Jump to content
Sign in to follow this  
sorin77

Adeverinta De Accident

Recommended Posts

Salutare,

Cu ceva vreme in urma am avut un accident usor -vina mea. :mrgreen:

Politia mi-a dat adeverinta de reparatie accident. Ma intreb cat este valabila aceasta adeverinta si care ar fi urmarile daca nu execut reparatiile in termenul legal. Se poate prelungi sau ceva?

Ce stiti despre acest lucu?

Pot lua amenda ca nu am reparat masina la timp? Daca da cat este ? se lasa cu luare de talon etc ..etc

Share this post


Link to post

1. scrie pe adeverinta valabilitatea ei. Deobicei este de 30 de zile.

2. se ridica talonul pentru circulatia cu adeverinta expirata. In plus, e posibil sa nu ti-o accepte spre reparatie service-ul si CASCO.

Share this post


Link to post

Nu am Casco si deci imi stabilesc singur prioritatiile dupa banii si necesitatile momentului. Eventual aia de la service sa comenteze.

Ma gandesc ca in mod normal ar trebui sa se poata prelungi Autorizatia de reparatie. V-a trebui sa merg pe la Circulatie si sa ii intreb pe aia.

 

Acum am Autorizatia cu pricina in fata mea si nu apare nicaieri pe ea in mod explicit cand este data la care

trebuie sa expire. Am sa incerc sa ii fac o poza si sa o postez aici. Sincer m-as fi asteptat sa existe o astfel de data inscrisa pe autorizatie.

Nu stiu de ce parca imi aduc aminte sa fi citit pe vremuri in Decretu de circulatie pe drumurile publice, ceva legat de valabilitate 30 de zile dar nu mai sunt sigur.

Share this post


Link to post

Aici e poza.

Legal se poate prelungi termenul de reparatie?

in decret scrie numai

<<Art. 181. - Se interzice conducatorului de autovehicul sau tramvai:

...

19. Sa circule cu autovehiculul avariat mai mult de 30 de zile de la data producerii avariei.

...

 

Art. 237. - (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare al autovehiculelor si tramvaielor se retine în urmatoarele situatii:

 

a) inspectia tehnica periodica a expirat;

 

...

e) avariile existente la autovehicul nu au fost reparate în termenul prevazut la art. 181 pct. 19;

...

>>

 

 

 

 

incheiat citatu din de aplicare a OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice

post-754-1162383841_thumb.jpg

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Sorin, eu am avut un accident cu Cielo si am reparat-o dupa 8 luni. Cand am facut constatarea, l-am intrebat pe agentul de la asigurari daca trebuie sa repar masina in 30 de zile iar el mi-a spus ca am la dispozitie un an. In cele 8 luni am fost oprit de Politie pentru verificari dar de urmele accidentului nu m-a intrebat nimeni, niciodata. Oricum, nu te sfatuiesc sa faci ca mine si sa te lungesti cu reparatia. Avem cativa politisti pe forum, poate te ajuta si ei cu un sfat.

 

LE: M-am uitat din nou la adeverinta ta, aproximativ acelasi model l-am avut si eu dar a ramas la agentul de la asigurare.

Edited by pixelconscious

Share this post


Link to post

Nu mai cita integral mesajul anterior. Foloseste butonul Raspunde din josul paginii.

 

Ai la dispozitie un an de zile daca ai deschis dosarul de dauna la societatea de asigurari

Edited by Mircea

Share this post


Link to post
Cand am facut constatarea, l-am intrebat pe agentul de la asigurari daca trebuie sa repar masina in 30 de zile iar el mi-a spus ca am la dispozitie un an.

 

Din punctul de vedere al firmei de asigurari. A nu se confunda politistul binecunoscut cu agentul de constatare de la asigurator.

 

Exista un lant legal: Declari la politie, ei iti dau 30 de zile sa repari. In 48h de la accident, esti obligat sa anunti la casco. In 30 de zile o repari. Nu exista alt termen legal.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...