Jump to content
Sign in to follow this  
laurentziu83

Oltcit....

Recommended Posts

Tre' sa recunosc ca am facut o scoala de mecanica auto si 2 ani de practica pe rampa de reparatii Oltcit, la Service Baneasa Bucuresti. Iar mecanicul de la care am furat meseria avea specializare la Craiova + 2 oltence acasa.

Masina am reconditionat-o de la zero cu tatal meu in '96, cand am pus mana pe un 12TRS accidentat. TRS-ul a fost dintr-un lot de export pt RDG, sincer s-a cam cunoscut diferenta de calitate.

Poate de asta n-am avut probleme cu masina, am stiut fiecare surubel.

Share this post


Link to post

Multi cand injura Oltcit-ul injura de fapt prostia si zgarcenia romaneasca. Niciodata n-am fost suficient de saraci, asa ca ne-am cumparat haine ieftine. Mai adaugam aici si practicile de prin service-urile de pe vremuri, cu furat piese de pe masini si reparatiile facute dupa ureche. Facea cineva bracajul ca la carte acum 15 ani? O lula.

N-am inteles niciodata de ce romanul a injurat Oltcit-ul dar a ridicat in slavi dacia berlina. La Oltcit aveai probleme doar cu motorul, la dacie toata masina era praf, din bara in bara, incepand cu soclurile de la becurile de pozitie la care trebuiau distantati papucii de alimentare ca sa se aprinda becurile si terminand cu incuietoarea de la portbagaj, care se invartea cu totul si o deschideai cu orice cheie. La Oltcit n-am stiut ce-i aia sa raman cu vreo comanda sau vreun maner in mana, la dacie mi-a cazut geamul si a inceput sa huruie ventilatorul inca din prima iarna.

 

Orice ar fi, toate masinile sunt proiectate sa le folosesti maxim 8-10 ani, ce pica dupa aceea, nu mai e vina producatorului. Tot romanii au ignorat regula asta si i-au fortat si pe altii sa o ignore, folosind 15 ani aceeasi masina. La mine la Oltcit dupa 10 ani au cedat amortizoarele de la hayon. Sa injur producatorul lor?

Share this post


Link to post

Bine punctat Laur, si vreau sa subliniez faptul ca motoarele erau excelente dar nu si uleiurile folosite(o spun din experienta celor 3 masini oltcit avute: special '84-excelenta masina dar ma deranja lipsa de putere, club'85 - am facut cu ea peste 80 miikm fara nici o repatatie, 11 RM '91 parca - asta mi-a mancat zilele ).

@B28KFT ai mare dreptate, cu o mica erata: "Club 11 - 2 cilindri in 4 timpi" e de fapt in 4 cilindri...

Share this post


Link to post

@Laurentziu Mie mi-au cedat amortizoarele de hayon dupa 20 de ani!!!

 

@nayli Ai dreptate, Club 11 este in cilindri - acelasi bloc si acelasi ambielaj ca si Club 12 TRS. Este gresala de tastare, dar nu vad de unde imi pot edita mesajul...

 

 

Share this post


Link to post

Se pare ca nu reusesc sa scriu 4 cilindri. =))

44444444444444444444444 !!!!!!! :P

Share this post


Link to post

@B28KFT si Oltcit-ul a avut tot suspensie pe bare de torsiune! Nu da informatii gresite!Pe spate avea punte fixa cu 2 brate mobile cu 2 bari de torsiune. Iti dadea posibilitatea sa ridici sau sa lasi suspensia masinii . Pe fata avea in prelungirea bratului inferior bara de torsiune.Itre cele 2 bari , deci transversal pe masina se afla o singura foaie de arc. Asta este suspensie McPherson?

Share this post


Link to post

DGT

Daca citesti cu atentie, vei intelege.

 

"Acest Visa a fost echipat cu suspensia pe bare de torsiune, cu cele 3 motoare boxer racite cu aer: Special - 2 cilindri in 4 timpi, 635 cm3 - motor de Citroen 2CV cu cilindree majorata, Club 11 - 4 cilindri in 4 timpi -motor de Citroen 11GS si Club 12 TRS - 4 cilindri in 4 timpi 1299 cm3 (initial de 1222 cm3)- motor de Citroen GSA si cu franele preluate tot de la Citroen 12 GSA. Citroen Axel (Oltcit), in schimb, era echipat cu suspensie tip semi-McPherson si cu o gama de motoare pe benzina si motorina montate transversal.

Firma Citroen, proaspat preluata de Peugeot, cam cocheta cu falimentul in acea perioada, asa ca au profitat de ocazie si au schimbat pur si simplu partile mecanice intre cele 2 autoturisme. Adica tzeapa. Francezii au produs Visa cu mecanica moderna, iar romanii Axel cu mecanica invechita."

