Jump to content
Sign in to follow this  
ediblue

Revizia De 30.000 Km - Matiz

Recommended Posts

Salut,

Tinand cont ca l amai toate masinile se face revizie din 15k in 15k m-am hotarat sa fac si eu revizia din 10k in 10k.

Ultima am facut-o la 20k si acum am 30k. Tinand cont ca sunt in anul de garantie extinsa care oricum nu stiu prea bine ce inseamna, si oricum cred ca un an maxim un an jumate mai tin masina eu zic ca nu are ce sa fie rau ca sa fac reviziile la 10k.

As avea o rugaminte la voi, ma programez acum la revizia de 30k si nu stiu cam ce trebuie facut. Eventual ce ulei, filtre ar trebui sa iau. Vreau sa ies cat se poate de ieftin.

Merci!!!!

Share this post


Link to post

Raspunsurile nu le-ai gasit aici ? Sau in planul de revizii din Carnetul de Garantie / Manualul de utilizare.

Share this post


Link to post

Revin,

Am tot cautat pe diferite topicuri si e asa o nebunie si pierdere de vreme :)

As fi vrut sa stiu punctual care sunt "miscarile" recomandate ca fiind suficiente la revizia de 30.000km

 

1. schimbat ulei motor

2. schimbat filtru ulei

3. schimbat filtru benzina

4. schimbat filtru benzina

5. schimbat filtru aer

6. altele...care nu le mai stiu...

Share this post


Link to post

Mai adauga schimbul de lichid de racire, cel de frana si bujiile, daca nu s-a facut mai devreme. N-ai Manualul de Utilizare ? Acolo spune totul.

Share this post


Link to post

Autonet 4.5mil

Radacini 3mil

CityCenter 4mil

AutoCenter 3mil

Grand Garage 3mil

 

Preturile la telefon, evident ca vreo 2 mecanici mi-au recomandat sa schimb si placutele de frana la 30k..unii spuneau ca se schimba chiar la 20k. Dar le-am intors-o imediat, ca am facut ITP-ul chiar cu o luna inainte facut pe bune fara nici un fel de spaga, totul a iesit perfect pe masina...deci nu trebuie schimbate placutele.

 

alx: Nu cita mesajul imediat precedent. Multumesc.

Share this post


Link to post

Placutele si sabotii de frana se schimba atunci cand este nevoie si nu la un anumit nr. de km. La Matiz se schimba placutele cand ajung sub 8 mm. Masina poate sa franeze bine si la 4 mm, dar atunci o sa schimbi si glisierele. Cand o sa afli ca pretul lor este de acelasi ordin de marime de cel al placutelor si ca risti sa uzezi si locasul din etrier, atunci n-o sa mai stai pe ganduri. Asa ca, la cei 3 ani ai masinii tale, o verificare si o curatare a a sistemului de franare este obligatoriu. Si daca tot trebuie sa schimbi lichidul de franare, atunci e bine sa schimbi si placulele de frana, precis sunt 8 mm inca de la 20k km, asa ca mecanicii aceia stiu ce spun. Daca n-as fi avut Matiz, n-as fi vorbit.

 

Criteriul pretului la revizie este cel mai pagubos. Daca vrei sa afli exact cat te costa, trebuie sa mergi cu lista de consumabile si operatiuni si sa-ti faca o antecalculatie de pret. Altfel, preturile acelea nu spun ceva.

 

Important la o revizie de 3 ani nu este pretul ei, ci doar faptul ca masina sa fie adusa mai aproape de parametri initiali.

Share this post


Link to post
....

1. schimbat ulei motor

2. schimbat filtru ulei

3. schimbat filtru benzina

4. schimbat filtru benzina

5. schimbat filtru aer

6. altele...care nu le mai stiu...

 

Nu cred ca e nevoie sa schimbi filtrul de benzina de doua ori.

De altfel, asa cum a zis si tolin, ghidul de service e destul de clar pentru revizii. Depinde de tine, daca ai masina de noua si daca ai respectat reviziile anterioare. Eu, pentru binele masinii si linistea mea, merg pe schimb de ulei si filtru la 6 luni si revizii din 10 in 10k km (15 in 15k km e putin cam mult pentru un motor de matiz - parerea mea).

In afara de lista ta, la 30k km se recomanda schimbarea placutelor de frana si presupunand ca sunt pe masina de aproximativ trei ani, sfatul meu este sa nu te zgarcesti. Lichidul de racire se schimba, de asemenea la 2 sau maxim 3 ani (mai ales ca se apropie iarna). Bujiile se schimba la 20k km, daca nu ai facut-o, ar fi cam timpul.

Share this post


Link to post

Parca la 30 bujiile din cate scrie in manual.

