Jump to content
Sign in to follow this  
vasiledintomis

15.000 Euro Ce Masina Sa Aleg?

Recommended Posts

Asa totdeauna vei gasi un cusur... ma rog fiecare dintre noi cauta masina ideala, sotul/sotia ideala etc. Cu ce ne alegem... ?

 

Oricum, e bine ca a picat de pe lista Pejo, nu de alta, dar la fiabilitate stau cam rau, s-ar putea sa-i intreaca pe Renault. La atatia bani, nu cred ca are rost sa iti iei ceva din clasa mica (ziceai mai devreme de Opel Corsa). Daca e Opel, sa fie macar Astra cel nou, nu Classic. Un Golf nu intra in banii astia ?

Share this post


Link to post

Un golf intra in banii astia doar sub forma de octavia :D .

Mai intra new Astra 1.9CDTI 120 cai 6 trepte Cosmo . Sau megane.

 

:o fftopic: E pt tine sau pt vasile?!?

Share this post


Link to post

1. Orice masina iti vei lua , in mod sigur nu vei avea problemele care te-au disperat la Tico. (Iti doresc sa uiti si unde e service-ul).

2. Daca ai 1.85m si banuiesc ca iti iei masina pt. mai multi ani, cand e posibil sa ai si copii sau macar sa-ti mai creasca burta :P , si daca la Seatul Cordoda ti se pare mic spatiul, atunci , la banii astia ti-as recomanda cu caldura sa nu-ti iei auto din clasa mica. Iti permiti lejer din clasa compacta.

3. Probleme , daca e sa ai ghinion poti avea si cu BMW , VW, Opel (stiu cazuri concrete) asa cum Peugeotul, Skoda, Hyundai-ul, Renault-ul (desi mai slab cotate) pot sta departe de service-uri (tot cu exemple cocrete printre cunoscuti). Singurele de care n-am auzit ca ar avea probleme ( la nimeni) au fost Toyotele. Nu ca as fi fan, dimpotriva, ca design nu-mi plac deloc.

4. Pentru ca nu ai spus clar ce te-ar interesa ( ziceai ca vrei peste 70 CP, insa nu accepti motorizarea de 90 a 307-lui ), iti plac cele mici (dar nu ai loc) si nici nu ai profilul completat (pentru a deduce alte eventuale necesitati) - nimeni in afara de tine nu va putea sa aleaga o masina care sa ti se potriveasca. Eu unu, observand ca vrei costuri mici (si te-ai si plans odata ca erai cam in impas cu banii sau cam asa ceva) as lua ceva de 16000 lasand 1000 pt. asigurari si eventuale neprevazute plus motorina sa ma plimb cu jucaria pana iese din garantie din cauza kilometrilor... In plus cred ca ai consultat toate site-urile, nu?

5.Vezi ca la 307, Fiesta, Megane si Astra sunt in perioada asta reduceri consistente. In mod sigur in decembrie se vor inmulti ofertele.

 

Eu personal daca as avea suma asta, fara sa fac imprumut pentru ea (!) , mi-as lua un Forester (eventual turbo) sh de 3 ani cu pana in 60.000 km ( daca ar trebui sa fie noua - o Octavia) - dar nu m-a intrebat nimeni, asa ca... Tie, daca iti place cum arata Corolla, ar fi o solutie buna desi pretul reviziilor e cam maricel - dar nici nu vei calca alta data pe acolo.

 

P.s.

Ba golf, daca e musai, se poate lua : Trendline 2 usi 2.0 sdi 12.840 cip, pana la sportline 1.9 tdi 13.300 cip

Edited by Bel_Ze-but

Share this post


Link to post

Unde e sportlineul ala la 13 mii?

10.pdf

post-775-1163622503_thumb.jpg

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Adevarul e ca toate subiectele care s-au dschis pe tema ce masina sa imi iau in valoare de xxxxx€, s-au terminat nasol pentru cei care erau din tabara sfatuitorilor. De obicei cel care pune intrebarea nu vine cu nimic concret despre preferinte (benzinara, diesel), despre necesitati (fam numeroasa, sunt un tip sportiv, imi plac spatiile largi, am de facut drumuri in tara, am de facut numai drumuri in Bucuresti etc), despre gusturile personale (imi plac alea clasice, imi plac masinile sport, nu suport marca X) si altele.

