Jump to content
Sign in to follow this  
Cla

Jante din aliaj pt Cielo

Recommended Posts

Multumesc pentru promptitudine. Foarte utile datele spuse de tine, dar am si eu o precizare pot sa pun 195 si pe 14".

 

PS. Nu mai era ceva ... ET-ul sau ce o fi... ala ? :P Nu radeti de mine :|

Pare ca ideea cu cauciucuri de 195 pe jante de 14 e nefericita macar din 2 motive obiective:

- ceea mai potrivita dimensiune ar fi 195/55R14, pe care se pare ca n-o mai produce nimeni. 195/60R14 ar face roata cu 2.5% mai mare decit cea originala, ceea ce e mult.

- ti-ar trebui o janta mai lata de 6 inchi. Din cite cataloage de jante de aliaj aftermarket am vazut, nu tin minte sa fi vazut la vreunul jante mai late de 6" la diametrul de 14.

Asta ca sa nu mai zic parerea subiectiva ca 195 e prea lat pentru Cielo pe orice janta.

 

ET-ul standard pentru Cielo este 49mm dar e foarte putin probabil ca ai sa gasesti ceva din aliaj la cota asta. Merge si mai mic, din ce s-a scris aici pare ca pina la valoarea de 38 mm nu sunt absolut nici un fel de probleme cu atingeri la caroserie. De fapt Borbet a omologat TUV pentru Nexia jante 6J14 ET38.

Daca vrei si mai mic ET-ul, va trebui totusi sa citesti toate astea 17 pagini pina la urma ;)

Share this post


Link to post

Am gasit niste jenti Borbet 6j14. Ce zicei pot sa pun 185 pe ele? Tipu la care le-am gasit are 175 si zice ca daca pui 185 nu ar da prea bine... ...in sensul ca nu este suficient de lata janta si ca o sa iasa in afara prea mult cauciucu.

Edited by TBirdi

Share this post


Link to post

ale mele (pe 13) sunt 5.5J si 175 sta lejer - pe 6 J ar trebui sa intre 185 fara nici o problema

Share this post


Link to post

Am nevoie de un sfat, nu ma pot decide... eu cautam jenti pe 15... am gasit pe 14 la 700RON cu tot cu cauciucuri 175/80 :o nu sunt ele cine stie ce dar mai merg. Acum vin si va intreb... merita banii astia niste jenti pe 14 second? Pun si o poza cu ele...

post-11852-1213354630_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Crezi ca se "incadreaza"? Diferenta in circumferinta fata de cele actuale (cred ca ai 185/60/14) e de 12.81% :-S

Share this post


Link to post

Pai nu cred... eu le-as lua doar pentru jenti. Cauciucuri noi de care trebuie pun pe ele... alea le las la beci :D

Share this post


Link to post

Jante :) Sunt frumusele, conteaza gusturile tale, daca-ti plac si daca... esti dispus sa dai 700roni pe ele :) . Pare un pret bun, dupa mine daca le-ai scoate la 150roni/bucata ar fi si mai bine :mrgreen:

Share this post


Link to post

pe la 8 milioane si un pic gaseti CMS-uri sau KM-uri NOI...

si astea nu imi dau seama ce marca/tip sunt ... imi arata a Borbet, dar s-ar putea sa ma insel...

ca design, sunt ok, par solide, poate un pic prea "pline", dar pe gropile patriei asta e un plus

 

ce zice emil - cu 150ron/buc ar fi mai ok

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Cauciucurile le vinzi unuia cu o dacie papuc (alea au roti pe 14)

Pretul si mie mi se pare bunicel, din poza arata bine

Share this post


Link to post

Dap intradevar... sunt Borbet, da madkat am vazut la Metro azi Rial pe 15 cu 200 RON bucata. Ce imi este 700 ce imi e 800, dar macar sunt noi. Acum nu stiu cat de ok o sa fie pe 15..cert este ca imi surade ideea cu ele pe 15 si un cauciuc mai mic in talon. Voi ce ziceti sunt prob cu ele pe 15 ?

