Jump to content
Sign in to follow this  
vasiledintomis

15.000 Euro Ce Masina Sa Aleg?

Recommended Posts

Care rest ? Mitsubishi nu are taxe 30% in afara tva-ului ? Am inteles ca vrea cu 17000 banii jos, nu in leasing ( altfel nu era asa de preocupat de costurile ulterioare ).

 

Poate sa ia in leasing pe 1 an, cu avans 70%.

Share this post


Link to post

Poate, dar el vrea musai diesel- asa a zis ; poate e singura specificatie clara nemodificata ca puterea minima de 70 a cam schimbat-o (nu-i ajung 90 de la Peugeot) iar suma a ajuns din 15 in 17 mii.

Edited by Bel_Ze-but

Share this post


Link to post

Pacat ca nu te gandesti la Un Megan 2 Sedan Diesel de 100CP.

Se vorbeste prin targ ca sunt masini proaste si te costa mult piesele.

Sa fim seriosi. Gura targului nu o astupi nici cu pamant :)

 

Eu am un Clio Diesel si merge de nu are aer de 1 an de zile.

Piesele sunt scumpe peste tot, macar ai la alegere intre varietatea de service-uri pentru Renault daca ai vreodata nevoie.

Toti cunoscutii mei care au Megane nu au avut nici o problema majora care sa ii bage in service.

Toate masinile sunt facute dupa aceleasi standarde, mai putin poate japonezele...

Share this post


Link to post

Corect. Pacat ca Renault nu sunt masini.

Share this post


Link to post

Lucian las-o moarta ca nu e chiar asa, Reno face masini mediocre si atit. Ca si piese nu e dracu asa negru este adevarat dar renourile nu rezista multi km si pretul de revanzare este foarte mic .

Este o vorba:exceptia confirma regula, deci ...

Si mai este o vorba : cit dai atita face, sau poate reno are vreo tehnologie NASA :scarpin:

Share this post


Link to post

Vad ca totul incepe sa devina un razboi intre pro si anti masini frantuzesti, japoneze, nemtesti ...

 

Iar saracului Vasile o sa i se evapore banii pana va citi (cand va intra pe site) toate cele. Sau poate ca acum e la bordul unui yacht cumparat cu 21.000 (crestere de buget) si cu motor Mercury - cu putin peste cai 70 CP (adica 225) . Zic si eu, nu dau cu paru' : daca tot n-ai spus cam ce ti-ar trebui, pot face prezumtia ca fiind la Constanta ar fi util si asa ceva.

In rest, nu te supara : ca noi toti am vrut sa te ajutam desi este foarte clar ca mai mult te-am bagat in ceata !

Share this post


Link to post

Nu asa.

 

Corect era:

 

 

Ca de obicei...

Vad ca totul incepe sa devina un razboi intre pro si anti masini frantuzesti, japoneze, nemtesti ...
... si castigatorul este Logan.

 

 

=))

Share this post


Link to post

Cea mai buna masina este cea care-i place la 17oooEUROi .PUNCT.

 

PS> bai Satori ...cistigatorul era doi Logani (la banii astia :o )

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

:o fftopic: Sau un Steppe full options :mrgreen:

Share this post


Link to post
as lua ceva de 16000 lasand 1000 pt. asigurari si eventuale neprevazute plus motorina sa ma plimb cu jucaria pana iese din garantie din cauza kilometrilor... In plus cred ca ai consultat toate site-urile, nu?

Eu as lasa si mai mult din banii astia. Cand te uiti prin optiuni si vezi ca mai vrei si aia, si aia, etc sau dupa ce iti vine masina sa vrei sa fie spalata, ceruita, cu jante de aliaj, cauciucuri de iarna calumea, sistem audio etc, eventual sa te mai si plimbi ceva kilometri buni, ai sa plangi ca nu ti-ai ales o masina mai ieftina pe care sa o faci cum vrei. Eu si acum visez la un Matiz full, (daca ar fi avut si 4 cilindri nu era rau) jante de aliaj, cauciucuri de iarna-vara, cutie automata, full la benzina tot timpul, sistem audio performant, etc, etc si sa ma plimb unde as vrea cu el, o tura prin Europa etc, etc, in loc sa merg cu o masina mai scumpa dar la fel de mediocru ca si inainte. Dar doar visez...tre sa ma trezesc.