Nu numai atat, dar nici macar nu intervine destul de des (cel care pune intrebarea), astfel ca repondentii sa nu o ia pe aratura.

Pana la urma daca tu nu vii cu nici un fel de detalii, noi la ce draku ne pierdem vremea? Ca sa zicem de fapt, fiecare ce si-ar dori de banii astia, nu? La ce te ajuta?

 

Si draga vecine belzebut, nu mai pune pe acelasi palier de risc BMW cu pejo, nemtii cu francezii in general. SI uite cum cadem in pacat, ca o luam prea in serios, iar omu' sta la umbra si nu zice nimic!

 

Si da, intradevar cu Toyota n-ai treaba la fiabilitate.

Share this post


Link to post

Mea culpa : Sportline-ul era Polo. Mii de scuze pt. dezinformare, sper ca nu a facut deja comanda.

Ramane la Golf Trendline-ul. (dealtfel, daca nu eram imbecil si citeam , observam ca o motorizare mai puternica plus o echipare superioara = doar 500 euro, ceea ce ...)

 

Pt. Moshu : stai linistit, ca si eu , ca si Cielofan sunt fan BMW si filogerman (in domeniul tehnicii in general). Ideea era ca stiu cazuri (concrete) care infirma ceea ce toti stim : ca alea frantuzesti sunt mai proaste decat alea nemtesti. sunt evident cazuri izolate, dar exista si tin cont doar de bulan (daca faci legatura cu ce Tico a cumparat vasile...) . Daca conform sfaturilor noastre va lua Toyota si va ajunge cu ea in service , iar un vecin cu 307 nu va deschide niciodata capota ? E o probabilitate mica, dar exista. Cumnatul meu are un Megane cu care merg si eu in concedii el fiind marinar, si masina aia daca nu intra un Range Rover in ea nu stia ce-i ala service (dealtfel nici dupa reparatie nu s-a cunoscut nimic, iar eu am testat-o la maxim!)

Edited by Bel_Ze-but

Share this post


Link to post
Si draga vecine belzebut, nu mai pune pe acelasi palier de risc BMW cu pejo, nemtii cu francezii in general.

Moshule, sa vezi ce coada este la service-urile Auto Bavaria ! Despre preturile la intretinere nici n-are rost sa discutam, sunt clase diferite.

Share this post


Link to post
doar 500 euro, ceea ce ...)

 

Care 1000 de euro?

Deci omul a zis ca vrea un diesel cat de cat puternic , dotari si probabil 4/5 usi. Trendlineul 1.9TDI este entry level si la 5 usi e 17.5k . Bine, la G5 Trendlineul include chiar si climatic standard ( la G4 la trendline aveai ABS, 1-2 airbaguri si aerul pana la parbriz in standard ) .

La toyota mi se par deranjante reviziile la 7500km .

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post
Cumnatul meu are un Megane cu care merg si eu in concedii el fiind marinar, si masina aia daca nu intra un Range Rover in ea nu stia ce-i ala service (dealtfel nici dupa reparatie nu s-a cunoscut nimic, iar eu am testat-o la maxim!)

 

Megane 1 si 2 sunt singurele masini franta care se comporta conform clasei lor, si nici nu prea vad service. Asta tot din observatii personale, recunosc. Sa-ti zica CieloFan, ca are masina de servici un Megane.

Share this post


Link to post

1. "Care 1000 de euro?" --- Era vorba de 500 de euro intre Golf Trendline si prostia care o zisesem citind gresit Golf Sportline in loc de Polo sportline ( 13.300-12.800)

2."Deci omul a zis ca vrea un diesel cat de cat puternic , dotari si probabil 4/5 usi." ---- A zis clar sa aiba peste 70 cp, ceea ce se poate. De unde ai dedus 4/5 usi, ca n-a specificat ? Poate ii place omului aspectul sport , nu ? De unde sa stim daca nu confirma/infirma ?

 

In nici un caz nu as lua asa ceva. Am spus doar ca e posibil , nu si recomandabil (se vede clar din ce am scris mai sus ) Si , vorba Moshului, scriem sa ne aflam in treaba, ca tot e pauza la meci.

Edited by Bel_Ze-but

Share this post


Link to post
sa nu faci confuzie cu vechiul 90 cp care avea capacitatea de 2000 cmc (asta intradevar era mai puturos).