 

PS: Am incercat sa le scot la 150ron/buc, da nu a vrut tipu nici mort :)

Edited by TBirdi

Share this post


Link to post
.... Voi ce ziceti sunt prob cu ele pe 15 ?

 

Probleme s-ar putea sa ai la ITP sau in cazul in care prinzi un control RAR in trafic. Poate si in cazul in care gasesti un politist mai capos.

Share this post


Link to post

In afara de asta ? :)

 

 

PS : Am uitat sa specific, jantele care le-am gasit la metro erau 6.5jx15 ET38, Merg 195/50/15 ?

Edited by TBirdi

Share this post


Link to post

pe 15... hmmm... asta inseamna talon de 45 sau 50?

eu pe Alfa am jante pe 17 cu talon de 45... si crede-ma pentru drumurile noastre nu e buna deloc... pe langa ca zgaltaie rau, riscul de a le distruge in vreun crater e foarte mare... prefer sa fac 90% din drumuri cu cielo al meu, cu jante de aliaj pe 13 cu talon de 70... :) )

mai mult de 14 nu as pune pe Cielo... daca vrei sa o folosesti ca masina de zi de zi, fara stres...

Share this post


Link to post

Hmm stii tu cum e... pana nu te lovesti singur nu il crezi pe altul :) .

Share this post


Link to post

Gata am rezolvat-o si pe asta. Jenti Rial Campo 6.5jX15 ET42, guma 195/50/15 Kumho. Pun poze ca asa e frumos...

 

Astept si eu pareri pro si contra...de la cei mai avizati :)

post-11852-1213440316_thumb.jpg

post-11852-1213440333_thumb.jpg

post-11852-1213440351_thumb.jpg

Edited by TBirdi

Share this post


Link to post

arata excelent! chiar da bine modelul asta pe cielo... si gumele par destul de faine ca profil

dar stii ce se cere, nu? - o vopsea pe etrieri si tamburi... ca acu' se vad bine si e pacat :)

 

acum doar grija la gropi si poate un set de antifurturi de prezon

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Dap.. stiu asta e sigur, dar nu am avut timp azi. Ma gandesc inca la ce culoare sa fie vopseaua aia. Pe cauciucuri am dat 520 RON toate :) cum vi se pare pretul? :P Costau 640 il stiam pe tipul ala si mi-a facut discount :D

Share this post


Link to post

Ce ziceti am ales bine offsetu-ul ? Am avut de ales intre 38 si 42, am ales 42 ... o fi bine o fi rau ?

Share this post


Link to post

Ating aripa spate?

Share this post


Link to post
Gata am rezolvat-o si pe asta. Jenti Rial Campo 6.5jX15 ET42, guma 195/50/15 Kumho. Pun poze ca asa e frumos...

 

Astept si eu pareri pro si contra...de la cei mai avizati :)

 

 

Poate nu sunt cel mai avizat, dar imi place mult cum arata jantele astea. :->

Share this post


Link to post

Mai inca nu au atins, da nici nu am avut inca bagaje si oameni in spate. Merg in general singur... sa vedem pe parcurs :)

Share this post


Link to post

sau la viraje mai in forta e de vazut

asa ochiometric imi par ok

Share this post


Link to post

Tbirdi deja tiau si furat capacelul cu rial?in cea ea 3-a poza nu ai capacel pe fata :-W

Hotii draq :rambo:

Share this post


Link to post

eu mi-am montat jante de 15' pe cielo-ul meu, e din '98, cu cauciucuri 195/50/15 si nu am nici o problema, nu atinge nicaieri

Share this post


Link to post

Raresh20 ce spirit de observatie ai... Nu nu mi l-a furat nimeni.. ma cunosc doar mor cu ei de gat. Nu am fost atent cand le-am luat. Janta aia era in raft si nu avea capacelul, am rezolvat cu el tot acolo la magazin a inteles omul :) .

 

 

inchains0 > Depinde de offsetul (ET) jenti. Nici la mine nu au atins inca ... sa speram ca nici o sa atinga. Am de facut un drum pana la Ploiesti maine seara si o sa vad :)

Edited by TBirdi

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...