Jump to content
Sign in to follow this  
balanel

Benzina EFIX

Recommended Posts

Pe mine ma intriga consumul de 9-10 in Bucuresti :-?

Share this post


Link to post

Diferentele in aprecierea unei benzine provin din cel putin urmatorii factori:

- modul in care a fost conceputa masina (evident, cu preponderenta motorul si "anexele" lui)

- regimul de mers

- stilul de condus

- "psihoza"

Toti acesti factori, inderdependenti printre altele, nu au cum sa dea un rezultat statistic rezonabil din pur si simplul motiv ca e prea mare... dispersia :) cauzata in principal de prea mult subiectivism. Pana la teste controlate pe dyno, totul nu e decat un subiect de... Cafenea :D

 

Oricum, am pus si eu candva eFix. Miroase a benzina si chiar merge masina cu ea.

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Am uitat sa modific la profil,nu mai locuiesc de 4 luni in Buc,sunt in Bacau acum...deci da..e diferenta la consumul urban in Buc fata de provincie cu siguranta

Share this post


Link to post
Am uitat sa modific la profil,nu mai locuiesc de 4 luni in Buc,sunt in Bacau acum...

Te-am rezolvat eu! :D

Share this post


Link to post

Patania mea: Acu 3 zile am avut treaba prin oras cu masina , asa ca am cerut-o parintilor.Sa nu fiu...am zis sa pun si eu benzina de 300.000 .Am mers la Rompletrol si am alimentat cu benzina efix. Acul rezervorului era la jumatate, anterior tot efix s-a pus in masina.Ieri tatal meu a venit pe ocolitoare- Brasov- si a vazut ca mai mult de 130 nu a vrut.Am facut si eu un test, inainte de asta facandu-i un reset ECM.Am plecat pe ocolitoare si am schimbat treptele la 4800-5000 de ture fara sa bag a V-a.Cu a III-a a mers pana la 100km\h iar in a IV-a cu 130.La vitezele astea am ajuns foarte greu.Eu cred ca benzina este de vina...si acum astept sa o termin pe asta din rezervor. Dr unde o sa alimentez?Ca toata lumea se plange ba de efix ba de carrera 95 ba de lukoil...pfff

 

Masina: Chevrolet Aveo 5 usi 1.2l an 2006, km: 10.000

Share this post


Link to post

Incearca un Agip de 95.Eu cu din asta merg de vreo citeva luni.

Se pare ca si-a revenit Agip-ul.

 

PS.Acelasi tip de masina am si eu.

Share this post


Link to post
Incearca un Agip de 95.Eu cu din asta merg de vreo citeva luni. Se pare ca si-a revenit Agip-ul. PS.Acelasi tip de masina am si eu.

Acolo unde exista Agip, ca restul... ce ne facem ? Sincer, sunt complet in ceata !!!

Share this post


Link to post

Mie mi se pare ca gandacul meu merge cel mai bine cu Lukoil de 98. De ceva vreme numai deasta bag si sunt foarte multumit. Pe locul 2 cred ca tot benzina de 98 de la Rompetrol (efix parca ii zice nu ? :D )

Share this post


Link to post

Nu, aia de 98 nu e Efix. Luk de 98 e o benzina buna (si ieftina).

Share this post


Link to post

Si eu am avut impresia despre Luk de 98 ca este buna, cel putin masina tragea ca nebuna cu ea. Dar ma sperie ca tot aud ca e naspa facuta, ca are sulf mult, ca e aditivata la greu, la care se mai adauga si "putoarea" pe care o simti cand alimentezi de la Luk.

Share this post


Link to post

Matizul meu s-a obisnuit cu Efix, Luk'ul de 98 il haleste intr-o veselie. Cielo e insensibil, atat la consum cat si la performante! :)

Share this post


Link to post

Am fost azi sa platesc urina la rompetrol. Duapa ce am platit unui prieten pt card, mi-a spus tanti ca nu merge sa platesc si eu, ca le-a picat netul. Le-am spus ca vreau sa renunt la card- am fost trimis la cealalta statie, la 1 mai (statia din Maratei). Ajuns acolo: aceeasi povest. Si am fost intrebat de ce vreau sa renunt la card. Le-am raspuns ca am card de debit si card de credit si-mi pot gestiona de acasa banii cheltuiti cu cardul de credit (il folosesc cand am nevoie urgenta de bani). Si in plus, calitatea carburantilor nu mai e aceeasi de care am fost incantat acum un an. Mi s-a spus sa nu retin, ca se dau premii, se face tombola, bonusuri etc. Revin mai pe seara, aceeasi poveste. Looserii naibii, daca nici maine nu merge sa platesc si sa scap de ei- eu rup cardul in fata lor si li-l las acolo. Disperatii- ei nu stiu ca n-am bagat decat maxim 350 litri in decurs de un an.

Share this post


Link to post

Asa e peste tot, Luciane.

Si nu rupe degeaba cardul in fata lor, ii doare fix in flasneta. Mai bine documenteaza-te de conditiile de inchidere a lui si nu-l inchizi PANA NU AI O HARTIE DE CONFIRMARE LA MANA. Altfel poti sa te trezesti cu cine stie ce comision de administrare.

Share this post


Link to post

Am fost azi, era alta tanti la calculator. Am platit gazu' pe luna trecuta si am intrebat de reziliere. Mi-a spus ca daca nu mai platesc, se considera ca renunt la ei. Yah, right. Am sa sun la sediu si am sa cer expres chestia asta. Ma duc marti din nou in oras si NU ma las pana nu obtin hartie semnata si stampilata. Comision anual- 40 ron. Am deja card debit si card credit, pe care le administrez online. de ce sa ma mai complic cu rompetrol, care are si benzina slaba?! Cu cardurile mele pun de unde vreau, orican, nu-s obligat sa iau de la rompetrol. Ultimul consum cu petrom 95 (statia de langa kaufland p. neamt) a fost de ~8%. Eeeeee, alta treaba.

