Jump to content
Sign in to follow this  
Cla

Jante din aliaj pt Cielo

Recommended Posts

Stiu, dimensiunea e pt tabla, ma interesa la jante de aliaj daca se pot folosi ambele dimensiuni de ET45 si 49

 

Stiu, dimensiunea e pt tabla, ma interesa la jante de aliaj daca se pot folosi ambele dimensiuni de ET45 si 49

Si inca un aspect, cele de ET 49 au j5, la cele de tabla j ere 5,5 deci...?! j prea mic nu gatuie talonul?

Edited by Dominx

Share this post


Link to post

am cautat mult si am reusit sa gasesc ceva interesant si cred ca este destul de corect.

 

anvelope de fabrica : 175/70/13 175/65/14

 

optiuni anvelope : 185/60/14 185/55/15 195/50/15 195/45/16 205/45/16

 

jante fabrica : j5x13 ET49 j5.5x13 ET49 j5.5x14 ET49

 

optiuni jante : j6x14 ET45 j6x15 ET45 j6.5x15 ET45 j7x15 ET45 j6.5x16 ET45 j7x16 ET45

 

mentionez ca aceste dimensiuni cred ca sunt oferite tot de fabrica.

 

Edited by marian170386
  • Like 1

Share this post


Link to post

salut. am o mare dilema legata de omologarea rotilor. am un cielo din '95 cu jante de tabla pe 13". In urma cu o luna, doua, am cumparat niste jante pe 14" din magneziu.

M-am interesat si am aflat ca cielo dupa anul 2000 au trecute in cartea masinii jante pe 14" (la mine in carte sunt pe 13"). Pot face cumva sa omologhez sau sa imi treaca in cartea masinii mele dimenisunea de 14" pe langa cea de 13" fara sa platesc in plus alte taxe? Intentionez duc la R.A.R o carte de la alt cielo care are pe 14" si sa imi treaca in cartea mea si aceasta dimensiune. Credeti ca ar fi in regula?

Share this post


Link to post

De trecut in carte se pot trece, fara probleme deosebite, dat fiind ca exista omologare pe model. Sunt sceptic privitor la exonerarea de a plati o taxa.

Edited by smv

Share this post


Link to post

am inteles. Ai idee la ce suma s'ar invarti taxa?

Share this post


Link to post

Nu stiu.

Share this post


Link to post

Salut baieti! Imi puteti spune si mie ce dimensiune are butucul pe care vine janta la un cielo din 2004? Multumesc!

Share this post


Link to post

4x100; centrare 56,6

Share this post


Link to post

Salut, sunt nou pe aici. Am un Daewoo Nexia hatckback coupe 1.5 16V 90 cai, pe care am pus jante de 15" 6J (et..nu stiu) cu cauciucuri 195/55 (195/50 mi se par prea rigide). Masina arata mult mai bine si stabilitatea masinii a crescut considerabil chiar daca demarajul are foarte putin de suferit.

 

As vrea sa ii montez distatiere/flanse de:

 

- 10 mm pe fata cu prezoane de 4 cm lungime

- 20 mm pe spate cred ca tot cu prezoane de 4 cm lungime, desi aici nu stiu daca aceasta este lungimea corecta astfel incat sa nu frece in sistemul de franare din interiorul tamburului.

 

Vreau sa fac aceasta miscare din 2 motive: 1 - estetic, 2 - dupa ce am curatat etrierii si am pus placute de frana noi, jantele freaca foarte putin in etrier, mai exact in sirma aceea care tine placutele.

 

As vrea sa ii pun cauciucuri 205/55/15 tot pt a obtine o stabilitate mai buna.

 

Ce parere aveti despre aceasta idee? Cum va fi afectatata sau inbunatatita tinuta de drum, stabilitatea? A folosit cineva distatiere de 1-2 cm pe Nexia/Cielo?

 

Multumesc anticipat pentru pareri si idei.

 

 

Share this post


Link to post

Exagerezi... e prea mare 205/55/15, o sa-ti atinga pe spate. Acum nu-ti atinge si acum? Cu distantiere o sa fie si mai rau...

Macar ramai la 195 fara distantiere, cum e acum.

Share this post


Link to post

Salut, scz ca intervin.

Vreau sa stiu daca poy sa pun niste jante borbet pe cielo au 9j Pe spate si 7 j fata cu cauciucuri 225/45/16, am prins o oferta sa le iau cu 700 de lei dar vreau sa stiu daca intra! Mc.

Share this post


Link to post

Fara evazarea aripilor spate, in niciun caz nu intra 9J.

evazare precum in imaginea atasata

post-21115-0-13261000-1431323330_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Salut ! stiu ca este offtopic, sunt nou pe aici ! Am un cielo 2005 1.5 16v , cum pot deschide un nou topic , nu imi permite ! Care sunt conditiile ?