 

In proiect, Visa avea mecanica de Axel si invers. Francezii au modificat proiectele si noi am luat mecanica cu bare de torsiune si motor racit cu aer.

Share this post


Link to post

...Pe spate avea punte fixa cu 2 brate mobile ...

 

Mie imi pare ca te contrazici singur.Daca e brat mobil si arc individual, e punte fixa sau independenta?

Edited by naylui

Share this post


Link to post

@naylui Ai vazut vre-odata o punte de Oltcit desfacuta?

Share this post


Link to post

@naylui

Oltcit-ul, ca si alte modele Citroen (ZX, Xantia), are punte fixa cu brate independente.

Asta inseamna: un cadru fixat de caroserie cu o teava (palier) in care intra bratele. Fiecare brat are bara de torsiune proprie, nu are arcuri elicoidale sau foi.

Share this post


Link to post

Eu va mai intreb o data pe amandoi, puntea e fixa sau e mobila?

 

Apropo DGT am demontat bucati una de oltcit si am avut si citroen CX25 care are cam acceasi punte.

 

ganditi-va cum lucreaza puntea spate de oltcit si comparati-o cu cea de dacie sau cielo ;)

Share this post


Link to post

La Oltcit (Club si Special variantele frantuzesti) , nu stiu daca si la RM, RT si care mai sunt, puntea spate este de tip LAMBDA , originala, cu roti independente. Din punct de vedere constructiv este prevazuta cu brate , fabricate din otel prin tragere, avand fiecare cate o bara de torsiune montata transversal. Suspensia e completata cu o pereche de amortizoare hidraulice telescopice, cu dublu efect, prevazute la interior cu un tampon de soc pe destindere pentru limitarea cursei.

 

Puntea spate fixa care cuprinde : bare torsiune + brate + lama de flexiune

post-13547-126558908626_thumb.jpg

post-13547-126558924721_thumb.jpg

post-13547-126558933104_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Oltcit foloseste pentru spate suspensie independenta cu brate longitudinale.Nu e deajuns sa vezi una demontata ci trebuie sa si intelegi cum functioneaza(la prima vedere pare o punte fixa)

 

Tipuri de suspensii:

 

suspensie Independenta cu brate longitudinale varianta 1Axle_-_Semi_trailing-arm_23_thumb_250px.gif

suspensie Independenta cu brate longitudinale varianta 2 Axle_-_Trailing_arm_42_thumb.gif

suspensie Independenta cu brate transversale(multibrat) 5link3Drear1.gif

suspensie Independenta cu brate triunghi(A-arm) double_a-arm.gif

suspensie cu punte fixa Rear%20Suspensions3.gif

Share this post


Link to post

Toate Oltciturile au avut acelasi tip de suspensie, inclusiv cele papuc la care difera doar grosimea barelor de torsiune si la variantele RM/RT difera grosimea bratelor fata. La RM sunt mai groase si la RT sunt duble fata de cele frantuzesti/modelul frantuzesc. E super usor principiul.. nu vad de ce va contrazice.argumentati asa. E o chestie fixa pe caroserie in care pivoteaza bratele si de care sunt prinse barele de torsiune si amortizoarele...

Asa arata o punde spate de Oltcit (proastpata :) ) ):

post-16112-126562277776_thumb.jpg

 

post-16112-126562281558_thumb.gif

Share this post


Link to post

incerc doar sa lamuresc pe cei ce cred ca oltcitul nu are suspensie independenta pe toate rotile :thumbl:

Edited by naylui

Share this post


Link to post

La Oltcit (Club si Special variantele frantuzesti) , nu stiu daca si la RM, RT si care mai sunt, puntea spate este de tip LAMBDA , originala, cu roti independente. Din punct de vedere constructiv este prevazuta cu brate , fabricate din otel prin tragere, avand fiecare cate o bara de torsiune montata transversal. Suspensia e completata cu o pereche de amortizoare hidraulice telescopice, cu dublu efect, prevazute la interior cu un tampon de soc pe destindere pentru limitarea cursei.

 

Puntea spate fixa care cuprinde : bare torsiune + brate + lama de flexiune

 

Lama de flexiune NU exista pe spate, doar pe fata.

 

 

Toate Oltciturile au avut acelasi tip de suspensie, inclusiv cele papuc la care difera doar grosimea barelor de torsiune si la variantele RM/RT difera grosimea bratelor fata. La RM sunt mai groase si la RT sunt duble fata de cele frantuzesti/modelul frantuzesc. E super usor principiul.. nu vad de ce va contrazice.argumentati asa. E o chestie fixa pe caroserie in care pivoteaza bratele si de care sunt prinse barele de torsiune si amortizoarele...