Share this post


Link to post

Aici nu sunt de acord. Dau Epica ca exemplu la cele spuse de tine:

 

- jante de aliaj 17"

- cauciucuri good-year (all weather ce-i drept dar tind sa cred ca nu sunt chiar nasoale)

- sistem audio cu 8 boxe, cd changer cu 6 disc-uri MP3

- cutie automata

- alte detalii ca: pilot automat, tapiterie din piele incalzita, scaun electric la sofer pe 8 dimensiuni, senzori de parcare, senzor de ploaie automat, oglinda heliomata, 10 airbag-uri, deschiderea portbagajului de pe cheie etc.

 

Sunt de parere ca producatorul stie sa faca o masina mai bine decat ai face-o tu pe bucati (unii ar putea folosi termenul tuning). Aici bineinteles ma refer la producatorii adevarati de masini, nu la cei europeni.

(http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=166926)

 

 

Rezervorul nu e tot timpul plin, decat in ziua in care trec pe la benzinarie, dar cred ca problema asta o are toata lumea ;)

Share this post


Link to post
Aici bineinteles ma refer la producatorii adevarati de masini, nu la cei europeni.

Asta-i din categoria.. nimeni ca noi si ai nostri :mrgreen: Probabil ca nici VAG, nici BMW nici Mercedes, nici SAAB.. habar nu au sa faca masini. =)) Scotand citatul din postul tau, sunt de acord de altfel ;) Dar.. @hawkeye, un oarecare simt al masurii, ne-ar feri de multe situatii jenante.

In privinta service-urilor si in general a serviciilor, e dezastru in romania pe toata linia.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Aici nu sunt de acord. Dau Epica ca exemplu la cele spuse de tine:

 

Cu asta ai spus tot.

 

Joke :) )

 

Pana la urma inculpatu' ce zice? Sau si-o fi luat deja masina si a uitat de noi... :) )

Share this post


Link to post

@hawkeye tu crezi ce spui sau spui ce crezi =))

Share this post


Link to post
Aici nu sunt de acord.

Stai ca n-ai inteles. Am zis ca mai bine iti iei o masina mai ieftina cu accesorii dupa care iti curg balele, gen cutie automata, decat o masina mai scumpa dar cheala, in care sa apari mai barosan, ca asa e romanul. Eu, daca as fi in situatia de a ma incadra la modelul x, si vine cineva sa-mi spuna ca m-as incadra si la modelul Y, putin mai scump, mai degraba m-as uita la ce optionale as putea pune la modelul x decat sa-l iau pe y mai chel, doar ca as avea alta masina vazuta mai bine.

Normal ca producatorul va sti sa monteze mai bine aceste accesorii, din pacate la unele din ele cere preturi nesimtit de mari.

Share this post


Link to post

Cu asta sunt de acord :)

 

@BogdanG: Dovada este faptul ca am ales Epica in loc sa-mi cumpar ca tot romanul Passat Diesel.

Share this post


Link to post

Va multumesc pentru sugestii si le consider foarte utile...Cineva spunea ca am cam schimbat foaia ...de la 70 cp nu-mi ajung nici 90...din moment cu cu 500 euro peste puteam sa-mi iau un motor cu 20 cai mai mult (peugeot 307) eu zic ca merita..Pacat ca nu se gasesc in rom si se aduc in 2 luni minim.Sa revenim...m-am orientat catre un Opel Astra Njoy 1.7 cdti 100 cp ...pret 16.700...Imi place designul interiorul si puterea ...pretul e un pic cam mare...dar nu pot sa mai astept inca 3 luni ca sa-mi iau altceva.Plus ca e masina germana.

