Jump to content
Sign in to follow this  
laurentziu83

Cuiere pentru Matiz

Recommended Posts

Am vazut azi in manualul de utilizare al masinii o referire la cuierul de haine al masinii. Cuier n-am insa si cred ca nu are mai nimeni (cel putin la versiunile inferioare). S-ar gasi de cumparat asa ceva? Mie mi-ar fi foarte util la drum lung ca sa nu mai las haina aiurea pe bancheta din spate. Sau macar un cuier cum exista la Ford Transit, care se prinde intr-un surub, daca nu cumva e asemanator.

Share this post


Link to post

Exista un fel de umerase care se prind de barele metalice ale tetierelor scaunelor din fata si care in lipsa pasagerilor din spate permit transportul hainelor, mai ales in sezonul rece, in conditii optime. Se pot pune si ude sau cu zapada pentru ca se scurg pe covorasul din spate.

N-am vazut in .ro si daca cineva gaseste, este rugat sa dea alarma pe forum.

Share this post


Link to post

Am vazut asa ceva la un WV Sharan la service in Focsani dar cred ca erau din dotare. Se prindeau intr-adevar de tetiere. Dar ma interesau mai degraba cuierele de care am zis mai devreme, pentru ca cele prinse de tetiere erau destul de mari, metalice si cam trebuiau demontate (cand mergi cu cineva in spate cred ca sunt criminale). De hainele normale daca se uda cred ca exista alternative sa le usuci.

Share this post


Link to post

:aloooecineva: N-am priceput. Stau langa masina, in ploaie sau ninsoare sa-mi usuc haina? :shock:

Share this post


Link to post

Le scuturi inainte :wink: Nu mi-as lua ditamai fieroangele sa-mi pun la tetiere, nu mai vorbim de spatiul mic din spatele soferului ca sa am ce demonta cand se aseaza cineva in spate. Mai bine se monteaza cuierele de care am spus si se pune o punga pe bancheta in locul unde se atinge cu haina ca sa nu se ude, murdareasca etc si ai rezolvat problema.

Share this post


Link to post

Oameni buni, da' un umeraş atârnat de "mânerele laterale stabilizatoare" ce-are ?? :shock:

Share this post


Link to post

Umerasul cu haine atirnat de minerele laterale, pe mine cel putin, ma impiedica sa ma asigur ca lumea. Mai ales daca e pus la geamul din dreapta spate, dar si la cel din stinga ma deranjeaza. Pentru cine nu intelege de ce, eu intorc capul ca sa ma asigur, nu ma bazez doar pe oglinzi, tre sa vada okiu meu!

 

Solutia cea mai practica si ieftinache pe care am gasit-o a fost sa iau un umeras si sa-i strimb agatatoarea, in asa fel incit sa-l pot prinde de unul din picioarele tetierei. Asa nu mai deranjeaza de loc.

Share this post


Link to post

...

 

Deja in 2009 se gasesc umerase care se agata de tetiere cam la orice supermarket (Carrefour, Metro, Cora), magazine de bricolaje si benzinarii. Pret aproximativ intre 35 si 90 de lei, depinde de magazin si fabricant. Am luat 2 si sunt supermultumit de ele, tin hainele bine si drepte.

Edited by tolin
Citare inutila

Share this post


Link to post

in matiz? poze pls

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...