 

 

 

Deci, pt cei care stiu cum arata:

 

Dacia 1300 - punte mobila - suspensie dependenta: puntea sta "in aer", 2 tendoane o tin sa nu se deplaseze fata - spate, amortizoarele telescopice o tin sa nu se rasuceasca si o bascula centrala o tine centrata. Cand o roata coboara, automat cealalta se ridica si invers;

 

Cielo / Solenza / Logan / VW etc: punte fixa semi-dependenta: 2 puncte fixe in caroserie, 2 puncte "in aer". Puntea lucreaza prin torsionare. Cea mai folosita pt ca este cea mai ieftina (nu si cea mai buna) si cea mai fragila, se deformeaza relativ usor la lovituri;

 

Oltcit Special / Club / Club 11 / Club 11R / Club 11RT / Club 11RM / Club 11RL / Club 12TRS / Club 12CS(papuc): punte fixa independenta: cadru fixat de caroserie in 4 puncte cu 2 brate independente, fiecare cu amortizor telescopic si bara de torsiune proprie sau actionata hidraulic (presiune de ulei LHM, fara amortizoare telescopice si fara bare de torsiune). Arcuri elicoidale (gen Dacia) NU EXISTA.

Cea mai complicata si scumpa (in special cea controlata hidraulic), cea mai comfortabila si cea mai robusta.

 

End!

Share this post


Link to post

Are cineva de vanzare un manual reparatii pentru Oltcit Club 12 CS va rog e urgent.

Share this post


Link to post

E ceva disponibil si pe manualedaewoo pe yahoo... daca dai o adresa de email pot fi trimise, sunt marisoare, undeva la 130MB in total.

Share this post


Link to post

Primit? Ajuta?

Share this post


Link to post

Da am primit.In mare ajuta.

Share this post


Link to post

Da..sint nou venit pe aici dar topicul acesta mi-a atras atentia si de aceea m-am inscris. NU am detinut niciodata un Oltcit dar imi aduc aminte ca le admiram foarte mult cind erau ele "la moda" pe vremea raposatului. Parintii mei aveau Dacia 1300 din 1978 si mie imi parea pe vremea aceea (anii 80) o masina depasita si demodata deja de mult. Erau daciile mai noi cu 4 faruri rotunde pe vremea aceea, dar acelea imi pareau chiar cu mult mai urite decit "clasica 1300". Si mai era Oltcitul, cu un design ultramodern la vremea aceea. In ciuda faptului ca nu am fost niciodata adeptul masinilor hatchback si/sau in 2 usi totusi Oltcitul cu minere tip scoica la usi, cu farurile acelea care includeau pozitia si semnalul, cu volanul cu o singura spita pentru a asigura vizibilitate maxima asupra tabloului de bord, cu oglinda LIPITA pe parbriz, cu acei doi sateliti de comanda pentru faruri, semnal si stergatoare, cu un SINGUR stergator la parbriz si inca unul la luneta, era o masina cu un design ultramodern si chiar futurist pe vremea aceea. Am considerat ca designul Oltcitului e mult mai modern decit al Daciei pina am vazut in 89 o dacie 1320 cu bord CN. Abia aceea se apropia de modernismul designului Oltcitului.Ani la rindul l-am batut la cap pe tatal meu sa vinda dacia si sa cumpere Oltcit, dar nu am avut cu cine. E drept ca exact in aceeassi perioda si soacra tatului meu il batea la cap sa vinda dacia si sa cumpere in schimb LADA 1500. Oricum taica-meu nu m-a ascultat nici pe mine si nici pe soacra-sa. Intre timp am mai crescut si am aflat de particularitatile de mecanica ale oltcitului, care multe din ele indica intr-adevar o masina "ahead of its time" cum spune englishman, si anume, suspensii independente pe toate rotile, frine pe disc pe toate rotile, discurile fata ventilate si amplasate pe panetare la cutie, frina de mina pe rotile din fata (asta cel putin la frantuzoaice). Sa nu uitam ca avea pina si martor pentru uzura placutelor de frina, ceea ce dacia nici nu visa. De asemenea auzisem ca Oltcit e "masina de fuga" si nu are nici o sansa dacia in fata lui. Dar am mai auzit si parerile contrarii, cum ca e foarte greu de intretinut in comapratie cu dacia, ca e naspa de depanat, ca are consum exagerat, ca daca treci prin balta cu ea se opreste, ca ia foc etc, etc, unele din acestea fiind sustinute chiar de taica-meu. Totusi contrar parerilor Oltcitistilor de aici consider ca racirea pe aer e un MARE MINUS pentru Oltcit. Vara in trafic bara la bara sint convins ca se supraincalzeste, iar iarna chiar NU CRED ca poate fi mai buna la cadura ca o masina cu racire pe apa. Ca se incalzeste mai repede sint perfect de acord, dar cantitatea de caldura degajata sint convins ca nu poate fi suficienta si nu poate fi sustinuta pentru mult timp in comparatie cu o masina racita pe apa. AM avut un prieten care a avut oltcit (club 11 RM) si avind mereu probleme cu caldura iarna a facut o improvizatie...a tras un calorifer de la RACIREA ULEIULUI pentru a avea incalzire pe lichid si a zis ca in felul acesta incalzeste mult mai bine decit sistemul de incalzire stock de fabrica bazat pe gazele de esapament. Daca bine stiu eu am impresia ca la ora actuala nu mai fabrica NIMENI dar absolut NIMENi masini cu racire pe aer. Deci se pare ca racirea pe aer este totusi o chestie depasita si neperformanta din moment ce nu se mai foloseste. Anii au trecut, sintem in 2011 si dacii mai exista pe strazi in timp ce oltcituri nu. Dupa toata nostalgia cu care mi-am adus aminte de oltcit, mi-am dat seama de un lucru. Stiu ca nu mai e usor de realizat asa ceva in ziua de azi, si numarul oltciturilor scade pe zi ce trece, cele mai multe fiind deja duse de mult la remat in cadrul programului rabla, dar sint convins 100% ca VREAU un oltcit. M-as gindi sa iau un club 11 RL (frantuzoiaca full option adica stergator la luneta, dezaburire la luneta, ceas electronic digital de plafon, locas de radiocasetofon, bandouri laterale late pe usi si aripi, semnale laterale) din '86 sau din care an o fi fost ultimul an in care s-au produs frantuzesti si sa ii pun dupa aceea motorul si cutia de 12 TRS. Sau doar sa upgradez motorul la 1,3 pastrind blocul de 1,1 si sa ii pun aprinderea tranzistorizata de la 12 TRS si cutia frantuzeasca in 5 trepte. Eventual as da si dacia aia a lui taica-meu din 78, care momentan nu mai e folosita de nimeni si asteapta in garaj un RK, la schimb.

