Jump to content
Sign in to follow this  
Larincov

Chevy Kalos Si Sistemul Audio!

Recommended Posts

Man - ori masina ta e cine stie ce avion- ori nu-mi dau eu seama la ce te referi. Fa o poza la locasurile boxelor- fac si eu una (bine, boxele mele nu mai sunt pe masina mea- sunt pe a altuia- locurile au ramas libere)- ca sa fim elucidati asupra problemei.

Share this post


Link to post

... din pacate am apelat la un ajutor profesionist, am fost la niste baieti mai descurcareti care au demontat boxele, iar acum, am si eu montate boxele normal, adica cu floarea inspre mocheta.

imi pare rau ca nu am avut cu ce sa fac poze atunci.

Mersi mult oricum Luciane, macar am stiut cum sa le cer sa le monteze pe astea.

Share this post


Link to post

POZE!!! Sa vad si eu ce a iesit.

Share this post


Link to post

stie cineva cu ce mufa este conectat casetofonul de pe KALOS ca as vrea sa achizitionez un cd player fara a mai schimba mufa :P merci anticipat :uff:

Share this post


Link to post

ISO standard, A si B. E o poza printr-un topic despre telecomanda pe volan (parca :) )

Share this post


Link to post

am achizitionat un Kalos si prima operatie de imbunatatire este schimbatul cd-playerului cu un MP3 player, mai precis un Pioneer. Problema este in felul urmator : cum fac operatia respectiva singurel? :| , exista pe undeva un ghid pt to(n)ti ? Nu am vazut decat un orificiu in dreapta consolei ...si atat, nu am idee cum se scoate CD Playerul . Dati-mi o mana de help daca se poate, multumesc.

 

P.S: asta e modelul pe care vreau sa il instalez http://domo.ro/Audio-Video/Echipamente_Aut...neer_DEH-2920MP

Share this post


Link to post

Eu iti recomand sa nu schimbi Blaupunkt-ul cu Pioneer-ul acela pt ca o sa ai numai de pierdut. Nu se compara la calitatea sunetului.

Share this post


Link to post

@alexdanx Daca desfaci ornamentele din stanga si dreapta player-ului o sa vezi cum se scoate.

Share this post


Link to post

da, am reusit dupa ce m-am mai uitat pe aici pe forum. Problema a aparut in momentul cand a trebuit sa desprind sinele in care e tinut Blaupunktul ... nu am avu chei. Am testat si pioneerul si a mers, dar fara comenzi pe volan. Trebuie sa gasesc pe undeva un adaptor pt mufa tata care intra in partea superioara a Blaupuncktului (presupun ca ala e cu remote-ul) si un set de chei din acelea...ciudatf...nush cum se numesc.

Edited by alexdanx

Share this post


Link to post

La mine a fost prins in suruburi.

Share this post


Link to post
da, am reusit dupa ce m-am mai uitat pe aici pe forum. Problema a aparut in momentul cand a trebuit sa desprind sinele in care e tinut Blaupunktul ... nu am avu chei. Am testat si pioneerul si a mers, dar fara comenzi pe volan. Trebuie sa gasesc pe undeva un adaptor pt mufa tata care intra in partea superioara a Blaupuncktului (presupun ca ala e cu remote-ul) si un set de chei din acelea...ciudatf...nush cum se numesc.

 

 

Telecomanda nu va functiona cu pioneer-ul.

De asemenea vei pierde si la calitatea receptiei radio.

Eu iti recomand sa ramai la acceasi clasa: http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...e_SD27_-_white/

Share this post


Link to post

Daca imi cumpar Mp3 de la Blaupunkt imi raman comenzile pe volan?

Rm Popa interesanta ideea ta...

Share this post


Link to post

Pierzi comenzile pe volan, chiar daca iei Blaupunkt!

Share this post


Link to post

Ce-i de facut?Trebuie sa existe o solutie...

Share this post


Link to post

O soluţie pentru ce?

Pentru schimbarea player-ului - pur şi simplu, ori pentru dorinţa de a asculta în maşină piese în format MP3?

Că dacă problema e cea de a doua, soluţia există deja.

Esenţiale de acolo sunt cablurile, că un MP3-4 Player oi avea/ găsi tu...

Share this post


Link to post

Am fost astazi la domo si am probat un casetofon B;aupunkt cu mp 3.

Casetofonul merge, mufa de alimentare intra perfect, chiar si cea pentru comenzile pe volan.

Cu toate aceste, comenzile de pe volan raman nefunctionale.

Intrebare?Sistemul audio de pe Chevrolet Aveo 2007 merge pe Kalos?

Este tot blaupunkt?

Share this post


Link to post

Te referi la Aveo sedan sau la hb?

Share this post


Link to post

Oricare Alex...Model 2007.Unitatea aia 2 din.Este si pe modelele actuale.

Share this post


Link to post

Pai hb-ul si sedanul au cd-playere diferite. Cel de pe hb este Blaupunkt dar cel de pe sedan cred ca este alta marca...

Share this post


Link to post

Apropo de topic...eu am montata o interfata si imi merg toate comenziile pe pioneer...acum am schimb pioneeru cu un 2din si nu mai am nevoie...cine ii interesat un PM pls ca nu pot face reclama aici...solutii exista ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salutare am un Kalos cu sistem de 4 difuzoare + 2 tweetere, si vreau sa imi schimb doar difuzoarele pe fata , pentru moment , cu un sistem Helix DB 62.1 Dark Blue , difuzoare + tweetere . Intrebarea mea este , cum schimb tweeterele ? Cum le dau jos pe cele de pe stalpi ?

Edited by shady_home

Share this post


Link to post

Plasticele ce imbraca stalpii A (si ceilalti) sunt prinse in cleme elastice. Baga mana usurel dinspre capatul de sus, pe ambele parti si trage ferm: brusc si SCURT. Dupa acest prim pas, totul ar trebui sa para joaca de copii. Nu-mi mai aduc aminte daca ornamentul de pe lateral-sus (de deasupra usilor) impiedica cu ceva, vezi tu.

Share this post


Link to post

am inteles in mare parte si sper sa nu fac vreo prostie , incerc maine si revin cu intrebari daca mai am nelamuriri . multzam frumos pentru raspuns .

Edited by shady_home

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...