Daca asteptam si imi luam 307 am citit si pe aici si pe alte forumuri ca sunt probleme tehnice de gen volanta picata in 30 k km

Ps: am ramas masca cat de repede s-a umplut postul asta :)

Share this post


Link to post

Felicitari pentru alegere!! Parerea mea...este ca nu se compara 307 cu astra :X

Edited by zack

Share this post


Link to post

Aveau 3 masini disponibile: 2 albastru inchis

una din ele era cu climatronic,jenti in plus si era 17.300 (daca era dupa mine o luam pe aia)

cealalta identica cu varianta pe care am oprit-o eu

 

Cea de-a treia(si aleasa) este un gri metalizat putin inchis(decizia tatalui meu).Are ca dotari:

Exterior

Bară de protecţie spate cu bandouri de protecţie în

culoarea caroseriei,Carcase oglinzi în culoarea caroseriei

Oglinzi exterioare reglabile electric cu încălzire,Mânere exterioare uşi în

culoarea caroseriei,Grilă frontală cu bară cromată

 

Interior:

Ornament bord Micro Tech Silver"

Scaun şofer reglabil manual 4 directii

geamuri electrice fata

Tetieră centrală spate, textil, reglabilă

Tetiere scaune spate, tapiţerie textil, două, la exterior

Scaune fata confort

Cadrane bord negre cu inele negre cu decor cromat

Servodirecţie electrohidraulică, efort variabil

Volan cu trei spiţe cu două capace de culoare gri închis

Aer condiţionat, manual

Pachetul Fumători (brichetă şi scrumieră)

 

 

Audio

Radio CD30(mp3) cu 6 difuzoare

Afişaj info triplu (timp, dată, temperatură exterioară)

 

Siguranta

Cheie de contact pliabilă

Închidere centralizată cu telecomandă

Airbag-uri frontale şofer şi pasager şi airbag-uri laterale

ABS

 

Roti

Jante din oţel 16"

Roată de rezervă din oţel,fullsize

 

Optionale puse:

Comenzi pe volan

Bancheta spate fractionabila

Edited by vasiledintomis

Share this post


Link to post

In sfarsit! Felicitari pentru alegere si bine ca ti-ai adus aminte de noi, ca altfel se mai discuta aici pe cateva pagini bune :) )

 

Parerea mea este ca ai ales foarte bine. Daca mai are vreo importanta :)

 

PS Pentru cei care nu cred in problemele lui pejo 307, chestia cu volanta de care am pomenit si eu si Vasile in final, nu este un caz izolat: este un defect de fabricatie la toata seria, cel putin cea de acum 3 ani. Informatia este de la "ei", adica de la service pejo. Asta nu inseamna ca orice serie pejo "e la baie".

 

In rest numai bine.

Share this post


Link to post

Scuze,intram mai repede dar am fost in fuga numai pe la banci,reprezentante ,dealeri si notariate...Plus ca n-am avut internet acasa si am mai mers pe la o sala

 

Va multumesc inca o data pt urari si sfaturi

Share this post


Link to post

felicitari...ai ramas in GM

Share this post


Link to post
Cu asta sunt de acord :)

 

@BogdanG: Dovada este faptul ca am ales Epica in loc sa-mi cumpar ca tot romanul Passat Diesel.

 

Tot romanul isi ia Passat Diesel pentru ca se revinde bine, dupa ce vei plati la Epica sa vedem la ce pret vei vinde masina.

 

@Vasile Opel Astra este o alegere buna sa o stapanesti sanatos si citi mai multi km .

Share this post


Link to post

bogdane daca ar fi asa toti si-ar lua numai passat diesel...si nu vorbesc doar de romania...de-aia le-a schimbat directorul la vw ca se vinde toata gama vw bine

Share this post


Link to post

Masina ti-o cumperi si pentru sufletelul tau, nu neaparat ca are valoare mare la revanzare. Daca tot dau un ban, macar sa imi placa ceea ce conduc, nu?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...