Edited by sorin_ncs

Share this post


Link to post

Singurele frantuzoaice autentice au fost cele 82 pana prin 84-85, dupa aceea si-au bagat nasul romanii in ele si a iesit un rahat.

 

Racirea cu aer are ca singur dezavantaj un consum marit de carburant, insa in anii 80 in tara in care a fost proiectata nu era o problema. Ca romanii au fost dintotdeauna masochisti cand a venit vorba de trait bine, partea a doua.

In schimb, un Oltcit care nu mustea de ulei pe la toate maruntaiele, cu carenajele de tabla la locul lor, cu elicea la ventilator intreaga, n-avea nici o treaba cu supraincalzirea, sa nu uitam ca si Porsche a folosit acelasi sistem de racire pana acum 15 ani pe masinile sale. Supraincalzire mai degraba vedeam pe dacia noua, fara termostat, la mers cu 100 la ora pe canicula de 37-39 de grade.

Problemele cu incalzirea interioara apareau din cauza celor care mai lucrau pe la motor si uitau sa mai monteze diferite elemente pe traseul de racire, lasand aerul rece sa intre si putrezirea burdufelor ce intrau apoi in climatizare. Altfel, cand era in stare buna, baga caldura de nu puteai sta in masina, sa nu uitam ca motorul era boxer iar cilindrii erau prevazuti cu aripioare, ca la motocicleta, asigurand o suprafata radianta foarte mare. Probleme la acest sistem mai apareau si din cauza garniturilor romanesti, care cedau, lasand uleiul sa curga pe galeria de evacuare =>fum de ulei in habitaclu.

 

Daca, prin absurd, am gasi un Oltcit frantuzesc cu 0 km si cu furtune in stare buna, i-am pune ulei Total 15w40, filtru de benzina calumea, nu porcariile romanesti care pocneau dupa 2 saptamani, am merge cu ea fara sa ne intereseze de mersul subturat, am avea o masina la care macar 200 de mii de km nu i-am schimba decat consumabile.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Hai domle ca a fost un esec in franta, asa a ajuns si petarda asta la noi.

Cat despre achizitia unei masini de asta, careia nu ii gasesti vreo piesa de schimb,

sa vezi din 2012 cat va costa taxa de poluare anuala.

Share this post


Link to post

Ce conteaza cat o sa coste, ca nu o sa aiba cine o plati, ai uitat ca in 2011 s-au interzis non euro-urile? :-?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...