Jump to content
Sign in to follow this  
ediblue

Revizia De 30.000 Km - Matiz

Recommended Posts

48 de ron?!! :shock: ai reusit sa scapi numai cu atit la arrow cum cred ca stii numai manopera la revizie este 115 ron cu receptie inclusa si fara tva :dizzy: si nici nu te intreaba daca vrei sa schimbi filtru de aer si de benzina , nu ca nu se merita sa le schimbi mai des da manualul de utilizare prevede schimbarea lor la 40000 , si te-au lasat sa si asisti la operatiune :-?

Share this post


Link to post

Am facut revizia de 30.000 si am schimbat:

 

1. ulei motor Castrol TXT Softec 5w30

2. filtru ulei MANN

3. antigel HEBU

4. lichid de frana TRW dot 4

5. filtru benzina MANN

6. placute de frana FERODO

 

A mai verificat baiatul de acolo jocul de la rulmenti, amortizoare, bucse, si a durat 2 ore.

Share this post


Link to post

am facut si eu revizia de 30.000 km la 28.500 km

 

-ulei daewoo 10w30 (si le-am zis sa-mi puna mobil 1 sintetic)

-filtru de ulei si benzina daewoo

-antigel mobil 1

-lichid de frana mobil 1 dot 4

-placute frana coreene

-curea alternator

-reglat frana de mana

-verificat bujii

 

----filtrul de aer si bujile le-am schimbat la 22.000 km.

 

Total: piese si manopera 4,6mil

 

Totul am facut la Autoklass ca cei de la Arrow nu mi-a placut cum au rezolvat vopsitoria pe Casco, pe deasupra mi-au zgariat si folile omologate...asa ca nu-i mai recomand...nici cei de la Raver nu sunt mai prejos.

Edited by ga^dele

Share this post


Link to post

ga^dele ai iesit din perioada de garantie ? ca cei de la autoklass nu mai sunt service autorizat.

Share this post


Link to post

@cip: sunt inca in garantie, dar atata timp cat e facut intr-un service daewoo, nu este neaparat sa mai fie dealer autorizat.

daca simti ca masina nu are nimik, si nu necesita garantie, oriunde scrie daewoo merge, ce tine de garantie , ori platesti, ori te duci la alt srervice.

Share this post


Link to post

ga^dele te-am intrebat pentru ca eu am fost la ei si mi-au spus ca nu mai sunt autorizati si ca fac revizii numai la masinile iesite din garantie daca ai probleme nu pot sa te rezove pe garantie , nu ca ceilalti ar fi mai buni dar sunt autorizati (inca) . Eu am rezolvat o problema la autoklass pe garantie anu trecut.

Share this post


Link to post

eu la autoklass am avut pe garantie urm:

-3 seturi de amortizoare.

-un senzor IAC

-un senzor clapeta acceleratie.

-un senzor marsalier.

-sincroane 2-3-4

 

Cred ca de asta nu mai faceau garantii.

 

Scuze de off topic

 

Dar corect..daca apare ceva ce tine de garantie nu poate sa-ti schimbe pe garantie. te costa

Share this post


Link to post
48 de ron?!! :shock: ai reusit sa scapi numai cu atit la arrow cum cred ca stii numai manopera la revizie este 115 ron cu receptie inclusa si fara tva :dizzy: ...

 

Pai daca uleiul si filtrul il schimbasem de trei luni si alte probleme nu mai aveam ... La sfarsit baiatul de la receptie m-a intrebat de ce am mai venit daca masina nu are nimic? I-am raspuns ca din constiinta si grija pentru masina. :D

Share this post


Link to post

Eu trebuie sa ajung la revizia de 3 ani si nu am facut nici 30.000 km. Ce ma steseaza e distributia. Chiar e necesara schimbarea la 3 ani? Daca da, atunci se face schimbarea kitului cu tot cu rulmentul intinzator sau doar curelele? O sa intre apoi placute si lichid frana pe langa consumabilele obisnuite! Probabil si celelalte curele (alternator si A/C) care nu sunt scumpe totusi.

Share this post


Link to post

Nu e musai sa schimbi distributia, eu la tico (fabricat 1999) am schimbat-o la 60kkm in 2003.

Share this post


Link to post
....Ce ma steseaza e distributia. Chiar e necesara schimbarea la 3 ani? ...

 

Normal distributia se schimba la 40kkm, acum 1-2 ani se schimba la 60kkm iar acum 4-5 ani la 90kkm. Masinile sunt aceleasi, piesele la fel iar daca o tin in ritmul asta probabil in curand o sa o schimbam la fiecare revizie. Politica dom`ne, daca vrei garantie plateste!

