Jump to content
Sign in to follow this  
Nu_stiu_totul

Vine iarna...

Recommended Posts

Pana la urma, e obligatoriu sa avem montate cauciucurile de iarna de la 1 noiembrie, indiferent daca e zapada sau nu?

Share this post


Link to post

Mi-e lene sa citesc mai sus sau sa dau o pagina mai in spate, in concluzie, cand trebuie sa ne punem cauciucurile de iarna?

Share this post


Link to post

Cand vine zapada, din cate inteleg.

Share this post


Link to post

Din ce am citit nu se precizeaza nimic despre data. Dar daca te prinde pe zapada cu opinci te arde.

Share this post


Link to post

Devin obligatorii cand partea carosabila este acoperite de zapada/polei,in concluzie nu trebuie sa aveam pneuri de iarna in perioada noiembrie-martie.

 

Doar atunci cand se ajunge in situatiile mentionate mai sus.

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

Exact. Esti pe zapada si nu ai anvelope de iarna sau all season, amenda si masina imobilizata.

Share this post


Link to post

Pin la urma, schimbati rotile in functie de conditiile meteo?

Share this post


Link to post

Si care-i problema domnu' ? un set de 5 anvelope (preventiv, ca roata de rezerva au omis-o in lege) in portbagaj, 2 oameni in spate cu compresoru' si cheia de roti pentru schimb rapid (ca sa nu incurci circulatia) si gata ! dai de 100 metri cu zapada pe DN1 in camp, opresti frumos (fara a incurca circulatia), schimbi cauciucurile si gata. Dupa ce s-a terminat zapada, repeti operatiunea in sens invers, ca sa nu uzezi asfaltul cu anvelopele tale de iarna.

 

Scuze de offtopicaraie, da' mi-am adus iar aminte de iarna de-acu' 2 ani in care Bucuresti-Ploiesti arata precum un camp nearat cu zapada si polei sub ea, iar pe noi ne sperie cu amenzi daca nu ne punem anvelope de iarna :wallbanger:

Share this post


Link to post

Exact. Esti pe zapada si nu ai anvelope de iarna sau all season, amenda si masina imobilizata.

 

Ce are a face zapada cu temperaturile negative si posibil fara zapada la care caucioacele de vara devin oricum inutile?

Share this post


Link to post

Astfel este pus din condei pe hirtie, astfel se intelege (sau cum vrem).

Share this post


Link to post

Stiti cum e statul Roman,,O intreprindere cu un singur scop,acela de a face Bani''

 

Sigur vor da amenzi pe banda rulanta,dar nici odata nu sunt pregatiti de iarna,in Constanta cand marele sef Mazarini e in oras,lucreaza non stop,cand nu e cum se intampla mai mereu,nici urma de echipajele de dezapezire.

Sa zicem ,,Daca plec din Constanta spre Bucuresti si afara e soare cat de cat frumos,si la jumatatea drumului incepe sa ninga,iar la intoarcere deja s-a pus pe drum,sigur apare nenea militeanu repede cu amenda,ce facem?

 

Legea e interpetabila,si daca ai ghinionu sa fie nervos nenea politistu,nu prea cred ca scapa cineva de amenda.

 

Mai bine suntem prevezatori si decat sa dam bani care i-am dat pe pneuri pe amenzi ,mai bine la punem din timp,si pierdem cativa mm de cauciuc.

Share this post


Link to post

Urmarim reportajele meteo si cand vedem ca incepe sa scada temperatura sub 10 grade mai multe zile la rand, atunci ne mobilizam si noi.

Share this post


Link to post
... Legea e interpetabila ...

Ce este interpretabil in textul de mai jos ?

"28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna"...

Share this post


Link to post

Pin la urma, schimbati rotile in functie de conditiile meteo?

Folosesc anvelope de iarna de 11 ani si intotdeauna le-am montat atunci cind temperaturile au scazut neaccidental sub 10*. Mi se rupe de interpretarile legii, prefer sa fac tot ce tine de mine pentru a-mi creste siguranta si, de ce nu, placerea condusului.

