Jump to content
Sign in to follow this  
Nu_stiu_totul

Vine iarna...

Recommended Posts

M-am SATURAT de mormoloci in trafic, de-abea citiva centimetri de zapada acolo si majoritatea si-au tras pampers-ul. Nu suport sa merg sub limita, imi fac o gramada de draci pe drum, dupa tot mormolocul. Nu inteleg la ce naiba isi mai scot masinile daca n-au habar sa mearga, rar cite unul care sa mearga pe placul meu. :)

Share this post


Link to post

Apropo de melci. In seara asta, unul era lipit cu mufa de parbrizul unui Q7 cu nr de Italia, avand o pozitie similara unuia care a halit prea mult orez. Avand 15 / h in mijlocul orasului, era ca o coloana de inmormantare fara mars funebru. Toti stateau dupa el ca dupa popa. Am depasit infipt in claxon, fara sa observ dupa vreo 100 de metri ca ar mai indrazni careva acelasi lucru. Respectul hipnotizant al marcii, dracu stie.

Share this post


Link to post

N-ar fi problema daca as putea depasi, mearga cu cit vrea, dar vin pe conra-sens si trebue sa stai dupa el/ei mult si bine. Astia ma depasesc vara dar nu iarna, imi scot pirleala :) )

Share this post


Link to post

Taci, ma! Tu stii cat e un cauciuc de iarna la Q7?

Share this post


Link to post

Pastrati-va calmul, sezonul de iarna abia a incepu! :mrgreen: Ieri seara am facut 6 ore Bucuresti-Bacau cand as fi putut sa fac maximum 4, din cauza bizonilor care si-au montat pampersi (in lipsa gumelor de iarna). Azi am renuntat la un drum de Iasi din aceleasi motive...

Share this post


Link to post

Azi a fost prima zi (de iarna) cand bateria m-a lasat la masina din dotarea actuala. Si asta doar de la un contact pus pentru a incarca telefonul (cca o ora, radio si clima. Noroc cu prietenii care mai umbla cu fire pe la ei, eu nu mai facusem asta de pe vremea Tico-ului.

Cica dupa 5 ani are toate motivele saraca. Nu stiu de ce, eu ma incapatanam sa imping recordul spre limita. Credeam ca o baterie originala folosita in fiecare zi corespunzator va tine si mai mult, si mai bine.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pastrati-va calmul, sezonul de iarna abia a incepu! :mrgreen:

 

Dupa o luna si jumatate de anvelope de iarna, la mine a inceput vara :) )

Share this post


Link to post

Asta e iarna?! cu nostalgie rememorez iernile din copilarie cand, la bunici, zapezile acopereau gardurile complet si casele abia se zareau pe fundul oceanului de zapada.

Cat mi-e de dor de scolile inchise in Decembre de pe vremea cand eram elev, de gerurile napraznice care te inspaimantau cand abia ieseai sa cumperi paine de la magazinul de la colt...

O parasuta iarna asta.

Share this post


Link to post

In '86 a intrat ursul in casa scarilor si s-a rezemat cu spatele de calorifer, afara era zapada pana la genunchi si oamenii umblau in sir indian.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Sper ca macar o data sa mai prind o asa iarna, exact cum ati descris-o.

Share this post


Link to post

In 1972 am facut cu trenul de la Craiova la Bucuresti 10 ore.Aveam 4 ani si am fost internat o saptamana la Fundeni.Veneau lupii la gardul spitalului si urlau de foame.Atunci acolo se termina Capitala.

Share this post


Link to post

Viktore, nu mai prindem noi in veci ierni de genul ala, incalzirea globala, bla bla bla, etc.

Ca zicea DGT de lupi in `72, tot in Bucuresti prin `95, pe campul de pe langa Policolor m-au alergat vreo 200 de metri niste "chestii" foarte asemanatoare lupilor, gasindu-mi scaparea, impreuna cu un coleg si prieten bun, intr-o drezina care imprastia muntii de zapada de pe sinele de tramvai. Ce fripturica faceau din noi daca mecanicul nu oprea sa ne aruncam inauntru...

Dupa un litru de palinca si cateva oale de ceai eram ca si noi.

Numai prin Scandinavia mai ai parte de ierni adevarate, dar farmecul nu e acelasi.Cu toate ca acolo te poate alerga si ursu` , nu nu doar lupul.

Share this post


Link to post

Numai prin Scandinavia mai ai parte de ierni adevarate, dar farmecul nu e acelasi.

 

Ha, pe acolo nu cred ca voi ajunge vreodata, din pacate, nici in timp nu ma voi intoarce. :mda:

Share this post


Link to post

Un "camionagiu" a comentat: "Asa se merge pe carosabil alunecos? Sper ca i-au luat carnetul!!!"

Share this post


Link to post

Prin nord-est e inca iarna veritabila...

IMG_0707.jpg

IMG_0710.jpg

IMG_0712.jpg

IMG_0722.jpg

IMG_0724.jpg

Share this post


Link to post

Scai, jos :D Da din coada, matura zapada, nu sta =)) Ieri mergeam frumos cu 70-80, parca se tineau rotile de strada singure, am depasit si jeepuri, azi, daca mergeam cu 60 era bine, de la 60 in sus trebuia sa ma tin de volan, zapada mare pe dreapta, parca tragea la sant masina, plugusorul deabia urca spre Bicaz. Si ninge...

Edited by augustinionut
  • Like 1

Share this post


Link to post

Zapada la greu si la 50 de km mai sus de Bacau, ninge cu fulgi mari ca puiul de vrabie, cum zicea maestrul Marin Moraru.

Share this post


Link to post

Zapada si in Iasi dar parca da semne sa se opreasca. Pe bulevardele mari au curata/s-a topit.

Share this post


Link to post

In focsani nu au bagat nici plug nici nu au dat cu nisip/sare... e jaleeeeeeee, sub zapada afanata e gheata, deci stai la cate un semafor dupa cate unu care e cu cauciucuri de vara sau mixte de iti vine acru-n ... bip

Share this post


Link to post

Astazi in Cheile Bicazului, erau zone in care se cam patina la urcare, cat despre frana puteai sa uiti de ea, cu cauciucurile de vara. In pozele de mai jos apucase sa se topeasca, insa am facut niste filmulete in care soseaua avea zapada destula.

IMG01246-20110507-1517.jpg

IMG01247-20110507-1517.jpg

Share this post


Link to post

Ar fi timpul sa incepem verificarile. Nu asteptati sa va inghete miinele pe scule. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Asa asa, nu lasa pe miine ce poti face azi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...