Share this post


Link to post

Problema e la numarul de ani aici, nu la kilometrii. Garantia oricum o termin acum deci nu ma obliga nimeni sa fac schimbul curelelor. Intrebarea mea este la cati ani e bine sa schimbi curelele de distributie daca nu circuli mult cu masina? (eu nu merg nici 10.000 km pe an)

Share this post


Link to post

Daca e prima curea merge si mai mult de 3 ani, dar sa nu treci totusi de 4 ani.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Salut.

Mi-am cumparat in noiembrie 2006 la SH, Matiz din oct. 2004 cu toate optiunile, mai putin ABS si airbag, cu 4900 E, avea 19000 km. Pana acum am facut 5000 km si am inceput sa cunosc masina, sunt multumit, mai ales ca m-am dat jos din Lada 1200. Am vazut mai multe masini, toate Matiz, cand am cumparat-o si aceasta era cea mai covenabila ca pret, km, dotari, an, stare.

 

Dupa scurta introducere trec direct la subiect, adica la revizia de 30000. Findca facusem deja 5000 cu ea si nu stiam exact la cat s-a facut schimbul de ulei motor dau telefon la dealer, masina mai e in perioada de garantie extinsa, si ma programez pt. schimb ulei. Erau mai mult de 6 luni de cand am luat-o eu, trecusera deja mai mult de doi ani de la vanzare asa ca cei de la service cand m-am prezentat mi-au spus ca ii fac revizia de 30000 cu toate ca are doar ceva peste 24000.

La telefon mi-au spus ca va dura jumatate de ora, probabil schimbul de ulei, dar totul a durat cam o ora si jumatate, iar de platit am platit 4,5 ore. Nu mi-a placut ca nu au facu tot ce trebuia sa faca dupa grafic. Recunosc ca eu m-am dus pentru schimb ulei, dar daca trebuia revizie ok, am fost de buna credinta. Dupa ce am analizat la rece scorul, pentru care a trebuit sa fug sa mai scot niste bani de pe card si am cofruntat cu lucrarile ce trebuiau facute conform graficului am constatat ca mai multe au lasat pe dinafara decat au facut.

post-5799-1179672333_thumb.jpgpost-5799-1179672296_thumb.jpg

Am atasat copie dupa deviz de revizie. Suplimentar fata de revizie 30000, au schimbat placutele de frana si apare in deviz.

 

Nu mi-a placut :

  • ca dintre verificarile prevazute nu au facut decat cureaua AC ca le-am zis ca AC e eficient dar se aude din cand in cand un suierat pe la aeratoare, nu-i de la curea si normal acolo AC nu a suierat, filtrul de aer ca l-au schimbat, si placutele iarasi schimbate cum am spus. Dupa grafic filtrul de aer se schimba la fiecare 40000 sau mai des la praf.
  • ca au bagat 3 litrii de ulei, e peste nivel, cu toate ca i-am zis ca stiu ca nu e bine sa fie peste Max., cica cine v-a spus?, de unde stiu?, din manualul pe care ei trebuie sa-l viseze.
  • lipsea un diblu la aparatoarea de plastic roata fata, ba ca-i arici ba ca-i surub, ca ei nu au etc, l-am pus eu dupa.

Cand mai trebuie sa vin? Peste 10000 ca uleiul asta e garantat 15000 iar garantie nu mai aveti decat la motor pana in sept. mi-a zis.

Ok in conditiile astea nu sunt nici eu chiar asa de nepriceput, Lada nu a vazut service-ul decat la capitala restul inclusiv o segmentare eu, ma bate gandul sa ma bag dar tot mai bine daca as gasi un service care sa ia poate la fel bani dar sa faca. Poate ce caut eu nu exista dar sa faci numai lucrarile f. simple si cu materiale scumpe sa incasezi manopera ca si cand ai facut totul si sa lasi clientul expus la frane, directie, etc. poate exagerez dar nu cred ca e corect.

M-am interesat la Ciclop acelasi ulei mai ieftin/litru si schimb gratis. Poate mai stie vre-un timisorean si alta varianta.

Am scris cam mult dar findca si eu am folosit experienta voastra, poate e util cuiva ce am scris.

Sanatate.

Share this post


Link to post

Din nou la Sebastian!! Foarte multumit la Revizia de 18 luni(30k).

 

- filtru ulei

- filtru aer

- 2 suruburi

- lichid frana (500ml)

- 3 buji Chanpion

- +Manopera

 

=395 Ron cu tot cu tva si uleiul meu!