Asa ca marti seara ma infiintez la statia rompetrol de langa chimie si stau pe capul lor pana reziliez contractul. PUNCT.

Share this post


Link to post

Si mie mi se pare de toata jena benzina de la Rompetrol!

Share this post


Link to post

Azi am alimentat de la rompetrol, efix euro4 '95, nu stiu ce or fi bagat de data asta prin benzina ! Merge laserrr.

Share this post


Link to post

Ferice de tine! Nu mai calc pe la ei decat sa-mi iau tigari- Dunhill fine cut, pachetul albastru inchis; in restul orasului nu am gasit.

Oricum, voi o sa beneficiati de tombole si bonusuri in ianuarie, o sa va bucurati de premiile rompetrol. Eu raman la "amaratii" de la petrom.

Share this post


Link to post

Salutare

 

Care ar fi dupa parerea voastra cea mai ok benzina (vorbim de calitate/pret)?

Eu de cand am luat masina am bagat numai Efix de la Rompetrol.

As vrea sa incerc si altceva.

Numai bine.

Share this post


Link to post

Cred ca va doare capul am facut plinu cu tot felu de benzina mai putin efix mi s-a parut o prostie "curata injectoarele " curata pe dracu...oricum am ajuns la concluzia ca toate sunt la fel e aceasi benzina si parerea mea e sa ai masina pusa bine la punct ca at fugea ea si pe "cocalt" vb la un prieten de-al meu.daca cu adevarati vreti sa fuga masina bagatii aditivi in benzina pt marirea vitezei de ardere dar at o sa aveti surpriza sa va ardeti supapele ...oricum nu mai sunt tentat sa incerc carera 100 "carera vax" nici o diferenta sperantea mea (espero) trage cel mai bine cu benzina de la agip fara plumb

Share this post


Link to post
:o fftopic:

Devine interesant rau. Ultimul post spune ca benzina Efix este superba in oras, consum mic, iar in extraurban masina este "avion". In penultimul post se spune exact opusul. Sunt curios care ar fi cauza? Oricum, daca citeste cineva care vrea sa-si faca o parere, nu mai pricepe nimic.

 

Ca bine mai zici. Incercam si eu sa vad ce mancare sa-i dau la micuta mea, mai ales ca tot imi sta Check de la motor aprins (Combustibil prea bogat - injectoare infundate - din cate am inteles) si concluzia e ca sunt mai in ceata decat eram inainte sa intru pe topic asta...

 

Sorry de offtopic

Share this post


Link to post

Cu eFix am putere mai mare sa zicem in depasiri dar imi displace psihologic ideea de a alimenta de la Rompetrol. Am descoperit ca la motorasele mici (Matiz) e o mare greseala sa pui benzine cu cifre octanice mari (aditivate) deoarece nu fac decat sa se arda mai repede iar puterea ce o pot oferi suplimentar, oricum motorul in sine nu o poate oferi la cei 800 cm cubi amarati ai lui. Din toate incercate cel mai bine ma inteleg (dpdv al consumului si tractiunii) cu Mol 95 simpla, sincera. Oricum stiu ca nici aia nu e foarte buna dar let's keep on :lavolan:

Share this post


Link to post
Ca bine mai zici. Incercam si eu sa vad ce mancare sa-i dau la micuta mea, mai ales ca tot imi sta Check de la motor aprins (Combustibil prea bogat - injectoare infundate - din cate am inteles) si concluzia e ca sunt mai in ceata decat eram inainte sa intru pe topic asta...

 

Sorry de offtopic

Baga un aditiv de curatat injectoarele, gasesti 2+2 la 15 ron pe la benzinarii, mergi cativa km cu aditivul asta, apoi schimba vitezele 2-a de la 40, a 3-a de la 70, a 4-a de la 110, si apoi fa un reset de ecm si un idle learn si vezi rezultatul.

Si pe viitor sa nu mai mergi "la consum" cu masinuta", eu n-am reusit sa merg cu check-ul aprins decat o singura data, cand mi s-a rupt cablul de kilometraj. Nici la euro 2, nici la euro 4 n-am reusit sa-l aprind si sa ramana asa.

Share this post


Link to post

Ieri m-am intors din nou la MOL 95 si de data asta definitiv,nu mai am chief de experimente,o sa mai bag de la Petrom doar in situatii de urgenta majora,de Rompetrol nici sa nu aud.Am oprit odata la un Rompetrol d'asta sa iau ceva de mancare si de baut si am vazut numai Dacii din '80 la pompe :-& si nu erau putine.

Share this post


Link to post

Nu inteleg ceva

 

Bag mereu benzinã cu plumb @ Petromv.

Imi consuma 5.5 - 6 in oras.

In schimb trebuie sã schimb treptele mai sus, dacã bag a 4-a la 40 km/h imi tremurã.

 

Am bãgat EFIX (ajuns sub rosu si bãgat de 500k).

Consumul mi-a crescut la 7 si un pic.

Pot sã dau a 4-a la 40 fara nicio problemã, dar nu fac asta.

 

De ce mi-a crescut consumul? E mai bine pt carb sã bag benzinã cu plumb sau fãrã?

 

Dacã am postat pe arãturã rog sa mi se mute postul unde trebuie, pls.

Share this post


Link to post

Ca sa utilizezi benzina fara plumb trebuie sa ai gap-ul mai mare la bujii. Vezi unde se discuta despre bujii la Tico.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...