Cred ca de acel motor vorbeam :) >- (deci am confundat)

ps : Oricum, eu daca as fi avut 15000 ma uitam la un ford focus eventual...daca as fi putut sa mai "intind plapuma" un ford mondeo (moartea mea). Sau de ce nu un opel astra... :rolleyes: (dar negru sa fie). Parca zicea un coleg de forum (mai demult) ca s-ar invarti pe la 15 mii cu dotari frumusele.

Share this post


Link to post

La Mondeo-urile vechi de 4-5 ani incepe sa se cojeasca vopseaua de pe praguri. Stiu cu siguranta pentru ca am cautat cu un prieten (vroia sa-si i-a unul second... am umblat prin jumatate de tara asta vara si pana la urma si-a luat un Audi A4 :) ). Toate aveau problema asta.

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

Ford Focus se incadreaza in 17k Euro si are o bruma de optiuni la banii astia, 4 ani garantie suna foarte bine, intretinerea este ca la orice masina diesel de import iar motoarele tin cit sunt in garantie.

Share this post


Link to post

toyota corolla are oferta acum de 6 ani garantie...cred ca nu exista altceva mai bun in aceasta clasa

Share this post


Link to post

La banii astia poti sa te uiti la Opel Astra (modelul nou) sau un Corsa full(cred ca iti si mai raman bani) sau la Toyota. Eu la astea m-as orienta. La VW iti iei un Golf cam chel sau un polo full. La frantuzesti nu m-as arunca(mai ales Renault) pt ca sunt ffff proaste si au preturi mari , foarte mari la piese si revizii.

Share this post


Link to post

M-am urcat in Corsa noua ieri. O prefer pe cea veche. Asta este o jucarie cu design frumos, dar doar o jucarie. Spatiul interior e micut.

Share this post


Link to post

Ieu as lua un Lancer 2.0l la 12.700 CIP. De restul banilor as baga benzina...

Share this post


Link to post

Ai mei tocmai si-au cumparat un Focus 1.6 TDCI, 110CP, cu 16.050 euro. Au beneficiat de o oferta de 2000 de euro reducere la pretul DDP. Nu are sens sa incarc pagina cu tot felul de detalii tehnice, dar daca iti place masina, da o fuga pana la Ford, mai ales ca in Constanta am vazut destule Forduri pe strazi, ceea ce inseamna ca ar trebui sa aiba si service-uri, ma gandesc...

 

PS oferta este inca valabila, masina se numeste Focus Trend Champions League 2007, uite si un link: http://www.ford.ro/index,16,368

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post

motoarele diesel de pe ford sint cele de pa peugeot/citroen hdi

Share this post


Link to post

Corect. Insa motoarele sunt foarte fiabile, sa stii. Am vazut Fiesta din 2003 care a venit acum doua luni la revizia pentru 450.000 km. Foarte reali. Motorul era 1.4 TDCI, de 68HP. Fordul pacatuieste la alt capitol, nu la motoare :)

Share this post


Link to post

Mai sa fie de cind au ajuns Fordul(pejo) sa faca diesele fiabile ? Ca lumea se plange de motorasul de 1.4 de pe 207 iar daca imi aduc bine aminte ai tai au vandut masina (Fiesta) tocmai pt ca facuse 100k km :) )

Share this post


Link to post

:o fftopic: Nu chiar, ci pentru ca iesise din garantie :) . Si cred ca oricine ar cam vrea sa vanda o masina pe care-a luat-o noua si a carei garantie s-a terminat, indiferent de cat de fiabila se spune ca este sau cati km ai facut cu ea.

 

On: cine a mers atat cu fiesta cat si cu 206 (207-le nu stiu cum e) poate sa spuna cam cum se simte diferenta intre aceleasi motoare montate pe 2 masini diferite. Si in favoarea cui este aceasta diferenta...

Share this post


Link to post
De restul banilor as baga benzina...

 

Care rest ? Mitsubishi nu are taxe 30% in afara tva-ului ? Am inteles ca vrea cu 17000 banii jos, nu in leasing ( altfel nu era asa de preocupat de costurile ulterioare ).

Share this post


Link to post

Scuze era vb de 206,m-a luat modelu pe dinainte :) ).

Eu am mers si cu una si cu alta si se misca fix identic si la fel .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...