatate de ora ma anunta o colega ca afara este vanzoleala mare pe langa masina mea. Ies afara si imi pun mainile in cap, masinuta mea care in 11 ani nu avea decat cateva urme de zgarieturi pe capota de la motor facute de pisica cea obraznica a nevesti-mi(manca-i-ar coada) stiu (si pe a mea) avea curul facut praf si de la usile din spate indoit sasiul spre stanga. Idiotul care a intrat in ea a proiectat-o in alta masina care era parcata alaturi dare si ea a lovit-o pe cea din fata.

Mers la politie, la constatare totul normal(tipul avea rca la asiban) trecut tot ce era vizibil pe constatare, cerut deviz estimativ si o eventuala reconstatare.

Aici vine marea magarie, serviceul (reprezentanta Daewoo) cu care asiban are decontare directa si care imi fusese recomangat de ei imi dau cu aproximatie 68 milioane( 6800 ron) ma duc la asiban si astia imi evalueaza masina inainte de accident la 40 000 si ca imi dau maxim 30 000 rol, mi-a incadrat-o in cea ma proasta categorie de exploatare( dupa ce la constatare acelasi inspector mi-a zis ca rar a vazut o masina cu atata vechime sa arate ca noua),

INTREBARE:

Cine imi poate spune si mie cum pot sa combat un asemenea abuz? Cum pot sa ii oblig sa fie corecti in evaluarea masinii?

Nu au respectat nici macar un criteriu di grila de evaluare din legea asigurarilor 3108/2004 care ete inca in vigoare?

Va rog, daca stie cineva sau poate sa imi dea un "pont" Nevinovat, alergat pana la epuizare pe caldura asta, concediu fara masina, spagi si sa mai scot si 40 ooo de bulioane din buzunar?

Share this post


Link to post

:o fftopic: Cat au zis ca-ti dau despagubire, 30.000ROL (3RON)????

Share this post


Link to post

Daca firma de asigurare si constatatorul au facut magaria, oarecum fiind acoperiti dpdv legal, nu iti ramane decat sa il dai pe cel ce ti-a lovit-o in judecata! :(

Share this post


Link to post
:o fftopic: Cat au zis ca-ti dau despagubire, 30.000ROL (3RON)????

Scuze, 30 000 000rol sau 300 ron.

 

Daca firma de asigurare si constatatorul au facut magaria, oarecum fiind acoperiti dpdv legal, nu iti ramane decat sa il dai pe cel ce ti-a lovit-o in judecata! :(

Am inteles ca de anul acesta nu a mai castigat nimeni in instanta, judecatorii merg pe solutia ca daca societetea de asigurari la atat au evaluat masina, atat face si vinovatul nu mai are nici-o raspundere.

Share this post


Link to post

Nu poti apela oare la evaluatori neutri ?

E absurd sa ramii fara masina datorita unui inspector de asigurari care are proceduri idioate trasate de sefii lui ca sa plateasca mai putini bani pentru daune .

Nu mi se pare corect ca nici cel vinovat pentru o suma de 1000 -3000 ron sa nu poata fi acoperit de RCA .

Daca legea a fost facuta de asiguratori in nici un caz nu vor iesi in paguba , dar nici asa nu mi se pare normal .

Share this post


Link to post

Din pacate raman cu o paguba se 4000 ron. Pe unde am fost si m-am interesat am primit acelasi raspuns, legal nu am ce sa fac. Asa ca aveti grija unde parcati!

Share this post


Link to post

Il poti da in judecata pe autor pana la completarea sumei necesara reparatiilor. E de durata, dar vei castiga.

Share this post


Link to post

Ca insider, ma indoiesc ca vei putea castiga in instanta ceva de la vinovat. Singura solutie este contestarea in instanta a calculului valorii reale prin adaugarea imbunatatirilor daca exista si prin incadrarea corecta ca stare, criteriile fiind date de lege, deci unice. Intr-adevar starea de baza este "satisfacator" si nu tine de inspector, ci in general este stabilita de seful de serviciu in urma unui adevarat "circ"...

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...