Share this post


Link to post

Nu am manualul la mine insa, din memorie, parca la 20k km, daca ma insel - mea culpa. Ideea e ca daca nu le-a schimbat pana acum, ar fi cazul sa o faca.

Share this post


Link to post

Asa cum am mai spus o sa fac revizia din 10k in 10k deci nu din 15k in 15k cum se face la masinile noi dar nici din 6 in 6 luni cum ar fi trebuit sa o fac daca as tine cont de recomandarea Craiova...

Mi se pare destul de ok, si chiar daca gresesc asta este, mi-o asum. Este bine stiut ca multi producatori cer bani putini din produsul de baza si fac bani multi din produse conexe produsului de baza.

O sa fac reviziile din 10 in 10 sau cel mult odata pe an si o sa respect indicatiile din manual referitoare la kilometraj si nu la perioada.

Intr-adevar preturile la telefon sunt fara mare relevanta dar totusi niste indicii. Ei practic pot sa te incarce cu orice mai mult sau mai putin important. Scuze, dar nu e treaba mea sa stiu ca placutele se cheama uzate sub 8mm si trebuie schimbate, asta e treaba mecanicului care de obicei te pacaleste sa mai ia un ban, tocmai de asta prefer sa spun eu ce sa faca chiar daca nu ma pricep. Decat sa ma fure altii mai bine ma fur singur :D

Share this post


Link to post

Ideea schimbarii consumabilelor lichide la nr. de km si nu la limita de timp nu este inteleapta.

La fel, ideea ca mecanicii sunt acolo doar ca sa fure este falsa. Majoritatea sunt meseriasi bine pregatiti si cu probitate morala. Service-urile se strica de la patroni, asa ca cel mai bun lucru este sa le schimbati cand observati ceva. Dar a merge la o revizie cu prejudecati este mai mult decat inconfortabil.

Share this post


Link to post

Pai si eu sunt de acord ca uleiul de ex trebuie schimbat cel mult odata pe an indiferent de numarul de km, dar nu sunt de acord sa il schimbi o data la 6 luni decat daca ai depasit 10.000km in astea 6 luni.

Spre exemplu, ce diferenta e pentru un ulei sa zicem Mobil 5W40 care e la mine in matiz si altul identic care e intr-un Ford? De ce la mine limita de timp la acelasi numar de km sa fie 6 luni iar la ala cu fordul sa fie 12 luni?! Nu vedeti ca nu are logica?!

 

Tocmai asta am spus in titlu, ca fac revizia la fiecare 10k dar nu mai tarziu de un an. Singura schimbare adusa se refera la cele 6 luni care mi se par absurde. Tinand cont ca in 6 luni fac aproximativ 5000km.

 

Am fost la revizie, la autonet. A costat 315RON cu schimb ulei si filtre, curatat reglat pe la aprindere, frane, etc. Nu a fost nevoie sa se schimbe placutele de frana si nici lichidul. Mi-au spus ca arata bine momentan si nu necesita schimbate. Lichidul de racire era si el ok, au spus ca o sa il schimbe la urmatoare revizie.

 

 

Cam atat...

Share this post


Link to post

Ce se intampla daca fac revizia la nr. de km (din 10 in 10 mii) si nu la limita de timp (nu ajung sa fac 10.000 km in 6 luni de zile? Se pierde garantia la Matiz?

Edited by Cocolino

Share this post


Link to post

Draga Cocolino, asa cum am mai spus, cei de la Arrow Constanta (unde merg eu cu masina) recomanda revizii din 10 in 10k km si schimbarea uleiului si a filtrului din 6 in 6 luni (desi si ei recunosc faptul ca uleiul ar face fata mai mult timp, dar pentru 120 lei cat face un schimb chiar nu merita sa-mi bat capul). Eu folosesc reteta aceasta si sunt foarte mandru ca la ITP, la testul de noxe mi-a iesit 0,01 de unde rezulta ca motorul functioneaza impecabil (am masina de 2 ani), amestecul este optim iar injectoarele sunt in regula. Daca nu faci 10k km intr-un an iti recomand sa folosesti reteta de mai sus pentru intretinerea masinii.

 

Off topic:

Pentru mai multe detalii te asteptam pe la intalnirile saptamanale (vad ca esti din Constanta).

Pentru saptamana asta: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...mp;#entry222468

Share this post


Link to post

Am facut sambata revizia de 30.000 la Autonet Giulesti, total platit 497 RON din care 321 piese in care se regasesc:

-ulei Valvoline 5W40

-fitru ulei

-filtru aer

-filtru benzina

-placute frana

-bec lucas

-bec 1pol

si 176 RON manopera.

