Jump to content
Sign in to follow this  
CARABUSU

Cum Se Poate Scoate Radioul De La Tico?

Recommended Posts

De curand mi-a murit radioul de la tico si as vrea sa-l scot afara.

As vrea si eu cum se poate scoate,stiu ca e prins cu doua suruburi in spatele bordului dar e necesar sa dau bordul jos?

Mai sunt si alte metode?

Va rog mult sa ma ajutati [-O<

Share this post


Link to post

Scoate scrumiera, desfa din suruburi suportul de scrumiera si imediat o sa-ti dai seama cum se scoate radioul din suport. Nu trebuie dat bordul jos.

Share this post


Link to post

Cam greu de scos.

Are un surub deasupra care strange platbanda care fixeaza casul in bord ca un colier si pe care o sa-l poti desface cu o surubelnita cruce, si mai are un surub pe partea dinspre volan infiletat chiar in casetofon prin platbanda. Dupa care se impinge din spate pana iese din cele 4 agrafe care-l fixeaza in masca consolei, se desface firul negru de masa, nu este nevoie sa desfaci scrumiera, cel putin la mine nu a fost cazul, pozitia in care am facut operatiunea este bestiala, cu picioarele in sus spre capota masinii si cu capul pe langa pedalier cu o surubelnita in cruce, scurta un mana stanga :dizzy:

Succes!

Edited by danker62

Share this post


Link to post

Mersi pentru raspuns,dar ieri am stat cu capul sub bord mai toata ziua,de scos l-am scos,dar nu vroia sa intre celalt.Am taiat mufele de la radio si le-am prins la sarmele de radiocasetofon,nu ma gandeam ca voi avea atata treaba cu un amarat de radio.Mi-a luat patru ore distractia si afara mai si ningea.Dar si-a meritat efortul,acum se aude clar fara bazait si alte probleme,urmeaza sa schimb difuzoarele.

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

mai ziceti si voi si cum ati reusit cate ceva :) poate mai vor si alti sa stie cum ar fi eu ,care a cam reusit sa strice profilul surubului dinpres volan :P

Share this post


Link to post

Pai ai mai sus procedura :mrgreen:

E chin mare cu scosul radioului si din cauza pozitiei aiurea in care tre sa stai dar is si suruburile alea aiurea.

Daca ai reusit sa strici profilul surubului incearca cu un patent cu ciocurile lungi sau cu o surubelnita in cruce mai mare in cap.

 

Eu la vara scap de chinul de a scoate radiocasetofonul ca mi-l vor scoate cei de la magazinul de unde iau mp3 player-ul si difuzoarele =))

Share this post


Link to post

Daca ai zapacit profilul surubului ia o panza de bomfaier si...treci la treaba,faci o taietura si folosesti o surubelnita in linie sau o pila si pileste total capul surubului.La mine dupa acea pozitie cu picioarele in sus am reusit sa il desfac, dar la un prieten numa cu pila am reusit sa il scot!

Share this post


Link to post

Din noiembrie 2008 si pana acum... sigur a reusit :D

Share this post


Link to post

am reusit demult :P oricum suportu a ramas acolo am indesat mp3 acolo si suportu sa cracit mai tare sa ma bip in sistemu lor korenii astia ,sau gandit ei ca cine vrea sa fure cassu ala sa nu i se para ca va fi usor :P .Oricum am vazut ca nu se poate scoate suportu cassului ca porma nu mai ai in ce prinde scrumiera :) ) ,cand au construit masina au pus intai cassu si porma au inceput sa modeleze totu dupa el :) ) .Oricum ma ajutata si un amic care a avut mainile mai subtiri si am desfacut surubu ala care credema eu ca nu mai prinde :P .mp3 dabia a avut loc pana in capat :P korreni nebuni :P

Edited by CatalinC

Share this post


Link to post

Pe bune de nu! Mufele de la amplificator stau ceva de genu contorsionism ca altfel nu incapeau acolo! =))

Share this post


Link to post

Cat m-ai mai facut sa rad... =))

 

Se pare ca pin` la urma n-am scapat de chinul de a scoate cass-ul de pe Tico ca nu am mai luat de la aia mp3 player-ul...deci o sa se lase cu scaunul soferului dat jos ca sa am loc de manevra si ne bagam cu mainile sub bord... b-(

Share this post


Link to post

Fa o plimbare pana la brasov si solutionam cazu!poate cu ocazia asta am si eu timp sa schimb cablu de plus de la amplificator !si dupa aia... :drinkers:

Share this post


Link to post

asta incercam sa-mi imaginez si eu daca o sa pun amplificator cum naiba or mai sta coaxialele in spatele casului :) ) .oricum antena am prelungito cu ai mufa de la casu vechi ca miera ca se va rupe cand se va presa de aeroterma :P .am facut o adaptare sucara :) .

Io am abut noroc si na fost nevoie de demontata scaun and shit :P

Share this post


Link to post

CatalinC, foarte buna ideea de a monta prelungitorul ala de antena la noul player. Si eu am facut asta si asa am reusit sa indes MP3playerul acolo...

 

Totusi, mi se pare mult mai usoara demontarea celor doua suruburi din stanga daca se scoate mai intai blocul ceasurilor de bord. Eu am folosit o surubelnita cu tija flexibila si mers foarte bine. Dupa ce am deconectat mufele, am avut totusi nevoie de un prieten sa ma ajute la impins aparatul spre inafara. Era tare intepenit acolo...

Toate cele bune.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...