 


Salut ! stiu ca este offtopic, sunt nou pe aici ! Am un cielo 2005 1.5 16v , cum pot deschide un nou topic , nu imi permite ! Care sunt conditiile ?

Share this post


Link to post

salut!

am un cielo din 96 cu jante de tabla dimensiune standard R13, ET49 etc., si doresc sa pun jante tot de tabla, dar R14 ET39. ce fel de cauciucuri ar trebui sa pun pentru a nu atinge aripa spate si pentru ca viteza indicata sa fie cat mai aproape de realitate?

multumesc!

Share this post


Link to post

Anvelopele care merg direct sunt: 185/60 R14, min. 79 T. Cu ET 39 e posibil sa-ti atinga la buzele aripelor spate. La a mea, cu jante de aliaj si ET35 (anv, de vara), atingeau. Am taiat cu flexul cam 1 cm din buzele aripilor spate si am rezolvat problema. Dar, ce latime (foarte important!) au jantele ce doresti sa le montezi?

Citeste: http://www.gmclub.ro/forum/index.php/topic/1441-jante-din-aliaj-pt-cielo/page-23 .

Share this post


Link to post

multumesc pentru raspuns!

jantele care doresc sa le pun au acceasi latime cu ce le cielo pe 14 originale. doresc sa pun anvelope 175x60x14.

 

Share this post


Link to post

Salut baieti! Stiu ca e vechi topicul, si am sa va rog sa nu ma "certati". Am un Cielo din 2007 si de curand am decis sa imi schimb jantele.

Aveam jantele de tabla (stock pe 14") si am decis sa iau niste jante pe 16" (fata 7J si spate 9J) cu cauciucuri 205 50 16.

Intrebarea de baraj nu e daca o sa se potriveasca...vreau doar sa imi recomandati un service, cel mai fericit as fi daca stiti in Iasi sau Bacau, unde imi poate evaza aripile.

A doua intrebare de baraj e ca vreau sa ii schimb si suspensia (arcuri si amortizoare). Ce imi recomandati?

Vanzarea rotilor e exclusa ;) Multumesc!

EDIT: Vreau sa fac ceva frumos...inca de cand vazusem CIELO ala portocaliu ERD..

Edited by dar1us

Share this post


Link to post

N-ai ce sa faci cu 16 pe Cielo... renunta la idee si pune maxim 15. Asta daca vrei sa si folosesti masina, nu doar sa o pastrezi de expozitie.

Suspensia... ce iti permiti. Ai variante low cost, gen fk si ta, sau variante mai scumpe.

In ERD s-au investit f multi bani, timp si munca si nu a fost o masina de zi cu zi.

Share this post


Link to post

Salut! Astept si alte replici, multumesc oricum pentru raspuns! ;)

Acum, as putea pune discuri de frana pe fata de 256 mm? Daca da, cele de calibra sunt bune? Ma tot uit pe internet si gasesc fel si fel de modele, fel si fel de firme

Am nevoie de ajutor, si ca sa nu isc vreun scandal, prefer ca cei care spun sa las balta ce vreau sa fac, sa se abtina. Multumesc!

Ca o lista la ceea ce vreau sa schimb pentru inceput:

*kit frana fata cu discuri sport pe 256mm, etrieri, etc.

*kit ambreiaj, sa fie super calitativ

*suspensii cu tot cu arcuri (pt jantele de 16" bineinteles), la fel, calitatea sa fie excelenta

Share this post


Link to post

Da, merg si discurile de calibra (sau astra f, vectra a) cu 4x100, dar o sa ai nevoie si de alti etrieri... recomand ate, de pe opeluri sau espero, cei cu sarma.

Ambreiaj... ce iti permiti. Luk sau Valeo, cu conditia sa fie originale, sunt f bune.

Eu ti-am spus parerea, in conditiile in care stiu ERD-ul, ca tot l-ai luat ca punct de referinta, si pe cel care l-a facut frumos, de multi ani. Plus ceva experienta cu Cielo in ultimii 10 ani... o sa vezi ce inseamna suspensie sport si jante mari, cu anvelope subtirele, pe drumurile patriei noastre.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru reply! Cireasa de pe tort e ca, masina va fi condusa pe alte drumuri ale altei patrii ;) . Asa ca de asta vreau sa umblu peste tot la ea...

Share this post


Link to post

Salut. Inainte pe masina am avut anvelope all season de  la pirelli 175 70 13,iar acum vreau sa fac trecerea la cauciucurile de vara la 185 60 14 hankook k435 (cele care sunt pt dohc) cu jante aliaj ET35 5 1/2Jx14H2. Imi vi4 atinge in spate cand e încărcată masina? Si inca ceva: ce diametru butuc are cielo? 1997 gle

Share this post


Link to post

Citeste cateva posturi mai sus.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...