Au mai verificat motorasul de la geamul dreapta, mi s-a confirmat ca este ars, pret motoras 290 RON :wallbanger: ( :o fftopic: de unde as putea cumpara mai ieftin, pe la dezmembrari :-? )

Foarte multumit de baieti, am stat pe langa ei, mi-au raspuns la toate intrebarile, a fost OK!

Share this post


Link to post

@CritiP > Lichidul de frana nu l-au schimbat odata cu placutele ? Verifica nivelul in vasul de expansiune, sa nu ai acum mai mult decat maxim. Daca ai mai mult, scoate-l.

Share this post


Link to post

Pai de ce sa aiba mai mult !?!....Ce a aparut lichid de undeva !?!...Eu stiu ca lichidul se schimba la 2 ani (eu l-am schimbat la 3) si pana acum am schimbat 3 randuri de placute de frana !...

Share this post


Link to post

Nivelul lichidului din vasul de expansiune depinde de grosimea placutelor. Poate i-a completat cineva lichidul atunci cand placutele erau mai subtiri. Costul lichidului si al manoperei de inlocuire este infim in raport cu efectele unui lichid contaminat cu apa. Din acest motiv este sanatos sa schimbi lichidul atunci cand schimbi si placutele. Nu cred ca cineva consuma placutele mai repede decat se depreciaza lichidul acela, desi am vazut multi care merg la deal cu piciorul pe pedala.

Share this post


Link to post

Maitre hai zau fa un chestionar sa vezi de cate ori schimba lumea (si service-urile) lichidul de frana si de cate ori placutele...La Dacie cred ca am schimbat lichidul o singura data cand imi plesnise o garnitura la cilindru pe spate..In rest..niciodata ..Si pe bune si in carte scrie la 2 ani ori in 2 ani facusem deja 65.000 km crezi ca ar fi rezistat un set de placute!?!....Ah la Renault placutele se schimba pe la 20K de km... ai impresia ca schimba cineva lichidul de frana!?!...

Share this post


Link to post

Stiu ca nu schimba lumea, de aia se si plang ca n-au frane bune. Nici service-urile nu se ingramadesc pentru ca-i o manopera de ucenic necalificat, iar clientul neinformat se bucura ca a scapat fara. Dar tu uiti ca aici discutam cu cineva aflat la prima schimbare la o masina de 2 ani. Deci, se afla la momentul optim, iar lichidul si manopera este pe la 20-30 lei, departe de costul intregii revizii.

Share this post


Link to post
@CritiP > Lichidul de frana nu l-au schimbat odata cu placutele ? Verifica nivelul in vasul de expansiune, sa nu ai acum mai mult decat maxim. Daca ai mai mult, scoate-l.

Nu cred ca au schimbat lichidul, desi am vrut sa le zic sa verifice, tocmai ce citisem articolul cu "franele care ucid" am uitat :wallbanger: , chiar daca eu am uitat cred ca ar fi trebuit sa-l verifice ei (aici au un minus).

O sa verific nivelul lichidului si o sa iau masuri daca este cazul.

Share this post


Link to post

Azi am facut cumparaturi pentru revizia de 30k km.

 

3 litrii ulei Valvoline SynPower 5w30 GM = 110 RON de la Valvoline Romania.

 

Filtre ulei, aer, benzina = 53.6 RON de la Radacini Gara de Nord. Toate sunt GM parca si au si holograma ca in razboiul stelelor. :D

 

Bujii NGK BPR5EY-11; doua de la Alpadrino cu 11 RON bucata si una de la Ami auto center cu 15 RON bucata.

 

Total 200 RON. Sa vad joi si cat e manopera.

Share this post


Link to post

Chestia cu troncanitul o am si eu pe tico, fata dreapta si e zgomot mai infundat de bucsa, chestea e ca s-ar putea sa fie bucsa de la rulmentul telescopului...

Share this post


Link to post

Astazi Tizulake a trecut prin revizia de 30 kkm si cum e plecat de acasa evenimentul s-a intamplat la seriviceul S.C. Nina din Sibiu. Baietii tineri, amabili le-a placut cum e ingrijita masinuta si m-au poftit in service daca "doresc sa vad cum se lucreaza la masina" (!!!). Au tras, au masurat, au impins, au verificat si in final la cererea mea au pus si testerul pe masina. Timpul de injectie putin cam mare (3.8 cu motorul rece) si mi-au recomandat sa mai bag in benzina cate un flacon pentru desfundat injectoare (lucru pe care l-am facut exact cu o saptamana in urma). In rest totul ok! Nu s-a inlocuit nimic. Nu am schimbat uleiul pentru ca il schimb din 6 in 6 luni.

Costul total al operatiunii 48 lei (480 000 lei)!!! Cu ocazia asta am vazut si eu ca ora tehnologica la Sibiu e mai ieftina decat ora tehnologica de la Constanta - 20 lei fata de 28 lei.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...