 

Sincer imi parea scump mai ales ca eu am adus uleiul dar fata de Radacini (Giurgiului) unde ORA era mai scumpa (53.70 fata de 50.00) si nu ma primea cu uleiul meu, mai pui aglomeratia si faptul ca mie personal mi sa parut ca se poarta frumos cu clientii dar de masina nu le pasa, E MAI BINE LA SEBASTIAN!!!

Share this post


Link to post

Matiz E/AC, Euro 3, 25800 Km, 2ani si 11 luni vechime.

Service - Radacini Giurgiului

 

Filtru de aer Matiz - 14,86

Vaselina siliconica etrier frana (0,4GR) - 0.80

Set placute frana fata matiz - 61.76

Filtru de ulei matiz - 11,59

Filtru benzina matiz - 27,62

Bujie WR8DCX+ (3buc.) - 24,95

Lichid frana DOT4 0,25l (2buc.) - 15,66

Ulei GM 10W40 1L (3buc) - 104,42

Spray curatat frana 500ml - 15,47

 

Total materiale 277,14

Total manopera 229,39

Total general 506,53

 

Masina a stat in service 1 ora si 20 min.

Au lucrat repede si curat.

Cam multe ore manopera (4,1) dar lucrul asta a mai fost discutat pe forum.

La receptie un afis in care se spune clar ca nu te primesc cu materialele tale.

Edited by sorins67

Share this post


Link to post

O ultimă revizie a Matizului, puţin înainte de vânzare (pentru a fi sigur şi mulţumit că viitoarea proprietară nu va avea probleme până la următoarea revizie), şi puţin peste 30.000km:

Valvoline Syn Power 5w30 160 lei

Filtru de ulei Mann 30 lei

Filtru de aer ~ 17 lei

Filtru de benzina 29 lei

Bujii NGK 37 lei

Curăţat admisia, IAC-ul...

Gresat rulmenţii, verificat(curăţat) frânele, totul în stare perfectă! :)

Cost total în jur de 270 lei, din nou mă declar extrem de mulţumit de maşină, foarte rezistentă, foarte uşor şi ieftin de întreţinut.

Share this post


Link to post

Revizia 30.000 Km , 2 ani

 

 

Schimbat: ulei + filtru ulei (5W40 Mobil), filtru aer/benzina, lichid de frana, antigel.

 

Cost 450 RON, bine ca mi-au mai descoperit ca bucsele de la amortizoare sunt varza si trebuie sa ma duc sa le schimb cand le sosesc piesele.

 

I-am rugat sa imi mai inverseze si rotile in X.

Share this post


Link to post

Revizie de 3 ani (aprox. 34.000 km):

- filtru ulei mann

- ulei Total 5W30

- filtru aer mann

- ulei cutie viteze (Total 75W80)

- placute frana Ferodo Premier

- lichid de frana Mobil Dot4

- Bujii NGK

- Fise bujii Daewoo

- lichid de racire

 

Cam 550 lei cu tot cu manopera.

Share this post


Link to post

Revizia de 30.000km la matizul meu E/AC - din 2008 - 1,3 ani.

Revizia am facut-o in Husi la Club T, pentru ca am avut treaba in zona si ma saturasem de ciobenii din Iasi.

 

Ulei Castrol Magnatec 5w40

filtru ulei Gm

Lichid Frana Mobil

Bujii GM

2 aparatori noroi fata (cele vechi erau distruse de la borduri)

 

total 370 ron.

 

Mi-au zis ca placutele nu trebuie schimbate. I-am pus sa imi indrepte spoileru, si diferite reglaje.

Lichidul de racire a ramas sa il schimb la pregatirea pt iarna.

Share this post


Link to post

Cat a costat o aparatoare de noroi?

Share this post


Link to post

Eu am dat 9 lei pentru stanga si 12 lei pentru dreapta. Nu aveau pentru ambele parti, in acelasi timp.

Share this post


Link to post

12 lei bucata - o aparatoare noroi.

0,50 ron un clips care prinde spoilerul fata sub radiator

Share this post


Link to post

Revizie de 30193km :D :

ulei daewoo 5w30, 3 l=108,90ron

filtru ulei origine corea 27,05ron

filtru benzina (schimbat la cerere)12,68 ron

inlocuire filtru benzina 10 ron

total manopera 122 ron

Total cu TVA 322,05ron.

Nu vad pe deviz contravaloarea bujiilor inlocuite(campion ) :shock:

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

La service-ul din husi am vazut ca au piesele ieftine de la un timp .. in schimb manopera este destul de mare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...