Share this post


Link to post

Mi se rupe de interpretarile legii, prefer sa fac tot ce tine de mine pentru a-mi creste siguranta si, de ce nu, placerea condusului.

Adauga: "... si sa nu-i incurc pe ceilalti".

Share this post


Link to post

Adauga "... si nu-mi indoae nimeni tabla pe masina, cu pumnii". :) )

Share this post


Link to post

Legea e interpetabila,si daca ai ghinionu sa fie nervos nenea politistu,nu prea cred ca scapa cineva de amenda.

Legea e interpretabila doar pentru aia mai "slabi de inger". In ansamblu, pentru o persoana cu discernamant, legea este foarte clara.

Share this post


Link to post

Sa zicem ,,Daca plec din Constanta spre Bucuresti si afara e soare cat de cat frumos,si la jumatatea drumului incepe sa ninga,iar la intoarcere deja s-a pus pe drum,sigur apare nenea militeanu repede cu amenda,ce facem?

Legea e interpetabila,si daca ai ghinionu sa fie nervos nenea politistu,nu prea cred ca scapa cineva de amenda.

 

Sa zicem ca gandesti de la inceput ca e iarna si soarele e cu dinti si poti gasi gheata, zapada, polei.

 

Ce este interpretabil in textul de mai jos ?

"28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna"...

 

Evident nimic! Doar ca legea te obliga sa pui anvelope de iarna pe drumuri cu zapada, gheata si polei, nu la 1 Noiembrie. Daca la 1 noiembrie sun 20 de grade afara, nu te va amenda nimeni ca nu ai anvelope de iarna. Daca vei merge la 1 mai pe transfagarasan pe zapada si nu vei avea anvelope de iarna, vei fi amendat. Aici e toata chestia, nu este obligat sa le pui la 1 noiembrie, la fel cum nu esti absolvit de raspundere daca nu ai anvelope de iarna dupa 1 aprilie si mergi pe zapada.

 

Folosesc anvelope de iarna de 11 ani si intotdeauna le-am montat atunci cind temperaturile au scazut neaccidental sub 10*. Mi se rupe de interpretarile legii, prefer sa fac tot ce tine de mine pentru a-mi creste siguranta si, de ce nu, placerea condusului.

Absolut corect!

Share this post


Link to post

E mai bine ca nu te obliga intre data si data, intr-un din ultimii 8 ani a nins pe data de 2 Mai ! 21000000.gif

Share this post


Link to post

O fi fost vreo ninsoare interpretabila... :mrgreen:

 

 

Share this post


Link to post

Mircea@ la asta nu m-am gandit,ce sa faci incepator incepator :mrgreen:

 

Cea mai buna si corecta varianta pentru mine cel putin,e cea spusa de Salex@, cand temperatura scade sub 10 grade. :) >-

Share this post


Link to post

Eu cred ca va creste numarul celor care vor folosi pe masinile lor, tot anul, anvelope M+S. Si nu cred ca e foarte rau, mai ales in cazul masinilor cu performante scazute. Sunt destui care nu reusesc sa parcurga, in 4 ani, mai mult de 40000km si cam asta e durata de viata a unei anvelope.

Share this post


Link to post

Iarna nu-i ca vara. ..

Dat fiind faptul ca iarna trecuta datorita bugetului nu am achizitionat gume de iarna, iata ca a venit vremea... toate bune pana aici, oarecum

Faza tare este ca in Targoviste nu gasesti 155/65 R13 de iarna de nici un fel aici ma refer nu numai la firma ci si la SH/ Nou. Concluzie am de asteptat 2 sapt. pana vine noul stoc si presupun noul pret. . Am alergat 3h in 20 magazine de piese, fara rezultat.

Spuneti-mi si mie, unde gasesc in Bucuresti un magazin de anvelope SH sau noi cu preturi acceptabile. Pe net sa comand nu am incredere.

Share this post


Link to post

Cu SH-uri nu mai are rost sa te complici acum, pt ca au crescut preturile si nu se merita.

Magazine sunt destule online, iar unele au chiar si promotii. De ex: la 4 anvelope cumparate, primesti transportul sau montajul gratuit.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...